header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Upgrade calculator
titeldragomir
Salutare.

Am nevoie de ajutorul unor oameni mai priceputi in ale calculatoarelor.

Am calculatorul din 2008, se misca cam greu cind prelucrez RAW-uri de 12 sau de 16 .

http://h10025.www...62251#N278

Il linkul de mai sus sunt specificatiile lui.

Plus ca in ultima vreme mai are o problema.

De 3-4 zile, se restarteaza de nebun cind ii dau drumu ( de obicei cam in primele 10-15 minute), dupa care merge fara probleme.

Ce ar putea fi?...

Posibil sa fie ceva legat de memorii?...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
qrazvan
In primul rand care varianta de placa video ai, ca sunt 2 trecute acolo: cea integrata sau 8500 GT-ul? Daca-i prima varianta, s-ar putea sa fie suprasolicitata pt. un timp scurt, daca-i a 2-a ar trebui sa fie ok, doar daca nu s-a intamplat ceva cu ea in ultimul timp (un spike de tensiune etc.).
In plus vad ca sursa e de 300W, care s-ar putea sa fie cam la limita in functie de ce consumatori aditionali ai si cand procesezi puternic, creste pt. un timp si consumul si, daca ajunge la limita, ai sanse sa-si dea un restart.

Legat de prelucrarea lenta, daca nu s-a intamplat ceva cu placa, ar trebui sa vezi cat de liber e drive-ul C. Eventual o reinstalare a sistemului ar putea ajuta (daca e o instalare veche, de cativa ani).
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
Paul
Salut Titel,

Procesorul tau este mai mult ca sigur folosit la maxim cand faci prelucrarea de raw si nu este extrem de puternic. Eu am un procesor ceva mai bun si tot stau o gramada dupa Olympus Viewer sa se miste. Acum, eu zic ca trebuie rezolvata intai problema restarturilor, daca nu le face decat in primele 10-15 minute de utilizare sunt sanse sa fie trosniti condensatorii de pe placa de baza. Se pot schimba, te ajut eu daca asta este problema. Trebuie sa te uiti la condensatori sa vezi daca sunt bombati. Cat despre viteza de procesare, singura chestie care se poate face este sa se verifice sistemul de operare(registrii, stergere fisiere temporare, defragmentare, etc) si dupa asta, daca nu esti multumit trebui upgrade, in functie de buget alegi daca schimbi cu totul sau il imbunatatesti pe cel actual in functie de ce poate sa suporte.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Cred ca sursa e cam depasita, sugerez o sursa de minim 400-450W si neaparat de firma (corsair, fortron, ocz, seasonic, sirtec). Daca vrei sa mergi mai departe cu upgrade-ul mai baga 1Gb ram si poate schimbi si placa video cu una mai puternica, 1Gb memorie si 256 biti.
Olympus PEN
 
Glad Parau
Cum spune si razvan, sursa e la limita, ar merge una de 400-450W ca sa duca toti consumatorii linistita, iar legat de restartare, recomand o reinstalare a softului de operare, dar sa fie sters si formatat de la 0 hardul, pentru a elimina bataile de capat cauzate de fragmentare sau eventual unele erori intiparite pe foldere sau fisiere si asa hardul va lucra ca un om cand se trezeste dimineata dupa o cafea.Pfft Recomand un Win7 sau XP SP3 pe 64bit.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
ToniGenes
Ar trebui verificata si temperatura procesorului in Bios (sa stea sub 53'C).
Daca sta mai sus, atunci trebuie curatat de praf ventilatorul, uns din nou cu silicon radiatorul.

De regula siliconul ala se intareste si nu mai transmite bine caldura iar ventilatorul se umple de praf si scame si oboseste.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Eddy
daca erau condensatorii, calculatorul intai functiona si dupa ce ajungeau la o anumita temperatura, atunci claca
restartarile cred ca sunt de la soft, o reinstalare de windows ar trebui sa fie suficienta
despre upgrade hard... daca a functionat lin OW pana acum, ar trebui si de acum incolo
nu cred ca placa video are multe de spus la editare foto, 256 de biti sunt pentru gameri
si sursa cu condensatori obositi, si coolerul murdar sau ventilatorul neuns, si hardul de varsta inaintata, toate acestea - unitatea initial functioneaza si apoi da restarturi, dar la Titel e invers
Titele, reinstaleaza Win si apoi ia-ti un i7Party
 
titeldragomir
Cu ajutorul lui Paul am facut ceva curatenie in el...maine o sa vad daca se mai restarteaza..practic numai cind e "rece" face figura cu restartarea....dupa asta merge si 4-5 ore fara sa mai faca figuri.
Am facut putin curat si in el (aici ma refer la praf)...nu avea asa mult praf, am aspirat+suflat.
Condensatori par ok...nu par umflati.


Multumesc pentru ajutor.

Eddy...mai sa-mi cada berea din mina cind am vazut cit costa i7-tele ala...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
qrazvan
A, pai daca numai cand e rece face chestia, s-ar putea sa fie o lipitura "rece" pe placa de baza (sau poate chiar in sursa - asta s-ar putea vedea incercand o alta sursa), adica un contact electric care dupa ce se incalzeste se "sudeaza" si merge iar o perioada. Daca nu se rezolva si o fi asta, e cam greu de depistat.

Apropos de i7, e chestie de marketing, nu-i cel mai grozav procesor.
E-5, 8mm, 12-60mm, 50-200mm
 
Paul
M-am uitat in loguri si are System Error 1003, care este clasic pentru reboot fara motiv. Trebuie facut un memtest si vazut daca nu este vreo memorie cu pitici.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
titeldragomir
Pai dupa cum vad eu...Paul a reusit sa rezolve calculatorul...de nu sa mai restartat azi...si se misca si mai bine
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,418,113 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.