header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus E-P5
Eddy
Noul PEN arata extraordinar
olympus_ep5.gif
 
Bogdan Mitea
Este doar o simulare. Mai asteptam pana pe 8 mai.
Olympus E-M1
 
Eddy
primul Ollie cu focus peaking
Applause
 
viff
Au mai scapat ceva poze cu E-P5 ..nu prea par simulari...
VF4 imens...interesant oly 17/1.8 negru. Daca asa va fi in realitate si va avea si focus peaking pt mine va fi suficient sa il cumpar. Normal ca si pretul va avea un cuvint de spus Smile
e-p5_b1.jpg e-p5_vf-4.jpg e-p5_t1.jpg
 
Alinuta
Daca tu te astepti ca pretul sa fie mai mic decat E-PL5, cred ca o sa fii foarte dezamagit. Smile
 
titeldragomir
Sunt curios la ce pret va fi...cred ca undeva pe la 3500...body.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
viff
Alinuta a scris:

Daca tu te astepti ca pretul sa fie mai mic decat E-PL5, cred ca o sa fii foarte dezamagit. Smile


Multumesc de remarca , si daca il compar cu E-PM2 o sa fiu si mai dezamagit nu-i asa??
Il compar cu OM-D care nici la pretul redus de acum nu a reusit sa ma convinga... Dupa o dezamagire crunta cu E-PL3 , acest asteptat E-P5 ar fi ultima sansa pt mine de a continua cu Olympus ...daca iasa la pret exagerat ..Nex 6 sau Fuji X E1 sunt pe aproape.
Ca si pret ce a zis Titel pare rezonabil.
Oricum ca si aspect E-P5 mi se pare superb si astept performante pe masura pedigree-ului.
 
Eddy
Shutter 1/8000 sec

ma dor urechile de la atata liniste
 
Alinuta
Shutter 1/8000 sec

Asta e intradevar marele avantaj al aparatului asta. Sper sa fie adevarat zvonul.
 
ghinitai
Viff, daca te-a dezamagit E-PL3 din cauza calitatii imaginii, nu te astepta ca EP5 sa fie altfel. Toate aparatele Olympus Pen au aceeasi amprenta asupra imaginii. Stiu ca parca tu te plangeai ca nu iti place calitatea la ISO-ul cel mai mic.
 
d3xmeister
Sincer nu stiu de ce te-a dezamagit E-P3 asa rau. Se cam stie unde stau lucrurile in raport cu calitatea imaginii. E-P3 are un senzor cel mult egal cu generatiile APSC din 2007-2008. Nimeni nu a pretins altceva, asteptari mai mari pentru el ar fi nefondate.
E-P3 straluceste la alte capitole, comparat cu mirrorless din generatia lui, mai exact la viteza unde a fost mult peste toate, la AWB, la motorul jpeg si chiar dotari.
Iar de la noul E-P5 n-ar fi realist sa ne asteptam la IQ mai bun decat un D7100. Senzorul mai mare are si va avea mereu un avantaj. La fel si D7100 vs full frame. Punctele forte vor fi altele probabil.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
viff
E-PL3 m-a dezamagit la imagine ( rezultat final) dar nu asa de mult cit la ergonomie,la placerea de a-l folosi si tine in mina. E-P1 mi-a placut extraordinar de mult si m-a facut sa investesc in Olympus m4/3, il mai am si acum si il folosesc cu placere.. in situatii fara mari pretentii. E-PL3 l-am vindut mult in pierdere dar nu imi pare rau..s-a apropiat atit de mult de categoria P&S incit am vrut sa il fac cadou la bunica ,daca mai traia... Am multe obiective manuale ( 5 adaptoare la m4/3) si la majoritatea obiectivelor vad ca ar putea mai mult cu alt senzor si sistem ajutator de focalizare ( focus peaking) .Vad ce inseamna focus peaking pe un PENTAX K-01 dar din pacate pe acest aparat nu imi pot folosi decit obiectivele montura K si M42, plus ca si asta la ergonomie cam lasa de dorit..Am fost in prag de a lua un Nex 6 cind au aparut zvonuri de E-P5 si am hotarit sa mai astept...mai ales ca pe linga obiectivele manuale mai am si cele doua Sigma (19/30/2.8) si Oly 45/1.8. Deci daca tot ce se zvoneste despre E-P5 ( aspect , focus peaking, senzor , autofocus ) este adevarat si un pret rezonabil ( sub OM-D de acum) il voi cumpara vara sa stau pe ginduri.
 
d3xmeister
Ce n-am inteles mai exact, ce nu are E-P3 ergonomic vorbind, si are E-P1 care spui ca ti-a placut mult.
Restul cerintelor le inteleg, mai ales daca folosesti obiective legacy

p.s. WOW cineva chiar a cumparat K-01 Smile)
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ghinitai
d3x, parca esti ca un disc stricat. Omul tot vorbeste ca a avut E-PL3 si tu tot ii tragi cu EP3 Smile
Sunt diferente de ergonomie intre cele 2. In primul rand E-PL3 nu are niciun fel de grip si mai are si blitul ala butucanos. Daca le opresti "noise reduction"-ul la aparatele astea o sa vezi cum arata intradevar imaginea, foarte puricoasa si la iso mic.
 
