header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus Zuiko 50mm f/2.0 Digital ED Macro
ghinitai
Ma uitam prin niste poze mai vechi si vreau sa spun ca cine nu a avut obiectivul asta a ratat o multime din ce a avut de oferit Olympus.
 
Corneanu Daniel
asa e ! Smile
www.danielcorneanu.me
 
http://www.danielcorneanu.me
laurentiu
Vai de capu meu.Azi mi-a sosit obiectivul,este senzational,sunt inebunit,parca acum am inceput sa fotografiez.PartyPartyParty
Em1 MK2 și câteva obiective
 
d3xmeister
Eu l-am avut. Pentru macro si detalii exceptional. Am incercat sa il folosesc si pentru altele dar nu mi-a placut pt ca era prea perfect Smile)
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
laurentiu
Cred ca vara asta nu il mai dau jos.Frown
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Paul
Uite si doua cadre trase cu el azi, este un obiectiv exceptional intradevar.
p5172329p5172329.jpg p5172364p5172364.jpg

"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
laurentiu
Pai mai multe detalii?Frown
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Paul
Expozitia de fluturi de langa Antipa, nu este chiar spectaculoasa, dar peste doua saptamani baga din nou fluturi noi. :-)

Detaliile tehnice sunt:

Olympus E5 cu doua blitz-uri FL-36R comandate remote prinse lateral pe patine . Setarile manuale in functie de ce conditii de iluminare am avut si de ce am vrut sa arat. La primul cadru am izolat fundalul pentru ca nu imi placea cum arata, la al doilea am lasat putin si din lumina ambientala.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
laurentiu
day dreamingMult
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Paul
pai zi si tu ce vrei sa povestesc si ma apuc de turuit. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
laurentiu
Absolut ce ar putea sa ma ajute.Acum imi pare rau ca am vandut blitzul dar anul trecut nu eram virusat.Grin
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Paul
Of, din pacate sunt atat demulte de spus incat nu pot sa iti povestesc tot, o sa iti spun cate ceva pe scurt.

1. Fotografia macro

- se focalizeaza manual mai ales ca obiectivul are cursa foarte lunga si isi extinde lentila extrem de mult iar pe autofocus este foarte deranjant, in timp vei deprinde lucrul cu focalizarea manuala si trebui sa inveti sa misti aparatul inainte si inapoi pentru ca subiectul sa intre in focus fara a mai umbla la obiectiv.

- se utilizeaza diafragma cat mai inchisa pentru a obtine o profunzime de camp cat mai mare, in cazul olympus, pentru ca are crop de 2x, se incepe de la f5,6 si se merge in general pana la f11, la acest obiectiv exceptional se poate merge chiar si cu f16 in cazul in care este necesar pierzand destul de putin din rezolutie din cauza difractiei in comparatie cu alte obiective.

- in cazul utilizarii in lumina ambientala, fara trepied, se cauta utilizarea pe cat se poate a timpilor foarte scurti, minim 1/400 la focalizarea la distanta minima a obiectivului , chiar daca urci ISO, pentru ca orice miscare a subiectului sau a aparatului este amplificata de zeci de ori.

- in cazul utilizarii iluminarii cu blitz trebuie sa ai pe cat se poate iluminare uniforma pentru ca este foarte greu sa aduci lumina pe subiect atunci cand distanta de lucru fata de subiect este de 5 cm si ori folosesti blitz circular dedicat macro ce se monteaza pe obiectiv, dar care umple cam tot si numai ai textura si umbre mai deloc, ori blitz-uri laterale cu comanda prin cablu sau remote, merge foarte bine si cu un blitz si o blenda, problema este ca trebuie sa iluminezi subiectul. Se mai poate si cu blitz atasat pe camera si cu modificatori de lumina care se monteaza pe blitz astfel incat sa deviezi lumina exact asa cum vrei.

Eu am cumparat asa ceva: http://www.bhphot...nable.html

2. Despre utilizarea blitz-ului

Utilizarea blitz-ului, atunci cand blitz-ul este lumina principala, se face cu aparatul setat pe manual si cu blitul in modul TTL. De ce ? pai foarte simplu, iti da libertatea sa alegi cum vrei sa iluminezi scena. Daca ai lumina ambientala (naturala sau artificiala) trebuie sa iti alegi ce vrei sa faci cu ea, o izolezi complet ( adica sa nu apara in cadru nici o picatura de lumina alta decat cea a blitz-ului) ori o lasi si pe ea sa apara putin ca sa nu ai un subiect pe fundal negru. Pentru a avea si lumina ambientala, masori expunerea pe manual, mai exact iti setezi diafragma de lucru, sa zicem ca vrei f8, apoi vezi ce iti cere aparatul ca timp de expunere, sa presupunem ca iti spune ca este corect 1/125 si tu apoi setezi timpul de expunere la 1/500, astfel vei avea lumina ambintala subesxpusa cu doua stopuri iar blitz-ul va fi lumina principala pe subiect, insa vei avea ceva iluminare pe restul scenei, o sa imi spui ca nu poti pentru ca tel imiteaza sincronizarea cu blitul, ei bine, daca setezi pe blitz si pe aparat (daca blitz-ul este Olympus doar) FP (focal plane) poti cobora timpii pana la 1/4000. De multe ori te obliga sa urci ISO ca ai ambientala dar prefer un cadru mai granulat decat unul ratat complet.

De exemplu, la fluturi eu am lucrat cu timp de 1/15s cu ISO400 si f11 pentru a avea ambientala in fundal.

Cam atat momentan, in rest iti recomand sa citesti pe cat se poate cat mai mult despre fotografia macro si iluminarea cu blitz pe care sigur o sa il cumperi din nou. Smile
Editat de Paul la 19-05-2013, 15:29
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
laurentiu
Frownsi cand ziceam ca atat imi trebuie,ca nu mai vreau nimic vorba soacrei "ma simt inplinita"zice ea.Alti bani alta distractie.day dreaming
Em1 MK2 și câteva obiective
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,194,959 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.