header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D
Paul
Mda, cum banuiam, a fost doar o un zvon de proasta calitate, s-a facut update pe stire si acum spune ce stiam deja, ca va fi lansat urmasul lui E-M5 adus la zi si poate E-M1 in varianta silver impreuna cu un nou firmware pentru toata seria E-M1.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
cojocaru27
au trecut aproape 3 ani de la lansarea m5-ului. s-au facut ceva progrese ce tin de functionalitate si manevrabilitate odata cu m1 insa la nivel de IQ nu s-au facut progrese deloc. Astfel ca daca nu vin cu un senzor nou, sau cu ceva improvment in zona de IQ eu cred ca o sa se faca de ras. Nu mai poti tine pasul cu concurenta tot mai mare, vezi panasonic, sony si chiar fuji (sunt curios cu ce vin ei in septembrie) doar cu un upgrade de firmware care era de bun simt deja de mult timp, si probabil un fel de m10 cu stabilizare pe 5 axe. Iertati-ma dar cat sa traiesti pe spinarea lui m5? ma intreb si eu.
 
titeldragomir
cojocaru27 a scris:

Iertati-ma dar cat sa traiesti pe spinarea lui m5? ma intreb si eu.


Cit o tine aparatul...pina pica...Acum vorbind sincer..am m5-ul din dec 2012...asa de putine au fost momentele in care am simti oarece limitare ... Daca nu suntem multumiti de un aparat..vina este in alta parte...nu la producator. Trebuia sa stii ce cumperi..si ce limitari o sa ai. Daca or sa mai scoata ceva...ok..daca nu...nu cred ca o sa moara nimeni...sunt doar niste aparate...atita tot.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Paul
Fara sa vreau sa iau apararea in vreun fel firmei Olympus, dar scuze ca intreb, dar cine a facut vreun pas spectaculos in materie de senzori? ca eu unul nu am vazut vreo diferenta mare decat pe la camerele de multe mii de dolari. Si cum adica nu tin pasul cu concurenta? Concurenta la formatul m4/3 este Panasonic si nici macar nu a iesit review-ul lui GH-4 ca sa se poata face o verificare prin comparatie in acest sens. In rest la modelele mai mici Panasonic are doar GX-7 care sa fie competitiv, celelalte modele fiind cam de neluat in seama. Cealalta concurenta pe mirror-less sunt APS-C -urile si FF-urile de la Sony. Sony are modelele A7 A7R A7S cu full-frame la care exceleaza doar A7S iar din pacate A7-urile sunt facute astfel incat sa nu manance din piata de DSLR a lui Sony. Dupa parerea mea Fuji este competitorul cel mai puternic pentru Olympus pentru ca ei pun tot ce este mai bun in camerele lor exact ca Olympus si Panasonic, ceilalti dau cu lingurita cate putin ca sa nu cumva sa isi strice piata DSLR-urilor care este oricum in scadere.

Apoi, legat de IQ, eu am si E-M5 si E-M1 si diferentele sunt mari in ceea ce priveste aparatul in general, IQ-ul de la E-M1 este mult peste E-M5 deci cred ca nu este valabila afirmatia privind lipsa progreselor. Chiar si E-M10 are si el multe imbunatatiri in comparatie cu E-M5 datorita noului procesor. La senzor diferentele la ISO se vad la valori mari de la ISO 3200 in sus, dar nu major, dar cele mai mari diferente sunt altele si spun doar cateva dintre ele: vizor mult mai mare, shutter 1/8000, WB auto mai bun, procesor mult mai rapid, buffer mult mai mare, butoane suplimentare, display LCD nu OLED, senzor magnetic de comutare automata pe display cand desprinzi lcd-ul de pe body, mai multe puncte de focus, wi-fi, materialele folosite mult mai rezistente, corpul metalic tratat cu strat intermediar de protectie inainte de vopsire pentru rezistenta in timp, rezistenta sporita la intemperii, ergonomie de lucru mult mai buna. Cred ca am zis destule. Totul este peste E-M5 insa asta nu ma impiedica sa lucrez foarte bine si cu E-M5-ul, pentru ca fotograf esti cu mintea si cu ochiul cu orice aparat ai avea in mana.

