header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
Paul
cojocaru27 a scris:

daca colegul respectiv are si un omd in dotare, pe langa gh4-le, chiar ca astept cu nerabdare impresii. Loc pe piata e destul si binenteles ca o sa gasim loc si pentru leica si pentru fujifilm si a7r si lista ramane deschisa, dar p[arca unii se chinuie mai tare sa faca pasul ala inainte. Ceilalti parca isi perfectioneaza pasul pe loc, asta zic. Daca nu vrem sa mergem mai departe, e ok, avem exact ce ne trebuie. oricum sunt de parere ca nu aparatul conteaza, dar si pentru astfel de discutii exista un forum, pentru restul exista doar galeri de expus impresii vizualeSmile


Eu sustin ca nu poti emite o parere obiectiva despre un aparat decat dupa ce il utilizezi cateva luni de zile, ce sa mai zic de comparatii intre modele, nu stiu ce atata inversunare, Olympus are niste aparate foarte ok, Panasonic are si el GH4 si inca vreo doua modele acceptabile, Fuji nu mai zic, dar pana la urma nu asta conteaza, ci conteaza ce anume nevoi ai tu ca fotograf si daca acel sistem (cand zic sistem includ obligatoriu si obiectivele) pe care il utilizezi iti satisface necesitatile. Eu personal am nevoie sa am un sistem format din aparat si lentile rezistente la praf si stropi de apa cu care sa pot merge pe munte in orice conditii dar sa fie si usor pentru ca m-am saturat sa car 3kg de echipament in rucsac. In acelasi timp trebuie sa fie un sistem acceptabil in low light pentru care sa am lentile foarte luminoase ca sa pot lucra la interior. Imi mai place sa lucrez si cu tele si am un 50-200mm de pe 4/3 care dupa ultimul update de firmware functioneaza mai mult decat rezonabil.

Daca cumva lucrezi si fotografie comerciala te gandesti foarte clar ce anume ai nevoie ca sa poti livra clientului ce a solicitat. Cred ca fiecare dintre noi are un gen de fotografie preferat si ar trebui sa stie ce anume isi doreste ca sa isi gandeasca achizitiile. Daca intrebi pe cineva ce gen de fotografie ii place sa realizeze si de ce, ai sa vezi cat de greu vor raspunde persoanele intervievate.
Editat de Paul la 15-07-2014, 18:20
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
marius2die4
Umbla vorba ca la photokina un nou firmware pt em1 va face posibil 4k...
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
catacore
sport, in sala, tras cu m4/3: http://www.dprevi...s?slide=12
 
cojocaru27
@paul, inteleg punctul tau de vedere insa d'aia exista un forum, club, spune-i cum vrei, sa ne dam cu parerea. Apoi mai exista si internetul si multi multi user care-si impart din experienta avuta cu diferite aparate aflate in concurenta directa, cum se intampla cu cele mentionate de tine. Nu mai zic de cei platiti de branduri pentru a face review-uri, mai partinitoare dar totusi review-uri. Si mai sunt si cei care lucreaza in domenii, vezi dop, care le permit achizitionarea mai multor branuri in acelasi timp. Din toate sursele astea iti poti face o parere cat de cat obiectiva fara sa deti ambele aparate. Asta e marele avantaj al erei in care trai crowdsourcingul. Acum intervine problema personala, la ce folosesc eu aparatul si cum mi se potrivesc mie diferitele feature-uri ale brandului in cauza. Spre norocul tau, tu ai un gen foarte clar de fotografiere si probabil un hobby pe care ti-l permiti si ti-l susti. Eu unul nu-mi permit luxul de a avea asa un hobby de exact. Lucrez in publicitate, deci un domeniu creativ, si fotografia este un fel de hooby si pentru mine. Insa eu nu am timp nici sa merg pe munte, nici sa abordez zona comerciala, nu cred in cei care se dau fotografi si iau bani din proiecte de genul asta pe care le fac afterwork. In concluzie mie imi trebuie un aparat pe care sa ma pot baza si cand mai plec in vacanta si am totusi ocazia sa ajung pe munte, si cand fac poze pentru mine la o filmare (lowlight interior), si cand am chef de o serie de portraite a la humans of new york, si mi-ar placea foarte tare sa ma pot baza pe el si la lucruri mai serioase. de exemplu am avut acum o saptamana de filmat o reclama pentru a o prezenta unui client, gen proactive. Ca sa ne fie mai usor sa vindem ideea ne-am apucat sa o facem noi asa cu ce am putut. Am avut un studio inchiriat pe apraope nimic, ceva lumini si cativa colegi actori. M5-ul din dotare m-a ajutat pana intr-un punct. Si inca a fost ok ca am avut lumini si nu am supus senzorul si mai ales codecul la ceva stres. Atunci am simtit ca un gh4 ar fi fost un partener m,ult mai bun. Si asta fara a pierde neaparat tot ce am enumerat mai devreme. Sa nu ma intelegi gresit, eu iubesc m5-ul mai ales pentru punctele pe care le-ai subliniat si tu, si spre rusinea mea si pentru look-ul lui retro. Dar uitandu-ma la urmasul lui, m1 si la fisa tehnica foarte asemanatoare pe hartie cu gh4, nu inteleg de ce sa nu avem si restul de bombane care stau lipite pe fundul borcanului. Poate o sa aflam in septembrie, let's wait.
 
