header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Poze pentru critica
artfoto
sa ma prezint
poze-nikon-d70_157.jpg poze-nikon-d70_122.jpg poze-nikon-d70_017.jpg

 
www.artfoto.cristianphotos.ro
ToniGenes
Bine ai venit !

Fotografiile sunt cam sterse dpdv al cromaticii si nici nu impresioneaza dpdv compozitional.
Cea cu floarea pare cam "soft".
La mai bune si mai frumoase !
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
marius2die4
Prima poza mi se pare un test pt a obtine apa "laptoasa": lipsa contrast,trebuia mai saturata;per general destul de stearsa
Trandafirul :nu poti spune despre el ca este un cadru ingijit.Jumate' din fundal este de o culoare,cealalta...Mai este si frunza aia taiata nelalocul ei.....Nu ar strica putina "inscenare" a cadrului.
Peisajul mi se pare dezechilibrat din cauza muntelui din stanga(parca ar fi intr o parte).Sa nu uitam si de umbra ta prezenta in fotografie.Total nepotrivita ora la care a fost facuta fotografia din cauza luminii dure.

La toate ar fi nevoie de contrast si saturatie si ceva prelucrare.



PS am citit si "articolul" de la adresa din semnatura:multe dude,greseli gramaticale,cuvinte folosite fara a li se cunoaste sensul.Nici despre poze nu prea as avea cuvinte de lauda.
Editat de marius2die4 la 22-06-2011, 00:43
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
nynel
Salut , Artfoto. Dupa mine pozele sunt minunate.Dupa alti mai catranosi (Afumat-negru) pozele sunt......Uni chiar se cred pe aici critici de arta. Eu cred ca esti talentat si mergi inainte cu fotografiatul.Ursul merge , cainii latra.
E 520 14-42 ;40-150. C 765-10x.
 
Ionut78
Chiar ma intrebam cum de, pe forumul asta nu intra artagosi.....pozele sunt bunisoare si cu asta basta, adica sunt idei bune dar se puteau pune in practica mai bine.
Olympus PEN
 
nynel
Salut Raiden. Artagos nu sunt de loc,dar sunt impotriva celor ce vor sa fie a tot stiutori.Nu stiu cati de pe aici au terminat arte frumoase sau cinematografie, dar comentarii RAUTACIOASE ,cat cuprinde. Sa nu uitam ca uni sunt tineri si intuziasti si nu are rost sa i-a suturi din cauza unor fotografii ( presupun instantanee) .
E 520 14-42 ;40-150. C 765-10x.
 
admin
Pana acum nu a fost luat nimeni la suturi, pe acest forum. Comunitatea este mica, inca, si alcatuita din nuclee mai mari sau mai mici de prieteni.
Cu timpul vor creste pretentiile pentru pozele gazduite in Galeriile Personale, ramanand libere pentru postat zonele din Critica Foto.
 
Ionut Trufin
"de loc", "uni", "intuziasti", "i-a"

Ca sa intru si eu la categoria rautaciosi: nu-s cam multe pentru un singur post?
 
ToniGenes
@Ionut

Mai sunt. Ai ratat "a tot stiutori". La semnele de punctuatie nici nu mai am pretentii.
Editat de ToniGenes la 24-07-2011, 21:13
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Ionut Trufin
Asa este. Mi-a scapat.
Patru din cinci e totusi un scor bun Smile La poze nu am luat atat Smile
 
titeldragomir
Nu cred ca a fost luat cineva la suturi aici.
Din fericire, pina acuma acest forum este lipsit de ce mizerii am vazut prin alte forumuri...
Daca cineva nu suporta o critca...si fuge urlind ca a luat suturi in cur, asta este.
Dar acel cineva sa ia aminte : un sut in cur este un pas inainte.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Ce urasc cel mai mult e ca cineva in loc sa faca critica la obiect (sa critice poze), critica evaluarile celorlalti.
Nu spune aproape nimic despre pozele care s-au postat, in schimb comenteaza, interpreteaza si pune la indoiala tot ce au scris cei de dinaintea lui.

Vrei sa cresti ? Vrei sa evoluezi ?
Posteaza poze si doreste-ti critica cat mai exigenta. In felul asta realizezi care sunt minusurile tale, le poti corecta si poti evolua.

