header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
atenuarea zgomotului pt mai multe poze
kos
Va salut!
Acu ceva timp katran a expus un tutorial pt scoaterea zgomotului din fundal.
Am sa expun mai jos o metoda de reducere a zgomotului din mai multe poze o data, evident din toata poza.

Folosesc GIMP si Selective Gaussian Blur pe linux (sper ca nu m-am nimerit intr-o nisa f mica oly+linux), dar cum gimp este si pt windows metoda se poate porta imediat.

Daca vreti doar o parte sau fundalul (unde exista) sa fie descarcata de zgomot puteti folosi cu incredere selectiile din gimp: fuzzy select tool (magic wand), select by color, scissors select tool, quick mask, path, etc iar apoi se aplica filtrul Filters->Blur->Selective Gausssian Blur pe selectia respectiva.

Nu trebuie abuzat de valorile radius si delta pt ca o data cu zgomotul se duc pe apa sambetei si toate detaliile.

Sa revin. Pt batch processing am creat pt gimp un script (f simplu, folosind exemplele de pe net) pe care l-am salvat in /home/kos/.gimp-2.6/scripts/sgb.scm
Deoarece nu vreau sa suprascriu originalele, pozele pe care am aplicat sgb scriptul le va salva intr-un director numit nr.
Asa arata sgb.scm:

(define (batch-selective-gaussian-blur pattern
radius
delta)
(let* ((filelist (cadr (file-glob pattern 1))))
(while (not (null? filelist))
(let* ((filename (car filelist))
(image (car (gimp-file-load RUN-NONINTERACTIVE
filename filename)))
(new_filename (string-append "./nr/" (car (gimp-image-get-name image))))
(drawable (car (gimp-image-get-active-layer image))))
(plug-in-sel-gauss RUN-NONINTERACTIVE
image drawable radius delta)
(gimp-file-save RUN-NONINTERACTIVE
image drawable new_filename new_filename)
(gimp-image-delete image))
(set! filelist (cdr filelist)))))

apoi se executa pt pozele dintr-un director:

gimp --verbose -i --batch-interpreter='plug-in-script-fu-eval' -b '(batch-selective-gaussian-blur "*.JPG" 6.0 7.0 )' -b '(gimp-quit 0)

dar cum lenea e mare, am mai facut un fff simplu script pus in /home/kos/bin numit nr, care arata asa:

#!/bin/bash
RADIUS="6.0"
DELTA="7.0"
mkdir nr
for i in `ls *.JPG | grep -v nr`
do
echo -n "Processing $i ... "
gimp -i --batch-interpreter='plug-in-script-fu-eval' -b "(batch-selective-gaussian-blur \"$i\" $RADIUS $DELTA)" -b '(gimp-quit 0)'
echo "done"
done

valorile delta si radius se pot experimenta sa dea efectul dorit, eu le-am lasat destul de neagresiv setate, totusi cu un efect bun asupra imaginii.
se executa in directorul cu pozele, va face un director acolo numit nr unde se vor salva pozele peste care a trecut selective gaussian blur.

am atasat si 2 cropuri 100% pt exemplificare.
p1084911nr_crop.jpg p1084911_crop.jpg

Editat de kos la 06-03-2012, 00:01
 
titeldragomir
kos_tea a scris:



am atasat si 2 cropuri 100% pt exemplificare.


Daca se vede asa pe crop, sunt curios cum se vede pe toata imaginea.

Pune si varianta fara crop te rog
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
kos
iata-le! repet, am folosit valori destul de mici pt a nu afecta rau poza. pt fundaluri si selectii se poate da tare in valorile astea si iese bine zgomotul.
p1084911nr_scaled.jpg p1084911_scaled.jpg
 
ToniGenes
Interesant; presupun ca scriptul nu merge sub windows, nu ? Smile

Pentru ca aproape toata lumea de aici are windows....

Daca ma intrebi pe mine, imaginea originala nu prea avea zgomot.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
kos
merge, partea de gimp ramane neschimbata, doar locul unde se pune sgb.scm va fi altul (acolo unde e directorul scripts al gimpului pe windows). scriptul de bash (cel numit nr) cred ca ar trebui rescris intr-unul de windows .bat sau cum sunt in windows. la cat de simplu e nu cred sa fie pb.
oricum, scriptul shell nu e indispensabil, merge treaba si fara el, dar trebuie dat asa in command prompt in dir cu pozele (si in prealabil facut un director nr in directorul cu pozele, asta daca vreti sa nu le suprascrieti):
gimp -b '(batch-selective-gaussian-blur "*.JPG" 6.0 7.0 )' -b '(gimp-quit 0)
 
titeldragomir
kos_tea a scris:

iata-le! repet, am folosit valori destul de mici pt a nu afecta rau poza. pt fundaluri si selectii se poate da tare in valorile astea si iese bine zgomotul.


Sincer...nu vad mare diferenta...nici zgomot nu prea vad ...imaginea nu are nevoie de prelucrare pentru noise...poate decit atunci cind faci afise cit blocu...dar pt un web..si un print A4..eu zic ca este destul de curata de noise...
Parerea mea
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
kos
originalul nu e chiar asa curat. avea destul noise (pt mine). nu am putut sa pun decat niste imagini scalate. pe crop se vede mai bine. eu am un e-510 si il tin cu noise filtering pe off. oricum, sper sa gaseasca cineva util acest batch processing.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,376,568 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.