DL
cojocaru27 a scris:

@paul, inteleg punctul tau de vedere insa d'aia exista un forum, club, spune-i cum vrei, sa ne dam cu parerea. Apoi mai exista si internetul si multi multi user care-si impart din experienta avuta cu diferite aparate aflate in concurenta directa, cum se intampla cu cele mentionate de tine. Nu mai zic de cei platiti de branduri pentru a face review-uri, mai partinitoare dar totusi review-uri. Si mai sunt si cei care lucreaza in domenii, vezi dop, care le permit achizitionarea mai multor branuri in acelasi timp. Din toate sursele astea iti poti face o parere cat de cat obiectiva fara sa deti ambele aparate. Asta e marele avantaj al erei in care trai crowdsourcingul. Acum intervine problema personala, la ce folosesc eu aparatul si cum mi se potrivesc mie diferitele feature-uri ale brandului in cauza. Spre norocul tau, tu ai un gen foarte clar de fotografiere si probabil un hobby pe care ti-l permiti si ti-l susti. Eu unul nu-mi permit luxul de a avea asa un hobby de exact. Lucrez in publicitate, deci un domeniu creativ, si fotografia este un fel de hooby si pentru mine. Insa eu nu am timp nici sa merg pe munte, nici sa abordez zona comerciala, nu cred in cei care se dau fotografi si iau bani din proiecte de genul asta pe care le fac afterwork. In concluzie mie imi trebuie un aparat pe care sa ma pot baza si cand mai plec in vacanta si am totusi ocazia sa ajung pe munte, si cand fac poze pentru mine la o filmare (lowlight interior), si cand am chef de o serie de portraite a la humans of new york, si mi-ar placea foarte tare sa ma pot baza pe el si la lucruri mai serioase. de exemplu am avut acum o saptamana de filmat o reclama pentru a o prezenta unui client, gen proactive. Ca sa ne fie mai usor sa vindem ideea ne-am apucat sa o facem noi asa cu ce am putut. Am avut un studio inchiriat pe apraope nimic, ceva lumini si cativa colegi actori. M5-ul din dotare m-a ajutat pana intr-un punct. Si inca a fost ok ca am avut lumini si nu am supus senzorul si mai ales codecul la ceva stres. Atunci am simtit ca un gh4 ar fi fost un partener m,ult mai bun. Si asta fara a pierde neaparat tot ce am enumerat mai devreme. Sa nu ma intelegi gresit, eu iubesc m5-ul mai ales pentru punctele pe care le-ai subliniat si tu, si spre rusinea mea si pentru look-ul lui retro. Dar uitandu-ma la urmasul lui, m1 si la fisa tehnica foarte asemanatoare pe hartie cu gh4, nu inteleg de ce sa nu avem si restul de bombane care stau lipite pe fundul borcanului. Poate o sa aflam in septembrie, let's wait.


