header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
E-pl1 kit obiectiv 14-150 mm
Pava
Salutare !


Ma gandesc sa intru in posesia unui mirorless E-PL1 cu obiectiv M 14-150 !! E o lichidare de stoc : aprox 1800 Lei TVA inclus !! Desi E-PL1 e un model mai vechi , pachetul este atractiv !!
Sunt incepator in domeniu , asa ca va rog sa ma sfatuiti in acest sens !
 
vavidar
Salut.
E-PL1 are cam cea mai buna calitate a imaginii dintre aparatele mft cu senzor de 12mp. Cu butoanele te inveti repede si nu simti lipsa unor controale mai avansate pentru ca sunt destul de configurabile. Este ultima camera Olympus cu ISO 100, dar in schimb ai doar 1/2000.
Ceva care te poate nemultumi ar fi focalizarea mai lenta si faptul ca nu poti folosi blitul incorporat cu obiectivul 14-150mm, decat pentru subiecte aflate la distanta mai mare.
in ansamblu pretul este foarte bun pentru ceea ce primesti.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
Pava
Ar trebui un alt blit extern (vad ca are patina ) sau ??
 
Ionut78
Daca o sa simti nevoia pe urma, ii poti pune si blitz extern.
Olympus PEN
 
vavidar
Nu neaparat. Eu am acum un E-pl5 care nu are blit incorporat si pana acum nu am pus nici-un blit pe el, desi am doua. Dar daca faci fotografii la interior cu prietenii, blitul incorporat de pe E-PL1 poate fi umbrit de obiectiv, care este cam lung. Daca vrei iti poti cumpara un blit, de exemplu Metz, care poate fi pus pe patina sau care este si wireless, pentru ca aparatul poate controla si blituri wireless.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
titeldragomir
Pava a scris:

Salutare !


Ma gandesc sa intru in posesia unui mirorless E-PL1 cu obiectiv M 14-150 !! E o lichidare de stoc : aprox 1800 Lei TVA inclus !! Desi E-PL1 e un model mai vechi , pachetul este atractiv !!
Sunt incepator in domeniu , asa ca va rog sa ma sfatuiti in acest sens !


Salut.Am avut E-PL1...cel mai bun jpeg scos de un aparat foto...si asta nu o zic doar eu.
Obiectivul 14-150 este perfect pentru concedii...acuma trebuie sa stii ca este un compromis...dar depinde ce pretentii ai de la o fotografie.
Optic mie nu-mi pare ca sta prost..sta chiar acceptabil...si aici vorbesc de gusturile mele...
Nu stiu cum este la viteza de autofocus acest 14-150...
Calculind altfel...un E-PL1 SH este pe la 600 lei...un 14-150 pe la 1000...avind in vedere ca sunt noi...cu trei ani garantie, eu zic ca merita. Bine..asta daca ai in plan un asemenea kit..
Conluzii - Daca vrei un aparat micut pentru concedii si fotografia de zi cu zi...este fantastic acest kit. Pentru interior o sa ai nevoie de un obiectiv mai luminos...te poti orienta pe un Sigma..era pe la 5 milioane...sau un 45 mm F1.8.
Alegerea este a ta...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Pava
Am inteles faza cu blit-l si obiectivul !! (mai citisem undeva dar uitasem )

Totusi , ELP1 e aparut acum catva ani !

Mai e o varianta : Epl3 cu 14-42 si 40-150 pret 2100 Lei TVA inclus

ce spuneti ? amintesc ca sunt incepator in domeniu , dar icepe sa ma prinda at wits' end
 
ToniGenes
La EPL3 ai ca avantaje, viteza de focalizare mult mai buna, filmare full HD, ecranul se poate inclina cu vreo 45' si stie sa lucreze bine cu blitul, are si lampa de AF-assist.
In schimb, dupa gusturile mele, Epl1 are jpeg mai bun.
Diferentele nu sunt foarte mari, ca doar e acelasi senzor.

Eu as cumpara Epl3.
Din pacate EPL1 sufera la 2 capitole: AF si suport blit, in sensul ca nu prea stie sa lucreze cu blitul. De exemplu nu stie sa foloseasca lampa de AF assist de pe blit.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
titeldragomir
Pava a scris:

Am inteles faza cu blit-l si obiectivul !! (mai citisem undeva dar uitasem )

Totusi , ELP1 e aparut acum catva ani !

Mai e o varianta : Epl3 cu 14-42 si 40-150 pret 2100 Lei TVA inclus

ce spuneti ? amintesc ca sunt incepator in domeniu , dar icepe sa ma prinda at wits' end


Ar fi bine sa te prinda si altceva decit febra cumparaturilor....))))

Poate ar fi bine sa te orientezi si catre ceva SH...acuma depinde si de ce buget ai.

http://www.f64.ro...-ii-r.html

Sau sa incepi doar cu obictivul de kit...

Studiaza si sectiunea bursa de la noi..sau de pe fotomagazin...gasesti ceva oferte interesante.

Este chiar o oferta la un E-PL5 cu 14-42 la 2250...il lasa cu siguranta la 2000, dar recomandarea mea este sa il cumperi doar daca este luat din RO si inca mai are garantie.

La inceput de drum orice aparat este bun..cu timpul iti vei da seama cu ce se maninca fotografia, si vei sti ce conteaza.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Pava
Am vazut anuntul cu E-pl5 , e luat din SUA!! pretul e apropiat de cel al unui NEX 5n nou din RO. Olympus nu are garantie internationala ??
E destul de greu de facut o alegere ! la modele de intrare nu merita SH-uri , diferentele nu sunt importante fata de cele noi tinand cont de unele apecte legate de TVA , in cazul in care le cumperi pe firma!!
 
catalin2804
Salut. Eu as alege acest kit cu obiectivul de 14-150mm. Are pret bun si mai tarziu o sa poti sa iti iei alt body. Eu am cumparat un body e-pl1 cu 14-42 acum un an. Am fost f multumit de poze tinand cont ca treceam de la un aparat P&s, dar in concediu am simitit lipsa unui zoom. Acuma am gasit la un pret f bun acest 14-150mm si e cu totul alta treaba. Acuma pot face poze si la cainii care ii am. Singurul lucru mai nasol la e-pl1 e cu pozatul cand este mai intuneric ca nu ai lamp asist, dar in timp iti vrei dezvolta tehnica. Smile. Urmatorul pas va fi o lentila luminoasa ca sa rezolv si problema cu intunericul .
 
Pava
Pana la urma am luat un E-P3 cu 14-42 mm !
 
Bogdan Mitea
La ce pret si de unde?
Olympus E-M1
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 5
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,276,653 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.