header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Poze pentru critica
DL
una proaspata acum pe site.


Din nimic, un univers. Minunata.
 
www.fotografu.ro
Paul
Un cadru cu artistul si expozitia sa. Astept cu drag criticile si parerile voastre.
pc270205.jpg

"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut Trufin
Sorin a scris:

Multumesc George, este facuta zilele astea

Mai pun doua incercari la critica, o idee mai veche care a fost reluata


Frumos! Ca si data trecuta eu sunt de parere ca ideal ar fi sa nu existe suprapunere intre partea frontala a trenului si tufele din prim plan.


LaMa a scris:

Am banuit ceva, si, DA, ma bucur ca ai ales sa faci fotografia chiar in conditiile date Thumbs up.. sau.. mai ales in conditiile date.

Am inceput sa studiez putin cum sta treaba cu portretele.. recunosc, deocamdata ma atrag 'instantaneele'.. va ofer un exemplu in care modelul ad-hoc mi-a parut foarte ofertant dar fotografiile realizate nu imi par la inaltime si mi-as dori sa ma ajutati cu ceva indrumari, sfaturi, opinii..


Frumoase imaginile insa asa cum spune si Sorin trebuie mai multa grija la expunere. Zapada a pacalit exponomentrul aparatului si chipurile au iesit intunecate. Din punctul meu de vedere, in astfel de imagini nu e o mare problema daca e arsa zona cu zapada. Functioneaza ca spatiu negativ si daca nu are detalii.


Mihai Ilie a scris:

buna seara! bine v-am gasit.

nou pe aici, nou cu olympus, nou cu e-m1 si 17mm 1.8.


Bine-ai venit, Mihai!
Frumoase imaginile. Cel mai mult imi plac 3, pentru felul in care se vad siluetele si pentru ca ai ales sa plasezi orizontul foarte jos, si 4 pentru liniile de fuga foarte puternice.

Paul a scris:

Un cadru cu artistul si expozitia sa. Astept cu drag criticile si parerile voastre.


Interesanta legatura intre artist si opera sa. E plasat in coltul lui, la caldura, intre doua calorifere.
Mi-ar fi placut sa nu existe linia oblica care taie artistul in doua. Asa ar fi putut fi intr-un spatiu numai ai lui, cald, izolat de restul expozitiei.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
LaMa
Bun venit, Mihai, desi te-ai declarat un adevarat taciturn Wink eu sper ca vei impartasi cu noi cat mai multe lucruri din cele pe care, evident le stapanesti..
Deosebite fotografiile, pentru gustul meu ultima este aproape un ideal Smile.

@Ionut Trufin - multumesc pentru ca ai avut rabdarea de a arunca o privire si pe incercarile mele, ai mare dreptate in observatii, nu-mi ramane decat sa mai 'carpesc' la postprocesare.. si, pe viitor, mai multa atentie la setari si masuratori..

@Paul.. mi se pare foarte faina ideea insa, Ionut Trufin are ceva dreptate.. parca sunt prea multe linii si planuri intersectandu-se si ochii mei incep sa rataceasca

Totodata.. revin (ca scaiul) cu o noua propunere de portret.. va rog, haideti sa o luam ca in jocurile cu 'gaseste cele 12 diferente intre cele 2 imagini' Smile .. Va invit la a 'desfiinta' fotografia (am descoperit ca doar asa pot stoarce invataminte valoroase Wink ):
mic4.jpg

Editat de LaMa la 12-01-2014, 15:14
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
Ionut Trufin
LaMa a scris:

Totodata.. revin (ca scaiul) cu o noua propunere de portret.. va rog, haideti sa o luam ca in jocurile cu 'gaseste cele 12 diferente intre cele 2 imagini' Smile .. Va invit la a 'desfiinta' fotografia (am descoperit ca doar asa pot stoarce invataminte valoroase Wink ):


Imi place ca nu e o imagine in care subiectul sta ca la "poza" si imi place profunzimea redusa care detaseaza subiectul de fundal. Suprapunerea dintre copac si capul subiectului nu e foarte fericita, si cel de-al doilea personaj din stanga nu ajuta prea mult. As fi preferat fie sa ocupe ceva mai mult loc in cadru pentru a echilibra subiectul, fie sa nu apara in cadru. Inca un lucru care imi place este contrastul intre fundalul aproape monocrom si culorile vibrante din imbracamintea subiectului.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
Sorin
@LaMa
Imi place, este furata... sau din mers... Daca aveai F2-2,8 in loc de 5,6 se estompa ceva mai mult fundalul, pacat. Culorile super!