Daca esti geniu neinteles si pozele tale nu au cusur, nu poti accepta critica negativa din cauza ca esti prea valoros, atunci n-are rost sa mai postezi la CRITICA FOTO.

Critica negativa nu inseamna critica rautacioasa.
Critica pozelor o poate face oricine, inclusiv incepatorii. Nu e nevoie de de experienta sau de scoala pentru asta. E o discutie bazata pe argumente, in care fiecare are de castigat si de invatat.
Si cel care critica poate sa greseasca, iar cel care posteaza poze trebuie sa fie pregatit sa-si sustina pozele.

Cine vine in discutie cu zero argumente, in plus mai si improasca cu noroi si face interpretari rautacioase, inclin sa cred ca vrea "hartz" cu tot dinadinsul.
"Pozele sunt minunate" nu inseamna nimic pe CRITICA FOTO daca nu vii si cu argumentatie. Exemplu : pozele sunt minunate din cauza ca este reusita compozitia, expunerea este fara cusur iar editarea impecabila.

E amuzant ca tocmai omul care se plange ca o facem pe marii experti, e un expert si mai mare din cauza ca contesta tot ce s-a spus inainte si da un verdict ("poze minunate") pe care trebuie sa il acceptam fara argumente.
Sa-l lasam doar pe el sa faca critica de acum incolo ? Nu de alta, dar vad ca le stie pe toate si e atat de sigur pe el incat isi permite sa conteste ce spun ceilalti.
-
Editat de ToniGenes la 25-07-2011, 09:29
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
marius2die4
nynel a scris:

Salut , Artfoto. Dupa mine pozele sunt minunate.Dupa alti mai catranosi (Afumat-negru) pozele sunt......Uni chiar se cred pe aici critici de arta. Eu cred ca esti talentat si mergi inainte cu fotografiatul.Ursul merge , cainii latra.


nynel a scris:

Salut Raiden. Artagos nu sunt de loc,dar sunt impotriva celor ce vor sa fie a tot stiutori.Nu stiu cati de pe aici au terminat arte frumoase sau cinematografie, dar comentarii RAUTACIOASE ,cat cuprinde. Sa nu uitam ca uni sunt tineri si intuziasti si nu are rost sa i-a suturi din cauza unor fotografii ( presupun instantanee) .



Excelent a punctat Katran tot.

Daca se poate as mai dori niste lamuriri:

1 Daca pozele sunt minunate,nu au nici un defect,adica sunt perfecte 100% sau nu le percepi(greselile)?

2 Cine sunt "catranosii" aia?Si cum sunt imaginile din punctul lor de vedere?

3 "Critici de arta"?Mai potrivit ar fi o comunitate in care membrii isi expun realizarile pentru a afla ce lipsuri au in perfecta cunostinta de cauza;Ceilalti membrii isi dau cu parerea (subiectiva).Acest "troc" este benefic atat pentru unii, cat si pentru altii pentru a progresa.

4 Cadrele au o idee,problema este partea tehnica(care lasa de dorit).Nimeni nu a spus sa se opreasca omul din fotografiat,ci doar au fost punctate partile slabe (intradevar nu a spus nimeni nimic de partile bune).

5 Nu esti nici artagos,esti impotriva "a tot stiutorilor",dar te consideri "avocat al poporului" sa sari in apararea "nevoiasilor".Mai stii si proverbe si intuiesti ce gandesc altii......

6 Cred ca se stie ca toti suntem amatori si facem asta din pasiune sau suntem "intuziasti"(Sunt aproape sigur ca toti traiesc din altceva si numai accidental au scos un ban de un suc din foto).

7 Daca sunt multe comentarii rautacioase ,nu cred ca ai avea o problema in a indica un exemplu,nu?

8 Poti pana la urma sa te hotarasti daca sunt instantanee,poze minunate sau fotografii?Sau pentru tine nu este nici o diferenta?

Daca am fost vizat si eu in afirmatiile tale poti spune mai clar ce am spus gresit,nelalocul lui,sau ce te nemultumeste pe tine?
Editat de marius2die4 la 25-07-2011, 18:27
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
scara_211084
Salutare tuturor!

