header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Test lentile m4/3: 20/1.7, 17/2.8, 12-35/2.8
Mirela
No servus

Vreau sa impartasesc cu voi dupamiaza mea de astazi :-)
Poate ajuta cuiva.

Astazi am tras o fuga la F64, cu gand sa ma tratez cu un cadou.
Ma gandeam la Panasonic 20mm/1.7.

Acum folosesc un GX1 cu Pana 14-42/3.5-5.6 UZ si un Sigma 19/2.8.

Power Zoom-ul este destul de compact pentru gustul meu, dar este mult prea lent. Sigma 19/2.8 nu este tocmai compacta, iar f/2.8 nu imi ofera suficient control pe campul de profunzime (vin din lumea SLR si inca doare Pfft).

Pentru fotografia de strada si pentru anumite evenimente, imi doresc o lentila pancache rapida.

Testand Panasonic 20mm f/1.7 am descoperit ca viteza de focalizare este lenta.
Nu lenta, LENTA.
Este drept ca motorul este silentios, dar este LENT.
Cumplit de lent.
Nimic de comentat la calitatea imaginii, dar cu asa viteza de focalizare, pierd tot momentul (deja body-ul are un lag mai lung decat eram eu obisnuit pe SLR, si asta doare).

Am testat apoi Zuiko 17mm/2.8. Focuseaza mai rapid decat Pana 20mm/1.7, dar ramane in spatele ambelor mele lentile (Sigma 19/2.8 si PZ). De asemenea am observat ca Zuico este cam zgomotoasa.
Motorul este asa de "nervos", de parca vrea sa imi smulga camera din mana Grin (figura de stil)

Surprins de observatiile mele, am zis sa incerc si foarte tentantul zoom de la Panasonic 14-35/2.8
Imediat ce am montat lentila pe camera, am fost socat.
Focus atat de rapid, incat am uitat sa mai pozez.
Lentila este pur si simplu fulgeratoare.
La orice focala, parca lovea fulgerul. Senzatia pe care o aveam era ca focusul era atins inainte sa termin eu de apasat jumatate Grin

Absolut infricosator.

Mi-am dorit sa testez si Leica 25/1.4, dar din pacate la F64 vine numai cu precomanda :-(

Pe scurt, concluzia mea este cam asa: in privinta (si numai in privinta) vitezei de focalizare, Pana 14-35/2.8 bate Pana 14-42/3.5-5.6, care bate Sigma 19/2.8, care bate
Zuiko 17/2.8 care bate Pana 20/1.7.

Acum, va intreb pe voi, ce sa mai testez, si mai ales, unde gasesc un Leica 25/1.4 pentru un scurt test?

Merci,
M.
day dreaming
Panasonic Dmc-GX1, Panasonic Lumix G Micro 4/3 Leica DG Summilux 25mm f/1.4, Lumix G X Vario PZ 14-42mm, Canon Speedlite 430EX
 
Ionut78
Daca mai astepti putin apare Zuiko 17mm f1.8 care am o banuiala ca va da clasa la viteza de focalizare obiectivelor din veche garda. http://www.43rumo...ory/rumor/
Sau daca banii nu sunt problema de ce nu 12mm f2, nu e pancake dar nici leica 25mm nu e.
Olympus PEN
 
titeldragomir
Mirela a scris:


Imediat ce am montat lentila pe camera, am fost socat.

M.


Socat sau socata?....Wink ca sa lamurim o treaba...

Pana de 14 este mai rapid ca 17 mm....

Sigma de 30 merita toti banii....daca esti ok cu focala.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Si 45 mm F/1.8 focalizeaza "fulgerator".

Pentru fotografia de strada, mie cel mai potrivit mi se pare un zoom.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
14-35-ul de la Panasonic mi se pare o alegere buna pt cine vrea performanta si calitate.
Astept in continuare replica Olympus.
Olympus E-M1
 
Mirela
Merci fain pentru toate raspunsurile.

Cat despre intrebarea lui Titel, burlac convins, apoi Domnule, dupa atatia bani "introdusi" de UN in "Women empowerment", dar mai ales dupa concediile postnatale ale barbatilor ( cu cele prenatale nu mi-e clar, dar cred ca Onor Domnii or obtinut si acest drept), incep sa am unele dubii.

