header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
obturator schimbat
negrucristi
salutare,
vreau si eu un Canon 40D pe langa cele 2 Oly si am gasit unul la noi in Oradea da tipul zicea ca are obturatorul schimbat de vreo 6000 de cadre.
Nu l-a schimbat el ci tipul de la care l-a luat(cica a vazut actele, in service la Bucuresti)


Intrebare: o fi bine , o fi rau sau totuna acest lucru?

Multumesc pt raspunsuri....
E 620, ZD 14-54 MKI, Metz 36
E 420 ZD 40-150,
VR-340
M42 Helios 58
 
Paul
Inseamna ca s-a tras mult cu el, dar daca arata bine, teoretic este un lucru bun sa ai un shutter nou, trebuie sa fi fost schimbat la service oficial canon ca sa fie ok. Insa cum nu poti baga mana in foc ca ce zice vanzatorul este adevarat, in cazul in care a fost schimbat shutter-ul la Cris Service da un telefon la ei si intreaba daca iti pot confirma o schimbare de shutter dupa serial number. In mod normal asa ar trebui.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
negrucristi
Mersi Paul, o sa incerc si asa.
Alte pareri ca maine vreau sa-l iau?
Editat de negrucristi la 23-01-2013, 21:49
E 620, ZD 14-54 MKI, Metz 36
E 420 ZD 40-150,
VR-340
M42 Helios 58
 
titeldragomir
paul_paun a scris:

Inseamna ca s-a tras mult cu el, dar daca arata bine, teoretic este un lucru bun sa ai un shutter nou, trebuie sa fi fost schimbat la service oficial canon ca sa fie ok. Insa cum nu poti baga mana in foc ca ce zice vanzatorul este adevarat, in cazul in care a fost schimbat shutter-ul la Cris Service da un telefon la ei si intreaba daca iti pot confirma o schimbare de shutter dupa serial number. In mod normal asa ar trebui.


Nu o sa afli asa ceva...sunt informatii confidentiale.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ghinitai
Shutter schimbat inseamna aparat calarit. Desi de shutter vorbeste toata lumea, nu este singurul lucru care se consuma la un aparat foto.... Eu personal nu as cumpara nici la jumatate din cat se vinde, ceva trecut de 100k.
 
titeldragomir
Acum nu este o regula ...ca daca a cazut shutterul, inseamna ca este calarit. Poate avea si 40 de mii...sau 60..sau 80...pina la urma cade cind vrea el....si unde vrea el...))))
La ce pret este 40D-ul?
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
negrucristi
900 ron cu obiectivul de kit si 2 acumulatori, card cf 4 G.
Mi se pare tentant...
Editat de negrucristi la 24-01-2013, 08:09
E 620, ZD 14-54 MKI, Metz 36
E 420 ZD 40-150,
VR-340
M42 Helios 58
 
puiugr
Obiectivul de kit este 17-85 sau 18-55?
daca e 17-85 merita sa dai 900 lei pe el
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-1117832321567050/
 
https://www.facebook.com/Fotograf-Grapinoiu-Petru-
negrucristi
18-55...
E 620, ZD 14-54 MKI, Metz 36
E 420 ZD 40-150,
VR-340
M42 Helios 58
 
ghinitai
Asa este. Poate sa-ti cada shuterul si la 2000 de cadre, sunt cazuri rare, se intampla la modelele care vin cu o buba din fabrica. Nu cred ca este cazul aici.
Daca nu ti-l iei pentru rafala, riscul mi se pare mult mai mic. Daca ti-l iei pentru ce a fost conceput, adica rafala si servo, s-ar putea sa risti prea mult pentru o mica reducere.
 
negrucristi
L-as lua sa trsg cu el in regim normal, nu trag niciodata rafale cred ca o sa-mi asum riscul pe care dealtfel ti-l asumi de fiecare data cand iei ceva second.
Multumesc tuturor pt pareri.
E 620, ZD 14-54 MKI, Metz 36
E 420 ZD 40-150,
VR-340
M42 Helios 58
 
d3xmeister
De ce 40D ? Cunosc camera destul de bine, dar n-as mai lua asa ceva acum, decat daca un pret extrem de mic s-ar ivi.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
negrucristi
Am renuntat la el , geamul mat era oxidat (cred, sau ceva ciuperca, nu stiu) in partea de sus si incet se extindea pe toata suprafata.
Multumesc pt pareri.
E 620, ZD 14-54 MKI, Metz 36
E 420 ZD 40-150,
VR-340
M42 Helios 58
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,397,163 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.