Totusi, cine are de filmat, si este preocupat de calitate, are la dispozitie o solutie extrem extrem de convenabila... materialul obtinut si codecul face ca orice filmare cu Pana sau Oly sa para o gluma buna: http://www.bhphot...amera.html

"The Blackmagic Pocket Cinema Camera records into high quality ProRes 422 (HQ) and lossless compressed CinemaDNG RAW files so you retain fine image detail with wide dynamic range for amazing images. This means that the Blackmagic Pocket Cinema Camera supports true open file formats, so you're not locked into a strange file format that your editing software can't handle."
 
www.fotografu.ro
cojocaru27
foarte corect, am luat-o in calcul deja. Are si ea micile ei probleme dar e in alta liga. Astept totusi sa vad ce se intampla in septembrie.
 
Paul
cojocaru27 a scris:

@paul, inteleg punctul tau de vedere insa d'aia exista un forum, club, spune-i cum vrei, sa ne dam cu parerea. Apoi mai exista si internetul si multi multi user care-si impart din experienta avuta cu diferite aparate aflate in concurenta directa, cum se intampla cu cele mentionate de tine. Nu mai zic de cei platiti de branduri pentru a face review-uri, mai partinitoare dar totusi review-uri. Si mai sunt si cei care lucreaza in domenii, vezi dop, care le permit achizitionarea mai multor branuri in acelasi timp. Din toate sursele astea iti poti face o parere cat de cat obiectiva fara sa deti ambele aparate. Asta e marele avantaj al erei in care trai crowdsourcingul. Acum intervine problema personala, la ce folosesc eu aparatul si cum mi se potrivesc mie diferitele feature-uri ale brandului in cauza. Spre norocul tau, tu ai un gen foarte clar de fotografiere si probabil un hobby pe care ti-l permiti si ti-l susti. Eu unul nu-mi permit luxul de a avea asa un hobby de exact. Lucrez in publicitate, deci un domeniu creativ, si fotografia este un fel de hooby si pentru mine. Insa eu nu am timp nici sa merg pe munte, nici sa abordez zona comerciala, nu cred in cei care se dau fotografi si iau bani din proiecte de genul asta pe care le fac afterwork. In concluzie mie imi trebuie un aparat pe care sa ma pot baza si cand mai plec in vacanta si am totusi ocazia sa ajung pe munte, si cand fac poze pentru mine la o filmare (lowlight interior), si cand am chef de o serie de portraite a la humans of new york, si mi-ar placea foarte tare sa ma pot baza pe el si la lucruri mai serioase. de exemplu am avut acum o saptamana de filmat o reclama pentru a o prezenta unui client, gen proactive. Ca sa ne fie mai usor sa vindem ideea ne-am apucat sa o facem noi asa cu ce am putut. Am avut un studio inchiriat pe apraope nimic, ceva lumini si cativa colegi actori. M5-ul din dotare m-a ajutat pana intr-un punct. Si inca a fost ok ca am avut lumini si nu am supus senzorul si mai ales codecul la ceva stres. Atunci am simtit ca un gh4 ar fi fost un partener m,ult mai bun. Si asta fara a pierde neaparat tot ce am enumerat mai devreme. Sa nu ma intelegi gresit, eu iubesc m5-ul mai ales pentru punctele pe care le-ai subliniat si tu, si spre rusinea mea si pentru look-ul lui retro. Dar uitandu-ma la urmasul lui, m1 si la fisa tehnica foarte asemanatoare pe hartie cu gh4, nu inteleg de ce sa nu avem si restul de bombane care stau lipite pe fundul borcanului. Poate o sa aflam in septembrie, let's wait.


Imi pare rau sa aud ca nu ti-a satisfacut doleantele E-M5, dar chiar nu este un aparat cu care sa faci filmare. Am o cunostinta care a lucrat cu Canon 5D MII sau MIII si ei ca agentie fac reclame si alte povesti, problema lor nu este aparatul, pe ala il gasesti pe undeva, il inchiriezi si tot il ai, insa doar daca ai scenariu, regizor, recuzita, lumini, sine si alte chestiuni tehnice necesare poti sa faci filmare, ca sa nu mai zic de postproductie. Deci la capitolul acesta, aceste camere sunt doar niste chestiuni pentru amatori, sau cel mult pentru amatori avansati (GH-4).

Cat despre ce se scrie in review-uri, te las pe tine sa afli in timp, cat de reale si obiective sunt parerile celor care scriu pe internet, dupa ce vei testa mai multe aparate. Eu consider ca o adevarata comparatie, o faci numai lucrand cu adevarat cu uneltele respective si cel mai frumos lucru este sa ajungi la maturitatea la care sa iei lucrurile asa cum sunt si sa alegi uneletele care sunt bune pentru tine.