Paul a scris:

Un cadru cu artistul si expozitia sa. Astept cu drag criticile si parerile voastre.


Este dificil de a gasi o solutie pentru aceasta poza (din cauza traverselor)...
Editat de Sorin la 12-01-2014, 18:08
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Mihai Ilie
LaMa a scris:

Bun venit, Mihai, desi te-ai declarat un adevarat taciturn Wink eu sper ca vei impartasi cu noi cat mai multe lucruri din cele pe care, evident le stapanesti..
Deosebite fotografiile, pentru gustul meu ultima este aproape un ideal Smile.

@Ionut Trufin - multumesc pentru ca ai avut rabdarea de a arunca o privire si pe incercarile mele, ai mare dreptate in observatii, nu-mi ramane decat sa mai 'carpesc' la postprocesare.. si, pe viitor, mai multa atentie la setari si masuratori..

@Paul.. mi se pare foarte faina ideea insa, Ionut Trufin are ceva dreptate.. parca sunt prea multe linii si planuri intersectandu-se si ochii mei incep sa rataceasca

Totodata.. revin (ca scaiul) cu o noua propunere de portret.. va rog, haideti sa o luam ca in jocurile cu 'gaseste cele 12 diferente intre cele 2 imagini' Smile .. Va invit la a 'desfiinta' fotografia (am descoperit ca doar asa pot stoarce invataminte valoroase Wink ):


multumesc,
in legatura cu portret-ul, imi permit un mic sfat pe care si eu incerc sa il aplic cat mai des, si de multe ori uit de el cand sunt pe strada.
exact ca mine ai procedat si tu, ai gasit subiectul care a contat cel mai mult si ai uitat de fundal.
de fiecare data fundalul conteaza pentru ca fara el nu vezi subiectul. compozitia intre subiect si fundal da plus-ul. din pacate pe strada e destul de greu sa faci asta dar nu imposibil.
greu pentru ca de fiecare data focusul nostru e pe subiect si uitam de fundal. cred ca merita de incercat invers, doar ca exercitiu: sa imi aleg intai fundalul apoi sa pandesc subiectul.

daca chiar nu merge (desi cu exercitiu garantez ca va merge), decat sa irosesc o imagine cu un subiect care imi convine ca stare, mai bine pun un pic mai mult timp in editare. succes! Smile
Mihai

mi-am permis sa iti arat o modalitate de editare pe imaginea ta... nu stiu regulile aici, sper sa nu te superi. imi cer scuze.
mic4_1.jpg

Editat de Mihai Ilie la 12-01-2014, 18:53
 
www.mihaiilie.com
Sorin
@Mihai Ilie
"greu pentru ca de fiecare data focusul nostru e pe subiect si uitam de fundal. cred ca merita de incercat invers, doar ca exercitiu: sa imi aleg intai fundalul apoi sa pandesc subiectul"

Sau mai simplu: cand vrei sa faci genul asta de poza iei obiectivul corespunzator cu F0,95......2,8 si ai rezolvat toate problemele...
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Mihai Ilie
Sorin a scris:


Sau mai simplu: cand vrei sa faci genul asta de poza iei obiectivul corespunzator cu F0,95......2,8 si ai rezolvat toate problemele...


se poate si asa, dar nu e cea mai buna solutie. unul care stie photosop ar putea sa genereze dof-ul obiectivelor deschise ulterior.
pe de alta parte obiectivele deschise sunt cele mai scumpe si nu la indemana oricui.

cantaresti situatia si faci altfel. cum?: alegi fundalul care sa incadreze subiectul.
practica e cea mai buna/mare satisfactie. Smile
 
www.mihaiilie.com
Paul
@all - ref cadrul cu artistul, multam de pareri, un cadru dificil si incarcat intradevar, nu mi-a iesit prea bine.

