header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Senzor Oly cu PDAF
ToniGenes
Se pare ca Olympus are un patent pentru un senzor care poate PDAF.

http://www.43rumo...-the-e-m5/
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
buna dimineata , katran. panasonic, pe care tu nu-i poti suferi, a mers un pas mai departe....
http://www.43rumo...ection-af/
 
adipocea
sau si mai impresionant
http://www.43rumo...detection/
asta ar fi in sfarsit raspunsul si solutia la folosirea magnificelor obiective de pe 4/3 pe micro 4/3. obiectivele isi vor gasi in sfarsit un senzor demn de calitatea sticlei lor, si un aparat rapid cu care niste bestii ca 14-35 sau 35-100 sa poata fi folosite la nivel de Canon sau Nikon
Editat de adipocea la 30-03-2012, 10:48
 
ToniGenes
N-am nicio problema cu Panasonic. Smile Eu aveam o problema doar cu strategia lor monopolista.

Stirea e de din noiembrie 2011. Pana acum nu s-a intamplat nimic. Smile

Sa speram ca macar unul din cei doi producatori face pasul asta, fortandu-l si pe celalalt sa faca acelasi lucru.
Multe patente au aparut de-a lungul timpului insa putine s-au concretizat ca si realizare practica.

Era pe prima pagina la noi la un moment dat o stire despre un alt patent Olympus - oglinda translucida ca la camerele Sony. Stirea e veche. Lumea s-a bucurat la vremea aia, dar nu s-a intamplat nimic pana acum si nici nu cred ca se va intampla.

Eu am inceput sa suspectez Olympusul ca e interesat sa mentina un oarecare grad de incompatibilitate intre obiectivele 4/3 si camerele m4/3. Obiectivele m4/3 sunt scumpe si se vand bine, fara concurenta reala din partea celor de pe DSLR.

Pe piata SH, pretul la unele obiective 4/3 a scazut mult. Ar fi o concurenta serioasa pentru obiectivele noi m4/3.
E valabil pentru ambii producatori.

Panasonic nu inteleg ce interes ar avea sa implementeze PDAF. Cate obiective PDAF are ? Smile
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
adipocea
bine, si atunci care ar mai fi logica sa ramai pe un sistem mirrorless? logica mea stii care este... raman pe panny oly nu pentru ca am vreun fix anume pe ei, nu pentru ca mi-ar da bani, nu pentru ca as iubi vreo gagica de acolo, pur si simplu consider ca a merge acum pe canon sau pe nikon(cu tot respectul pentru cei care au facut-o deja de pe acest forum) mi s-ar parea(si folosesc cuvantul englezesc) BOOORING...
asa cum scria parca si Steve Huff pe blogul lui undeva, cand compara ce a avut pe mana o saptamana la testare, un EP-3 cu un 20mm 1.7, un D3s, si nu mai stiu ce Canon. El spunea asa, full frame-ul Canon e ok, am tras cu el, ies toate bine, dar dupa o saptamana M-AM PLICTISIT... I found shooting with Canon BORING, zicea el... The most fun I had, citez, it was with the Ep-3 20mm pancake combo...
Poate cineva sa-l contrazica?
 
adipocea
Katran "Panasonic nu inteleg ce interes ar avea sa implementeze PDAF. Cate obiective PDAF are ?"
Nu se putea sa ratezi o sageata la adresa lui Panasonic...
Are patru, dar toate exceptionale...unul, cel mai fast si cel mai bun pe low light, 25mm 1.4, si trei zoom-uri superbe, unul 14-50 2.8-3,5 este APROAPE la nivelul lui 35-100, altul, 14-50 3.8-5,6, este la nivelul lui 14-54, iar 14-150 este peste tot ce are Olympus pe four thirds la versatilitate si range focal
PS de ce dracu imi apar emoticoanele astea in loc de cifra 8 nu stiu...
Editat de Bogdan Mitea la 30-03-2012, 12:29
 
adipocea
Katran, apropo, am vazut ca ai facut filmari la Constanta saptamanile trecute... data viitoare cand vii la mare, poate dai un tzar, sa ne vedem si poate ma lasi sa pun si eu sticla aia olympus pe dmc-l10 al meu...0737519757
 
Paul
adipocea a scris:

Katran "Panasonic nu inteleg ce interes ar avea sa implementeze PDAF. Cate obiective PDAF are ?"
Nu se putea sa ratezi o sageata la adresa lui Panasonic...
Are patru, dar toate exceptionale...unul, cel mai fast si cel mai bun pe low light, 25mm 1.4, si trei zoom-uri superbe, unul 14-50 2.8-3,5 este APROAPE la nivelul lui 35-100, altul, 14-50 3.8-5,6, este la nivelul lui 14-54, iar 14-150 este peste tot ce are Olympus pe four thirds la versatilitate si range focal
PS de ce dracu imi apar emoticoanele astea in loc de cifra 8 nu stiu...


Adi, 35-100mm este o lentila greu de egalat, nu iti dai seama pana nu tragi cu SHG in ce liga sunt acele obiective. Nu stiu vreun obiectiv 4/3 fabricat de alta companie decat Olympus care sa aiba rezultatele SHG-urilor. Nu discutam de pret. Sticlele de la Panasonic sunt bune, dar nu spectaculoase, am citit multe review-ri pe BH Photo despre probleme de functionare. Personal am avut si eu panaleica 25mm f1.4, dar rezultatele bune se vedeau de la 2.8 in sus. Citeste aici ce probleme au avut oamenii cu 14-50mm de la Panasonic:

http://www.bhphot...rical.html

Ah, si fara suparare, nu am nimic cu Panasonic. Am avut si eu un Panasonic FZ-50 la inceputuri, o camera pe care am folosit-o cu mare drag si care mi-a adus numai rezultate de calitate pentru categoria din care facea parte.
Editat de Bogdan Mitea la 30-03-2012, 12:32
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
adipocea
sunt niste probleme cu zoom-ul motorizat de la prima varianta 14-50, eu o am pe a doua si nu am nici un fel de probleme cu ea...
cat despre 25 mm f.1.4,eu nu o am, contrazice-te cu Titel, care a avut multa sticla pe mana... el spune ca e singura lentila legendara de pe 4/3, singura care poate da aspectul de full frame pe 4/3.
cat despre 14-50-ul meu, e putin daca o lentila obtine chestia asta, unchi-miu, cu blitz din aparat, intr-o camera intunecoasa, de la vreo 3 metri distanta?





aaa, sau nu , stai , asta e un crop de 400 la suta al imaginii asteia
p11007623.jpg p11007621.jpg
 
adipocea
mie unul mi se pare ca lentilele astea Leica au un sharpness "nemtesc", asa cum vezi postul ZDF cand se prinde bine pe satelit... parca este pe el un sharpness cum nu e pe alte posturi, RAI, TV5 sau altceva
 
adipocea
plus ca au o anume tridimensionalitate si un rendering al culorii (menajera mea-dar destul cu lauda de sine ca nu miroase a bine, una peste alta eu sunt multumit cu lentila asta dar imi mai trebuie una fast pentru portrete si un zoom adevarat)
p1050202.jpg
 
Paul
post dublu, sorry.
Editat de Paul la 30-03-2012, 11:40
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
35-100mm trasa de mine cu E-5 in cadrul unui workshop Dynaphos. Nu m-am atins de ea deloc, este jpg curat din aparat.
p1181598.jpg

"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
adipocea
stii prea bine ca jegurile astea de jpeguri pe care le punem de maxim 900kile sunt o mizerie, eu salvez jpeguri de 5-6mega... continuam duelul? tu ai o lentila de 2500 de usd, eu una de 5 ori mai ieftina... logic ca tu castigi, dar lentila mea "puts up a fight"
pe plaja, in soare de iarna, cu blitzul pentru compensare
p1080023.jpg
 
Eddy
katran a scris:

N-am nicio problema cu Panasonic. Smile Eu aveam o problema doar cu strategia lor monopolista.
.......
Panasonic nu inteleg ce interes ar avea sa implementeze PDAF. Cate obiective PDAF are ? Smile


strategie cainoasa au avut amandoua
Olympus le-a dat patentele de 7-14mm, 8mm, 12-35mm si 35-100mm, stiind ca implementarea lor pe micro va aduce batai de cap si downgrade de calitate; nu mai zic de valoare comerciala, ma indoiesc ca 7-14 si 8 se vand ca painea calda; sunt review-uri care spun ca 7-14 mic e mai bun ca 7-14 mare dar cel mai bun review este atunci cand le ai personal pe amandoua vreo 2 saptamani; 12-35 si 35-100 tot sunt amanate cu aparitia, e clar ca nu sunt pregatite sa fie scoase in societate;
Panny a livrat doar senzori vechi, aducandu-l pe Olly in situatia sa arate ca fratele mezin care poarta hainele de la sora mai mare

dintre obiectivele PDAF de la Panasonic, 14-150 pare scula ideala pentru a filma cu E5, m-as bucura sa citesc un review pe directia asta
Summiluxul e o legenda, ma doare cand vad ca se revinde cu 3-400 eu

@Paul, iti imprumut timp de cateva zile Summiluxul, ca sa se reabiliteze in ochii tai, probabil ai avut un exemplar "care este"
 
adipocea
Eddy, unde naiba se vinde cu 300-400 de euro, ca iau si eu una? acum cateva zile a pus Petrus una la 15 milioane(dupa care a cumparat macro cu doispe milioane, deci a sacrificat 50 de mm latime in full frame si un stop de lumina pe 100 de dolari, dar e alegerea lui) si a disparut intr-o zi, nici n-am avut timp sa vad daca am banii pentru ea si a zburat... pe buna dreptate...
pe amazon e 1000 si ceva noua si 680 la mana a doua, fata de aia de pe micro four thirds , care e 570 noua
 
ToniGenes
adipocea a scris:

Katran, apropo, am vazut ca ai facut filmari la Constanta saptamanile trecute... data viitoare cand vii la mare, poate dai un tzar, sa ne vedem si poate ma lasi sa pun si eu sticla aia olympus pe dmc-l10 al meu...0737519757


Multumesc ! Sigur, iti dau un telefon daca mai ajung in zona.

Am fost de doua ori in iarna asta : ianuarie si februarie. Iarna vin specii foarte rare pe lacurile din zona litoralului.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Nu va mai plangeti de jpeg-urile de 900k. Cine, cand vrea, ii dau posibilitatea sa urce fisierul original pe site, fara compresie.

Nu are cum sa scoata Panasonic lentile care sa se bata cu 35-100mm si sa mai fie si de tip micro. Tot ce a scos Panasonic bun de lupta e in colaborare cu Leica. Experienta acestora se rezuma la obiective fixe. De aceea Pana-Leica de 25mm e unic.
Olympus E-M1
 
adipocea
si inca ceva, Katran. Nu am apucat ieri sa iti spun cat de megaimpresionat sunt, cat de multa admiratie si respect am pentru ceea ce faci, cu fratele tau, pe site-ul acela cu animale... E extraordinar de-a dreptul, nu am cuvinte, nici nu credeam ce exista in Romania asa ceva...
Eu iubesc animalele atat de mult ca... nu mai stiu cu ce sa continui... prima mea facultate la Bucuresti a fost Biologia, dar am fost superdezamagit de ea atunci, in anii 90 la inceput(o facultate fantoma cu profesori tip stafii), si am lasat=o balta... apoi, dupa ani, m-am dus spre o alta vocatie a mea, regie film, dar biologia, natura, animalele, raman adanc in natura mea...
Dealtel in baruletzul meu 80 la suta din timp televizorul sta pe national geographic wild sau animal planet, etc, spre disperarea unor clienti...
Dar ca sa nu te laud pana la stele hai sa iti spun si ca , totusi, calitatea fotografiilor de acolo merge muuult imbunatatita , dupa cum ai recunoscut si tu... nu ramane decat sa ne punem pe treaba si sa contribuim cu totii
 
adipocea
Bogdan Mitea "Nu va mai plangeti de jpeg-urile de 900k. Cine, cand vrea, ii dau posibilitatea sa urce fisierul original pe site, fara compresie"
Scuze, Bogdan, nu vroiam in nici un caz sa ma refer la administrarea site-ului... ma refeream la compresia de net in general, (valabila si la video aia de pe youtube si vimeo, si pe site-urile foto.).. sunt limitari logice, care vin din bandwidth. Nici o intentie sa ma leg de adiminstrarea site-ului, excelenta dealtfel...
am folosit niste adjective nelalocul lor, atat,
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 7
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,373,333 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.