header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
OLYMPUS - ROMANIA » Evenimente/Intalniri » Intalniri membri
 Printează discuţia
Scrisoare deschisa catre Olympus
dorupau
Ce adresa are?
 
http://teodor-paunescu-photo.blogspot.ro
Bogdan Mitea
Buna ziua,

Va scriu cu scopul de a reface legatura dintre reprezentanta Olympus din Romania si clientii fideli ai acestei marci ce au investit, in ani de zile, sume importante de bani si sentimente pozitive.
Lipsa unei strategii transparente este daunatoare si risca sa tensioneze aceasta relatie. Contextul este unul favorabil relansarii vanzarilor DSLR si mirrorless in Romania. Aparitia mult asteptata a lui E-M5, actuala generatie de PEN, perspectiva anuntata a unui E-7, obiective diverse si compatibile cu aceste formate, plus anuntarea unei linii noi creaza imaginea unui sistem ce isi atinge maturitatea. Asta da incredere clientilor si ii stimuleaza la achizitii.

Intelegem cu totii ca Romania se afla in linia a 4-a de lansare a produsului, situatie datorata inregistrarii de vanzari slabe, pe acest segment, in ultimii ani.
Noi suntem cei interesati de produs si asteptam de la dvs, reprezetanta Olympus din Romania, sa ne prezentati programul de lansare si tot ce tine acest eveniment.
Nu suntem interesati de redirectionarea catre un "x" vanzator de produse foto pe piata locala. Cu toata consideratia pe care o putem avea pentru acesta si eforturile pe care le depune pentru a oferi un mediu modern de prezentare a produselor, totusi nu este cel care ne reprezinta. Doar vinde. Nu importa, nu rezolva garantii. Nu promoveaza marca Olympus.

Olympus Romania nu este singura in jocul promovarii produselor marcii. Noi, clientii, o facem zi de zi asadar avem intaietate in a primi produsele nou aparute spre testare si publicarea rezultatelor. Oricum, altcineva nu a parut interesat de a face acest lucru, pana acum.
Daca aceasta "politica" va continua ne vedem fortati sa apelam la reprezentantele altor state. Avem tari vecine ce abia asteapta sa "isi extinda" vanzarile si in Romania. Insa nu stiu cum va reactiona, la o asa strategie, departamentele de marketing din Germania si Japonia.

In cazul in care la aceasta situatie s-a ajuns din cauza unei lipse de timp, personal, financiar etc pe care o intampinati, am fi fost onorati sa ne comunicati si sa ne implicati in rezolvarea lor. Dar cum aceast apel a lipsit am presupus, noi, cei din Clubul Olympus, ca este vorba doar de dezinteres. Stim cu totii cum se raspunde la o astfel de atitudine si, mai mult, cum sa o facem publica.

Asteptam raspunsul dumneavoastra.

Clubul Olympus Romania.
Olympus E-M1
 
Bogdan Mitea
Acesta este e-mailul trimis catre reprezentanta.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
Si raspunsul...este TACERE...nu prea au treaba cu marketingul...ma intreb daca stiu cu ce se maninca?...cum e posibil ca o comunitate foto sa nu fie sprijinita de departamentul marketing?...cu stiri, detalii tehnice, obiective, accesori si aparate pentru testare..etc...
De exemplu sunt tare curios cum lucreaza un wide converter pt m4/3...
http://www.dixons...5-pdt.html
sau un Macro converter
http://www.dixons...5-pdt.html

Nu mai zic de un obiectvi de calibru ...
Macar daca le aducea si le inchiria pt diferite evenimente.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
vectranos
Salut,

Parerea mea este ca totul pleaca de sus.
Din moment ce exista asemenea clipuri ..neprelucrate de promovare la nivel de conducere...ce sa ne mai miram de activitatea din Romania.

http://www.youtub...yutTntpDhE

Nicos
 
Paul
vectranos a scris:

Salut,

Parerea mea este ca totul pleaca de sus.
Din moment ce exista asemenea clipuri ..neprelucrate de promovare la nivel de conducere...ce sa ne mai miram de activitatea din Romania.

http://www.youtub...yutTntpDhE

Nicos


Nu vad care este problema cu acel interviu, este unul tehnic si nu vad nici o problema cu asta. D-nul Terada este cunoscut ca nu vorbeste f bine engleza dar este foarte iubit si se accepta.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Winter1966
Off Topic si putem continua in alta parte :
@ Titel. Eu am de cca 1 saptamana toate 3 convertoarele , si desi nu m-am prea jucat cu ele , se simte wide-ul.
In rest voi reveni cu ceva teste, insa sunt in criza teribila de timp.

