header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Nunti la nivel profesional cu 4/3... se poate?
ToniGenes
Presupun ca poza a facut-o cu un 300 F/2.8.

Exact aceeasi incadrare o obtii pe 4/3 cu 150 F/2.0 care este mult mai ieftin decat 300 F/2.8 si cred ca la fel de sharp.
La faza asta castigi un stop pe 4/3. Asta inseamna ISO-2500.

Avantajul pe care il are FF la ISO mare, este contrabalansat de senzorul mare. Daca vrei sa faci wild-life cu adevarat cu FF-ul, ai nevoie de un obiectiv lung de 500-600 mm, care este foarte greu si foarte scump, si care mai pierde si stopuri la diafragma fata de un obiectiv mai scurt (150...300).

Pe langa asta, in 95% din situatii nu ai nevoie de mai mult de ISO-800.

Pe FF, DOF-ul ingust te obliga de multe ori sa inchizi diafragma la F/8.0-16, adica pierzi multe stop-uri.

Parerea mea este ca locul unde straluceste FF-ul este in studio, interior.
Pentru wild-life, un crop e cea mai buna alegere.

O poza la 800x600, ca cea postata, nu-mi spune nimic in ceea despre zgomot si detalii. Vreau s-o vad la minim 3 Mp si dupa aia vorbim.
Editat de ToniGenes la 15-03-2012, 16:06
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Cu viitorul E-7 cu senzor imbunatatit(ca pe OM-D) si cu sticlele pro de la Oly nu mi-ar fi teama de nicio situatie. Nu vad de ce sa merg catre full frame daca situatia nu o cere. Oly are sticlele mult mai luminoase si stabilizator in body de unde castigi cel putin un stop. In realitate totul se rezuma la costuri, vrei sa faci ceva de nisa? vrei rezultate de exceptie? platesti, indiferent ca se cheama Nikon sau Canon un sistem full frame costa enorm, dar doar daca se justifica investitia o faci, cat despre nunti, sa fim seriosi, important este sa fii fotograf, apoi cu un orice dslr decent si obiective middle scoti rezultate foarte bune, la nunti nu ai situatii extreme asa ca nu se pune problema de scule de ultima generatie de miii de euro decat atunci cand faci parte din elita si tu iei 2000 de euro pentru eveniment.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Eu nu cred ca o sa vedem niciun E7 prea curand....
 
Paul
Eu sunt dispus sa astept, daca nu iese in 2012 sigur iese in 2013, pana atunci invat sa fac poze. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
Corneanu Daniel a scris:

Eu mai merg pe la evenimente gen si nu am intampinat pana acuma nici o problema. Folosesc 12-60mm si 25mm leica. Dupa parerea mea cine zice ca nu poate sa faca poze cu nustiu ce obiectiv ,atat timp cat mai are si un blit extern , cred ca mai degraba se lasa de foto. Am facut poze si cu 14-42mm si a fost ok.Singurul neajuns daca as putea spune asa era viteza de focalizare !

Un sfat : nu mai aplecati urechea in stanga si in dreapta, incercati ,invatati,exersati si veti vedea ca apar si rezultate.
ps: obiectivele olympus sunt deosebite !

O seara placuta !


Aici la partea cu "mai degraba se lasa de foto" te contrazic.

Topicul se refera la "NUNTI LA NIVEL PROFESIONAL"

14-42?...desigur...face fotografi superbe...insa ce te faci cind nu vrea sa focalizeze ...de exemplu la un botez, unde este bagat copilul in cristelnita????ai voie sa ratezi acolo?...sau prezinti niste poze nefocusate sau in miscare ?

12-60 si 25 mm este un kit superb pentru foto, ai viteza la 12-60+calitate buna si la 25 nu mai are rost sa reamintim avantajele

Numai cu 25 mm te poti apropia de acel feeling de FF, acel dof inconfundabil...desigur multi " musterii" nu stiu cu ce se maninca acel dof...dar cine stie cunoaste

Zici de blitz?...pai mai nou fug fotografii de nunti de lumina de blitz, mai nou clienti au vazut poze facuta in lumina ambientala...poate cu un mic ajutor cu lumina continua...au vazut ei ca este mai frumoasa acea atmosfera din biserica...decit sa fie alterata de lumina de blitz

P.S. Aici am vazut niste poze la care a dat meseriasul cu blitzul de ziceai ca esti in pestera...

Nu vreau sa intru in polemica ca nu se pot face fotografii cu un anumit tip de aparat, insa eu ma simt mai bine cu 14-35 pe aparat decit cu un 14-42...

