header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Oly-Nikon-Oly
bratudan
Va salut din nou, dupa o pauza de aproape 3 ani.
Epopeea a fost f simpla. Prin 2010 imi cumparam un Olympus E-420 cu 14-42mm la care ulterior am adaugat un 40-150mm si un 70-300 m. Convins ca sunt limitat de ce imi oferea Oly pe atunci am facut "marele" pas si am vandut tot dupa care am trecut la Nikon. Un Nikon D90 cu ceva obiective interesante - ceva zoomuri, ceva fixe si un blitz. Cum politica Nikon in ultimul timp a fost sa neglijeze clientii mai pretentiosi pe crop senzor care vor un corp complet din magneziu si o rezistenta buna la praf si intemperii, iar D7000 cat si noul D7100 ofereau numai cu picatura aceste doleante ale mele, am vrut sa schimb sistemul. M-am uitat o perioada la Pentax. Corpuri frumoase, prime-uri faine, dar scumpe in draci. Apoi am facut un al doilea "mare" pas. Am vandut ce aveam pe crop senzor (DX) si am trecut pe full frame, desi mentionez, nu fac eveniment si fotografia e doar un hobby. Langa un d700 sh care m-a uscat de bani am adaugat un 28 mm f 1.8 G, un 50 mm f1.8 af-d si un 85 mm f 1.8 af-s G. 3 prime-uri superbe, care in combinatie cu d700 pareau imbatabile. Insa, mari, grele, limitandu-mi dorinta de a iesi la pozat. Iar plasticul, la el acasa, desi si 28-ul si 85-ul sar binisor de 2000 lei fiecare. Aici nu mai vorbim de viteza destul de mica la focalizare si de faptul ca plasticul ala parca scartaie uneori.
Si iar am vandut tot si iar mi-am adus aminte de Oly. De ce? Nu poti uita sticla Zuiko (si mai nou, dupa cum am vazut si Panasonic face chestii f. faine), nu poti uita verdele, rosul si albastrul de la Oly. Mi-aduc aminte cum pozam cu e-420 trandafiri pe la manastirile din Moldova si ce dezamagit am fost cand am incercat sa fac aceeasi floare cu d90 si 35 mm. Pur si simplu rosul nu mai era la fel.
Acum am luat un Oly OM-D silver (musai am zis, de parca eram o pipita care isi lua o masina alba) si deocamdata stau cu Panasonic 20 mm f 1.7 si Oly de 45 mm. Pana cat si Oly desi sunt plasticoase au o constructie f buna, nimic nu scartaie, nicio lentila nu se misca, totul pare compact, fix si la locul lui. Focusul mult mai bun - 45-ul de la Oly il bate la fundul gol pe 85-ul cel nou de la Nikon, desi si acesta are rezultate admirabile.
O sa ma intrebati de ce am renuntat la FX? Pentru ca era prea mult pt nevoile mele, acelea de a poza 3 flori, o cascada, un munte si junioara care sare prin iarba si se pare ca Oly a crescut f mult de cand l-am lasat eu - acum vreo 3 ani.
Scuze mesajul lung dar nu imi pot ascunde entuziasmul sa vad aceleasi persoane de bun simt ( pe nikonisti agresivitatea e la ea acasa), la fel de pasionate de fotografie si dupa atata timp (fara a se apuca neaparat de vesnicele nbc-uri care iti strica pofta de a face poze si iti cresc pofta de a face bani), precum si placerrea pe care ti-o ofera micutul ala argintiu cu Pana de 20 mm in fata.
Si ca sa inchei si ca sa nu imi lipseasca Nikon-ul prea tare - ce ati recomanda pe partea de wide (cred ca tot fix ca ma indoiesc ca zoom-urile sunt chiar asa de calitative) in afara de Oly de 12 mm care stiu ca e exemplar dar si pretul imi este prohibit? Si aceeasi intrebare pentru blitz - as vrea ceva decent ca pret, care sa stie si TTL si sa poata lucra si ca slave, dar si in modul manual? Nu e musai Olympus, poate fi si Metz sau altceva, dar musai sa stie TTL, slave, manual - adica ceva similar lui Nikon sb700 care e un blitz decent, dar se simte de la o posta ca e made in China.
 
