header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Inovatie
ghinitai
Stefan, e o tampenie ca un aparat visat in 2007 sa apara in 2014. Nu cred ca e vorba de asta. Probabil aberantii vroiau un aparat in 2007 cu specificatiile astea, pentru ca nu era pe teava nici macar sistemul micro 4/3, care stim si noi cum era la inceput.... E vorba de fanii dobitoci care nu stiu ce vorbesc si si nu stiu ce vor. Lumea care cumpara stie ce vrea - senzorul lui D4 intr-un full frame acceptabil la pret e visul oricarui Nikonist. Daca nu era vorba de aratura asta hidoasa, probabil aparatul ar fi costat mult mai putin (~11000 ron) si probabil vanzarile ar fi crescut cu 50%. Dar NU! Ei au trebuit sa ii asculte pe unii care probabil nici nu ar fi cumparat aparatul indiferent de bani, visatorii tembeli din 2007.
 
Bogdan Mitea
Mie imi e greu a crede ca o companie ca Nikon ar scoate un produs doar de dragul cererilor unui grup restrans de utilizatori, fara a avea in spate studiu de fezabilitate. Inainte de a transforma un prototip in produs la vanzare astia rasucesc problema pe toate fetele.
Eu nu as lua prea mult in calcul piata din Romania si sunt convins ca nici ei nu se bazeaza pe ea.
Haideti sa lasam timpul sa treaca, macar un pic, si vom vedea daca acest aparat are sau nu succes. Daca se va vinde afara si in Romania vom vedea clienti. Spiritul de turma e puternic.
Olympus E-M1
 
StefanSC
@ghinitai:

Te rog, nu aborda punctul de vedere extremist.

Daca ai sa cauti pe site-urile dedicate Nikon, discutia despre FM-ul digital e veche si se refera la cu totul alt aparat: ceva super-simplificat, super ieftin, eventual lipsit de AF si cu vizor cu "split prism" (unii mergeau si mai extremist, de ecranul principal). Toate tehnologiile erau accesibile la acel moment (~2007, inclusiv un senzor FF de varf).
Discutia nu a fost legata de forma (turnulete de control & stuff), cat de a avea un aparat cat mai mic, care sa ofere un control cat mai direct si mai simplu (3 rotite erau de ajuns: ISO, diafragma, timp de expunere) pastrand insa o calitate a imaginii de varf.

Nikon Df este o struto-camila ce rateaza cu brio toate intentiile originale. Mie imi lasa impresia de proiect neterminat care a fost bagat in productie de urgenta pentru a avea ceva nou si a primi publicitate inainte de sezonul de cumparaturi de iarna.

Sunt multe de zis referitor la treaba asta, dar eu ma opresc aici:
http://camerasize...5.327,ga,t
Panasonic GX-7+GF-1 + Samyang 7.5mm fisheye + PanaLeica 8-18 f2.8-4 + Olympus 12-40 f2.8 + Olympus 45mm f1.8 + Olympus 75mm f1.8 + Olympus 75-300II + Lensbaby Tilt Composer.

+10 kg de aparatura Nikon FF Grin
 
red bull
Auleo , e mai mare si decat D90 . Asteptam sa auzim strigatul de durere cand se vor lovi cu capul de prag ...Wink
Parerea mea in conditiile actuale si la pretul ala : Necastigator . eu spun sa mai traga un loz
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ghinitai
Stefan, probabil stii tu mai bine fiind in legatura cu adevaratii Nikonisti. Eu pot sa-ti spun ce vad din afara in legatura cu toate firmele. Mii de zebzeci care nu stiu ce vor si multe struto-camile. Eu as fi fan al unui aparat digital gen rangefinder (un fel de Leica mult mai ieftin) sau ceva simplificat cu focalizare split prism cum am vazut ca e posibil la senzorii noi de la Fuji sau Pentax, care sa fie si ieftin si sa ofere si senzatia aparatelor vechi la care trebuia sa "faci" tu poza, nu aparatul. Din pacate nu cred ca o sa vedem prea curand chestia asta, pentru ca nu ies bani din ea, sau cel putin companiile habar nu au ca asta s-ar vinde. Lumea e prea aglomerata la shaorma cu de toate (senzor bun, ergonomie, stil, pret mic, obiective bune) ca sa se mai gandeasca la ce are nevoie de fapt.
Nikon Coolpix A pentru mine e o chestie tare si nu prea am vazut mare valva in legatura cu el. La fel si Panasonic GM1 care e o bijuterie compacta.
OM-D-ul e cam singurul aparat revolutionar care a iesit cum trebuia si are toate tiglele pe casa. Daca ascultai nebunia de pe net, sigur ai fi vazut acum ceva cu maner cat casa, super-ergonomic, dar "foarte putin portabil" si necumparat. (uita-te peste gard la GH3, mult aclamat si nu are nimeni)
 