Intradevar o diferenta majora intre modele mi se pare ca a facut Panasonic in sensul ca GH-3 era o camera cam ciuntita, cu probleme la vizor si alte povesti neplacute relatate de utilizatori, insa cu GH-4 au ajuns la un nivel superior pe care nu l-au atins cei de la Panasonic pana acum, adevarat pentru un pret de 1700 usd, dar bine ca au facut-o pentru ca acolo unde erau cu GH-3 nu se situau bine deloc, deci pasul facut a implicat si o corectie a modelului anterior care nu era cel mai reusit.

Apoi, linia OM-D are 3 aparate clasate la nivele diferite, din punct de vedere al preturilor si al optiunilor. Eu nu vad care este problema si cu ce se fac ei de rusine. Exista E-M10, E-M5(6) si E-M1. Pe vremuri aparatele de calitate apareau o data la 3 ani. E-M1 este lansat in Septembrie 2013 si E-M10 in 2014, iar E-M5 in februarie 2012. senzorul de pe E-M5 a revolutionat piata la vremea lui pentru ca nu erau prea multe camere care benificiau de acea tehnologie a senzorilor noi de la Sony, insa si costul a fost pe masura pentru produsul finit.

Din pacate in momentul de fata marketing-ul face diferenta, deci da, trebuie sa pui pene de strut pe aparat ca sa fie diferit si asa sa iasa in evidenta pentru a se vinde, altfel nu inteleg de ce un lucru care este bun trebuie sa fie radical diferit pentru ca altfel este un esec.

Sper ca argumentele mele sa fie utile si sa nu deranjeze.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Si eu consider ca Olympus a fost foarte activ in ultima vreme, a scos 2 modele OMD in mai putin de un an.
Daca continua sa scoata in ritmul asta, o sa ajunga sa aiba pierderi (camerele nu vor mai avea timp sa se amortizeze).

Eu imi doresc altfel de imbunatatiri. Fireste ca nu e nicio urgenta, batranul E-5 inca isi face treaba impecabil iar OMD-urile care sunt acum pe piata sunt excelente.

Care ar fi imbunatatirile ?
-obturator electronic folosibil in orice situatie;
-sa se lucreze in continuare la AF (in special C-AF) si sa se pastreze suportul pentru obiective 4/3 pe anumite camere;
-doua sloturi de card.

Daca vin si cu un senzor nou o sa ma bucur, dar nu cred ca asta este o urgenta la Olympus in momentul asta. Are senzori buni.

Si fiindca a venit vorba de senzori, mare lucru nu prea s-a mai intamplat pe piata intr-adevar.
Singurul lucru remarcabil este FZ1000 - camera de la Panasonic cu senzor Sony de 1'' si 18 Mp.
Se descurca foarte bine senzorul ala. Este de 2.2 ori mai mic decat un senzor 4/3, insa se descurca foarte bine.
Asta inseamna ca Sony a mai avansat putin si ar putea da un senzor mai bun decat este acum.

-
Editat de ToniGenes la 29-07-2014, 21:17
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
ToniGenes
Paul, GH4 a fost testat de DXO. Senzorul are performante similare cu cel de pe E-M1, cel mai probabil ca este acelasi senzor, diferentele infime vin de la motorul de imagine.
Deci cel mai tare senzor de la Panasonic este deja la Olympus de 1 an de zile.

Atasez o imagine relevanta.

-
gh4_em1_em5.jpg

 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Sony A6000 vine cu un AF-C imbunatatit care chiar isi face treaba, cu un senzor APSC de 24 Mpx ca sa te poti descurca daca trebuie sa faci un crop , cu un ISO 3200 curat . Aici se poate urmari un clip cu AF-C-ul https://www.youtu...-8I502JTMU ,iar pe flickriver puteti sa va uitati la pozele din clip. Ar fi de luat in calcul si din perpectiva pretului , in SUA de nou costa 750 $ kitul cu obiectiv 16-50 . Filmarea e super ok , cu setarile pe care le poti face . Pe urma daca iei in considerare ca un adaptor Viltrox costa undeva la 100 $ pe Ebay / poti folosi TOATE obiectivele alea bune de pe Canon , si totodata ai si stabilizarea / autofocusul din obiective. Daca nu, ramai pe obiectivele dedicate monturii E ( 16-50,18-55 , 35,50, 55-210 care toate au stabilizare ! deci nu se va simti lipsa la IBIS) . Nu mai intind discutia si cu obiectivele vintage care se pot folosi cu focus-peakingul de vis , obiective care dau cu adevarat personalitate imaginilor . Daca mai luam in seama si blitzurile cu implementarea ADI ...
Mie mi se pare cel mai ieftin sistem , demn de luat in seama si cu rezultate cel putin similare , un sistem bun la un pret decent .

