header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
E-5
d3xmeister
Nu, sunt convins ca se pot obtine rezolutii si mai mari cu Perfect Resize.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Hai sa vedem.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Cu perfect resize, totul pe default 24MP (24,2). Aici deja incep sa se vada artefacte, e ok doar daca nu faci pixel-peeping. Oricum rezultatul cred ca e impresionant pentru o camera de 12MP. Sigur ca orice ai face nu se compara cu un Sony A900.
mp080673_3.jpg

Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
E-5 la fel ca E-3 are "punctele de focus" foarte mari. Sunt niste patrate in toata regula. In anumite situatii, de ex. fotografie la distanta, capetele subiectilor pot fi chiar mai mici decat aceste puncte de focus, motiv pt care e posibil ca aparatul sa focalizeze pe altceva decat pe capetele subiectilor. Recomand: zoom (acesta va mari subiectul), focalizare pe subiect, butonul de declansare ramane apasat la jumatate, zoom out, reincadrare-recompunere, apasare definitiva a declansatorului.
Era interesant sa se fi putut micsora aceste puncte de focus.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Foarte buna recomandarea. E adevarat ca sunt destul de rare situatiile in care se intampla problema dar e bine de stiut ca exista rezolvare.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Din cate stiu, se poate modifica marimea punctelor de focus.
Mai bine zis stiu ca se poate la E-620 (AF SENSITIVITY). E optiunea pe care regret ca nu o am pe E-520.
Uite aici :
http://www.bigmik...ivity.html

Cand alegi "Small sensitivity", se micsoreaza puncul de focus.

Ar fi culmea ca optiunea asta sa nu existe pe E-30 sau E-5, care sunt modele cu pretentii mai mari.

Gata! Am gasit pe un forum ca la E-5 "You can adjust the size of the focus point with the AF sensitivity option in the custom menu".
Deci optiunea exista si pe E-5.

RD, n-ai citit bine manualul. Grin
-
Editat de ToniGenes la 15-03-2011, 14:35
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
De scris scrie dar eu sunt curios si cum actioneaza. Mihai, cand ai timp, baga niste teste.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Pai eu intotdeauna l-am avut pe small si tot mi se pare prea mare in anumite situatii.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Da, dar pe optiunea "small" punctul de focus e mai mic decat il vezi tu desenat in vizor.
Chiar ai avut sentimentul ca punctul de focus e mare si ca te fura la focalizare?
-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
E posibil totusi nu marimea sa fie problema, ci faptul ca nu e perfect centrat in interiorul patratului de focus. Acum n-am mai avut probleme, caut sa pun latura de sus a patratului de focus pe subiect, si vad ca e foarte precis.

Probabil cei care au sistemul Oly in 11 puncte isi dau seama mai bine despre ce vorbesc. E-5 e o camera total diferita fata de cele mici asa ca necesita mai mult timp de acomodare. Din pacate n-am avut timp sa fac prea multe poze cu ea.

Sunt convins ca autofocusul E-3/E-30/E-5 e foarte precis, din moment ce unii obtin super rezultate cu el, ca de exemplu aici: http://www.pbase..../115528733
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
La E-3 am constatat ca autofocusl e mai precis decat ochiul meu. La doua poza facute, una cu AF iar cealalta focus manual, cea cu AF a iesit mai bine focalizata pe subiect.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Si eu am facut cateva teste de genul asta si am ajuns la aceiasi concluzie. Cu vizorul lui E-5, cu 12-60mm, la care focusul manual merge ca la carte, am stat 30 de secunde ajustand pana cand as fi jurat ca focusul e perfect. Surpriza, autofocusul e mai precis Smile, si in lumina slaba tungsten si la lumina zilei.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
In liveview insa, cu ajutorul zoom-ului, focusul manual devine foarte precis.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
Unii au pus un E-5 intr-un balon si au facut poze de la 100.000 picioare (~ 30 km) altitudine.
Camera a mers fara probleme. A facut 1000 de poze.
Aici topicul deschis de autor :
http://www.flickr...554722715/

si pozele facute de camera :
http://www.flickr...678604294/


Din cate stiu, la altitudinea aia sunt temperaturi de : -70...-50 'C iar aerul, daca il mai putem numi aer, este foarte rarefiat.