Inapoi la oile noastre patru-treimi, din sugestiile voastre, parca 45/1.8 ar fi un compromis care m-ar tenta (inca ma sperie focala un pic prea lunga pentru anumite conditii, frecvente dealtfel in viata mea), dar lentila pare una tentanta si pentru portret.

Din raspunsurile voastre, as incerca un Pana 14mm/2.5 (desi parca pretul e un stop mai mare decat ar trebui sa fie) si Zuiko 45mm/1.8.
La sigma 30mm/1.4 nu m-am gandit pana acum, dar cred ca o trec si pe ea pe lista mea de teste.

A incercat cineva Zuiko 25mm/2.8 ?

Voi reveni dupa noile teste.

Merci,
M.
day dreaming
Panasonic Dmc-GX1, Panasonic Lumix G Micro 4/3 Leica DG Summilux 25mm f/1.4, Lumix G X Vario PZ 14-42mm, Canon Speedlite 430EX
 
ToniGenes
Mirela,

vezi ca Sigma 30 F/1.4 si Zuiko 25 mm sunt facute pentru DSLR.
Olympus face si DSLR-uri (E-620, E-5, E-30...) si mirror-less-uri (E-P3, E-PL3, E-PM1....).

Obiectivele facute pentru DSLR-urile Olympuse merg puse si pe mirror-less cu ajutorul unui adaptor, insa focalizeaza lent.
Iar tu tocmai te plangeai mai sus de viteza de focalizare.

Daca vrei viteza, iti recomand sa cumperi doar obiective care sunt facute pentru "micro four thirds" (mirror-less).
Daca viteza de focalizare nu este importanta, atunci poti lua in calcul si obiectivele facute pentru DSLR-uri, mai ales ca se vand foarte ieftin pe piata SH.

De la Olympus best-buy ar fi 45 F/1.8, un obiectiv excelent.
Pancake-ul de 17 mm F/2.8 este ieftin, dar si slabut (e cam soft pe margini).
Stiu ca nici Pana 14 mm F/2.5 nu este extraordinar la capitolul claritate.

In ceea ce priveste controlul profunzimii, de regula asta conteaza la anumite genuri de fotografie (de ex. portret, macro, wildlife). La un obiectiv scurt (wide) nu cred ca controlul DOF-ului este foarte interesant, pentru ca pozezi cu el peisaje unde vrei un camp de profunzime cat mai larg.
Pe langa asta, are si unghiul de cuprindere foarte mare, deci fundalul e greu de estompat.

Controlul profunzimii este interesant la obiective mai lungi (de pe la 50 mm in sus).
Daca vrei DOF ingust si fundal bine estompat, trebuie focala lunga. 45 mm ar fi ok din punctul asta de vedere.

Poti obtine DOF ingust si cu un wide daca vii foarte aproape de subiect, dar fundalul nu iese la fel de bine estompat din cauza unghiului de cuprindere mare. Plus ca daca faci portrete cu wide-uri, ies "borcanate".


--
Editat de ToniGenes la 12-09-2012, 09:12
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
titeldragomir
45 mm F 1.8 merita toti banii...sigma 30 mm este foarte reusit...si costa 7-8 mil
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
viorakis
Mirela a scris:



Mi-am dorit sa testez si Leica 25/1.4, dar din pacate la F64 vine numai cu precomanda :-(

Pe scurt, concluzia mea este cam asa: in privinta (si numai in privinta) vitezei de focalizare, Pana 14-35/2.8 bate Pana 14-42/3.5-5.6, care bate Sigma 19/2.8, care bate
Zuiko 17/2.8 care bate Pana 20/1.7.

Acum, va intreb pe voi, ce sa mai testez, si mai ales, unde gasesc un Leica 25/1.4 pentru un scurt test?

Merci,
M.


Eu folosesc un Leica m25/1.4 pe un EPL1 (deocamdata...am un OMD in vizor). Am si 17/2.8 care este o lentila relativ rapida, inclusiv pe EPL1 (un aparat slab la AF prin definitie). Leica este mult mai rapid decat 17/2.8. In plus, acel 1.4 face toti banii, mai ales pe x2 crop, pentru adancimea de camp. Se vede diferenta.