@LaMa - trebuie ca imaginea sa fie concentrata pe subiect, eliminate elementele parazite, de ex. capul persoanei din planul secund distrage atentia, uite cum vad eu imaginea:
pc270205_mod_2.jpg

"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
Salutari . Si mie mi se pare mai ok pe verticala , fara spatiul din jurul subiectului. Cred ca ar fi mers si color cu incadrarea asta .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Sorin
Sau varianta schimbarii fundalului... nu am avut alt fundal la indemana... putea fi oricare altul mai putin strident, doar ca exemplu...
lama_sose.jpg lama_sso.jpg

OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Mihai Ilie
azi la Caldarusani
p1120110-edit.jpg

 
www.mihaiilie.com
Sorin
Este foarte faina mai putin culoarea cerului... parca este facuta cu panasonicu...

Ce time lapse iesea aici... imi imaginez si eu...
Editat de Sorin la 12-01-2014, 20:16
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Mihai Ilie
Sorin a scris:

Este foarte faina mai putin culoarea cerului... parca este facuta cu panasonicu...

Ce time lapse iesea aici... imi imaginez si eu...


Multumesc.
asta cu editarea/culoare e chestie de "degustare" si e discutie lunga pentru ca sarea e mai sarata pentru unii si mai putin sarata pentru altii.
mi-ar fi placut sa am un obiectiv mai larg aici. am folosit un 14-42mm.
n-am incercat inca time lapse.
pentru tine varianta "clean".
p1120110.jpg

 
www.mihaiilie.com
DL

mi-ar fi placut sa am un obiectiv mai larg aici. am folosit un 14-42mm.

pentru tine varianta "clean".


Daca nu avem grandangular mare: facem 2-3-4-5 sau cate trebuie imaigni si le lipim pe urma. Rezultatele sunt superbe.

Cred ca asta cu varianta "clean" nu are temperatura de culoare setata. Imaginea editata insa mi se pare exceptionala.

Acum, cred ca ar trebui putin setata critica pe nivelul fiecaruia.

Daca unuia aflat la inceput sau cu rezultate modeste i se pot spune lucruri de inceput de drum - care ii trec in 99% din cazuri pe langa urechi, pentru ca 99% dintre incepatori vor sa fie doar laudati, ei stiu totul si nu mai trebuie sa li se spuna nimic, fiind foarte sus, nu-i asa- la aia mai rasariti nu le mai putem spune chestii de culoare sau de compozitie, ci trebuie intai sa le luam mesajul asa cum este si sa il intelegem. Fiecare are un fel de a edita imaginea - dintre avansati - care sa o apropie de poezia din capul sau, asa ca ar trebui sa masuram diferit o imagine, conform cu pozitia pe scala a autorului.
Nu toata lumea face imagini care sa semene cat mai mult cu originalul. Unii mai compun si alte realitati. Trebuie sa intelegem si lumea lor.
Unuia care nu stie sa scrie ii spunem cum sa tina pixul, unuia care nu stie limba i se spun chestii de gramatica si de compozitie, si unuia care face poezie elevata i se analizeaza poezia conform locului pe care il ocupa. Mii de scuze dar cel putin eu asa cred.
 
www.fotografu.ro
Sorin
Va este nepot? ruda? ca daca stiam stateam linistit!
Eu nu am nimic cu Mihai. Am spus ceva legat de imagine, ce imi place si ce nu-mi place, dupa gusturile mele. Hai sa facem poezie... iar pozele dupa ce vom fi poeti, eventual renumiti...
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
DL
Sorin a scris:

Va este nepot? ruda? ca daca stiam stateam linistit!


ce sa spun... nu l-am vazut in viata mea. Dar am programat o intalnire saptamanile urmatoare. Mi-a placut mult situl domniei sale, despre care am amintit aici. Eu m-as simti inconfortabil sa ma duc la un mare pictor sa ii spun ca nu imi place o culoare, ci as incerca sa vad ce vrea el sa spuna cu culoarea aia. Si am amintit o chestie de principiu, nu legat de acest "caz" neaparat. O saptamana superba si toate cele bune.
 
www.fotografu.ro
Sorin
DL
"...Eu m-as simti inconfortabil sa ma duc la un mare pictor sa ii spun ca nu imi place o culoare..."