S-au folosit un 12-60 si un intervalometru Opteka setat sa declanseze la fiecare 14 secunde.
Editat de ToniGenes la 09-05-2011, 09:14
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
ToniGenes
Declaratia oficiala a celor de la Olympus despre absenta E-5-ului in magazinele europene :
http://www.43rumo...us-stores/

"We took E-5 off the shop as we had too many orders.
The shop is quite new and technically it is not so easy to stop the order taking.
We have so many orders now, that we"re not able to supply the new orders in a decent delivery time.
So we decided to take it off for some days/weeks.
E-5 is very successful and we plan a long life cycle for this product.
And again, we will stop our SLR business only in case we will be able to provide similar qualities in MFT."


Se pare ca E-5 este un mare succes.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Si eu cred ca este vandut bine, cand l-am comandat din USA am vazut ca foarte multe magazine nu il aveau in stoc, B&H Photo anuntase ca nu stie cand il va avea si pe amazon vedeam cum scadea stocul de la ora la ora.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
d3xmeister
Asta dovedeste si faptul ca 4/3 ar fi avut succes daca ar fi continuat productia a noi modele aduse la zi dpdv tehnic.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Pentru mine n-are importanta daca fac 4/3 sau m4/3. Esentialul este sa ne ofere niste alternative actualizate la ce avem acum.

Cu ce ma incalzeste ca am DSLR (E-520) + 70-300 daca focalizeaza mult mai incet decat un G3 + 100-300 sau chiar E-PL2 + 100-300 ?
Nu mai vorbesc de faptul ca Pana 100-300 este mai "sharp" la F/5.6 fata de 70-300.
GH2 si G3 focalizeaza mult mai repede decat E-520/E-620 si au sisteme de focalizare mai complexe.

In momentul asta DSLR-ul clasic mai are avantaje doar cand folosesti obiective PRO si body-uri PRO, si astea sunt solutii scumpe.


La segmentele inferioare : START + MID, m4/3 a egalat sau bate la performante DSLR-ul, iar oferta de obiective este mai mare (mai multe obiective fixe, mai multe tele-uri) si e in plina dezvoltare. Ma refer strict la segmentele de start.
Nu mai vorbesc de faptul ca poti folosi pe m4/3 si obiectivele 4/3.

La 4/3, din pacate, nu sunt obiective fixe si rapide, nu sunt prea multe tele-uri...etc.
Am zis deja acum cateva zile ca 4/3 e condamnat.
Chiar daca Olympus se incapataneaza sa-l mai tina in viata cativa ani, Panasonic trage in alta directie si sunt multi care vor migra catre m4/3 din cauza ca e oferta de obiective si camere mult mai mare.
Pana nu demult oferta de obiective era mai bine acoperita (Sigma, Panasonic...etc). In momentul de fata mai acopera doar nise inguste. Se vede clar in ce directie bate vantul.

Daca vanzarile la E-5 merg bine :
-nu o sa se ieftineasca prea curand;
-Olympus o sa amane lansarea unui inlocuitor pentru E-30, din cauza ca vanzarile la E-5 vor scadea instant.
Mai devreme de toamna nu cred ca vedem ceva.