De ceva timp m-a prins si pe mine microbul numit fotografie.Am luat un Olympus E-410, cu obiectiv 14-42mm, cel din kit, dupa aceea mai am cumparat un 40-150mm, si acum doua zile am luat un Pentacon 50mm , 1.8 cu montura m42 si adaptor. Mai am un filtru close-up de la HOYA +4 si un filtru ND4 .Cam astea sunt momentan jucariile mele.Am uitat sa mentionez si un LensBaby muse, insa nu e de bagat in seama, e destul de dificil de utilizat...
Am deschis acest topic in ideea de a adauga poze, si de a primi sfaturi, critici...orice feedback e binevenit.Sunt la inceput de drum, asa ca orice parere e binevenita.
Multumesc!
Poza 1 si 2 sunt facute cu Pentacon 50mm
Poza 3,6,7,8 sunt facute cu 40-150mm
Poza 4 cu 14-42 mm + close up +4
Poza 5 cu 14-42mm + filtru ND 4
p8260564.jpg p8260508.jpg p8187593.jpg p8187498.jpg p8187476.jpg p8187363.jpg p8045419.jpg p7313528.jpg

Editat de scara_211084 la 26-08-2012, 18:01
 
Ionut Trufin
Salut si bine ai venit!
Legat de jucariile tale as zice ca ai mai mult decat suficient pentru inceput. Si acum cateva pareri de la un amator: Imi plac mult portretele cu bebe - focus unde trebuie, background aerisit si acea licarire in ochi care face portretul sa prinda viata. Imi mai place cea cu casa chiar daca saturatia culorilor e putin peste natural. La cea cu planurile succesive imi place ca nu ai inclus si cerul. As spune ca asa are "ritm" si culorile se completeaza foarte bine.
Toate sunt bine expuse. Singura cu ceva probleme de ordin tehnic este numarul 7 unde focusul nu e unde trebuie.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
scara_211084
Multumesc frumos pentru sfaturi si pareri !
Legat de poza cu casa, am saturat un pic mai mult culorile in mod intentionat, nu stiu de ce, dar asa mi s-a parut mai interesanta.Cea cu focusul gresit, este crop , oricum, nu este o scuza, o sa am mai multa grija pe viitor...
Pe viitor, mi-am propus sa imi mai caut ceva obiective pe montura m42 , sunt mai accesibile la pret si am vazut pe okazii o gama variata.

Toate bune!
 
Glad Parau
scara_211084 a scris:
Cea cu focusul gresit, este crop , oricum, nu este o scuza, o sa am mai multa grija pe viitor...


Priveste la baza cropului si vei observa ca nu ti-a focalizat cum ai vrut.Smile
Frumoase portretele cu bebe.Thumbs up
numai bine.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
Ionut Trufin
Sunt destule obiective bune si pe montura OM a lui Olympus. Nu stiu cat de bun este Pentacon-ul dar la un pret rezonabil gasesti Zuiko 50 1.8 pe OM care se comporta foarte bine.
Pe M42 eu am avut un CZJ Tessar 50 f2.8 si un Industar 50 f3.5 rusesc. Niciunul dintre ele nu m-a impresionat.
Acum mai am un Hanimex 200 f3.5 si un 80-200 f3.5 pe care le folosesc ocazional.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
scara_211084
Mie imi place cum ies pozele cu Pentacon, 50mm, 1:1.8.Culorile ies foarte ok, si imi place ca poti fotografia si cu lumina mai putina, plus cum separa subiectul de fundal (bokeh cred se numeste ?) .L-am luat intr-o stare foarte buna, diafragma , focusul , functioneaza perfect, lentilele sunt fara zgarieturi, pete sau alte probleme.
Poza atasata e facuta cu acest obiectiv, si e jpeg direct din aparat, nemodificat, ISO 100, 1/125, 1:1.8 .
p8260557.jpg
 
scara_211084
Am mai prins ceva cadre weekendul trecut, astept criticile voastre!
Peisajele au fost realizate cu E-410, 40-150MM, iar celelalte cu Pentacon 50mm 1/1.8.
p9011268_2.jpg p9021318.jpg p9011268.jpg p9011211.jpg p8311061.jpg p8290844.jpg
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,320 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.