Paul
Poti merge pe un fix 14mm de la Panasonic si pe un FL-36R(neeparat R). Blitz-ul trebuie musai Olympus.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
bratudan
paul_paun a scris:

Poti merge pe un fix 14mm de la Panasonic si pe un FL-36R(neeparat R). Blitz-ul trebuie musai Olympus.

La Panasonic de 14 mm ma gandeam si eu, insa e cu mult sub Olympus 12 mm?
Adica in afara de faptul ca e mai wide, mai luminos, si contructia mai buna, e cu mult mai sharp Oly de 12 ca sa justifice pretul atat de mare fata de Panasonic 14 mm?
 
Paul
yap, este diferenta, calitate mult mai buna la Olympus si nu vorbesc numai de resolutia obiectivului ci de distorsiuni, aberatii cromatice si altele.

Uite review-uri:

http://www.lensti...est_ob=310

http://www.lensti...est_ob=273

Dar citestele pana la sfarsit pe amandoua si in functie de buget, unghi de cuprindere si altele poti decide.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ghinitai
12mm e bun dar eu zic ca o sa te limiteze la focala desi diafragma de f2 o sa-ti fie de folos in alte situatii... si banii, sa nu uitam de bani.
Daca uiti de 12mm, eu iti recomand 9-18mm, nu e asa de luminos (incepand de la f4) dar o sa fie o placere sa faci peisaje sau arhitectura cu el, fiind ultra-wide. Diferenta de luminozitate eu zic ca o sa o compenseze OM-D-ul care are stabilizare si iso foarte bune. Plus ca este foarte foarte portabil si calitativ.
14mm e bun si el dar nu prea e wide... in schimb este chiar mai mic decat 20mm, care e obictivul meu favorit.
 
ToniGenes
Daca nu sunt pretentii deosebite si se doreste buget redus, merge si obiectivul de kit 12-50.

Este wide, poate macro si este protejat la intemperii (wheater sealed).
Ok, este doar un obiectiv de kit, dar s-ar putea sa fie de ajuns pentru nevoile casnice.


--
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
bratudan
9-18 mm pare un obiectiv frumos si practic, pretul insa, il face destul de prohibit mie -se apropie simtitor de mult de 12 mm f2.
Sa inteleg ca la banii mei singurele recomandari sun Pansonic 14 mm vs Olympus 12-50 mm.
Pe care din cele doua l-ati alege? E mai bun fixul sau nu e cu mult mai bun ca zoom-ul?
In ceea ce priveste blitzul fl 36 nu prea il gasesc in oferta magazinelor din tara. Puteti sa imi recomandati de unde sa il iau? Sau e altceva mai bun la un buget de 10-13mil?
 
ToniGenes
Blit cred ca gasesti daca urmaresti bursa de la noi.
Este si un 12-50 la vanzare in momentul asta.

Eu as alege probabil 12-50-ul pentru ca este mai versatil. Este insa alegerea mea, subiectiva.
Tu stii ce preferinte si nevoi ai.

14-le probabil ca e ceva mai sharp, este mai luminos, insa focala asta nu ma inspira deloc.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Sorin
Imi dau si eu cu parerea: strange putin din dinti si insista pe 9-18mm, nu o sa-ti para rau... il am si il folosesc destul de des... 12-50mm este bun la filmare dar am cam uitat sa-l mai pun pe aparat. Iti pun o poza facuta chiar azi la Manastirea Patrunsa cu 9-18mm
patrunsa3a.jpg

Editat de Sorin la 19-05-2013, 18:29
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Fnx
Ar mai fi si o varianta fisheye cu manual focus, Samyang 7.5mm. Am vazut ca-i foarte apreciat si nu-i asa scump.
E-PL5, OM-1
 
