header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Intrebarile membrilor
catacore
titeldragomir a scris:

Eu cred ca este o greseala pe site-ul F64. In garantie cit scrie?
12 sau 24 luni?


Azi l-am cumparat, miine imi ajunge prin curier. Dar cel de la f64 cu care am vorbit pe chat mi-a spus ca unele au 12 luni garantie, iar altele 24 de luni. Nu stia de ce.



* * *


p.s. mi-a ajuns obiectul, scrie 12 luni la rubrica garantie.
Editat de catacore la 22-01-2014, 12:25
 
Paul
Pe certificatul de la MGT scrie 12luni? Nu este ok, suna la MGT si lamurestete cu ei, eu stiu ca pentru UE garantia Olympus este de 24 luni. Daca nu ai garantia de la MGT ci doar pe cea a produsului Olympus cu seria lui, inseamna ca F64 a adus pe alt canal obiectivele, ceea ce imi este greu sa cred. Te rog sa ne ti si pe noi la curent . Am atasat un scan dupa un ceritificat de garantie MGT pentru un 17mm.
certificat_mgt.jpg

"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
Nu am garantia (MGT) ca in acel scan, e garantie f64. Si nu e precizat nici macar "serial number". Bineinteles, in cutie este garantia "europeana", care contine si serial-ul obiectivului. Insa in acea hirtie nu scrie explicit cit e garantia produsului.

Acum o saptamina am luat de la ei (f64) un Pana 45-150 HD, acela a venit cu un cartonash mic, inscriptionat Panasonic, care reprezinta certificatul de garantie.

Am verificat din urma, pentru produsele Nikon achizitionate de la f64, nici unul nu are certificat de garantie emis de Skin, toate sunt cu acea foaie eliberata de f64, pe care scrie "Certificat de garantie".

A(ve)m probleme?
 
Bogdan Mitea
Trebuie pusa problema la MGT.
Olympus E-M1
 
catacore
Bogdan Mitea a scris:

Trebuie pusa problema la MGT.


Pai deocamdata le-am scris un e-mail. Eventual, daca nu raspund, pot sa-i sun. Pina la urma e mai mult o curiozitate de-a mea.

Eu cam asta as vrea sa aud de la ei: inregistrarea produsului pe myolympus.ro aduce cu sine 3 ani garantie, indiferent ce scrie pe "certificatul de garantie" de la f64.
 
titeldragomir
catacore a scris:

titeldragomir a scris:

Eu cred ca este o greseala pe site-ul F64. In garantie cit scrie?
12 sau 24 luni?


Azi l-am cumparat, miine imi ajunge prin curier. Dar cel de la f64 cu care am vorbit pe chat mi-a spus ca unele au 12 luni garantie, iar altele 24 de luni. Nu stia de ce.




p.s. mi-a ajuns obiectul, scrie 12 luni la rubrica garantie.


Garantia aia de la f64 este muci in fata lui MGT...garantia producatorului /importatorului este cea care dicteaza..vb la f64 si cere certificatul dat de MGT, care trebuia sa fie in cutie.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Bogdan Mitea
Din partea MGT Romania:

Toate obiectivele foto Olympus beneficiaza de 2 ani de garantie.
Certificatul oficial de garantie este oferit de MGT Educational. MGT livreaza certifícatele impreuna cu fiecare produs, iar magazinul partener trebuie sa le distribuie mai departe catre fiecare cumparator.

Conform programului de 3 ani garantie, prin inscrierea pe site, cumparatorul isi va extinde garantía cu inca un an: de la 2 ani la 3 ani.

Astfel ca, sugestia este sa acceseze site-ul www.myolympus.ro , in sectiunea de Inregistrare noua, si sa parcurga pasii de acolo. La final va primi, pe adresa de e-mail cu care se inregistreaza, o confirmare ca produsul beneficiaza sa extinderea de garantie.
Olympus E-M1
 
catacore
Bogdan Mitea a scris:

Din partea MGT Romania:

Toate obiectivele foto Olympus beneficiaza de 2 ani de garantie.
Certificatul oficial de garantie este oferit de MGT Educational. MGT livreaza certifícatele impreuna cu fiecare produs, iar magazinul partener trebuie sa le distribuie mai departe catre fiecare cumparator.