Poti face opera de arta si cu un Lomo, dar cind vb de profesionist...., sa dicutam din punct de vedere profesionist, nu de artist.
Acolo sunt alte discutii.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Paul
Apropo de blitz - poti sa folosesti linistit in biserica(si nu numai) mai multe blitz-uri wireless pe care sa le pui intr-o schema pe care o gandesti dinainte(unghiuri, puteri, tot). Culoarea o controlezi cu geluri colorate puse pe blitz astfel incat sa ai acelasi WB ca si ambientala, daca poti sa te duci cu cateva zile inainte sa faci teste ca sa vezi cum cade lumina pe zone si cu un exponometru ca sa masori exact puterea ce vine de la fiecare blitz astfel incat sa nu arzi si apoi ce timpi si diafragme folosesti ca sa iasa si ambientala si lumanarile in cadru nu sa fie numai lumina de la blitz, atunci garantat iese bine. Blitz-urile sunt foarte bine venite pentru ca ambientala nu o controlezi asa usor, insa nu ajunge un singur blitz pus sa bata in "tavan" si gata. Exista softbox-uri si pentru blit-urile mici. Foarte importante sunt unghiurile din care vine lumina pentru ca umbrele fac totul. Personal nu am tras multe evenimente, dar acum ma uit la unele din cadrel;e trase in trecut si imi dau seama ce am gresit si ce pot corecta in viitor. Fiecare trebuie sa isi stabileasca un target, daca vrei sa traiesti din fotografie nu este de ajuns sa investesti in echipament ci este necesar si nitel studiu, daca o faci doar ca sa ai un venit suplimentar modest, atunci esti liber sa iti alegi cum si cu ce o faci.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
paul_paun a scris:

daca vrei sa traiesti din fotografie nu este de ajuns sa investesti in echipament ci este necesar si nitel studiu, daca o faci doar ca sa ai un venit suplimentar modest, atunci esti liber sa iti alegi cum si cu ce o faci.


Foarte corect.
In ziua de azi toata lumea viseaza sa fie "fotograf profesionist"...cumpara un kit...in general ceva accesibil si vrea sa devina fotograf de evenimente.

Despre detalii enumerate de tine mai sus...lasam spatiu aici...multi stiu, putini cunosc problema.
Dar ce sa mai vb de studiu, estetica fotografiei, ore pierdute admirind portofoliile unor oameni consacrati pe acest gen de fotografie, si incercarea de a intelege cum a obtinut acel cadru.
Mi se face sila cind vad poze de nunta cu WB aiurea(aiurea facut d ecamera nu ca au vrut ei un efect anume), incadrari de tot risul.etc...
Nu mai zic, ca fotograf de nunta trebuie sa stii obiceiurile si cum sa abordezi fiecare etapa in parte.

In rest...cum zicea cineva...vine vara si o sa fie cald si bine

Weekendul asta se anunta vreme calda ...daca o sa iesiti in parc , sa numarati citi oameni vedeti cu DSL-uri de git.

Discutia a deviat de la contraziceri...da..poti face fotografie cu orice....dar ca profesionist trebuie sa fi bazat ca ceea ce ai in mina poate sa indeplineasca cerintele tele..si ale clientilor.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
titeldragomir
Corneanu Daniel a scris:

Nici nu vreau sa fiu un fotograf de nunti , poate din cauza aceasta nu ofer si alte servici cum fac majoritatea, dar atat timp cat lumea ma suna si sunt de acord cu ceea ce ofer eu, de ce nu ?! Smile

Puiu am o vb Grin "scoate maxim din minim" !

Acelasi spor maixm iti doresc !


Poza 2 este singura care mi-a atras atentia, este un colaj din ce vad eu, asa este?
Poza 1 subiectul principal ocupa un loc asa de mic in foto...iar bolovanii aia ....mie nu-mi dau bine pe retina
Poza 5...tot asa..as fi facut un mic crop din dreapta , sus si jos...subiectul este prea centrat si ocupa prea mic spatiu in imagine.
Poza 3...refuz sa o comentez.....asa ceva am mai vazut pe la rusi...si nu vreau sa intru in polemici...

Eu asa vad aceste imagini...la putina mea cultura vizuala pe care o am in fotografie, banuiesc ca clienti au fost supermultumiti......
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Corneanu Daniel
Salutare !
Titel, stiu ca topicul se refere la nunti de un nivel superior, dar eu am comentat in legatura cu acele posturi in care se preciza ca nu se pot face poze cu nustiu ce aparate etc.Cand am spus ca "mai bine te lasi de foto" a am spus-o la un mod figurat. Revenind la aparatura buna pt fotografii la fel de bune iti spun ca poti reusi foto de nivel destul de bun daca imbini fotografia cu photoshopul chiar si cu ustensile mai ieftine. Te salveaza cunostintele intr-un program de editare si in ziua de azi conteaza mult indiferent de parerile puerlie a multora. Cat despre 14-42 si focalizarea , se poate face f bine si pe manual cand sti ca iti este deficitara aparatura.Eu unul focalizez si manual fara probleme, chiar si in conditii de iluminare slaba,bineinteles dau si rateuri , dar daca te acomodezi,adaptezi este f. bine.
Problema cu bliturile si atmosfera , da ai dreptate ar da mult mai bine sa reusesti fotografii fara sa folosesti blitul si sa reiasa atmosfera de acolo, dar la iso mai mare pe mine unul ma deranjeaza zgomotul la olympus si de aceea prefer blitul plus ca in condtiile pe care le am pe aici prin biserici prefer mult mai bine blitul , nu sunt ajutat de locuri, la local mai merge .
Ca o ultima precizare , cu cat beneficiem de aparatura mai buna cu atat si rezultatele vor fi pe masura folosiri lor.