@ all . Perfect de acord cu Bogdan. Speram sa vedem totusi efecte pozitive.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Bogdan Mitea
Ideea nu este de a blama pe cineva. Scrieti toti ce aveti de spus, experientele pe care le-ati avut, bune, rele.
In acest mod putem umple golurile aparute intre noi si reprezentanta. Putem reface aceasta punte.
Olympus E-M1
 
Eddy
m-a ajutat Dumnezeu si am fost si pe alte meleaguri decat cele mioritice si am vazut acolo cum functioneaza o firma, un marketing, o relatie cu clientii...

trebuie tinut cont si de caracterul romanului, care isi duce odrasla la scoala cu Cayenne si apoi ia Hummerul si merge la mall (cel putin in visele sale)
ce vreau sa zic, ca popor, nu avem bani dar suntem foarte pretentiosi (si nu e vina noastra ca nu avem bani)

sigur Olympus a facut un studiu asupra tarii noastre si daca am vedea acel studiu, ne-am putea explica de ce au acest comportament

personal nu am nici o asteptare nici de la Olympus romania si nici macar de la Olympus, bunul Dumnezeu mi-a dat obiective second la preturi mici si nu am avut nici o problema cu aparatura tot cu ajutorul Lui

m-as bucura ca Olympus Romania sa incapa pe mainile unei persoane care se implica, dar cine stie cat se va schimba situatia prezenta, toate mall-urile au standuri cu Nikon, Sony, Panasonic (si mai rar Canon), Olympus ramanand o firma exotica pentru excentrici

poate sunt eu cam pesimist, dar chiar daca Bogdan ar fi sef la Olympus Romania, noi tot de pe ebay, amazon, okazii si olympus forum ne vom cumpara aparatura
 
Bogdan Mitea
Este o realitate cruda dar reala. Nu vreau sa fim acuzati ca incurajam achizitia de parate din afara tarii. Am un coleg ce acum isi comanda din America un kit E-M5. 1400$.
Olympus E-M1
 
Eddy
si cine te-ar acuza, Bogdane?
nu e un forum independent?
 
Bogdan Mitea
Este cat se poate de independent.
Dar mi se pare de bun simt sa existe colaborare si comunicare intre reprezentanta, importator si clienti, adica noi. Ori aflu ca in afara de noi nu e nimeni interesat de asta. Suntem directionati catre vanzatori.
Ok, suntem toti peste 18 ani. Nu putem sa ne alegem singuri de unde cumparam?
Asa cum arata si Edy, avem la dispozitie mai multe surse; din pacate, pentru produse noi, toate externe.
Cine mai importa Olympus in Romania? Si nu vorbim de compacte.
Am vazut PEN-uri la Domo, Germanos, F64.
E-M5 doar la F64, deocamdata.
Olympus E-M1
 
vectranos
paul_paun a scris:

vectranos a scris:

Salut,

Parerea mea este ca totul pleaca de sus.
Din moment ce exista asemenea clipuri ..neprelucrate de promovare la nivel de conducere...ce sa ne mai miram de activitatea din Romania.

http://www.youtub...yutTntpDhE

Nicos


Nu vad care este problema cu acel interviu, este unul tehnic si nu vad nici o problema cu asta. D-nul Terada este cunoscut ca nu vorbeste f bine engleza dar este foarte iubit si se accepta.


De acord ca este foarte iubit dar vroiam sa spun altceva. Ca stil de marketing, nu o sa vezi niciodata o firma de genul apple sau sony etc...iesind asa.
Este total neprofesional ..parerea mea umila.
De la lucruri mici de genul asta..se ajunge la lucruri mari gen ignorarea unor piete de consum etc.