Referitor la ce stiu sa faca produsele companiilor si de ce nu sunt all in one, pai daca nu ar exista diferente si toate patentele ar fi publice, cred ca s-ar inventa in sfarsit aparatul ideal. Smile Ori asta cred ca se va intampla dupa ce se inventeaza perpetuum-mobile. Smile

Binenteles, cum ziceam, fiecare persoana are necesitatile lui, nocorc ca avem de unde alege.

Later edit: Nu te astepta sa apara minuni in septembrie, cel mult Olympus va scoate ceva imbunatatiri la partea video pentru urmasul lui E-M5 si va oferi un update de firmware pentru E-M1 ca sa fie la acelasi nivel. Cam atat ma astept de la Oly. Panasonic a dat totul prin GH-4.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Amuzante afirmatiile de mai sus. Pai aparatul perfect il vrem toti, sa faca fata si pe munte si in studio, sa aiba valori extreme utilizabile si sa intre si in buzunar daca e posibil. As fi adaugat si filmare 4k in enumerare dar funtia de filmare e unul din lucrurile pe care nu le-am folosit niciodata. Mai degraba un slow motion la o rezolutie cat de cat ok. Sistemul asta se bazeaza pe consumerism, deci aparatul perfect ar ruina si vanzatorii si nu ne-ar hrani nici GAS-ul cu care ne-am obisnuit. Am muri indestulati si nefericiti. Smile

In septembrie nu se va intampla nicio scamatorie tocmai din motivul adus aminte mai sus. Utilizatorul, ca sa fie complet fericit, in ziua de azi, trebuie sa aiba o multime de aparate de diferite branduri.

Review-urile - Daca s-ar face o statistica cati oameni au fost dezamagiti dupa ce au dat banii pe un aparat care a fost super vandut/elogiat/nota10ificat probabil ti-ai da seama de dimensiunile marketingului din ziua de azi.
Pe deoparte review-urile sustinute financiar, pe partea cealalta fanaticii sistemului care in ruptul capului nu ar spune ce nu i-a multumit, sau daca au intampinat probleme in utilizare, etc. Da.. daca ai rabdare sa cauti destul gasesti si oamenii buimaciti de reclama care au dat banii si si-au dat seama ca aparatul pe care l-au luat e pur si simplu un model cu plusuri si minusuri.. eventual minusuri formate din defecte de fabricatie.
 
titeldragomir
ghinitai a scris:


Review-urile - Daca s-ar face o statistica cati oameni au fost dezamagiti dupa ce au dat banii pe un aparat care a fost super vandut/elogiat/nota10ificat probabil ti-ai da seama de dimensiunile marketingului din ziua de azi.


Mare dreptate ai aici.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
cojocaru27
Asta cu aparatul e doar o unealta in mana utilizatorului si ca depinde doar de el ce stie sa ceara si cum sa ceara astfel incat sa obtina un maxim din ce poate aparatul si un raspuns bun pentru ce si-a propus el sa spuna. Suna mai complicat decat as vrea sa fie. Pe scurt va dau dreptate. Asa este. NU ma contrazic. Stiam limitarile lui atunci cand l-am luat, si le stiam tocmai datorita review-urilor, astea pe care le urati voi. NU ma plangem. NIci nu am cum sa ma plang de m5, tocmai el care a revolutionat indrustria mirrorless-urilor. Eram dezamagit doar de urmasului lui care mie mi se pare ca a pierdut mult teren in fata lui gh4. Cel putin in zona de filmare este o diferenta prea mare, pe care probabil o sa o regleze in septembrie. O sa vedem atunci cant se putea repara si care e limita procesorului defapt. Repet, pe hartie ar trebui sa fie bara bara cu gh4-ule, dar in realitate e diferenta prea mare in zona de filmare. Prea mare. Atata tot. E o parere. IMi pare rau ca e o afirmatie amuzanta pe unii colegi de pe forum, care cred ca ar trebui sa accepte si alte pareri ca doar d'aia exista un forum.
In concluzie, nu vreau un aparat perfect, stiu ca nu exosta asa ceva. Ceream doar ceea ce cred eu ca se poate printr-un upgrade fie de firmware fie de processor la un viitor model omd. Si cred ca e realizabil. O sa vedem in Septembrie cat de realizabil.
 
