header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
OLYMPUS - ROMANIA » Evenimente/Intalniri » Intalniri membri
 Printează discuţia
Scrisoare deschisa catre Olympus
d3xmeister
Sigur ca se poate. Judecand dupa pretul V1 versus E- P3, nu sunt de acord ca de fapt in US au marit preturile la Nikon. Le-au marit, dar peste tot.

Am postat si pe dpreview, acolo poate isi arunca ochii si unii ,,oficiali,, http://forums.dpr...e=40606410
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
NicolaeTusinean
Poate daca Olympus si-ar face reclama, ar fi mai bune preturile pentru ca s-ar cumpara mai multe. In Cluj, Nikon si-a deschis magazin in Polus Center, Sony la fel, in centru e un magazin care aduce produse de la F64 si la intrare scrie mare Nikon si Canon. Olympus nu e niciunde, nici online nici pe strada, acuma se pierde si in listele online de mirrorless-uri la cate au aparut.

OM-D apare cam la acelasi pret la care a aparut si E-P3, 899 euro, care acuma costa 3600 de lei. Daca ajunge OM-D la 4000 de lei cred ca va fi in regula pentru toata lumea.
 
titeldragomir
http://www.olympu...te_win.cfm

Cum este posibil sa afli din alte surse ( in cazul de fata Foto-Magazin)...despre un nou update pentru Olympus Viewer 2...???

Nu exista comunicare deloc cu utilizatorii...in mod normal trebuia sa existe o baza de date cu toti utilizatotii din Ro...si sa primeasca mereu instintari pe mail...despre diverse noutati..activitati...promotii...bla bla bla...grea treaba?.....nu?...
Bravos...marketing frate...ce sa mai....
De la firme din UK primesc regulat oferte etc...adica HP, Sony, Samsung...cind am luat produse de la ei, am inregistrat produsul online...si pina nu dau dezabonare...primesc mereu informatii
Apropo...legat de vestitul F64...vitrina Olympus e cam ....E-P3 cu placuta cu date si pret de la E-PL3 , avea montat si blitz extern...
Acum ...ginditiva si voi...vine un cumparator...vede un pret..cere aparatul....si zice..il iau...aaaa...pai stati ca nu ala este pretul...aaa...pai stati ca nu are blitz extern...ce sa zic..Bravo "profesionisti" F64...sau macar daca ar mai trece unu de la marketing din an in paste sa le mai dea indicatii despre cum se aranjeaza o vitrina.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
Am sunat la f64 acum 3 zile, am cerit informatiidespre noul OM-D, un pret aproximativ, o data estimativa pt stoc, posibilitate de precomanda, si posibilitate sa butonez una inainte sa fac precomanda. Nici nu stiau despre ce e voraba, intrebau daca e PEN. Mi-au zis ca ma suna ei sau imi trimit un mail. Bineinteles nimic pana azi.

M-am uitat in contul mei de pe Olympus.ro, unde am inregistrat echipament de vreo 10000 de euro. Am optiunea de a primi promotii stiri etc activa. N-am primit nimic niciodata.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Paul
Eu tot primesc mailuri de la ei cum ca fac reduceri sau primesc tips & tricks despre realizarea fotografiilor. Am primit si email despre OM-D destul de repede. Problema de marketing este la nivel global, nu in RO. Uitati ce imagine si-au facut si altii despre Olympus in alte tari:

http://fourthirds...hp?t=10607
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
Eu am constatat ca exista un update la Olympus viewer atunci cand am vrut sa deschid pozele raw facute cu OM-D. Bineinteles ca softul nu reusea sa se conecteze la serverele Olympus pentru upgrade asa ca l-am instalat manual.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Azi am discutat cu domnul Marian Iacob, country manager Olympus Romania Branch. L-am informat despre reactiile pozitive la E-M5 in comunitatea noastra, l-am rugat se ne anunte cand ajunge prima camera in Ro pentru prezentare, si sa ne acorde un timp de ,,joaca,,. Am propus, datorita interesului ridicat pentru aceasta camera, sa sustina aparitia ei la un pret competitiv, mentionand produse precum 45mm f/1.8 care arata ca este posibil.

