header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
E-5
d3xmeister
Pentru ambele obiecte am stabilit ca jumatate de pret fata de magazin ar fi mai mult decat corect, tinand cont ca 9-18mm n-are mai mult de 300 de cadre trase (cu bataie) si Metzul vreo 1000, nu s-au folosit la evenimente etc.

Pretul pentru 9-18mm (cutie originala, accesorii etc) este 1250 RON fix si cel pentru Metz 58 AF-1 incluzand difuzerul original (care se cumpara separat) si difuzer+filtre colorate Micnova ar fi 750 RON.

La Metz deja s-a abonat un amic asa ca daca se hotaraste sa il ia e dat. Astept un raspuns zilele astea.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Mihai N
heaven Grin
Olympus E-520 // Zuiko Digital 14-42mm f/3.5-5.6
Flikr
 
puiugr
a aparut: http://www.dprevi...olympuse5/
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
d3xmeister
L-am citit. E de ras ca nu a luat scor mult mai mare la capitole precum Jpeg sau calitatea constructiei, in raport cu D7000 de exemplu.

Personal nu ma intereseaza scorul lor, am vazut ce poate E-5 si ce pot altii cu ochii si cu mainile mele. Am ales E-5 cand puteam sa aleg orice. Pana acum nu ii pot gasi nici un neajuns.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Am vazut ca la E-5 au focalizat cu un punct centru stanga iar la Canon de ex. au focalizat cu toate punctele.
Asta pentru ca, am citit in concluziile lor, auto-focusul este imprevizibil in multi-point shout.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Eu n-am folosit niciodata la nici o camera Multi Point AF asa ca nu vad de ce ar fi un mare minus chestia asta.
Am incercat sistemul AF de la D700 pe 51p 3D, pentru niste portrete indoors, si nici vorba sa focalizeze automat pe ochi, ba de cateva ori a focalizat chiar pe langa subiect, asa ca mi-a fost intarita conceptia ca alegerea manuala a punctului de focus e cea mai sfanta.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Pe E-5 l-au tras in jos peste tot pe unde au putut.

De exemplu la "Features" i-au dat un scor mai mic decat lui K-5 si D7000. Smile Smile
Ce au gasit in plus la K-5 si D7000 de le-au dat scor mai mare ? Butonul sensibil de schimbat obiectivul care iti dezactiveaza auto-focusul cand ti-e lumea mai draga ? Smile Smile

La "Ergonomics & Handling" ia doar un pic peste D7000, dar sub K-5. De ce ?
La "Video mode" e iarasi depunctat rau de tot in comparatie cu K-5 si D7000. De ce ? Din cauza ca focalizeaza mai repede cu CD-AF decat restul? Smile

Cred ca dpreview a plecat din start cu ideea ca e senzor mai mic si tehnologie mai veche si ca trebuie depunctat, de parca pozele se fac doar cu senzorul.

Altfel, la calitatea imaginii chiar si in raw, E-5 mi se pare nr.1.
Sa dai punctaj mai mare lui D7000 la JPEG, mi se pare o mare tampenie, mai ales ca JPEG-urile facute cu D7000 arata horror : soft, sterse, culori aiurea.

La sistemul de focalizare foarte laudat de toti ceilalti ca fiind foarte rapid, nu s-a pomenit aproape nimic despre viteza de focalizare. In schimb au insistat pe probleme CD-AF-ului in "low-light", de parca ar exista vreun DSLR care sa focalizeze rapid cu CD-AF-ul in lumina putina.