Am testat si Sigma 19/2.8 la f64 si Sigma 30/2.8. Leica este mai rapida decat ambele, in opinia mea. Poti sa incerci si un 12-50 (al meu e foarte ok, focalizeaza foarte rapid).
Spor la testat, Viorel
Olympus E1, ZD 11-22, ZD 50mm, ZD 35 mm, ZD 40-150MKII, ZD 70-300
Olympus EPL1, mZD 12-50, Lumix 25/1.4, VF2
manual Zuikos: 28/2.8, 50/1.8, 35-105, 135/2.8
 
http://viorelp.smugmug.com/
ghinitai
Depinde unde ai testat 20mm-ul. Cand aveam Panasonic GF1 mi s-a parut fulgeratoare focalizarea pe el, la fel si pe GH1. Pe Olympus este adevarat ca este mai slow si face si un zgomot ciudat obiectivul, ma mira ca ti s-a parut leeeeeent pe GX1.
 
Mirela
Sper ca Mos' Niculae v-o fost adus tata sticla pe care v-o doreati (sau tate sticlele, dupa caz)

Intre timp am mai testat cate o sticla-doua.

Am testat Pana 25/1.4.
Constructie ieftina de plastic.
Am senzatia ca tin in mana un Sigma (in lumea SLR, Sigma nu este cea mai de top marca, daca intelegeti ce vreau sa spun - altfel ati vedea altceva decat obiective albe :-) pe la varii reporteri).
Viteza de focalizare este insa impresionanta. Foarte greu convingi lentila asta sa plece "la vanat".
Controlul pe campul de profunzime incepe, in sfarsit, sa "imi vorbeasca".
Treaba cu bokeh-ul nu mi-i clara inca, mai am de observat.

Am testat si Oly 45/1.8. La momentul la care scriu aceste randuri, inca mai simt frisoane pe spate.
Prima lentila (in afara de 12-35/2.8) care mi-a dat friguri. Pesemne din cauza constructiei metalice :-)
Focus rapid, in aceeasi categorie cu Leica (nu imi pot da seama care este mai rapida). Controlul campului de profunzime este unde trebuie, pesemne ca focala ajuta.
Nu as compara bokeh-ul cu cel de la Pana, pentru ca subiectul este mai degraba unul personal.
Daca focala era mai scruta, cred ca as fi ales acest obiectiv. Daca 12/2.0 ar fi 12/1.4 la aceeasi calitate, l-as cumpara maine :-)

Mie Mosul mi-o adus aseara cutia de plastic, pesemne pentru ca pretul uneia noi este foarte atractiv, comparativ cu ce ofera piata second.

Sper sa primiti si voi cutiutele pe care le visati.

Sarbatori fericite,
M.
day dreaming
Panasonic Dmc-GX1, Panasonic Lumix G Micro 4/3 Leica DG Summilux 25mm f/1.4, Lumix G X Vario PZ 14-42mm, Canon Speedlite 430EX
 
ghinitai
Sarbatori fericite si sa te bucuri de noua achizitie! Asteptam sa postezi poze cu bradul Smile
 
Paul
Am gasit niste teste comparative pentru lentilele m4/3 si surpriza, 25mm f1.4 nu exceleaza deloc la luminozitate maxima, aruncati o privire:

http://www.lensre...st-results

Au fost testate 6 obiective PanaLeica, toate au avut aceleasi rezultate. Eu nu l-am luat inca, dar cochetam cu ideea, insa am renuntat cand am vazut ca vignetarea la f1.4 este de aproape 2 stopuri ceea ce este prea mult fata de cel de la 4/3 pe care l-am si avut de altfel.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Ia uita-te ce scoruri scoate 20mm. Incet, incet, ajung si astia din review-uri la concluziile la care am ajuns eu de cand am pus obiectivele pe aparat.
 