Paul
Fisheye-ul este foarte haios, dar nu este pentru uz general, este pentru creativitate, il am si sunt foarte multumit de el, cu focus manual, dar daca ai idei poti scoate cadre frumoase cu el. Eu as zice sa te gandesti la Panasonic 14mm si Olympus 9-18mm, te gandesti cat de importanta este luminozitatea si apoi la versatilitatea focalelor si cred ca binenteles si la buget.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
bratudan
paul_paun a scris:

Fisheye-ul este foarte haios, dar nu este pentru uz general, este pentru creativitate, il am si sunt foarte multumit de el, cu focus manual, dar daca ai idei poti scoate cadre frumoase cu el. Eu as zice sa te gandesti la Panasonic 14mm si Olympus 9-18mm, te gandesti cat de importanta este luminozitatea si apoi la versatilitatea focalelor si cred ca binenteles si la buget.


Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Din pacate, de cele mai multe ori bugetul e regele deciziilor. Panasonicul pare cel mai aproape de bugetul, si nevoile mele si placerea mea de a trage cu fixe in detrimentul zoomurilor. Pe de alta parte asa cum ziceau si ceilalti 14 mm (28 in fx) nu este o focala chiar atat de wide si se apropie simtitor de Panasonic 20 mm - stiu ca vorbim de ceva wide vs normal/uzual, insa 40 mm se duce usor spre wide (mai ales ca pe film si fx 35 mm e considerat wide spre standard). Cel mai practic si util in completarea celor doua fixe ale mele ar fi asa cum mi-ati recomandat Oly 9-18 mm insa pretul e chiar mare. Cred insa ca astept sa mai strang bani si il cumpar asa cum m-ati sfatuit. Cu zoom-ul asta am multe, am si putin din uw, am si din wide, iar contrastul si nivelul de detaliu din poza de mai sus sunt impresionante. Apropos - la ce setari a fost facuta?
Apoi revin la blitz - fl36 R spuneti ca e Ok? Merge comandat de blitzul cu care a venit OM-D-ul? Sau trebuie sa iau musai Oly fl 600? pentru ca si ala sare la o suma chiar maricica...
Cu Metz nu are nimeni nicio experienta? Sa inteleg ca nu merg comandate de blitzul OM-D-ului?
 
Eddy
intotdeauna mi-a placut 9-18 (18-36 pe FF)
prinzi mai mult de jumate din "clasici" - 18, 21, 24, 28, 35 mm
iti mai raman 50, 85 si 135 de acoperit
 
ToniGenes
FL-36 este super ok pentru uz personal. Merge perfect cu camerele Olympus (pozele ies expuse impecabil) si se incarca rezonabil de repede.
FL-36R are modul de radio (poate fi comandat radio) insa costa ceva mai mult.


Metz-urile sunt ok si merg binisor pe camerele Olympus. Binenteles ca sunt o varianta.
Parca Metz-36 este echivalentul lui FL-36, insa nu la fel de bun.
Am vazut ca se gasesc pe amazonul nemtesc pe la 80 Eur.
Uite-l si la noi la 430 Ron:
http://www.dc-sho...nasonic-l/

Din cate stiu, niciun blit Metz nu are modul de radio (adica nu poate fi comandat de la distanta).

Modelele descrise mai sus sunt pentru uz personal.
Daca vrei sa tragi evenimente, trebuie blitz-uri puternice, care se incarca rapid. Gasesti modele bune si la Olympus, si la Metz, insa costa mult mai mult.

Eu am si un blit Vivitar 383, mult mai puternic decat FL-36, insa nu se intelege la fel de bine cu camera : mai arde poze, mai subexpune. De asta sunt de preferat bliturile Olympus, ca sunt perfect compatibile cu camera.
Din cauza asta prefer sa folosesc FL-36 in dauna Vivitarului, pentru ca pozele ies impecabil expuse.