Am primit promisiunea ca vom fi anuntati cand se primeste prima mostra, si se va organiza o intalnire pentru testarea camerei. Mi sa spus ca pretul depinde de multi factori dar ca vor face toate eforturile. M-a incurajat sa il contactez oricand despre orice problema/dorinta legata de Olympus.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
Recomand reprezentantei sa isi faca un cont pe site. Ar putea citi ce spun cei care cumpara aparatura Olympus si sa intre intr-un dialog constructiv, nu polemic.
In mod sigur i-ar ajuta in promovarea marcii in Romania.
Suntem satui sa fim tratati cu atitudinea strutului: nu vad, nu exista.
Olympus E-M1
 
valentin
Cred ca este prima aparitie a unui E 1 pe aceasta pagina. Este cumparat in 2003 din Hamburg, adus in decembrie 2003 de societatea Mons Medius SA. In tara cei care se dadeau reprezentanti Olympus ( mai multi ) nici nu auzisera de E 1, ceea ce cred ca acuma vi se pare normal ...
Fiind socotit un produs de lux era accizat la final cu 25/100 – nu va imaginati cat a costat (cu inca un macro ED 2/50, un AC – 1 adapter, o baterie originala in plus, o telecomanda IR, AC + cablaraie pentru seria C s.a )... In marie 2004 inca soseau din cele comandate – nici in Germania nu era abundenta in stocurile Olympus. In orice caz, primele poze pastrate din cele facute cu el sunt in aceasta biserica, din decembrie 2003, si continua pana in 2010, cand lucrarea in altar aproape s-a terminat. ( Am fost solicitat in vederea unui album pe care colegul si amicul meu - autorul lucrarii, vrea sa il tipareasca).
 
Bogdan Mitea
Toti cei care au avut experiente "interesante" in relatia cu oficialii, va rog sa postati in acesta sectiunea a site-ului.
Fiti activi, aduceti aici pe toti cei care au tangenta cu marca Olympus si spuneti-va ofurile.
Cu cat suntem mai multi cu atat capatam inertia necesara de a "forta" sa fim ascultati.
Olympus E-M1
 
valentin
Un comentariu facut - doar putin modificat pentu afisare, cand de la OLYMPUS EUROPA ma curtau cat nu ati avut toti parte de asa curtenie, chiar la un loc. Am primit si o curea, cateva capace cu inscripia Olympus Space, numai sa cooperez. Pachetul care l-am primit era expediat de la Olympus din Elvetia, nu din Romania!...
 
Bogdan Mitea
Sa stiti ca nu am inteles foarte clar: vi s-a promis un sistem PEN pentru test (de catre cine) sau ati vrea sa primiti?
Doriti sa testati PEN sau noul OM-D?
Olympus E-M1
 
valentin
Asta era cand se lansa primul Pen. Eram suparat ca nu mai continua sa investeasca in seria 4/3, care imi pune problema de a migra spre altceva. Serviciul are Planetariul Baia Mare ca sectie, s-au achizitionat niste telescoape si lunete actuale, Mai avem cateva microscoape transferate de la fostul Institut de Cercetari Mineralogice, cand a fost desfiintat, se doreste achizitionarea a 1-2 microscoape actuale. O colega, doctor in geologie ceruse oferte de la Nikon, fara sa ma consulte. Ar fi bine sa fie un sistem care sa pota fi compatibil si pe microscopie dar si pe telescop. Dar asta daca ma vor consulta.
 
Bogdan Mitea
Pana la urma cine v-a promis PEN-ul?
Olympus E-M1
 
valentin
Eu am trimis Olympusului cateva poze cu aur nativ, in E Club - adica ceea ce nu am vazut sa apara niciunde pe paginile Oly, nicaieri in lume. De acolo cred ca au vrut sa-mi capteze interesul pentru Pen. Ca si alti Olympisti, eram suparat pe politica de productie, am scris un raspuns in care incercam sa-i atentionez ca isi pierd clientii, un raspuns pe care nu l-am mai tradus si nici nu l-am trimis.
 
valentin
Ca sa agat Penul - dara nu s-a intamplat.
Asa se va intampla oare si cu OM-ul?
 