Eddy
obiectivele "doar argintii" vor apare si pe negru, odata cu E-P5
cine vrea parasolar si posetuta in pret, probabil va trebui sa mai astepte
la fel si cei care vor sa apara data pe poza (sau care cauta aparatul perfect)
 
d3xmeister
ghinitai a scris:

d3x, parca esti ca un disc stricat. Omul tot vorbeste ca a avut E-PL3 si tu tot ii tragi cu EP3 Smile
Sunt diferente de ergonomie intre cele 2. In primul rand E-PL3 nu are niciun fel de grip si mai are si blitul ala butucanos. Daca le opresti "noise reduction"-ul la aparatele astea o sa vezi cum arata intradevar imaginea, foarte puricoasa si la iso mic.


Am citit gresit, credeam ca E-P3 de-aia nu intelegeam diferentele de ergonomie. Imagine puricoasa la ISO mic ai si cu Nikon D600, depinde de pretentii. Repet, stim ce poate senzorul de 12MP de la Olympus asa ca nu inteleg ,,surpriza,,

Mai jos o imagine cu E-620 si 14-42mm, la ISO 1250 impins la 1600 in Aperture. Intr-un print A4 e la fel de ,,smooth,, ca funduletul de bebelus, si plin de detalii. Nu e chiar asa grava situatia precum se lasa de inteles aici, dar mai tre si putina vointa plus altele.
mp050047.jpg

Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
viff
d3xmeister ,ca sa inchidem subiectul si sa discutam in continuare despre E-P5 , surpriza a venit de la faptul ca ''am pus botul " la marketing-ul Olympus fara sa ma documentez inainte.. la momentul cind am luat E-PL3 am asteptat( fata de E-P1) un autofocus mult mai rapid, o viteza de procesare mai mare, o calitate mai buna a imaginii datorita noului procesor... si am luat-o in freza... si am primit si bonus, cel pomenit de ghinitai, adica ergonomie de P&S... Apropo de K-01 Smile , la un total 400 USD body si in situatia in care mi-au ramas baterii , blitz si obiective dupa vinzarea pentax-ului K-5, am putut sa trec peste aspect si sa il folosesc cu succes, dar fara prea mare placere. Smile E-P5 sper sa imi aduca o imagine similara intr-un aparat pe care sa nu il las din mina..si are toate sansele din zvonistica de pina acum.
 
d3xmeister
Era de asteptat, mai ales in comparatie cu K-5. Ce nu te-a multumit la AF mai exact ? Sunt curios pt ca asta e motivul nr 1 pentru care am ramas la DSLR si se pare ca si viitoarea achizitie tot spre DSLR se indreapta.
Daca te-a nemultumit AF-ul, nu cred ca E-P5 va sta mai bine la capitolul asta. Ideal, cand apare mergi la F64 si testezi. Si nici la calitatea imaginii nu va fi la egalitate cu noii senzori APSC, fizica e fizica. Mirrorless ramane un compromis din mai multe puncte de vedere.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ghinitai
Lumea zice ca AF-ul EP5-ului, ar fi mai rapid decat la OM-D.
D3x, daca vrei un update bun, uita-te la Nikon D7100. Un aparat foarte bun dupa parerea mea. Are un prieten si m-am jucat din belsug cu el. Trebuie sa mai dai ceva bani pe el fata de un entry level gen D5100 dar upgrade-ul e pe masura.
 
viff
Au aparut specificatiile complete (sper ca si adevarate) ale lui E-P5:
http://www.43rumo.../#comments

De remarcat 1/8000 cel mai mic timp, 1/250 sincronizare blitz extern ,1/320 blitz intern, ISO minim "aprox" 100, baterie de OM-D , compatibil cu tot ce este facut pina acum pt port AP2 , bracketing aproape pt tot ce iti poti imagina si vrei....

Daca e adevarat.. si un pret actual de OMD ar fi rezonabil.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 10
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,274,440 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.