header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Nunti la nivel profesional cu 4/3... se poate?
Winter1966
Pai 24-105 este pentru full frame, iar 60D nu este full frame.
Trecand peste calitatea obiectivului si a corpului, si incompatibilitatea corp obiectiv , 24 devine 38 deci dupa parerea mea cam prea lung pentru interioare.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Eddy
eu as lua 17-55/2,8 si de restul un aparat
 
angelliffer
Am scris gresit, 17-40 nu 14-70.
Cine a spus ca 24-105 e compatibil doar cu full frame???
Dar asta deja nu are legatura cu topicul.
 
Winter1966
Pai ba are.
Ca ai scris ".......pentru inceput, sau un Canon 60 d cu 24-105 mm L f.4
"
Eu spuneam ca parerea mea este ca e prea lung pentru interioare, si cred ca sa cum ai scris initial nu te poti descurca doar cu acela.
Pe site-uri scrie la 24-105 ca este compatibil FF.
In rest din pacate asa e.. in RO clientii se uia la marimea aparatului si obiectivului si mult mai putin a fotografiilor, portofoliului...etc.
OMD- EM5 ; Oly EP-3; ;OM-20;o traista de sticle
 
Eddy
ba are legatura, ca poti intra intr-o mare surpriza
24-105 devine pe crop 38-168, si la evenimente iti trebuie wide, macar de la 21 incolo

in perioada asta pe val sunt senzorii Sony de pe Nikon, Pentax, Sony
pentru evenimente Olympus nu este prima optiune (datorita prejudecatilor), dar nici Canon
 
ToniGenes
OMD-ul are senzorul ceva mai bun decat cel de pe 60D.
OMD-ul are si stabilizator excelent care este un avantaj in anumite conditii, motor JPEG bun (vei pierde mai putin timp cu editarea).

Iar un zoom F/2.8 nu are cum sa bata un fix luminos F/1.4...F/1.8 mai ales cand se pozeaza in lumina putina.

Per total varianta cu OMD-ul este clar mai buna, insa iti trebuie un obiectiv mai wide decat 25mm. Ar trebui un obiectiv cu focala optica de 14....17mm.
Deci 45-ul este ok ca si focala, insa 25-ul ar trebui inlocuit probabil cu 17mm F/1.8. Dpdv optic 25-ul este mai bun decat 17-le, insa asta e....

Si Canon 60D este ok, mai ales daca se pun obiective potrivite pe el (in niciun caz zoom-uri F/4.0).

Pana nu demult existau prejudecati contra Olympus. De cand a aparut OMD-ul au inceput sa dispara aceste prejudecati.
Sunt fotografi profesionisti care au renuntat la FF in favoarea OMD-ului.
Si nu vorbesc doar din citite, cunosc un astfel de fotograf care vrea sa renunte la FF in favoarea OMD-ului.

--
Editat de ToniGenes la 09-07-2013, 08:52
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Eddy
cu fixele faci ca titirezul printre meseni si tot trebuie schimbate intre ele
am fost la un eveniment doar cu Summiluxul si am taiat la capete si picioare de numa-numa
pentru evenimente - FF + 24-70 + 85 1,x + blitz cap de serie

si daca e sa fie OMD, atunci cu Pana 12-35, 45/75 si FL 600R
Editat de Eddy la 09-07-2013, 09:07
 
ToniGenes
FF-urile sunt cea mai buna alegere pentru astfel de situatie, insa un astfel de sistem costa dublu sau triplu fata de ce discutam aici.
Si apoi iti trebuie si backup. Daca ai focale gandite pentru FF, iti trebuie tot un body FF pe post de backup.

Daca se merge pe varianta OMD, pe post de backup este de ajuns un PEN. In anumite situatii PEN-ul ar putea fi folosit in paralel cu OMD-ul (pui un obiectiv pe OMD, al doilea obiectiv pe PEN, deci nu mai este nevoie sa schimbi obiectivele cand iti arde buza).

Am avut aceeasi experienta cu 25-ul, de asta scriam mai sus ca ar trebui inlocuit cu un 17mm.

-
Editat de ToniGenes la 09-07-2013, 09:46
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Daca nu doua OMD-uri si tot iesi mai ieftin decat cu FF-ul ?
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
Pai daca luam preturile din Europa (amazon.de), avem asa :
-cel mai ieftin FF (Nikon D600) costa 1600 Eur.
-OMD-ul costa 900 Eur.

Pe amazonul din State, D600 costa 2000$ iar OMD-ul costa 900$.


Iar FF-urile entry-level (Nikon D600 si Canon 6D) sunt sub fratiorii mai mari : AF mai slab (castrat zice lumea pe forumuri), senzori mai slabi.
In orice caz sunt la un pret la care 7D si D300 nu mai au viitor; probabil ca nu vor mai avea nici "urmasi".

Pe termen mediu, nu prea mai are sens nici producerea de DSLR-uri entry-level si mid-level pe crop, pentru ca e o zona unde mirror-less-urile par sa se descurce mult mai bine.
-
Editat de ToniGenes la 09-07-2013, 12:59
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,326,627 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.