Intr-un post anterior am spus ca voi pune niste poze de la evenimente gen botezuri.
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Corneanu Daniel
biserica
18.jpg 17.jpg 16900.jpg 15.jpg 14.jpg

Editat de Corneanu Daniel la 16-03-2012, 00:12
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Corneanu Daniel
cu blitul extern si editarile in ps, denoise,luminozitate, curatare ten daca e cazul , sharpen.
24_1.jpg 22.jpg

www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Corneanu Daniel
Citat Titel
Poza 2 este singura care mi-a atras atentia, este un colaj din ce vad eu, asa este?
Poza 1 subiectul principal ocupa un loc asa de mic in foto...iar bolovanii aia ....mie nu-mi dau bine pe retina
Poza 5...tot asa..as fi facut un mic crop din dreapta , sus si jos...subiectul este prea centrat si ocupa prea mic spatiu in imagine.
Poza 3...refuz sa o comentez.....asa ceva am mai vazut pe la rusi...si nu vreau sa intru in polemici...

Eu asa vad aceste imagini...la putina mea cultura vizuala pe care o am in fotografie, banuiesc ca clienti au fost supermultumiti......


Multumesc pentru remarci, critici.
Dupa cum ai spus la poza 2 , da, evident ca este colaj si mie imi place cel mai mult aceasta.
Poza 1 , rolul bolovanilor interpreteaza urarea "Casa de piatra" Smile
Poza 5 , daca as fi incercat sa incadrez altfel ,cred ca sa-r fi spus ca deranjeaza macaralele din zare , din aceasta cauza am ales ca ei sa fie pe centru ca punct de interes.Plus ca prestanta lor mai ales a miresei ca pozitie , privire fixa m-a ajutat in a lua aceasta decizie.
Poza 3, a fost si la cererea clientilor de a avea ceva funny si am ales acest concept, editare.

poza 4 nu ai comentat-o , dar spun ca acel catelus era al unui domn de il plimba si l-am rugat frumos sa il imprumute pt. niste cadre. Mie unul mi s-a parut ok pt imagine, compozitie.

Apreciez cele spuse si m-as bucur ca pe viitor sa existe aceeasi reactie fie pozitiva fie negativa asupa imaginilor.
NUmai bine si o seara placuta !
SPor maxim !
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
titeldragomir
Ieri am reusit (in sfirsit)sa termin de tras 36 de cadre cu un film a/n ...

Am inceput sa derulez filmul...si...surpriza...dupa ce am trecut de jumate sa blocat, nu a mai vurt neam sa se deruleze.
Am zdruncinat eu de el...dar degeaba...nu a vrut neam sa mai deruleze filmul, enervat am desfacut capacul la aparat, am pierdut circa 6-8-10 cadre , eram prea nervos sa mai estimez exact, voi vedea in 10 zile ce si cum.

Daca eram la o nunta?...era naspa?...nu?

Daniel, a fi profesionist...sau a avea pretenti sa tragi la un nivel profesionist implica multe:
Cunostinte solide de fotografie, simt artistic, inovatie...si lista poate continua
Aparatura necesara realizarii acelor fotografii,
Aparat de back-up...suna cunoscut?
Carduri...de calitate, rapide..si cit mai multe..de preferat sa tragi fiecare etapa pe card diferit, poti avea surprize

Normal ca poti sa mergi sa faci fotografii la nunta...cu orice...dar asta te face profesionist?...sau iti poti lua angajamentul sa realizezi fotografii la acel eveniment indiferent de situatie?

Te tine sa le zici mirilor in mijlocul slujbei religioase ca ...a murit aparatul si nu mai poti continua? ...sau bateria?

La Bucuresti pretentiile sunt din ce in ce mai mari, clienti au inceput sa vada cu ce se maninca fotografia de nunta, la tirgurile de nunti poti admira zeci de albume cu fotografii de nunta, daca ceea ce livrezi au calitate mai slaba decit ce au vazut...nu prea este bine.

P.S. aveti aici un filmulet...inca nu sa ajuns asa la noi..insa cine stie...

