header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Experienta unui om care a facut "switch" catre Nikon
Bogdan Zagan
Am observat ca atunci cand aleg eu ISO aparatul scoate pozele cu un zgomot mai pronuntat decat daca alege el ISO. Eu il tin 100-1600 pe auto. Iar pozele le fac de la F1.8 pana la F2.8 cu 1/30, 1/40 sau 1/60. Nu am la cunostinta calitatea pozelor la E-PL3 iar jpeg nu trag cu aparatul. Iau cateva poze de pe FB sa-ti dau exemplu (calitatea scade drastic cand faci upload pe FCool.

Intr-una din fotografii nu aveam lumina deloc, era intuneric bezna si doar niste lumanarele de la un tort... mentionez ca eram cam la 10m de subiect.

Am facut upload cu poze care reflecta iluminarea avuta la dispozitie... in general lumina este slaba si bate direct in senzor (subiectul este intre lumina si aparat).
560342_366677703364098_100000656138064_1124711_1869106269_n.jpg 522204_366678883363980_100000656138064_1124735_905693215_n.jpg 429756_346043255427543_100000656138064_1073617_1855740892_n.jpg 425105_354612967903905_100000656138064_1094246_856220524_n.jpg
 
Bogdan Zagan
katran a scris:

Mie nu mi se pare corect sa comparam un entry level (E-420) din 2008 si cu obiectiv de kit 14-42, cu un mid-level (D5100) nou (2011) si cu un fix luminos 35 F/1.8.



Corect, insa eu nu am comparat E420 cu D5100. Am mentionat ca E420 este in opinia mea echivalent cu D3000.

In ideea unui upgrade insa consider ca am pierdut vremea cu Olympus...Pentru ca ar fi fost mai simplu acum sa-mi iau un body mai bun de la Olympus si sa pastrez toata gama de accesorii.

O sa razi insa eu chiar am avut nevoie de niste Mp in plus... se vand bine pozele tablourilor pe diverse site-uri. Din cauza asta chiar luasem in considerare ^00D de la canon... pretul mare in Romania insa si lipsa unui echivalent 35mm F1.8 (ca si bani) m-au orientat catre Nikon.
 
Bogdan Zagan
Denis a scris:

Bogdan, ai luat în calcul și E-PL3 (ecran rabatabil) sau E-P3?


La oferta de care am beneficiat pentru D5100 ies din discutie cele de mai sus. 2400 de lei cu 55-200 inclus a fost mai ieftin decat pe Amazon. Mie mi s-a parut oferta celor de la F64 imbatabila. Daca iau in calcul 700 de lei cat e obiectivul nou am iesit cu body D5100 la 1700 de lei.
 
ToniGenes
Aici ai foarte mare dreptate.

Nu am ce comenta.
La Olympus in vitrina bate vantul de vreo 3 anisori.
Nici macar E-5 nu a fost extrem de spectaculos, exceptand faptul ca e foarte scump. Smile

Avem o generatie de utilizatori frustrati ca nu au putut face upgrade. Olympus nu a facut nimic in privinta asta.

Nu rad de numarul de Mp. Chiar si eu ii apreciez pentru ca fac foarte des crop. Ok, eu nu vand poze...
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
Eddy a scris "70-200-le de care pomenim surclaseaza clar la viteza si gasit solutii in lumina slaba, dar surclaseaza si la pret, la dimensiuni, greutate, design (imi pare mai reusit decat trompeta de 40-150)
se innegreau canonistii cand le aratam lipsa de detalii si pacla de pe culori, ca sa mai vorbeasca cu mine a trebuit sa le marturisesc ca pe ascuns sunt fan Canon (stiati ca Kwannon e numele unei zeite japoneze?)
nu am decat vreo 3 portrete facute cu 70-200 si nu am sa le expun
ce imi pare interesant, de studiat atitudinea olympistilor, canonistilor si a nikonistilor in special vis-a-vis de firmele lor de suflet:
olympistii sunt exagerat de perfectionisti si nimic nu ii multumeste; pesimisti, tragici si iau de bune tot ce apare pe siturile de "specialitate"; ce sa-i faci, suflete sensibile de artisti
pentru canonisti, Canon e echipa de suflet; canonist pana la moarte, cum zice un prieten
nikonistii sunt de-a dreptul distractivi; pentru ei si 50/1,8 e fabulos; daca are ceva joc obiectivul, e ceva normal, asa trebuie sa fie... daca are curaj unul sa critice ceva, sar altii cu "dar ce vrei la cat ai dat pe el?" cand le spui ca ai Olympus, nasul li se ridica perceptibil si se uita in alta directie; daca au totusi respect pentru persoana ta, vor schimba subiectul sau vor incepe sa iti povesteasca cum NASA este dependenta de Nikkor
ar mai fi multe de spus, inclusiv ca am toata stima pentru olympistii, nikonistii si canonistii care fac arta din fotografie "