Bogdan Mitea
Olympus raspunde solicitarilor clientilor prin intermediul reprezentantelor locale. Daca timiti o scrisoare la Olympus Europa poti primi raspuns sau nu. Dar niciun aparat nu o sa plece direct din Germania catre un client sau posibil client din Romania.
Romania a fost "retrogradata" de ceva timp datorita, cred, vanzarilor slabe si a unei politici locale de promovare, defuncte.
Este subordonata Cehiei, Cehia la Germania, Germania la Asia.
Cine este Olympus? Toate cele de mai sus la care adaugam importatorii, distribuitorii, vanzatorii si in final clientii. Adica noi. Si acum mai este si site-ul acesta unde noi putem sa vorbim deschis despre problemele noastre si, va garantez, ca vor fi ascultate.
Daca cei ce alcatuiesc reprezentanta din Romania se vor misca tot in ritmul si pe politica celor de pana anul trecut atunci trebuie schimbati si acestia.
Aceasta sarcina nu le este usoara, eu personal nu as vrea sa fiu in locul lor.
Editat de Bogdan Mitea la 25-04-2012, 10:01
Olympus E-M1
 
valentin
Cred ca solutia este sa va luati soarta in maini, sa nu va mai reprezinte altii - asa cum propune astazi domnul Bogdan MITEA. Eu am trecut spre varsta de 60 de ani si incercarile vietii nu au fost impartite egal la toti muritorii. Probabil nu am sa mai cumpar in viitor o camera mai performanta decat am acuma - si probabil ca voi tipari din ce in ce mai putin. Nu renunt la Oly - cum nu am renuntat nici la fotografia pe film. Primul meu Oly, cel din 1990, il pastrez si din cand in cand il mai duc la ochi. Ca si pe primul meu Oly digital, cumparat in 2001 - un C2100 UZ. Mi-s tare dragi, si am facut fotografii frumoase cu ele - nu le-as vinde niciodata. N-au pret, si nici nu imi propun sa detin ceva care costa catva. Pentru mine sunt ca niste copii ai mei - fac parte din viata care mi-a fost oferita. Cu rele si cu bune.
Organizati, mai tineri cum sunteti - o sa puteti pune piciorul in prag. Chiar daca o sa dureze ceva, aveti timp si nu dintr-o data, o sa aveti chiar si putere din ce in ce mai mare. Oly a fost prost reprezentat, cei care au intrat in sistem nu au avut sustinere si preturile in tara sunt mult, mult prea exagerate. Olympus insa inseamna si multi bani. La care cei care il reprezinta atat de prost acuma, nu or sa renunte usor. Dar le-a fost usor pana acuma! Asta nu inseamna ca o sa va fie usor sa ii inlocuiti. Trebuiesc si bani si perseverenta, si energie, si strategie. Trebuiesc in nucleul de initiativa, pentru a fi credibil in ochii adevaratului OLYMPUS cativa buni ingineri, medici si chiar finantisti - ca incercarea sa dea roade. Din toate puterile, ca artist sustin initiativa domnului Bogdan MITEA !
Editat de valentin la 14-04-2012, 14:44
 
vectranos
Email catre domnul Marian Iacob:

"Cand ajunge Olympus OM D EM-5 in Romania?
Unde se poate gasi la vanzare?
O sa avem parte de o lansare oficiala insotita de o promotie? "

Raspunsul dumnealui sec:
"Gasiti detalii aici:

http://www.f64.ro...php?id=353 "

Mare inclinare spre cominitate Sad

Nicos

 
 
Bogdan Mitea
Trimiteti cati mai multi email catre domnul Marian Iacob. F64 nu este nici importator nici reprezentanta. Este un magazin ce doreste monopol pe piata foto. Un fel de Romtelefon.
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,197,810 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.