Dupa cele scrise mai sus, eu zic ca E-5 a fost tras in jos pe nedrept. Daca asta a fost voit sau nu, nu mai pot sa spun.
Editat de ToniGenes la 05-02-2011, 09:33
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
titeldragomir
Cum merge E5?
Vrem si noi niste imagini sa le luam la puricat...ceva ravuri..ceva jpeguri direct din camera....
D3xmeister..nu pui si tu citeva imagini pe transfer.ro?
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
In sfarsit am avut ocazia sa fac ceva poze cu E-5. Ca invitat la botezul unui prieten am luat aparatul cu mine si l-am ,,testat,, un pic. Lumina in restaurant a fost extrem de slaba, in multe cazuri am avut nevoie de ISO1600 la f/4 si 1/60, in situatia in care dateam in tavan cu FL50R-ul la 1/1, putere maxima.
Desi lumina era mai mult decat chioara, autofocusul a functionat exemplar, o surpriza la care nu ma asteptam. In situatia in care E-620 cu 14-42mm nu focaliza deloc sau abia dupa 5 secunde, si nici atunci foarte corect, E-5 cu 12-60mm parca era in lumina zilei, focaliza extrem de rapid si precis. In sala era fum de tzigara, masina de fum, laserele dj-ului care se plimbau rapid peste tot si erau de toate culorile. Becurile erau ecologice, dateau lumina verde, plus vreo 2-3 tungsten. Din toate cadrele trase, am avut doar 2 cadre unde a ratat focusul complet si vreo 2-3 unde a focalizat in alta parte decat unde ar fi trebuit. Din 600 de poze trase inclusiv de oameni neinstruiti (nu am tras doar eu cu el) procentul este fantastic, mie si D700 mi-a dat rateuri cam in acelasi procent. Mai imbucurator este si faptul ca atunci cand am pus Leica 25mm si 35-100mm, obiective recunoscute ca fiind lente in focalizare, rezultatele au fost foarte bune, au focalizat foarte rapid si precis, nu se simt absolut deloc lente.
Expunerea cu blitzul a functionat perfect, am folosit aparatul in modul M si blitzul in Auto cu mici corectii in functie de situatie. Expunerea foarte buna si foarte predictibila.
ISO1600 arata OK, mai sus nu m-am riscat. Pozele nu sunt foarte curate, am avut NF setat pe LOW. Singura postprocesare facuta, am redus chroma noise in Lightroom si am mai facut mici cropuri la cateva poze.
Am tras o parte si RAW+JPEG si v-am pus la dispozitie si cateva RAW-uri la diferite valori ISO.

Pentru cei interesati pot descarca pozele jpeg de aici: http://dl.dropbox...%20E-5.zip
Pozele RAW sunt mai putine si le gasiti aici: http://dl.dropbox...%20RAW.zip

Mie mi-a placut cum s-a descurcat camera in conditiile astea extrem de grele, chiar daca din poze nu se vede (cu ochiul liber cadrele se vedeau mult mai intunecate). Autofocusul a fost fara cusur, White balance-ul e genial, toate pozele sunt pe AutoWB in lumina de toate culorile. N-am simtit nici macar o fractiune de secunda ca ma tine in loc camera, n-am asteptat deloc dupa ea.

Pana acum numai experiente placute cu E-5-ul, a meritat fiecare banut si mi-a depasit asteptarile in aproape toate aspectele.

Singura problema pe care am sesizat-o este in natura. Spre deosebire de E-520 si E-620, daca tragi jpeg la E-5 scoarta si crengile copacilor, cateodata si frunzele ruginii, arata de parca sunt de plastic. In RAW arata perfect. Nu se observa decat daca te uiti la 100%. Am observat ca aproape dispare in jpeg daca tragi cu NF pe OFF si Sharpen pe -2, deci banuiala mea e ca cele doua setari influenteaza efectul asta.
Editat de d3xmeister la 16-02-2011, 19:50
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Am tras arhiva cu JPEG-uri. Impresionanta peformanta la ISO mare.
ISO-800 arata excelent.
ISO-1600 arata bine.

Mult peste ce poate camera mea (E-520).
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
E-5 mai face un botez. Poze facute tot ca invitat, nedormit de doua zile. Am luat doar E-5, 12-60mm si FL50R.
In biserica exclusiv ISO800 iar la restaurant ISO 400, 640, 800 si 1600 in functie de cum se schimba lumina.
Conditiile foarte grele, backlight, bezna, fum, lumini colorate etc. E-5 se descurca excelent, de-aia nu imi vine sa cred cand ii aud pe unii ca AF-ul Oly are probleme inclusiv ziua.