Conform programului de 3 ani garantie, prin inscrierea pe site, cumparatorul isi va extinde garantía cu inca un an: de la 2 ani la 3 ani.

Astfel ca, sugestia este sa acceseze site-ul www.myolympus.ro , in sectiunea de Inregistrare noua, si sa parcurga pasii de acolo. La final va primi, pe adresa de e-mail cu care se inregistreaza, o confirmare ca produsul beneficiaza sa extinderea de garantie.


Merci de raspuns!

Am sunat si eu la MGT, mi s-a recomandat sa cer certificatul de garantie al importatorului, de la F64. Le-am scris celor de la f64, astept. Intr-adevar, obiectivul beneficiaza de 24 de luni garantie (+12 extra), se pare ca era o greseala pe situl f64. Totusi nu inteleg de ce nu mi-au trimis acea garantie MGT, asa cum am primit pentru Panasonic, de exemplu.

Pentru grip, mi s-a recomandat sa trimit un e-mail dnei Florina, astfel ca gripul sa primeasca si el extra-garantia, direct in contul meu de myoly.

Revin cu noutati, cind vor aparea.
 
catacore
Dupa 10 zile - nici un raspuns. Nici de la , nici de la f64. Promitator!
 
catacore
f64 mi-au dat e-mail ca-mi trimit certificatul de garantie acasa, prin curier (alaturi de ceva kit de curatare - cadou).

de la inca nici un raspuns. Poate cineva sa-mi confirme ca adresa de e-mail e buna (eu am primit-o la telefon, de la un domn, cind am sunat la MGT, dar acum nu sunt in tara, si lucrez de noapte, deci nu pot suna la MGT)? incep sa cred ca la MGT este UN SINGUR DOMN care raspunde clientilor cu amabilitate (probabil tot cu el am vorbit si cind mi-a sarit rotita de de EM5), in rest......
 
Rudotel

Editat de Rudotel la 28-02-2014, 12:23
 
catacore
Rudotel a scris:



merci, am trimis mesaj si la adresa asta.
 
catacore
am sunat din nou, acum citeva zile, la MGT, am vorbit cu un (alt?) domn, i-am lasat adresa de e-mail, sa-mi raspunda.
tot pauza!
a mai ramas o luna din cele 3 in care am voie sa-mi inscriu grip-ul. probabil vine si raspunsul lor dupa luna asta.
asa ca m-am entuziasmat eu degeaba, pe vorbe. faptele lipseste.
ramine cum am stabilit! patetic!

stie cumva cineva o adresa de mail sau o legatura spre reprezentanta zonala (Europa de Est, probabil). as vrea sa scriu "mai sus", ca aici m-am lamurit.
 
catacore
Bogdan Mitea a scris:

Trebuie pusa problema la MGT.



Asa cum am mai scris, am pus problema de mai mult de o luna, direct la MGT. Exista cumva si solutii "alternative"? Nu de alta, dar vad ca s-a lasat linistea in coltul asta de forum, asta cu "probleme" adica.
 