Aici faceti o foarte, foarte, foarte mare eroare: niciodata nu mi-am permis sa arat sau sa pozez in cineva care stie mai multe decat altcineva! Daca asta ati inteles de cand ne cunoastem...
Suntem la poze pentru critica!!!
Deschideti un alt topic cu alta tema, nu stiu... gasiti... si stam numai sa admiram... nu stiu ce sa zic...
Nu mai continui ca sunt si asa destul de dezamagit.
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Mihai Ilie
DL a scris:


mi-ar fi placut sa am un obiectiv mai larg aici. am folosit un 14-42mm.

pentru tine varianta "clean".


Daca nu avem grandangular mare: facem 2-3-4-5 sau cate trebuie imaigni si le lipim pe urma. Rezultatele sunt superbe.

Cred ca asta cu varianta "clean" nu are temperatura de culoare setata. Imaginea editata insa mi se pare exceptionala.

Acum, cred ca ar trebui putin setata critica pe nivelul fiecaruia.

Daca unuia aflat la inceput sau cu rezultate modeste i se pot spune lucruri de inceput de drum - care ii trec in 99% din cazuri pe langa urechi, pentru ca 99% dintre incepatori vor sa fie doar laudati, ei stiu totul si nu mai trebuie sa li se spuna nimic, fiind foarte sus, nu-i asa- la aia mai rasariti nu le mai putem spune chestii de culoare sau de compozitie, ci trebuie intai sa le luam mesajul asa cum este si sa il intelegem. Fiecare are un fel de a edita imaginea - dintre avansati - care sa o apropie de poezia din capul sau, asa ca ar trebui sa masuram diferit o imagine, conform cu pozitia pe scala a autorului.
Nu toata lumea face imagini care sa semene cat mai mult cu originalul. Unii mai compun si alte realitati. Trebuie sa intelegem si lumea lor.
Unuia care nu stie sa scrie ii spunem cum sa tina pixul, unuia care nu stie limba i se spun chestii de gramatica si de compozitie, si unuia care face poezie elevata i se analizeaza poezia conform locului pe care il ocupa. Mii de scuze dar cel putin eu asa cred.



multumesc. in ordine la cele de mai sus, raspund:

da, e cea mai buna idee cu imagini lipite.

varianta "clean" este din camera + "auto tone" din lightroom si atat.

ca sa nu suparam pe unii si altii, eu am fost rautacios si tacut ca nu am explicat ce-a fost in capul meu cu editul ala.
asadar... nu e mare chestie, nu e cine stie ce treaba de tehnica e doar "la ochi" si "la viziune" , adica ce mi-a dat mie prin cap ca sa fac editarea aia asa.

si mi-a dat asa la variabile:
INPUT
- o zi superba dar de ianuarie
- 11 grade afara
- muguri pe ramuri
- stare pozitiva
- lac/natura/familie

OUTPUT
- trebuia sa fie iarna si inghet - de aici imagine cu claritate impinsa cat de mult se putea.
- trebuia sa fie rece de aici tonul mai cianuros
- era si un pic mai dramatica starea pe care o doream... de aici inchiderea usor subexpusa din editare

pe blog i-am zis "Winter 11"
deci cam de aici vine editarea asta.

Sorin, nu m-a deranjat comentariul cu privire la culoare pentru ca e din el mi-am dat seama ca privesti lucrurile intr-un fel. Eu le privesc din alta parte, si asta am explicat mai sus: "cum am privit eu imaginea asta, nu cand am editat ci cand am facut poza."
pe "unchesu" (va rog sa ma scuzati ca v-am spun asa domnule Lazar) nu l-am cunoscut inca.
admir ce face Dinu Lazar si mai ales "cum" le zice, atata cat ne-am intersectat putin pe fb. stii de ce? ca ma scutura comentariile cateodata si imi pun alte probleme si mai ies un pic din sfera mea de cristal.

Oricum, mi-ar fi placut o gena de la DL dar n-am. O am p'aia de la mama care e pictorita. Smile
sper ca n-am suparat pe nimeni. iertare!
seara buna!

PS Sorin, sa fim pozitivi! (am vazut ultimul tau comment)
 
www.mihaiilie.com
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,264,455 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.