Sistemele sunt facute dupa buzunar si dupa intrebuintari , deci clar sunt si alternative .

Ma scuzati , JUR ca e ultima data cand vorbesc despre alt brand .Nu intentionez sa aprind polemici si nici sa fac valva . Cine a inteles e bine / cine nu a inteles sa faca teste pe banii lui , ca eu am facut Wink

Prefer sa car mai mult ,inca sunt in putere / dar sa am un DR bun, un ISO curat , un sistem pe care sa am triggere dedicate , si iau si trepiedul cu mine ca-l duc si profesionistii aia renumiti dupa ei si se pare ca tot ala e tata'lor ( cu ajutorul lui ies cele mai bune poze) si e si mai ieftin asa.

Eu acum , in Romania , as lua cu ochii inchisi D7100, este un sistem care vine cu multe beneficii . Este cel mai viabil sistem , si daca vrei sa fi vazut profi la evenimente dar cu bani relativ putini e excelent .
La romani trebuie sa fie mare si negru , asa le inspiri incredere .

Zile bune va doresc domnilor.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
titeldragomir
Azi am fost la o prezentare de portofoliu...sa vezi ce poze interesante a facut fata cu un compact de 300 lei..Cristina Tinta...daca o cunoasteti...deci...discutiile astea despre camere..deja ma obosesc.
Totul se rezuma la ...ce vrem de la camera?..ce vrem sa obtinem cu ea? si ce compromis suntem dispusi sa facem. Merau va exista alta care are ceva in plus. Este un "joc" fara sfarsit...iar cei de la marketing au preluat controlul...cind ar trebui sa fie invers.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
https://www.faceb...mp;theater

https://www.faceb...mp;theater
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
cojocaru27
Nu ma mai obosesc sa reiau asta cu fotograful din spatele camerei si nu camera din fata fotografului. Am mai spus ca va dau dreptate cu rationamentul asta si exemplul aruncat aici pe forum este minunat. Chiar sunt niste poze excelente facute cu o compacta de 300 de lei. Ce-ar fi sa renuntam cu toii la sitemele astea de zeci de milioane, ce atatea omd. Haideti sa ne luam cu toii compacte ca oricum nu conteaza.

Revenind la senzorii de pe omd, daca e adevarat ca ar fi acelasi senzor si pe m1 si pe gh4, care by the way vine de la sony, atunci unde mai e treaba oly in toata afacerea asta. Au acelasi senzor bun de la sony dar nu-si fac treaba asa de bine ca pana cand e vorba de a scoate untul din zenzorul ala. ce sa zic nu-i intereseaza partea video dar se pare ca o sa scoata un firmware major in septembrie. Au asteptat concurenta serioasa ca sa puna la punct un sistem bazat pe un senzor excelent de la sony? daca tot au senzorul asta bun de 1 an deja ce au facut pana acum?

Paul sunt si eu tare curios sa aflu unde sta mai bine in IQ, meaning image quality, M1 fata de M5. POate imi poti atasa doua exemple clare in acest sens. Doua raw-uri trase in conditii similare si nu neaparat la iso-uri inimaginabile. POate la un 3200 sa se vada o diferenta, dar pana acolo sunt absolut convins ca imaginile sunt aproape identice din punct de vedere IQ. EU nu stiu sa citesc teste si rezultatele masuratorilor de senzori insa ma uit pe 500px si alte asemenea la ce rezultate au in viata de zi cu zi a fotografilor si sincer nu am vazut rezultate mai bune cu M1 fata de M5. POate nu am fost eu prea atent. NU detin m1, doar m5 deci nu o sa intru in polemica cu tine care deti ambele aparate. Iti spun doar ce am vazut pe net, in galeriile de imagini ale fotografilor.

dar hai sa vedem si partea buna a lucrurilor, daca oly s-a trezit si a facut ceva remedieri la m1 printr-un firmware ce urmeaza sa apara in septembrie, nu poate decat sa ne bucure. Vom avea astfel un sistem aproape de gh4 la un pret aproape de jumatate (vezi ultimele reduceri la m1 care a ajuns pe la 1000 de dolari) unde mai pui si toate plusurile ce tin de ergonomie si functionalitate, bun asa. Sunt chiar curios.
 