Am gasit si linkul catre tot filmuletul

http://www.youtub...jBSIvg3pjc
Editat de titeldragomir la 16-03-2012, 00:45
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Corneanu Daniel
Nu am spus ca sunt profi , pfiu mie rusine de asta ! Am adus argumente celor zise de tine atat . Am aratat niste poze, probabil nu trebuie sa o fac aici ca se interpreteaza. POate peste 10 ani de fotografie , practica as avea tupeul sa spun ca sunt profi.

Aparat de back-up , da , imi suna cunoscut am 2 body-uri e3 . pe unul am 12-60 pe altul 25mm pe care il foloseste un amic " asistent" si inca un e420 rezerva , plus blituri. La carduri stau mai prost.
Ma bucur daca si pretentiile cresc pt ca in asa fel mai scapam de paraziti si ne obliga pe noi , ceilanti mai pasionati sa lucram si mai atent si mai bine. Asa vom avansa in grade mai bine.

Bun videoul ! Grin

O seara buna !
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Corneanu Daniel
Ceva de vazut ... Smile

http://seriv.com/
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
valentin
Intr-un studiu mai vechi despre fotografia de nunta - se arata ca materialele rezista bine un anumit timp - mai lung sau mai scurt, in functie si de calitatea materialelor pe care sunt realizate. Studiul se apleca si asupra interesului celor legati de eveniment - si arata ca interesul urmasilor scade prapastios in urmatorii ani, si mai ales odata cu trecerea generatiilor.
Studiul arata astfel ca fotografia de nunta ca interes nu depaseste nici macar jumatatea duratei de viata a materialelor utilizate, mai ieftine sau mai scumpe. De fapt studiul arata ca fotografia de nunta are o durata de viata efemera, depasind aceasta situatie doar atunci cand reuseste sa ignore timpul, locul, personajele ilustrate, moda etc.
Fotografii adevarati fac imagini in care pe mine nu ma intereseaza cand, unde, cu ce si cu cine au fost realizate. Nadar facea fotografii cu echipament primitiv, care pot spune ca-mi trezesc invidia! Fotografia de nunta este o sursa de castig pe care nu poti sa o ignori. Dar a face apologia ei cu astfel de exemple mi se pare o grava eroare. Trimiterile si exemplificarile recomandate ca demne de a le urma sunt de-a dreptul hilare. Peste 25 -50 de ani sigur exemplele indicate vor starni zambete. Fotografiile lui Nadar, peste inca 100 de ani vor fi admirate, pentru ca sunt FOTOGRAFII nu poze.
Editat de valentin la 19-03-2012, 00:12
 
anakin
Din punctul meu de vedere se poate face fotografie de nunta la un nivel foarte inalt folosind sistemul 4/3. Nu stiu ce intelegeti voi prin nivel profesional insa parerea mea este ca acest lucru nu are legatura cu aparatura folosita. Daca rezisti pe piata si traiesti din fotografie de nunta asta se cheama ca esti profesionist. Acum, eu am folosit foarte mult timp 4/3 pentru evenimente mai precis un E-3 si vreau sa va spun ca din punct de vedere tehnic nu ai nicio limitare. Sau aproape nicio limitare. Singura limitare de care m-am lovit au fost locatiile de rahat din Bucuresti, bisericile beznoase sau restaurantele chicioase. In rest, nu vad de ce nu ai putea sa faci fotografie de nuta ok cu 4/3. Sigur ca daca ai un E-520 si un FL-36 se schimba lucrurile. Nu prea mai merge. Adica tehnica iti cam ridica niste piedici destul de mari. Insa cu E-3/E-5 nu vad unde ai avea probleme. Ca obiective ai avea nevoie de 12-60, de Leica 25mm, de 50mm si sa spunem de 50-200. Blitzuri, lumini, blende etc. Unde ar fi limitarea ca eu nu o vad.
 
www.fotoamb.blogspot.com
TonyGoran
Eu am fost la un botez cu un Oly IS-31 all in one si clientul a fost super multumitSmile))
 
http://500px.com/tonygoran
d3xmeister
Mult adevar graiesti, anakin Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
YouDidntDidYou
Clientii de nunta sunt interesați numai în portofoliul dumneavoastră, pret, reputația dumneavoastră și feedback-ul dvs. de la clientii din trecut. Micro Four Thirds multe avantaje față de utilizarea DSLR tradiționale.

- Usor de a fotografia ca prieteni face astfel încât acestea sunt mult mai relaxat.
- Simplu de a face foto dreapta, deci mai putin stres pentru tine și pentru ei.
- Lua totul corect în aparat de fotografiat, proofing astfel mai repede pentru clienții.
- Mai repede pentru a schimba lentilele.
- Mai multe opțiuni creative.
Editat de YouDidntDidYou la 25-04-2012, 19:49
 
http://youdidntdidyou.com/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,333,438 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.