red bull
Primele imagini trase cu Df . Ca idee ,sper sa nu se inteleaga gresit .
http://imaging.ni...sample.htm
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Viteza maxima de declansare este de 1/4000s, 5fps etc.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Problema e ca noi vrem totul, vrem camera perfecta, si nu intelegem ca asta nu e posibil si nici nu va fi. Personal as vedea rostul lui nikon DF pentru o anumita categorie de fotografi, dar pentru multi sunt convins ca va dezamagi.La fel si noile Alpha FF. Toate sistemele de pe piata ofera ceva, insotite de o serie de compromisuri. Fiecare alege, presupunand ca stie ce isi doreste de la sistem.

Asa e la mine cu E-M1 impreuna cu obiectivele disponibile. Pentru fotografie l-as alege inainte oricarui sistem, chiar si daca mi s-ar oferi gratis, nici n-as sta pe ganduri. Dar pentru cerintele pe care le am in materie de video, probabil voi alege Panasonic. E o alegere, pierd cate ceva pe foto, castig pe video.

Nu pot sa pretind ca Panasonic e mai bun decat Olympus, pot doar sa spun ca se potriveste mai bine cu pretentiile pe care le am astazi de la un sistem. Nu poti sa pretinzi ca Nex sau Alpha sau Leica e mai bun decat O mD sau altceva. E o prostie. Poti sa ii spui David Bergman ca Leica e peste D4 pe care il foloseste pozand pentru Sports Illustraded ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
DL
d3xmeister a scris:

Problema e ca noi vrem totul, vrem camera perfecta, si nu intelegem ca asta nu e posibil si nici nu va fi. Personal as vedea rostul lui nikon DF pentru o anumita categorie de fotografi, dar pentru multi sunt convins ca va dezamagi.La fel si noile Alpha FF. Toate sistemele de pe piata ofera ceva, insotite de o serie de compromisuri. Fiecare alege, presupunand ca stie ce isi doreste de la sistem.

Asa e la mine cu E-M1 impreuna cu obiectivele disponibile. Pentru fotografie l-as alege inainte oricarui sistem, chiar si daca mi s-ar oferi gratis, nici n-as sta pe ganduri. Dar pentru cerintele pe care le am in materie de video, probabil voi alege Panasonic. E o alegere, pierd cate ceva pe foto, castig pe video.

Nu pot sa pretind ca Panasonic e mai bun decat Olympus, pot doar sa spun ca se potriveste mai bine cu pretentiile pe care le am astazi de la un sistem. Nu poti sa pretinzi ca Nex sau Alpha sau Leica e mai bun decat O mD sau altceva. E o prostie. Poti sa ii spui David Bergman ca Leica e peste D4 pe care il foloseste pozand pentru Sports Illustraded ?


Cu tot respectul, daca filmul este important pentru Dvs, de ce nu luati un blackmagic? Modelul MFT... http://www.blackm...emacamera/
Am avut o cazia sa lucrez putin cu el si e demential. Si despre calitate... ultra ultra... si pretul, ultra super acceptabil pentru ce face: http://www.bhphot...e:IN+STOCK

Asta as lua indiscutabil daca as avea mult de filmat sau daca o calitate de cinema ar fi prioritara.
 
www.fotografu.ro
Bogdan Mitea
Vrea sa faca si poze. Mihai (d3xmeister) doreste o camera foto cu cea mai buna filmare dar accesibila la pret. In acest moment Panasonic reprezinta una dintre putinele variante.
Cunoscand caracteristicile lui GH3 am avut-o in vizor spre achizitie pentru mini-studioul nostru (fara a influenta achizitia lui E-M1).
Review-uri destul de bune, caracteristici tehnice pe hartie bune.... insa cand a venit momentul si am putut sa o testez dezamagirea a fost mare. Vizorul slab si in general calitatea slaba a materialelor folosite, usoara dar voluminoasa, branza buna in burduf de caine. Sunt convins ca fotografiile facute cu ea sunt de calitate si ca filmarea e cu cel putin 2 clase peste ce ofera cel putin Olympus in acest moment. Eu sunt o persoana careia ii place ca instrumentul de lucru sa fie si bun dar sa se simta si bine in mana.
Ca un gand personal, avand in vedere ca GH3 nu e chiar o camera ieftina, daca ar fi bagat in ea materiale mai de doamne-ajuta, oare la ce pret ajungea?
Asa ca pentru filmare a ramas Blackmagic.

