header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
M.Zuiko 45mm sau Panasonic 20mm?
catalin2804
Salutare. De aproape un an de zile sunt posesorul unui e-pl1, la care nu demult i-am atasat un obiectiv m.zuiko 14-150mm de care sunt foarte incantat. Acuma am nevoie de un obiectiv luminos ca sa poate face poze(de obicei poze cu prietenii si mai nou cu fetitza mea) la interior fara sa ma chinui. Stiu ca veti spune ca ar trebuie sa le am pe amandoua, dar nu pot sa imi permit decat unul din cele 2. Cei care au aceste obiective ii rog sa imi spuna parerea lor despre aceste obiective.
Ce sa aleg? Din ce am citit nenumarate review-uri tind spre 45mm. Astept si parerile voastre.
 
Ionut78
As spune 20mm, 45mm e prea tele pentru o camera mica.
Olympus PEN
 
DL
Nu se pot compara mere cu pere. Sunt obiective cu destinatie diferita, cu unghiuri diferite... ca obiectiv generalist cel de 20mm este sfant, pentur portrete cel de 45mm este idealul... cumplit ca nu face Olympus un 25mm/2 care ar impaca si capra si varza. La intrebarea asta e o solutie practica: va uitati la cateva sute de imagini facute pana acum cu 14-140 si faceti o medie a focalelor... daca instinctiv va plac imaginile mai largi mergeti pe 20, daca trageti mai strans bagati un 45 la trusa...
 
www.fotografu.ro
vavidar
Pentru interior este foarte bun Lumix 14mm. Are si o deschidere 2,5 si focalizeaza si repede.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
titeldragomir
Exista de la Panasonic un 25 mm F 1.4. Din ce am inteles , este la fel de bun ca varianta 4/3 ( varianta detinuta de mine cindva).
Si mai este facut si in parteneriat cu Leica.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
map
Olympus 45mm 1.8 e foarte laudat in toate review-urile. Eu l-am cumparat tot pentru poze luminoase si portrete cu bokeh. Isi face datoria cu brio insa dupa 2 saptamani mi-am dat seama ca nu e ceea ce vreau. Dupa cateva vizite pe la muzeu, parc, oras mi-am dat seama ca e foarte greu sa faci cadre in care sa prinzi si altceva decat portrete fapt pt.care vreau sa ma despart de el sa iau ceva mai wide. Si eu am in vedere pana-leica 25mm f1.4. Si 12 mm f2.0 este tentant dar acela e prea wide pt. mine.
 
titeldragomir
Mai exista varianta 17 mm , cel nou, si Sigma 19 sau 30 cu F2.8.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
catalin2804
Grea decizie. De pana 25mm, noul 17mm si cel de 12mm nu am bani. Restul de f 2.5 si 2.8 nu sunt prea luminoase si daca tot iau o lentila vreau una luminoasa. Smile
De asta am si ales aceste 2 lentile, deoarece sunt mai ieftine si sunt si cele mai luminoase. Si cand ma uit la pozele facute cu 14-150mm tot e greu sa alegi, ca am avut posibilitatea zoomului si pozele le-am facut cum am crezut ca e mai bine la momentul respectiv. Probabil si cu obiectivul fix te adaptezi in timp si toate pozele o sa ti se para ok.
Am inteles ca pana 20mm focalizeaza cam greu mai ales pe e-pl1. Focalizeaza mai greu ca lentila de kit modelul vechi?
La cel de 45mm din testele care tot le-am vazut e aproape perfect din toate punctele de vedere, dar poate e prea tele.
Mai astept sfaturi, mai citesc review-uri si poate ma hotarasc odata.
 
