header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
eroare soft sau hard?
birica
de 4 ani detin un Olympus SP-560 si cam de o 2 luni am o problema cu el si nu imi dau seama din ce cauza. Ati putea sa imi spuneti daca e din cauza softului sau o problema interna.
Din pacate nu stiu nici sa caut solutii , poate s-a raspuns la aceasta problema pe vreun site, din cauza ca nu stiu ce se intampla.
Eroarea respectiva se intampla acum cam in toate modurile de fotografiere, fie el automat, manual sau reglaje predefinite. La vizualizarea fotografiilor nu e nici o problema, dar in modul video de vreo saptamana a incaput sa faca si acolo respectivele linii.
Precizez ca aceasta fotografie e una din cele destul de bune facute de aparat, restul sunt indescifrabile, doar amestec de culori/nuante
Va multumesc anticipat pentru eventualele idei
p7240233.jpg
 
d3xmeister
Senzor kaput. Nu cred ca renteaza sa il repari, asa ca fa planuri pentru altul.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
birica
stii si ceva cauze ?
 
ghinitai
Pai o cauza ar fi ca i-a venit sorocul. In rest tu stii daca l-ai tinut in umiditate, l-ai scapat, etc...
Vinde-l pentru piese de schimb si s-ar putea sa-ti mai iei un 100-150 ron pe el.
 
birica
pai tocmai, conditiile au fost ideale, cred, fara socuri, cred ca nu am facut 150 poze anul asta, doar in casa , pe raft a fost tinut. in fine, o sa vad ce pot face cu el
 
qrazvan
Da, pare a fi de la senzor.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
d3xmeister
Se intampla foarte des la camerele compacte, nu e nevoie de o cauza. Pur si simplu atat i-a fost scris Smile
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
birica
multumesc mult de raspuns, oricum e ciudat pt ca pe unele setari prestabilite inca mai face poze corect.
 
ghinitai
De obicei aparatele se strica si stand, daca nu stau intr-un mediu propice. De unde stii ca in dulap erau conditii ideale. Eu in locul unde imi depozitez aparatele pun si cateva pungute de silica gel, ca sa absoarba eventuala umiditate.
Da, o sa mai mearga ceva timp in felul asta si pana la urma o sa-ti arate doar setarile pe display si pozele or sa-ti iasa negre. Se plang o multime de oameni pe net de problema cu senzorul.
 
birica
imi retrag cuvintele: <<conditii ideale>> pentru ca au fost conditii normale de depozitare. Nu l'am protejat deloc, doar l-am "cazat" in gentuta lui, destul de grosuta. In fine, nu credeam ca sunt atat de sensibile.
De reparat spuneti ca nu se merita? unde as putea totusi sa incerc sa vad ceva preturi de reparatii?
 
ghinitai
De reparat sigur va costa cat nu face. Este si un model destul de vechi. Ai putea sa intrebi de reparatie la singurul service autorizat din ro.

MGT EDUCATIONAL SRL

Adresa Str. Biharia nr.67-77, Corp E, Et.1, Sector 1
(METAV -Business Park)
013981 BUCURESTI
Romania
Telefon: +4(0)21-2328894
+4(0)21-2328895
+4(0)21-2328896
+4(0)21-2328897
+4(0)21-2328898
Fax: +4(0)21-2328899

WEB site: http://www.mgt.ro
 
george71
eu cred ca este de la senzor.am vazut ceva asemanator la un minolta.si de la senzor a fost.era in garantie.a schimbat senzorul si s-a rezolvat
Olympus OM-D E-M1 mk2 & OM-D E-M5 cu Panasonic 12-35mm;Panasonic 15mm f1.7;Panasonic 25mm f1.4;ZD 9mm;Fishay Oly 8mm;ZD 45mm;ZD 75-30mm
Galerie foto: http://george-visanescu.blogspot.com/
 
http://george-visanescu.blogspot.com/
qrazvan
Da, la Minolta DiMAGE A1 stiu si eu ca a fost o problema cu senzorul, de care erau si ei constienti si la cine aparea problema, chiar daca era iesit din garantie, schimbau ei senzorul gratis. A trimis un coleg asa aparatul si nu a platit decat transportul.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,417,820 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.