DL
poate ar trebui incercat aici... alta idee nu am.

http://www.olympu...ortform.do
 
www.fotografu.ro
catacore
DL a scris:

poate ar trebui incercat aici... alta idee nu am.

http://www.olympu...ortform.do


Multumesc, se pare ca link-ul nu merge, imi da eroare "502 - Web server received an invalid response while acting as a gateway or proxy server."
 
catacore
am reusit!

am reusit sa primesc raspuns de la doamna .

in rest, trebuie sa marturisesc ca m-am distrat grozav la vestea data de dumneaei, cum ca gripul meu beneficiaza de 12 luni garantie, fiind accesoriu. Totusi, pe certificatul de garantie emis de MGT scrie clar 24 de luni garantie, eu dorisem sa mai obtin inca 12 luni, nu sa mi se taie 12 luni din garantie. Io zic ca merita urmarit "serialul".

pe https://myolympus...com/en-GB/ am inscris gripul fara nici o problema, exista rubrica de "accesorii", care nu exista pe myoly.ro. Deci la altii pare ca se poate.

astept (sper ca mai putin de 2 luni) cu nerabdare raspuns , caci mi-am aratat nedumerirea, exact cum am scris si mai sus.



chiar nu este nimeni aici, pe forum, cu aceeasi problema? n-a incercat nimeni sa-si inregistreze vreun accesoriu pe myoly.ro?
 
catacore
dupa ce, din lipsa de reactie "romaneasca" am scris la Oly-Europe, am primit raspuns in doua zile, de la MGT. Trist.

rezumatul e ca, desi unele magazine de aparatura foto ofereau 3 ani de garantie dupa inscrierea produsului pe myoly.ro (pentru toate produsele Oly), accesoriile nu fac parte din aceasta promotie (respectiv informatia era falsa). La noi in tara. In alte tari din Europa accesoriile fac obiectul extra-garantiei. Mie mi-e greu sa cred ca Olympus ar face asemenea discriminari.

in continuare par a nu stii ce scrie pe certificatul lor de garantie: "Pentru ca certificatul dumneavoastra a fost completat cu 2 ani garantie si are toate insemnele magazinului de unde l-ati cumparat, aveti confirmarea noastra ca aceasta va fi garantia de care veti beneficia. Produsul va avea 2 ani de garantie. " Eu le-am spus ca am certificat MGT pentru acel grip, deci emis de ei, nu de magazinul de la care am cumparat gripul. Deci certificat MGT (cum a postat Paul mai sus), pe care citim, pe prima linie: "Se acorda 24 de luni garantie pentru produsul Olympus:", iar la "Accesoriu" am un X. Foarte simplu si clar, fara "insemnele magazinului" de unde l-am cumparat.

as fi curios sa aflu daca exista pe forum cineva care a avut nevoie (pentru service/garantie) de serviciile firmei MGT. Din punctul meu de vedere, nu merita sa cumperi produse Oly din Romania pentru a beneficia de garantie prin aceasta firma.
 
Paul
Eu am avut nevoie de serviciile MGT si a fost totul OK, amabilitate si problema rezolvata. De mentionat ca service-ul Olympus este in Cehia, MGT se ocupa doar de distributie si preluarea produselor reclamate ca fiind defecte. Sunt convins ca este ceva la mijloc, ceva ce nu se poate spune public legat punctual de problema ta, este ok ca ai primit un raspuns oficial.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
daca le-a luat doua luni sa-mi raspunda la un e-mail, iar pentru al doilea raspuns a trebuit sa apelez "mai sus", oare ar trebui sa ma astept la servicii prompte cind vine vorba de mult mai mult decit un simplu raspuns la e-mail?

mai zicea cineva, in alta parte, ca Oly nu-si permite sa aiba comportamentul celor de la Nikon vis-a-vis de clienti, fiindca abia s-au pus pe picioare, deci au tot interesul sa-si castige clienti. Eu am alta impresie.

Oricum, pentru mine subiectul asta e inchis, sper doar sa nu am vreodata nevoie de ei. Si nu pot sa nu fac, iar, conexiunea intre tara in care traim si serviciile prestate in aceasta tara. Sunt oare si exceptii? Poate, insa doar pentru a intari regula. (Apropos, oare cei carora le-as scris, la Olympus-Europe, de ce au reactionat in doua zile - eu le-am scris duminica seara si azi am primit raspuns de la MGT? Cam asta face diferenta intre "ei" si "noi" ).

Spor!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,191,638 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.