Fnx
Eu am avut panasonic 14/2.5 si 100-300 tot pe un epl1 si le-am vandut pe amandoa pt. ca nu-mi placeau deloc culorile pe care le scoteau. Imaginile ieseau cunva reci, artificiale. Mi-am zis ca nu mai iau niciodata ob. panasonic. Acum folosesc cel mai des sigma 19/2.8 si imi place. Are culori placute, AF rapid si silentios si mai ales imi place ca are distorsiuni minime ( 1% fata de 3-5% cum au pancake-urile oly/pana).
Daca as vrea neaparat mai luminos, as merge pe 45/1.8 pt. culori, super af si distorsiuni mici (1%).
E-PL5, OM-1
 
vavidar
Eu am avut si 20mm-ul. E un obiectiv de exceptie dar ca si Oly 17mm F2.8, focalizeaza lent. Cred ca la optica, 20-ul e chiar mai sharp si are un contrast mai frumos chiar si decat noul Oly 17mm F1.8.
Ca sa verifici cum e cu 45-ul, pune obiectivul la 45mm, tine-l asa si fa poze prin casa sau afara si o sa te lamuresti repede ca e o focala prea specializata.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
adipocea
Fnx, despre ce culori reci vorbesti? 14 mm 2.5 are Hajdu Tamas si scoate niste chestii magnifice cu ea, una dintre ele eu o consider fotografia anului... cum poti sa compari o sigma cu obiectivele pana, laudate de toata lumea?
 
Fnx
Pai cel mai bine uite aici:
http://www.youtub...qrRUu7Hlyk

Urmareste culoarea ierbii in stanga (OM-D) fata de partea dreapta (GH2).
Sigur, poti sa zici ca senzorul face diferenta, dar eu am constatat aceeasi diferenta si intre obiectivele panasonic si olympus (m.zuiko sau OM) sau chiar Sigma.
Nu contest claritatea obiectivelor panasonic. Culorile nu-s pe placul meu. Cum am zis, sunt prea reci. Nu stiu ce poze face Hajdu Tamas, dar sunt sigur ca daca ar face poze in natura, i-ar iesi culori mai naturale cu obiective olympus decat panasonic.
Acuma e si chestie de gust.
E-PL5, OM-1
 
vavidar
Pentru ca eu am de vanzare din nevoie de bani un 14mm nu am vrut sa comentez aspectul cu reproducerea culorilor, dar daca tot s-a deschis discutia.... este cunoscut faptul ca panasonic si Olympus au motoare diferite pengtru redarea culorilor captate de senzor. exemplul respectiv tine doar de senzor si procesare. si chiar daca ar exista problema respectiva la lentila, se poate rezolva cu un WB manual sau cu o ajustare fina a culorilor.
Galerie foto: https://www.flickr.com/photos/vavidar/
 
viff
adipocea a scris:

Fnx, despre ce culori reci vorbesti? 14 mm 2.5 are Hajdu Tamas si scoate niste chestii magnifice cu ea, una dintre ele eu o consider fotografia anului... cum poti sa compari o sigma cu obiectivele pana, laudate de toata lumea?


Adi , scuze daca sunt putin cam acid , dar tu cu panaleica esti aproape ca si pretenu Bezergheanu cu Nikon-ul , la fel cum nu exista alceva pt el asa si pt tine nu exista altceva decit panasonic..... nu am nimic impotriva sa ridici in slavi un obiectiv bun dar nici sa arunci cu noroi in altele (vezi sigma ) pe care presupun ca nici nu le-ai incercat... asa cum nici Bezergheanu nu a incercat un oly, pentax..... Sigma ,si nu este doar parerea mea ,se pare ca are cel mai bun compromis calitate/pret pe M4/3 si E-mount. Si lasind deoparte pretul , 19 si 30-ul de la Sigma au niste calitati incontestabile si recunoscute, chiar daca nu sunt asa de luminoase precum altele... dar cu iso in zilele de azi..

Inca odate scuze daca te-am deranjat ...si fotografii cit mai frumoase cu sculele pe care le avem..
 
DL
Fnx a scris:

. Culorile nu-s pe placul meu. Cum am zis, sunt prea reci..


