header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
nissin di466 pt e-pl1
vasileM
salutare,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.
Am achizitionat uun blit nissin di466 (de la f64) dar nu functioneaza bine pe aparatul meu (e-pl1) dupa cum vad eu blitul declanseaza inaintea aparatului.
Aparatul vede blitul, face zoom, vede versiunea de firmware etc, dar cum spuneam, decalnseaza aiurea.
Am trimis blitul inapoi, cei de la f64 mi-au trimis altul, dar acceasi situatie
Mai apare o situatie, atunci cand blitul este montat pe patina aparatului si vreu sa trec pe modul manual, blitul declanseaza o data (in momentul in care schim modul) si se blocheza, nu se mai poate face nimic cu el, nici un buton nu mai este activ, trebuie scos de pe aparat si apoi se poate opri
am cautat si pe alte forumuri, am gasit si pe altii care au aceesi problema, dar nu am gasit rezolvare
ma poate ajuta cineva?
multzam
 
ToniGenes
Pe ce mod e setat blitul in camera ?

Eventual poti incerca mai multe setari, poate merge macar pe una din ele.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
vasileM
am inercat pe toate moburile, am resetat camera, dar tot nimic,
versiunea de soft la aparat este 1.1, obiectiv 1.0, blitz 1.0
 
viff
Am si folosesc acest model de blitz pe E-P1 si pe E-PL3 , nu am observat acest gen de probleme pe nici unul din ele.
Acum seara am incercat sa reproduc problema ta si nu am reusit...
Daca cei de la F64 sunt seriosi si se pare ca sunt atunci este putin probabil sa fie doua blitz-uri cu acelasi defect .(eventual eroare de soft si sa fie din acelasi lot).

tot ce pot sa iti recomand este sa gasesti pe cineva care are aparat m4/3 sau 4/3 si sa vezi daca pe acel aparat face figuri...
sau incearca o curatare a contactelor de pe patina de blitz a aparatului (cu betisoare de urechi si spirt)
 
ghinitai
Pai cred ca este destul de clar. Daca nu e din cauza blitului si setarile nu sunt gresite, inseamna ca body-ul e de vina. Incearca blitul pe alt micro4/3.
 
Paul
Ultima varianta de software la E-PL1 este 1.2. poate nu ar fi rau sa incerci update de la 1.1 la 1.2. Vezi si la blitz daca exista vreun update de firmware.

Am patit si eu ceva asemanator cu un FL-36 pe un body E-500 care avea contactele oxidate in asa hal ca ba nu vedea blitzul ba declansa aiurea si nu masura bine TTL-ul, mi-a luat cateva minute sa ma prind.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
Daca faci update de firmware sa ai grija, cativa membri de acilisa si-au stricat aparatele in proces.
 
vasileM
am incercat sa fac update de firmware, da' zice ca am ultima versine de soft, am curatat contacte ... tot asa
Aparatul este cmparat din decembrie2011, de pe edigital.com
Editat de vasileM la 31-01-2013, 22:44
 
vasileM
mai vine cineva cu ceva sugestii legate de problema mea ?
 
ghinitai
Din ce oras esti? Poate ai vreun OLympist prin zona sa incerci si alt aparat. Daca esti din Galati ma ofer eu. Grin
 
vasileM
celalalt capat de tara, Bistrita
Editat de vasileM la 05-02-2013, 14:53
 
red bull
Cel mai aproape de tine cred ca e alex-carol , din Reghin . Ia legatura cu el daca ai drum pe acolo . Sau daca treci prin Mures da un semn . Desi e demult postat day dreaming, as fi si eu curios sa vad cum se descurca.
Editat de red bull la 07-01-2014, 17:40
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
marius2die4
sau Cluj
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
AlexCarol
Daca ai drum prin Reghin,da un semn .am si un fl36 si vedem.
OMD EM1 MKII,12-40 pro
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 6
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,274,242 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.