Pozele au 150MB, si sunt toate, la pachet, fara sa fac selectii etc.

http://dl.dropbox...0Botez.zip
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Hai ca te-ai scuzat destul. Pozele la biserica sunt curate, pictura bisericii, noua fiind, a iesit "poster". La restaurant e de tinut cont ca era fum, vizibil. Ceva lipsa de contrast la pozele cu oameni...vezi de unde apare, ca florile au iesit bine.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Lipsa contrastului si faptul ca unele poze sunt un pic soft sunt de la Lighroom. Nu stiu de ce face chestia asta la export, in program arata bine iar ca editari n-am facut decat un pic de Chroma NR. Totul e sRGB cap-coada. Si nici n-am incarcat RAW-uri in Lightroom, deci teoretic nu ar trebui sa aplice nici o coerctie.
La export am selectat decat resize si atat din toate optiunile alea.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Acum arata mult mai bine. Cu un minim de corectie al pozelor E-5 demonstreaza ca a ajuns un aparat matur si inregistreaza fara probleme cadre bune si foarte bune in conditii ce mai inainte se prezentau ca fiind "campuri de lupta" abordabile doar de Canon si Nikon.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Stiu ca repet in draci chestia asta, dar vreau sa punctez din nou performanta autofocusul. Vorbind doar de S-AF, pentru ca n-am testat pana acum C-AF, pot spune ca e de nivel profesional, pana acum n-am reusit sa gasesc vreun plus la D700 versus E-5. E-5 se descurca perfect in absolut orice conditii. De ce insist ? Pentru ca unii spun ca autofocusul de pe E-5 e slab, etc. Total neadevarat. Daca nu ma insel era cam aceiasi poveste si cu E-3.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Nici-o surpriza. Ma asteptam la asemenea verdict.

De curiozitate, in live-view cum focalizeaza ? Nu ca ar conta enorm la un DSLR .
Iar functia de filmare ai incercat-o ? Cum ti se pare ?
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Live-View cu 12-60mm e destul de OK, nu foarte rapid dar mi-am facut fara probleme treaba cu el, toate cadrele alea luate de jos sau de sus sunt facute in live-view. Pentru situatiile in care folosesc functia asta merge brici, mult mai rapid decat cel de pe E-620, chiar si cu 12-60mm care nu e CD-AF enabled.

Filmarea e buna doar in lumina buna. In lumina slaba e praf, are mult noise si claritate redusa. Inca o chestie pe care am observat-o, dar de care nu sunt sigur 100%, o sa mai fac teste, se pare ca daca tii IS activat filmarea iese mai prost, nu mai iese clara.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
Poti sa tragi cu E-5 la 20 de megapixeli ? Am incercat sa aflu raspunsul:

- Am tras un cadru cu E-5 si 35-100mm f/2 la 100mm f/2.8 1/100. Obiectivul nu este cel mai sharp la 100mm f/2.8 ci la f/5.6.
- Am deschis imaginea in Adobe Camera RAW si am setat 20MP la rezolutie (de fapt 19,7).
- Am aplicat USM cam 45 cu radius 0.7
- Gata, imagine de 20MP din E-5

Mentionez ca am incercat cu ceva timp in urma experimentul asta cu E-620 si rezultatul a fost o imagine de 20MP ultra-soft si plina de artefacte. Cu E-5 in schimb, daca tragi RAW si cu un obiectiv bun, poti considera ca ai 20MP rezolutie la calitate foarte buna.

Mai jos cadrul intreg:
mp080673_1.jpg

Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
d3xmeister
Si 100% crop din imaginea de 20MP
mp080673_2.jpg

Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Ai incercat acest lucru si cu utilitare gen Perfect resize...etc, ce folosesc programe de calcul cu fractali?
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,912 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.