De curiozitate, ce ecran aveti si ce sonda de etalonare? Ati masurat o mira calibrata?
 
www.fotografu.ro
Fnx
Am ecran Viewsonic 21.5". Sonda mea a constat in a compara obiective diferite pe aceeasi camera facand acelasi cadru cu aceleasi setari.
Iata aici cateva rezultate in care am comparat Panasonic 100-300mm cu Olympus OM 200mm: http://dl.transfe...59058a.zip
Observati mai ales asfaltul care in cazul lui panasonic are o tenta violacee nefireasca, in timp ce OM-ul il reda mult mai bine.
Am avut si Zuiko 70-300 dar nu in acelasi timp cu panasonicul ca sa le compar insa semana mult cu OM-ul la culori.
E-PL5, OM-1
 
Cosmin
fotografu a scris:
De curiozitate, ce ecran aveti si ce sonda de etalonare? Ati masurat o mira calibrata?


Cu permisiunea dumneavoastra voi posta o asemenea imagine. Comparatia vizeaza cele doua lentile in discutie, dar si obiectivul de kit.

Doua cuvinte pentru metodologia de achizitie: pentru a asigura neutralitatea spectrala, a fost folosita ca sursa de lumina flash-ul electronic. Fundalul utilizat este unul etalonat gri 18% si masoara cca 2mp. De asemenea, incaperea in care imaginile au fost achizitionate nu continea obiecte colorate, care prin reflexie sa afecteze culoarea luminii.

Din pacate, imaginile prezinta mici diferente de expunere si uniformitate a luminii, datorita repozitionarii camerei necesara pentru a asigura o incadrare consistenta. Aceasta repozitionare face ca lumina de la sursa sa fie obstructionata in mod diferit de catre ansamblul camera-trepied. In consecinta, tugamintea pe care o am ar fi sa nu evaluati aceste imagini din prisma expunerii.

Referitor la colajul atasat, prima linie de imagini reprezinta cropuri din jpeg-urile produse de camera (Olympus E-P3) cu WB setat pe flash. Altfel, setarile imaginii sunt cele implicite (sper sa nu-mi fi scapat ceva). Ce-a de-a doua linie de imagini reprezinta cropuri din fotografiile developate in Adobe Camera Raw. White balance-ul a fost fixat la 6000K, iar tint-ul la 0. Altfel, iarasi, setarile implicite.

Nu postez deocamdata masuratori. Sunt curios cum vi se par imaginile si va stau la dispozitie pentru orice intrebari sau observatii.
lenscomparison.jpg
 
ToniGenes
Foarte interesant testul.

Nu mi se par mari diferentele, aproape insesizabile. Culorile de la Pana sunt un pic mai inchise, dar asta cred ca e de la expunere.


In practica, si eu am avut sentimentul ca sunt diferente intre culorile obiectivelor Olympus si Panasonic.
Cele de la Panasonic mi s-au parut mai reci. Asta nu inseamna ca sunt neaparat urate.
N-am facut teste riguroase, sunt doar impresii subiective.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Fnx
Trebuie sa mentionez ca nu intotdeauna sunt aceste diferente, eu le-am observat mai ales la pozele facute cand era soare. Daca e innorat, sau e lumina artificiala ori blitz, diferentele sunt minime catre inexistente. Smile
E-PL5, OM-1
 
Paul
@fnx - o comparatie corecta se face cu monitorul calibrat cu un Datacolor Spyder, de preferat sa ai un monitor IPS, apoi, pozele pe care le faci sa fie de la sursa identica de lumina, in schema aproape identica de lucru, cu scena aproape identica, sa tragi raw si apoi la developarea raw-ului sa setezi temperatura de culoare identica, abia dupa aceea se pot face comparatii reale. Toate celelelalte rezultate sunt afectate de interpretarile software ale camerelor, chiar si raw-ul este afisat in preview altfel decat daca il lucrezi manual. Cosmin in testul lui de mai sus a facut acelasi lucru si cred ca se vede ce mici sunt diferentele, apar diferente minore doar de la expunere.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,440 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.