PS: vad ca se pregateste terenul pt Panasonic GH4K. Deja stau mult la randarea filmelor in HD, calculatorul actual cu I7 multi giga de RAM etc isi atinge limita la Full HD. Pentru a prelucra materiale video 4K nu stiu cati bani ar trebui sa bag intr-un calculator capabil de o editare decenta.
Editat de Bogdan Mitea la 07-11-2013, 00:26
Olympus E-M1
 
ghinitai
Blackmagic-ul ala m-a impresionat de cand am vazut filmuletul de prezentare. Culori, dynamic-range.. pacat ca nu l-au facut si capabil de poze.
 
d3xmeister
Nu ma intereseaza video la modula ala. N-am timp si nici calculator pentru asa post-procesare, plus ca nu am aspiratii de film-maker. Ma intereseaza G6 exact din motivele spuse de Bogdan. Recunosc ca mi-au placut filmarile cu E-5, D5100, dar de un an de cand trag 1080p50 cu RX100 am prins un virus care nu poate sa mai treaca decat cu RX10 sau un Panasonic. Baiul este ca vreu filmarea asta inclusa in viitorul sistem, asa ramaneam cu RX100 pt video si D5100 pentru poze.

Bogdan, calculatorul meu se descurca foarte bine la editare 1080p50, cu conditia sa nu schimbi framerate la export vs sursa sau sa faci crop sau schimbare de rezolutie, ca atunci sta o zi la export. Calculatorul e din ianuarie 2008.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Bogdan Mitea
E vorba de lucrul cu after effects si premiere. Dupa aplicarea de filtre, masti, efecte, suprapuneri, miscare in spatiu, 1minut se randaza uneori intr-o ora.
Olympus E-M1
 
viff
Un aparat care m-a lasat masca :

http://www.fujiru...than-e-m1/

dupa parerea mea este ce ar fi trebuit sa fie Nikon DF, printre multele si senzationalele aparitii din ultimii ani acest Fuji pare a fi de vis ( cel putin pt cei care au fotografiat si le-a placut ,pe film )

sa ai toate reglajele esentiale la indemina ( rotite) , dintr-o privire (nu in vizor sau display) sa vezi sa vezi toate setarile , weather sealed, performante,dual card......

look retro fara a fi ostentativ.....
 
Eddy
"rotitele" alea s-au dovedit a fi de pamplezir la Df
si weather sealed doar body, fara obiective...
 
red bull
Sa fim seriosi , nici ''altii '' nu au prea multe obiective WS. Oricum DF ramane un moft mult prea scump pentru romani , cel mai accesibil FF ramane 7 , 7R sau D610 ( vad ca D600 e scos din fabricatie) .
La multi o sa le placa noul Fuji , are si functie video...
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
Bogdan Mitea a scris:

Viteza maxima de declansare este de 1/4000s, 5fps etc.


N-au vrut sa repete greseala cu D700 vs D3, asa ca au scos un fel de D4 "castrat". N-or sa vada nikonistii vreodata un urmas al lui D700 (pe care si-l doresc la greu, mai ales cei cu NBC) si nici un urmas al lui D300/s, pe care si-l doresc wildlife-rii.

Iar pretul,... eu cred ca-i nesimtit!



Am scris si pe forum-ul lor, dar m-au dat afara: compania Nikon ori e rupta de realitate, ori i se rupe de realitate.
 
titeldragomir
red bull a scris:

, cel mai accesibil FF ramane 7 , 7R sau D610 ( vad ca D600 e scos din fabricatie) .
La multi o sa le placa noul Fuji , are si functie video...


Alte persoane fug de FF..

http://www.foto-m...?ID=159598

Dupa cum vezi...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
red bull
Exceptia intareste regula Titel. Cred ca daca as dori sa caut as putea da parandaratul cu varf si indesat . Dar nu asta era ideea.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Eddy
http://www.dprevi...=title_0_1

ce bine e sa ai senzorul tau
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,096,587 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.