Parca vorbeai de portabilitate mai sus.
Nu strica sa ai un blit in trusa, insa din motive de portabilitate s-ar putea sa gasesti mult mai util blitul de pe camera.
Cu toate ca am 2 blituri, le folosesc din an in Paste (mi-e peste mana sa le car).
Si atunci cand ma hotarasc sa le folosesc, descopar ca intre timp bateriile s-au descarcat. Smile Smile


-
Editat de ToniGenes la 20-05-2013, 09:59
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
marius2die4
Este si la metz unul care poate fi declansat la distanta.
La aceste blituri comandate la distanta (din gama olympus) problema este ca sunt declansate optic:adica blitul de pe aparat da un preflash, cel slave are o celula optica care trebuie pozitionata astfel incat sa ajunga acest semnal la ea si declanseaza acest blitz.
Nu am testa daca sunt mai multe aparate care dau cu flasul pe acelasi canal ce se intampla.
Este o solutie comoda, care poate fi folosita, dar in cazuri serioase nu prea este ok.Daca folosesti din cand in cand blitul sau in mod pasional, merita luat 36R.
O alta solutie ar fi achizitionarea unui sistem radio de transmisie pentru blituri,cum folosesc profesionistii.
Eu as opta pentru un 36R sau 50R, ca blitz principal.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
bratudan
Multumesc pentru raspuns. Personal folosesc destul de mult blitzul cu bounce in tavan/pereti pentru ca am camere luminate prost si junioara din dotare se misca f mult. N-am testat inca flashul cu care vine camera insa am vaga banuiala ca este ca orice blitz on board, nu poti modula prea mult lumina si o sa am umbre puternice sub barbie, pleoape sau peretele din spatele subiectului.
Evenimente nu trag, iar un timp de incarcare mai mare nu e un capat de tara pentru mine.
Sa inteleg ca cea mai echilibrata solutie in materie de blitz pt mine ar fi fl36 R?
Dar nu gasesc deloc in tara si nici sh nu mai e valabil nimic. Daca stiti vreun magazin dati-mi va rog un link pe privat ca sa nu incalcam vreo regula.
Va multumesc!
 
marius2die4
Atunci merita 36R.
Eu as astepta sa apara unul second.Unul nou oricum mi se pare cam scump.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
viff
La capitolul flash...

http://joefaraceb...t-choices/

Eu am si folosesc Nissin Di466 pe un E-P1 si mai nou pe OMD E-M5 , chiar e excelent pt ce vrei . La 400 RON cit este la F64 si doi ani garantie.Oricum in 10 zile te poti razgindi si il poti returna, cred ca merita incercarea.
 
Paul
@bratudan- Asteapta pana iese la vanzare un FL-36R. Din pacate nicun blitz compatibil nu are performantele celor de la Olympus, Nissin nu are bounce decat pe verticala, nu are control remote care zic eu este extrem de important, ce sa mai zic de modul de lucru Focal Plane (FP), adica posibilitatea de a lucra la timpi scurti de pana la 1/4000s.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
bratudan
paul_paun a scris:

@bratudan- Asteapta pana iese la vanzare un FL-36R. Din pacate nicun blitz compatibil nu are performantele celor de la Olympus, Nissin nu are bounce decat pe verticala, nu are control remote care zic eu este extrem de important, ce sa mai zic de modul de lucru Focal Plane (FP), adica posibilitatea de a lucra la timpi scurti de pana la 1/4000s.



E grea asteptarea, mai ales ca eram obisnuit sa trag frecvent cu blitzul pe Nikon. Din pacate am sunat pe peste tot prin tara si nicaieri nu mai e pe stoc Fl 36R, iar urmatorul blitz decent pentru ce vreau eu ar fi fl600 insa costa cam mult (16 mil)
Mai gasesc niste Metz-uri (de care am auzit lucruri bune - au constructia buna si sunt fiabile) - Metz 44, 50 AF1, 52 AF1- adica la un buget de sub 12 mil. Ele cum sunt, indeplinesc cerintele mele- cap rotativ pe ambele axe, ttl, mod manual, sa fie declansate de blitzul on board?
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,333,815 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.