Geniala descrierea, comparatia... Ma ocup oarecum cu scrisul, cu scenaristica, si pot sa spun Eddy ca ai un ochi fin si un penel de scriitor adevarat... asa este, perfect spus, mai ales cele despre nikonisti... O sa dezvolt putin si eu... Nikonistii sunt oarecum mai greoi, mai "grasuni"(nikonistul este familistul, gospodarul care stie unde are sculele, pastreaza masina impecabil de curata, citeste cu sfintenie ce scrie Radu Grozescu pe nikonisti.ro,etc) si pur si simplu nu te baga in seama daca vorbesti despre Olympus, Panasonic sau Sigma. De Leica stiu asa, ca despre o chestie misterioasa si enervanta, ii recunosc valoarea dar nu ar pune mana pe asa ceva, Canon ii irita pur si simplu.
Canonistii sunt de muilte ori tipii cu plete, cu barba, ecologisti, cool, comunicativi, deschisi... Spun ca nu ar fotografia niciodata cu Nikon pentru ca da culoare galbuie in interior, mi se pare ca nu au nici un forum al lor in Romania dar nu au nevoie, pentru ca superioritatea lor la nunti si la fotojurnalism e atat de evidenta, incat toata lumea priveste cu jind la mark 2-ul lor.
Olympistii , Panasonicistii, Leica-istii, Pentax-isti... nu exista... sunteti voi , aici, minunati, sunt de fapt un fel de retea subversiva, disidenta, ilegala aproape...
, --------------------------------------------------------------------------------
 
Bogdan Zagan
katran a scris:

Aici ai foarte mare dreptate.



Ma bucur ca suntem pe aceiasi lungime de unda. Nu sunt un tip subiectiv. Am si mentionat ca daca nu cresteau necesitatile si nu ma initiam in fotografie ramaneam bucuros cu E-420.

Hotararea am luat-o cand am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb obiectivul de kit... Obiective care raman, pentru ca folosesc rar aparatul din lipsa de timp.
 
titeldragomir
http://www.bjp-on...-increases

Si Nikonul asta are un marketing asa de agresiv...si uneori plin de greseali...sau poate ca nu sunt greseli, cum zic unii.
Cum poti sa gresesti pretul unor aparate?...cititi si va minunati.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Denis
Cred că până la ISO-1600 pozele făcute cu E-PL3 cu 45/1.8 se pot compara cu D5100 cu obiectivul tău fix. Poate cine are 45/1.8 și pozează seara, noaptea, ar putea spune exact. Și avantajul ar fi că tragi JPEG și scapi de editare.
Dar ai găsit un preț excelent pt. D5100! Acum body-ul cred că la F64 e vreo 26 mil. Iar obiectivele m4/3 sunt mai scumpe.
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Bogdan Zagan
titeldragomir a scris:
Si Nikonul asta are un marketing asa de agresiv...si uneori plin de greseali...sau poate ca nu sunt greseli, cum zic unii.


Asta nu e nimic... in clipul de prezentare pt D800 s-au folosit materiale filmate de alti fotografi fara a li se cere acordul ... in general aceste materiale erau filmate cu Canon.

Nikon a oprit clipul de la difuzare si si-a cerut scuze in urma reclamatiilor... cel mai probabil clipul a fost realizat de o agentie insa a fost prezentat drept "filmat integral cu D800".

Link-ul de mai jos contine toate aceste sesizari: http://www.petapi...omo-video/

Ei au ramas cu rusinea asta, lumea nu va uita. In plus la D5100 e un bug (de care stiam inainte sa cumpar aparatul, scrie si pe Dpreview) care nu-ti permite practic sa schimbi diafragma in timp ce esti in LiveView (deci la filmare chiar nu ai cum sa fentezi chestia asta). Sunt curios daca o sa pot returna peste 3 ani aparatul pe baza acestui bug Smile
Editat de Bogdan Zagan la 27-03-2012, 15:10
 
Bogdan Zagan
Denis a scris:

Cred că până la ISO-1600 pozele făcute cu E-PL3 cu 45/1.8 se pot compara cu D5100 cu obiectivul tău fix. Poate cine are 45/1.8 și pozează seara, noaptea, ar putea spune exact. Și avantajul ar fi că tragi JPEG și scapi de editare.


Denis, ceea ce scrii tu suna ca si cum ai vrea sa te autoconvingi de acest lucru. Cel mai simplu este sa facem amandoi o fotografie la acelasi gen de subiect in aceleasi conditii si sa vedem rezultatul...

Cat despre jpeg ViewNX are optiunea de BatchConvert... adica iei toate NEF-urile dintr-un director si le aplici deverse setari si le convertesti in jpg... Sau poti sa le dai convert direct, fara sa-ti mai bati capul, asa cum fac eu cu pozele pt FaceBook.

Ramai insa cu nef-urile asa cum la aparatele pe film ramaneai cu negativul... Iar cand ai o fotografie care se merita atunci scoti altceva din ea.

Denis a scris:

Dar ai găsit un preț excelent pt. D5100! Acum body-ul cred că la F64 e vreo 26 mil. Iar obiectivele m4/3 sunt mai scumpe.


La f64 exista clienti Gold care sunt mai mult decat bucurosi sa te ajute... ei raman cu punctele iar tu ai pachetul si garantia pe numele tau. Astfel de la 2600 cobori la 2400. La fel cu majoritatea produselor, unele produse au discount mai mare, altele mai mic. Cred ca si la E-PL3 daca vrei obtii discount bun. Clientii Gold i-am gasit pe forumul Nikonisti la sectiunea vanzare. Iar punctele sunt derizorii (la 2600 de lei castigi puncte in valoare de 26 de lei).
Editat de Bogdan Zagan la 27-03-2012, 15:40
 
Denis
Bogdan, e posibil să ai dreptate, cu "autoconvingerea"...
Dar provocarea e interesantă. O să fac o poză în lumină puțină în interior, de genul celor postate de tine, cu E-PM1, 20/1.7 la ISO-1600, JPEG. Și o postez pt. comparație. Bine, cu 1.7 aș putea să pun ISO la doar 400, cred.
Merg pe ambele variante: iso-1600 și iso-cât îmi permite diafragma maxim deschisă.
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,379,355 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.