DL
Viata reala nu are nimic cu testele acelea. Sau cu testele in general. O fotografie buna A4 se poate face cu orice obiectiv, si una A3 cu orice obiectiv bunicel .
In alta ordine de idei, testele nu includ plastica unui obiectiv, care e o chestie care nu se poate baga in formule si calcule... plastica este sufletul obiectivului.
Luate la test pe imatest sau pe mtbf sau pe orice sistem, obiective ca Helios, Summicron vechi, Tessar, Distagon, Heliar, si altele, nu ar fi bune nici ca presse papier, da` ce fotografii fantastice se pot face cu ele.
Asa ca, totul e relativ. Va place un obiectiv? Cumparati-l si bucurati-va de el.
 
www.fotografu.ro
DL
http://www.kenroc...rpness.htm
 
www.fotografu.ro
Paul
Sigur ca da, fiecare obiectiv are personalitatea lui si asa cum mie imi place 17 si altora nu, asa si cu 25-ul. Eu am si un cui cu astia de la Panasonic de cand am avut doua obiective de la ei si nu m-am putut bucura de ele in totalitate, PanaLeica pe 4/3 avea dude cu exactitatea focusului, am avut doua copii, unul facea ca naiba dar cred ca era si defect, altul facea ceva mai putin dar tot te apucau pandaliile cand vedeai cadre ratate din cauza ca focaliza unde vroia el nu undre vroiai tu. Am avut 20-ul pe care il iubesc pentru focala si pentru optica, dar pana vine vorba de focus, am tot sperat sa iasa 20-ul upgradat dar am sperat degeaba. Apoi m-am gandit la PanaLeica de 25mm m4/3, ma gandeam ce frumos am lucrat cu 25 de pe 4/3 atunci cand mergea bine si l-am testat acum pe al lui Denis, Olympus nu corecteaza in camera vignetarea, cand am vazut colturile intunecate ca naiba nu mi-a venit sa cred, apoi am citit ca pierde doua stopuri si am mai citit si acest articol cu rezolutia. Intradevar, nu rezolutia este totul, confirm si eu asta ca doar trag pe film si acolo nu mai comenteaza nimeni. Cum i-am zis si lui Denis in seara aceasta, trage la f1.4 cu incredere, ca daca faci un cadru care sa spuna ceva il aranjezi ulterior, doar ca mi se pare ca au furat clientul cu compromisurile pe care le-au facut cei de la Panasonic, asta este senzatia mea in calitate de cumparator.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
DL
Da, experienta fiecaruia si cazurile concrete, aici este esenta si frumusetea discutiilor de forum. Va inteleg perfect. Pe de alta parte, cam toate obiectivele luminoase au o vignetare uluitoare, daca va uitati la frumosul grafic de aici ( sau la altele cu luminoase...) vedeti exact ce si cum... http://www.dprevi..._1p4_c16/5 - deci o vignetare de 2,7 diafragmeeee!!!!!!!!! si totusi se vinde in draci. Nu mai spun de Zeiss cu vignetari de 3 diafragme... asta e.
 
www.fotografu.ro
ghinitai
Ar trebui sa vedeti ce vignetare are Canon 85mm 1.2, cand este larg deschis, dar parca iti trece cand te uiti si la claritatea lui la 1.2. Paul, eu am un cui cu Olympus tot din cauza AF-ului si asta pentru ca am pus mana si pe Panasonic, de la care ar cam trebui sa invete ca focalizarea trebuie sa fie si precisa, nu numai rapida. Pe de alta parte culorile de la Olympus sunt inconfundabile, orice ar baga in GX7 astia de la Panasonic tot ca o copie dupa Nex arata.
Foarte putine obiective sunt foarte bune larg deschise si numele lor incep cu Zeiss sau Leica, trebuie sa fie o motivatie si pentru preturile alea imense. nu? In fotografie cam cati bani investesti cam atat si primesti inapoi. Ca poti face poze cu telefonul si sa faci o afacere din asta, nu neg... dar asta deja e o discutie despre fotografie, nu despre parametrii foto de care suntem noi indragostiti. Grin
 
red bull
Mie imi plac culorile de la Nex 7 , dar adevarul este ca la fiecare aparat sau obiectiv putem sa-i gasim ceva ce nu ne place . Faptul ca avem atatea variante , atatea optiuni e un lucru bun. Pana la urma , oricum nu ne convine nimic se pare Wink. Vorba cuiva : '' se vede ca suntem facuti cu sula'' Shock

Sa ma intorc la obiective : imi sta in cap sa-mi iau un Jupiter 9 ( 85/2) . Aveti ceva experiente personale cu obiectivul asta ? eventual imagini? pareri?
55-ul pe care-l am mi se pare scurt cate odata , iar 135-ul prea lung / poate imi dati o idee...
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,096,768 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.