header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Comanda in afara
Corneanu Daniel
Buna ziua !

Doresc sa stiu daca este cineva dintre dvs, care ma poate ajuta sa comand un aparat foto de pe un site din afara , gen BHP si care ar fi taxele ?!

Multumesc !
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
qrazvan
Salut, eu pot doar sa-ti dau informatii referitoare la comanda: am comandat si eu mai demult la ei si e destul de simplu. Plata se face cu cardul (la prima achizitie cereau si o copie scanata a cardului ca o asigurare in plus), se selecteaza o varianta de transport (cea mai ieftina pt. Romania era in jur de 100$ si ajunge in vreo 2 saptamani) si dupa ce retrag ei banii, trimit in cel mai scurt timp si produsul. Problema e ca acum s-au mai inasprit conditiile la vama si se plateste taxa vamala (parca ~12%) plus TVA, deci se ajunge la o suma cam mare. Eu atunci (acum vreo 4 ani) i-am dat celui de la oficiul postal de la vama cam 100 ron si a trecut aparatul la o categorie de aparate ieftine (ca vama se plateste dupa nr. de megapixeli cica) si am scapat asa, dar depinde de bunavointa persoanei de acolo.

Poate mai e cineva de pe forum care are cunostinte ce pot aduce cu ele produsul si scapi de vama.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
Corneanu Daniel
Iti multumesc mult pt informatii, pfiu da vama este o problema , deja cu atatea taxe aproape ca dau cat as da aici se mai se tine cont si de megapixeli e grav Smile)
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
Corneanu Daniel
Multumesc mult !!
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
ghinitai
La cati guralivi au sarit pe mine, ca isi cumpara din afara mai ieftin, cand vroiam sa-mi vand E-Pl3-ul, credeam ca thread-ul asta o sa aiba vreo 100 de pagini.
Adevarul e ca daca incerci sa-ti iei din state prin posta, te va ajunge la un pret comparabil cu cel din Romania (la unele produse, chiar mai mare) si nu vrei avea nici garantie.
Daca iti iei din Europa, preturile aici sunt destul de mari si la fel de comparabile cu Romania la magazinele de incredere. Mai sunt si magazine cu preturi cat de cat, dar riscul este al tau. Plus ca dai si de hienele de la vama, cu care poti sa ai probleme chiar daca nu ar trebui sa ai.
Eu nu imi voi cumpara niciodata in felul asta ceva din alta tara, pe modelul "tu da-ne banii, ca-ti va ajunge produsul ca nou". De electronice vorbesc, daca ar fi sa-mi iau o bucata de fier, probabil ar fi altceva.
 
ToniGenes
@Ghinitai

Foarte multi dintre noi au cunostinte in US la care pot apela atunci cand vor sa cumpere ceva din State.

Insa un astfel de serviciu facut de catre cunostinte, inseamna obligatii fata de acei oameni, un efort din partea lor.
In plus sunt si ceva compromisuri (poti sa astepti cateva luni pana respectivul vine in tara, iti aduce produsul fara ambalajul original....etc).

Eu nu am prieteni care sa vina regulat din US, sa care neconditionat camere si obiective, am doar cunostinte la care pot sa apelez din cand in cand. Cazul meu e probabil cazul multora. De aia nu vezi multe raspunsuri aici.

Cat despre vanzarea camerelor si obiectivelor SH, e clar ca pretul din State are o influenta enorma. Am vazut ca de multe ori se vand aici pe bursa sub pretul din State.

Cati oameni au cumparat E-5 de la F64 ? Sau E-P3 ? ....Preturile la care se vand in RO chiar nu sunt un reper.
De exemplu daca as scoate E-5-ul maine la vanzare, as putea sa cer pe el 50 de milioane motivand ca la F64 este 70 de milioane ? Smile Ok, pot sa cer atata, dar fara sanse sa-l vand chiar daca pretul pare bun comparativ cu cel din Romania.
Cam asta era ideea si la tine.
Vrem - nu vrem, pretul din State face legea aici pe bursa.
Editat de ToniGenes la 22-08-2012, 14:01
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Rudotel
produsele Olympus cumparate din Europa au minim 24 luni garantie, iar cele din afara Europei (inclusiv SUA, etc) au 12 luni.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,417,309 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.