Nicos
 
ToniGenes
In ceea ce priveste politica preturilor, nu doar in Romania este o problema la Olympus, ci in toata Europa.

In timp ce pe amazonul din America un body de E-M5 costa 999$, pe amazonul nemtesc costa 1108 Eur (peste 4800 Ron). Ok, la F64 E-M5 costa 5000 Ron, cam la fel ca in Germania.

In conditiile astea, daca Olympus nu vine cu oferte bune pentru Europa, o sa ramana doar o nisa mica a celor care pot cumpara direct din State.
Nu are rost sa amintesc cat costa un D7000, K-5, 60D.....si apoi D5100...etc.

Nu cred ca dimensiunea lui E-M5 este factor decisiv in povestea asta, plus ca nu toti vor neaparat o camera care sa-ti scape din mana.
Editat de ToniGenes la 25-04-2012, 14:47
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
preafericitul
adevarul e ca indiferent ce sarim de fund camerele foto Olympus sunt in urma. Da, am avut un E 30 dar pot spune cu mana pe inima ca D 90-ul de la Nikon il fate la fundul gol. OK, sunteti fani Olympus. Si eu am fost. Stabilizarea imaginii in body o consider si acum punctul forte a lui Olympus si vad ca pe asta merg si ei (stabilizarea de acum cu 5 puncte - exceptional !). DAR trebuie sa ne uitam la pozele cu ISO peste 800. Am incercat sa rezoiv problema cu un Sigma de 2.8 dar realitatea e ca aceste camere sunt depasite. Un E 5 nu merita financiar. Se apropie de un full frame de la Nikon ?? Hai lasati-o ca macaie. Eu nu regret ca am trecut pe Nikon desi am vand****Olympusul in mare pierdere si am pierdut cam 25 de milioane. Dar au meritat banii. . Am apreciat si apreciez calitatea optica a lui Olympus dar sunt camere cu utilizare restransa, pana nu dai de lumina slaba. Da, si eu consider ca service-ul si felul cum se poate cei de la Olympus Romania e o mizerie. Dar oare sa nu fie vorba de faptul ca efectiv un DSLR Olympus nu merita banii ? Ok. acum hai pe mine si faceti-ma praf cu Olympusul ca de fapt e super superior. Daaa. Uitati-va ce punctaj are un E 30 fata de un D 90 (56 cred la 71) Uitati-va ca in topul camerele Olympusul e depaaaarte rau. Eu ce vreau sa spun ca Olympusul a abandonat lupta pe piata DSLR-urilor. Pacat. Nu stiu si nu ma intereseza PEN. acestea sunt camere de amatori care se simt cu asa ceva profesionisti. Cu un PEN nu castigi bani. Numai bine
 
Bogdan Mitea
Ai uitat sa pui la sfarsit un semn de punctuatie. In rest fiecare are dreptul la opinii personale. Si sa nu iti inchipui ca o sa iti sara careva la gat.
Olympus E-M1
 
Eddy
daca D90 te face preafericit, atunci mergi cu Domnul
nu toti oamenii vor sa mearga cu duba la plaja, unii chiar se multumesc cu niste masinute mici si frumoase
daca iti castigi existenta pe la nunti, atunci D90-ul tau este foarte bun

recunosc, Romania e patria Nikon, aveti service pe locul 1 si promotii de neiertat, chiar si bannere la intrare in mall-uri cu 3000/3100 la oferta

ca parere personala, daca nu ai reusit sa faci fotografii cu E30, nu ai sa reusesti nici cu D90, chiar si la iso 800; asta e o mare calitate la Nikon, ca face poze asa cum ai fi vrut tu sa le faci
 
YouDidntDidYou
A lua legatura cu cel mai bun poate, în Germania și Mark Thackera în Marea Britanie.

Fii entuziast și politicos, poate acestea pot ajuta???
 
http://youdidntdidyou.com/
vectranos
YouDidntDidYou a scris:

A lua legatura cu cel mai bun poate, în Germania și Mark Thackera în Marea Britanie.

Fii entuziast și politicos, poate acestea pot ajuta???


Olympus Romania undercover? Grin
 
Paul
Se pare ca nu, cred ca este cineva care utilizeaza google translate. Ii multumim pentru bunele intentii.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,197,662 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.