cojocaru27
Si legat de partea de review-uri, trebuie sa va spun ca nu este adevarat ce spuneti. Eu le consider foarte bune. Ele m-au determinat sa cumpar m5-ul si nu regret nicio clipa. Sunt si revew-uri bune, chiar si alea platite, trebuie doar sa stii sa le citesti si sa le cauti evident. Robin Wong (sper ca asa il cheama ) face niste review-uri de bun simt zic eu, si e angajat Olympus. Iar pe partea de filmare exista un forum excelent facut de un dop, eoshd.com, si mai e un baiat bloom tot dop care face review-uri excelente. cred ca avem nevoie de review-uri, eu asa zic. Mai ales noi astia care nu avem atat de multa experienta cat sa stim exact ce vrem si ce primim cand luam un aparat. pentru cei ajunsi la maturitate, tot respectul.
 
catacore
titeldragomir a scris:

ghinitai a scris:


Review-urile - Daca s-ar face o statistica cati oameni au fost dezamagiti dupa ce au dat banii pe un aparat care a fost super vandut/elogiat/nota10ificat probabil ti-ai da seama de dimensiunile marketingului din ziua de azi.


Mare dreptate ai aici.


acuma, asta este. Nu-s toti din Bucuresti, sa-si permita un "am in teste, de citeva zile, obiectivul X...", asa cum esti tu, de exemplu. Eu mi-am luat, iar, doar ca exemplu, 60mm macro doar bazat pe review-uri. Sau crezi ca-mi trimitea MGT obiectul, spre testare, la Deva? Unii, adica cei mai multi, n-au de ales si-si iau obiectele doar bazandu-se pe review-uri. Dupa care, eventual, le vand la juma de pret, ca nu e ce-au crezut ei.
 
Paul
Haide ma, de ce sunteti rai? Si eu si altii de pe aici incerca sa va impartasesca din experienta proprie. Eu va spun adevaruri traite pe propria piele si voi o luati personal, in loc sa fiti bucurosi ca aveti un coleg sau mai multi care va spun parerea lor. In primul rand era vorba de aparate nu de obiective, la obiective, din fericire poti sa vezi rezultatul mai usor din review-uri prin fotografiile pe care speri sa le primesti in raw, nu procesate. La aparate insa este o chestiune grea pentru ca este total subiectiv ce scrie unul sau altul.

Sa ne spuna colegul Denis, care a trecut la Sony A7, care sunt plusurile si care sunt minusurile pe care le-a descoperit fata de ce a citit inainte sa cumpere aparatul si ce mirare a avut cand a observat diferentele intre ce se spunea in review si ce era in realitate si diferentele intre modelele de aparate folosite de el. Binenteles daca are timp.

Eu pot sa va spun ca in doi ani de utilizare nu mi s-a blocat E-5 decat de doua ori, pe cand E-M1 mi s-a blocat in nicun an de vreo 4-5 ori, ca sa nu mai zic de marele review al lui Robbin Wong facut pentru viteza de focalizare a lui 50-200mm SWD cu E-M1 care arata de ziceai ca merge ca pe E-5 si cand mi-a venit E-M1 am ramas incremenit de cat de prost mergea, abia dupa update-ul de firmware 1.4 s-a rezolvat problema. Si dupa ce am cautat pe internet de mi-a venit rau am gasit si o parere pertinenta a unei persoane ce era un utilizator normal si a testat si prezentat cinstit cum functioneaza combinatia respectiva. Iata acel test cinstit: http://www.furnfe...0-200.html

Mai pot sa va spun ca 12-40mm f2.8 a fost prezentat ca fiind deosebit, da, este cu siguranta un obiectiv bun, dar nu a spus nimeni ca pana la nu stiu ce varianta de firmware de body, ma intalneam des cu probleme de focus la 40mm cand facea hunting de nebun in anumite conditii, deci da, m-am luat dupa revie-uri, dar ei nu au avut timp sa verifice si asta.

Cautati la ce am scris despre 75-300mm Mk2 sa vedeti cum am prezentat obiectivul, pe care de altfel il detin.