Paul
@katran - da, uitasem ca a fost testat senzorul de catre cei de la DxO.

@cojocaru - Imi cer scuze, am interpretat gresit IQ, vina mea. Deci da, diferentele sunt vizibile de la ISO 2500 in sus, la ISO6400 am incredere sa lucrez cu E-M1 pe cand cu E-M5 prefer sa ma opresc pe la ISO 3200 si numai in cazuri estreme sa urc peste, cam asta este diferenta de procesor de imagine. Senzorul de la E-M1 este realizat se pare de Panasonic la cererea Olympus. Eu zic ca Olympus scoate untul din senzori inca de pe vremea prostiilor de 12 megapixeli de la Panasonic, dar nu au video, personal ma intereseaza mai putin video pentru ca nu filmez pe altii insa ii supara lipsa unei functii video complexe .

Eu sunt utilizator Olympus de foarte multa vreme si am vazut evolutia lor in timp, eu nu inteleg ce atat nemultumire la adresa lor. Fata de ce bombe de senzori aveau inainte acum sunt foarte bine. Au facut ce au putut, poate nu stiai ca acum vre3 ani ei au avut probleme financiare foarte mari si numai divizia medicala ia tinut in viata cand au avut scandalul acela monstruos de le-au scazut actiunile cu peste 50% si s-a lsat cu arestari. Ma mir ca si-au revenit asa de bine si ca au fost in stare sa ia decizii serioase pentru revenirea in piata.

Oricum, in momentul de fata camere exista, obiective exista, fotografii nu prea...

Hai ca deja scriu prea mult si ocup pagina degeaba cu prostiile astea tehnice. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
cojocaru27
exista si fotografi, dar sunt iesiti la treaba nu stau ca noi sa piarda vremea pe forumuriSmile))
 
vicvictor
Buna ziua. Nu ;tiu de ce, însă imaginile de interior îmi ies usor granulate. IISO nu a urcat mai mult de 1200, deci nu acest lucru ar trebui sa fie cauza. Am tot încercat, tot setat si nu ies cu contururi ff clar. Poate ma ajutati cu setarile corecte. Am un PL 5
 
ToniGenes
Dezactiveaza "Gradation" (pune-l pe NORMAL sau STANDARD).
S-ar putea ca pe camera ta sa se numeasca "SHADOW COMPENSATION".


Daca "Noise Reduction" este pe OFF, seteaza-l pe STANDARD.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
vicvictor
Multumesc mult pentru raspuns. Sunteti o echipa foarte saritoare observ.... Sincer, nu mă așteptam să primesc atât de repede o îndrumare. Probabil că și sub acest aspect ,,Olimpusul,, este un brand foarte bun Smile
 
Bogdan Mitea
Nu are legatura comunitatea cu brandul.
Olympus E-M1
 
vicvictor
Logic ce spui. Era doar o paralela intre caliatea oamenilor si a brandului
 
DRAGOS
vicvictor a scris:

Logic ce spui. Era doar o paralela intre caliatea oamenilor si a brandului


pe linga comunitatea online, as recomanda si participarea la intilnirile membrilor sau participarea la un curs de fotografie
sunt multe cursuri online, insa eu le prefer pe cele unde esti in persoana si este o interactiune directa
Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
marius2die4
Imi puteti recomanda un obiectiv din cele de mai jos
zuiko 14-42 mm 1:3.5-5.6
zuiko 14-42 mm 1:3.5-5.6 II
Panasonic 14-42 mm pancake
zuiko 12-50

Panasonicul m-ar atrage in conditiile in care este mic si ar fi atractiv si pentru nevasta, dar nu stiu cum se comporta....Cele doua obiective de kit Olympus sunt mici, dar nu asa de mici. Care ar fi diferenta (in realitate) intre cele doua versiuni de Olympus? Sau direct un 12-50 care banuiesc ca este superior celorlalte la calitatea imaginii?

Ma intereseaza de inceput, un obiectiv bun la toate, sa vad cum se comporta acest system...daca ne potrivim. Un corp de M5 prima versiune...
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
DRAGOS
12-50 are si macro, insa este cel mai voluminos
Wink E-M1
FL-50R FL-36R
Sigma 30mm
MZUIKO 75 MZUIKO 12-40
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 7
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,288,436 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.