Sincer sa fiu, eu as prefera ca E-50 sa fie fara oglinda, cu suport bun pentru ambele tipuri de obiective.
Ar fi un "best-buy".
Atentie mare insa la pret. Daca nu il scoate la un pret decent va fi nasol.
Panasonic ofera deja G3 la un pret mic, care are viteza de focalizare foarte buna si senzor de ultima generatie si este upgrade pentru cei care au E-5XX/E-6XX .
Fireste ca noi asteptam varianta Olympus din diverse motive (procesor imagine, suport mai bun pentru obiective 4/3...etc).
-
Editat de ToniGenes la 27-05-2011, 12:38
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
d3xmeister
Imi pare rau dar nu sunt de acord cu tine. In sfarsit am incercat si eu cateva cateva camere cu EVF si, in ciuda laudelor de pe forum, experienta a fost foarte neplacuta. Acum nu pot decat sa rad cand cineva imi spune ce bine e cu EVF. Flicker, lag, refresh, oribil. Autofocusul de pe aceste camere inca are probleme cu precizia, e foarte distractiv sa incerci sa focalizezi pe ochi la un portret cu un obiectiv luminos. Si nu, nu focalizeaza mai repede decat nici un dslr decat pe subiecte statice, in schimb daca subiectul nu sta fix la revedere focus rapid, pe cand dslr-ul se descurca mult mai bine. Si aici nu vorbesc de C-AF. Unde e autonomia bateriei ? Vremurile cand trageam 1000 de cadre cu o baterie s-au dus cu mirrorless.

E mult de comentat, dar timpul meu liber e limitat. Ideea e ca experienta cu un GH2 pentru mine e mult mai lenta, impotmolita si neplacuta decat cu orice DSLR produs vreodata. Daca in viitor se vor schimba lucrurile foarte bine, pe mine ma intereseaza doar ce e acum. Imi place mirrorless, probabil voi achizitiona un PEN destul de curand, dar in nici un caz experienta si posibilitatile nu se compara cu un DSLR.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Cand ai un E-520/620 nu cred ca plangi prea mult dupa vizorul optic.

Focalizarea de pe m4/3 (CDAF) spune lumea ca e mult mai precisa decat PDAF. Adica mult mai putine cadre OOF.

Sunt de acord ca EVF-ul inca nu a ajuns sa egaleze OVF-ul, dar nu mai e mult.

DSLR-urile sunt inca ok. Problema e ca usor usor lucrurile evolueaza ireversibil catre "mirror-less".
Ca sa dau un exemplu.
Eu vreau un obiectiv lung (250-300 mm) cu care sa pozez pasari in zbor.
La DSLR singura solutie la un pret relativ rezonabil este 50-200 + EC 1.4 + E-30/E-3 sau E-5. E o solutie care costa 2500 $....3200$.
As da un 2500$ pe un E-50 + 300 F/4.0 care nu exista la Olympus.

Si uite asa se face ca incep sa ma uit cu un ochi la m4/3.
Pe m4/3 100-300 pus pe un GH2 sau G3 face treaba asta si costa mult mai putin. Sunt sperante ca pe viitor sa mai apara si alte obiective la un pret rezonabil. Poate Sigma mai face ceva.

Dupa aia vin obiectivele fixe....la care m4/3 sta ceva mai bine.

Ok, EVF-ul nu e foarte bun pentru pozat pasari in zbor inca.
Poate face Olympusul o camera cu EVF foarte bun. Stiu ca EVF-ul extern pentru PEN e cel mai bun de pe piata. Macar sa faca Olympusul DSLR-uri care sa inlocuiasca modelele vechi.

Nu ma deranjeaza sa mai raman o perioada pe DSLR, dar usor usor ies din productie obiectivele. Nu prea sunt multe solutii, iar unele sunt foarte scumpe.

Nu fac upgrade acum, nici nu ma grabesc. Spun doar cum stau lucrurile. Si eu astept linistit urmatoarele modele de camere Olympus ca sa vad cum bate vantul.
Daca mai scot DSLR-uri la pret rezonabil s-ar putea sa mai raman pe DSLR o perioada.
Altfel si un "mirror-less" mi se pare super ok.
Editat de ToniGenes la 27-05-2011, 14:00
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,094,784 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.