Deci informatia srisa de oameni care testeaza un produs pe termen lung si altii care fac un review rapid difera radical, asta incerc sa va explic, cine vrea sa inteleaga bine, cine nu treaba lui.

Exemplu: Cum ati prezenta un aparat pe care vi l-a pus reprezentanta Fuji la dispozitie cu vreo 4 obiective printr-o amabilitate desavarsita a persoanei de la PR pentru o perioada de o saptamana de testare si cum ati prezenta acelasi aparat personal testat vreo 3 luni la lucru pe teren? In cazul testului oficial cu siguranta nu veti putea spune ca ceva nu merge bine cand aparatul nu a raspuns la comenzi corect pentru ca poate vi s-a parut si nu aveti destul timp sa il testati ca sa vedeti daca se repeta, apoi daca cumva va inselati si suparati reprezentanta, ah deci mai bine nu mai spuneti.

All the best!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
De ce sa nu spun ce nu merge bine? De ce sa ascund ce nu merge bine ? Sa nu se poata rezolva problema , sa creada ei ca e perfect ? Daca ar sti ca e perfect de ce mi l-ar mai da la proba sau sa fac un review? Eu l-as prezenta exact asa cum este , prin aia cel mai mult ar avea de castigat clientii / pentru ca s-ar remedia sau cel putin s-ar incerca remediarea problemelor, si implicit castiga si firma daca scoate un aparat bun. Daca cineva lauda un aparat doar pentru ca cineva de la PR a fost extrem de amabil eu consider ca persoana aia nu merita sa faca un review , consider ca nu e responsabil cu adevarat si ca nu are coloana vertebrala / nu va sta niciodata drept.

Pai ma gandesc :
- daca Denis e in stare sa renunte la Oly pentru un aparat pe care foloseste un obiectiv dedicat pentru Sony si un obiectiv manual dar de care e super- multumit / oare mai avem nevoie sa ne lamureasca ? Adevarat , el spune ca acel obiectiv manual e de vis, deci lui i ajunge asta pentru a renunta la un intreg sistem Oly . Hmmm, asta spune mult , si inca nu a ''descoperit'' noul aparat la adevarata lui valoare .
Si de ce ne-ar spune Denis plusurile sau minusurile acelui aparat ? Cand s-a facut referire la alte aparate daca imi aduc aminte unii forumisti au ''sarit '' si au spus ca nu vad rostul comparatiilor .
Sincer, nu vad rostul.
La urma urmei , fiecare isi spune parerea din experienta proprie , de amator . Si la fiecare i se potriveste altceva . Vorba aceea '' ce-i al tau e pus deoparte / si-i acoperit cu brusture ''

Numai bine .
Editat de red bull la 27-07-2014, 19:32
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
Io tre' sa recunosc ca a vorbit invidia din mine, vis-a-vis de colegii "privilegiati", care pot testa obiectul inainte sa dea banul. Restul, dau cu banul. Si nu iese intotdeauna cap (sau pajura). Wink

Spor!
 
Paul
catacore a scris:

Io tre' sa recunosc ca a vorbit invidia din mine, vis-a-vis de colegii "privilegiati", care pot testa obiectul inainte sa dea banul. Restul, dau cu banul. Si nu iese intotdeauna cap (sau pajura). Wink

Spor!


Mda, am avut in test Olympus E-M1 la lansare, insa in 20 de minute nu prea mi-am dat seama nici unde sunt butoanele ce sa mai zic de alte chestiuni. Deci da, dai "cu" banul si afli dupaia. Smile

Spor si tie Cata si lumina buna!
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Denis
Paul a scris:
Sa ne spuna colegul Denis, care a trecut la Sony A7, care sunt plusurile si care sunt minusurile pe care le-a descoperit fata de ce a citit inainte sa cumpere aparatul si ce mirare a avut cand a observat diferentele intre ce se spunea in review si ce era in realitate si diferentele intre modelele de aparate folosite de el. Binenteles daca are timp.

Adevărul e că tot ce am citit despre A7 înainte să îl cumpăr a fost un review al lui Steve Huff...Și din review mi-a atras atenția ce spunea despre utilizarea lui A7 cu obiective pe montură Leica M. Practic susținea că A7 poate înlocui Leica M/M240. Așa mi-a venit ideea să îl cumpăr, ca să pot folosi obiectivele Leica M știind că nu îmi pot permite un body Leica M decât dacă câștig la loto...
Bine, aveam de gând să mai citesc și alte reviewuri despre A7, dar brusc a apărut o reducere la F64 pt A7, mai aveam 2 zile la dispoziție și așa am ajuns să îl cumpăr fără să mai citesc altceva...A costat 56 mil nou, de la F64, cu garanție. Cu E-M1 și 12-40 vândute am acoperit cheltuiala și mi-au și rămas bani pt obiective.
Inițial am vrut să cumpăr pt A7 numai obiective montură Leica M. Dar m-am speriat că nu o să mă descurc cu focus manual. Așa că în cele din urmă am cumpărat un singur obiectiv Leica M, leica summarit 90/2.5 second de la F64. Și un autofocus, zeiss 55/1.8.
Acum vreau un nou obiectiv Leica M, 21mm, dar e scump și sunt nevoit să vând E-M5, unele obiective și blițul TTL. Păstrez însă E-P1 cu 20/1.7. Deci nu am părăsit oly...
Legat de experiența cu A7...sincer până la un moment dat nu m-a interesat A7 ci leica 90/2.5...adică am analizat imaginile sub aspectul modului special de redare al obiectivului. Apoi la fel cu zeiss 55/1.8.
Mai târziu am început să fiu preocupat și de A7, mai exact atunci când am observat în unele poze un zgomot de imagine cam mare după părerea mea începând de la ISO-400, cu NR off sau pe Auto. Nu am ajuns încă la o concluzie clară. Nici nu prea sunt discuții pe net despre asta.
Legat de utilizare, ergonomie, calitate materiale, citisem că A7 nu e la nivelul lui E-M1, dar mi-am asumat lucrul ăsta. Și cam așa și stau lucrurile. Dar pe mine nu mă deranjează foarte mult, cel puțin la momentul ăsta.
Da, nu ai rapiditate cu A7 pt că auto-focusul nu e rapid, ca să pui ținta focus mai trebuie să dai un ok în plus, ca să declanșezi trebuie să apeși serios pe buton (spre deosebire de E-M1 cu care nu simți când ai declanșat), nu are stabilizator ceea ce îți taie din elan în clipa declanșării, nu are touch screen. Dar pt mine contează mai puțin de vreme ce l-am vrut pt obiective cu focus manual.
Ce contează un pic mai mult, e ecranul de slabă calitate, văd mai greu când fac focusul manual cu lupa. Și vizorul e sub E-M1. Dar focus-peakingul e mai bun ca la E-M1.
Softul pt raw (image data converter) e foarte ciudat, mult sub OVR3. Face schimbări ciudate. Doar un plus de sharp și în poza finală apar modificări la expunere și culori...Dar obțin până la urmă ce vreau, după mai multe încercări.
Deci, da, au apărut lucruri de care nu am știut din reviewuri, dar, recunosc, nici nu m-am informat bine înainte. Încă analizez anumite probleme (zgomot la ISO), dar per total, legat strict de calitatea tehnică a imaginilor, e ceea ce visam, cel puțin până acum, cu timpul puțin pe care l-am avut pt poze și editare. Dar, cum am spus, m-au preocupat mai mult obiectivele și mai puțin body-ul, m-a interesat să aibă senzor FF și cam atât...
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Paul
Multumim Denis pentru ca ne-ai impartasit din experienta ta.

Sincer, eu fiind maniac cu aparatele vechi pe film, detin si cateva obiective pe care le-as pune pe un body digital, astept sa iasa generatia a doua de Sony-uri si probabil ca peste vreo doi ani voi da curs acestei idei nastrusnice si voi cumpara un body full frame mirror-less. Numai pe body mirror-less se poate monta aproape orice obiectiv pentru ca distanta de la flansa la senzor este mai mica si iti permite sa montezi/gasesti adaptor compatibil cam pentru orice obiectiv.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Un nou zvon. Smile

Noul OMD n-ar fi inlocuitor pentru E-M5, ci o noua camera de top.

http://www.43rumo...placement/

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Asta ar fi super surpiza, chiar nu ma asteptam la asa ceva. Sa vedem daca se adevereste. Adevarul este ca E-M1 nu este la nivelul unui E-5, daca ridica putin stacheta nu ar fi un un lucru rau.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,288,963 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.