header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Tutorial filmare OMD M5
cojocaru27
daca stiti vreun tutorial pentru modul de filmare cu OMD M5 va rog sa share-uiti.
Am incercat sa fac ceva teste cu acest aparat si cu 75mm1.8 si nu reusesc sa fac sharphul pe manual. Aparatul face clarul acolo unde vrea el, inca nu am reusit sa-i dau de cap si sa il controlez eu. Chiar daca il trec pe manual,ma lasa sa-l modific dar dupa il controleaza tot aparatul cum vrea el. NU stiu cum sa-l blochez acolo unde vreau eu si nici cum sa-l modific in timpul filmare.
Daca puteti sa shareuiti vreun workflow in aceasta directie v-as fi recunoscator.
Multumesc.
 
Paul
Cauta prin lumea larga de downloadat tutorialul lui John Greengo despre OM-D sustinut la Creative Live.

link aici pentru lamurire: http://www.creati...5-fast-sta

Later edit, am vazut ulterior ca este vorba de filmare, se trece in manual focusul si lucrezi direct, eu asa fac, vezi ca nu cumva sa activezi manual + CDAF, trebuie doar manual.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
cojocaru27
o sa caut, am tot cautat ceva blog-uri dar nu am gasit nimic concret despre filmare. Oricum am reusit sa ma dumiresc oarecum. Trial and error style. Daca treci pe modul filmare, apasand ok-ul o sa ai un scurt meniu de unde poti alege ce timp de filmare sa fie, adica in ce mod, aperture,p,s, etc si tot de acolo poti sa alegi si cum sa faca focusul. Odata trecut pe manual ramane asa. INsa daca ai nevoie pentru un subiect in miscare, e greu de facut focus manual. Trebuie sa vad cum e si cu focus tracking in modul filmare.
Poate mai ajuta pe cineva info de mai sus.
bafta.
 
DL
cojocaru27 a scris:

o sa caut, am tot cautat ceva blog-uri dar nu am gasit nimic concret despre filmare. Oricum am reusit sa ma dumiresc oarecum. Trial and error style. Daca treci pe modul filmare, apasand ok-ul o sa ai un scurt meniu de unde poti alege ce timp de filmare sa fie, adica in ce mod, aperture,p,s, etc si tot de acolo poti sa alegi si cum sa faca focusul. Odata trecut pe manual ramane asa. INsa daca ai nevoie pentru un subiect in miscare, e greu de facut focus manual. Trebuie sa vad cum e si cu focus tracking in modul filmare.
Poate mai ajuta pe cineva info de mai sus.
bafta.


Pe mine ma mira mult setarile astea. selectia modului de focus este foarte clara la Custom menu, se pot alege mai multe variante; este simplu si intuitiv.
Problema este ca focus continuu la filmare da un efect de pompa destul de dezagreabil si de urmarit subiectul si de pus sharfu manual fara un display mare si fara peaking este destul de greu.
De setat focusul pe continuu nu e o optiune la filmare, efectul este nasol.
Cel mai bine se alege o sensibilitate mare, se pune o diafragma mica, pentru ca sa fie profunzimea cat mai mare, si se pune clarul manual aproximativ si asta e.

Am filmat azi cu 2 aparate montate impreuna pe mai multe sisteme ( pe un monopied inalt de 4m care se balanganea, apoi din mana si in final dintr-o carlinga de avion, in zbor, cu curenti de aer descendenti si ascendenti de ziceai ca esti in tractor) si filmarea cu Oly OM-D este superba, cu culori exceptionale si mai ales cu o stabilizare incredibila; ce s-a filmat cu alt aparat, FF, cu care filmeaza toata lumea, a iesit mult mai putin stabilizat ( desi avea un obiectiv cu stabilizare de ultima generatie) si culorile mult mai moi si cu zone arse uneori - corectia automata de expunere cam aiurea...)
 
www.fotografu.ro
cojocaru27
daca poti, pune te rog un filmulet comparativ, chiar sunt curios ce a iesit.
Inteleg ce spui prin diafragma mica, face sens o sa incerc. Eu sunt total incepator aici si inca caut prin setari, invat ce si cum cu deschiderea diafragmei si expunere and stuff. NU m-am prins exact ce face focus peaking, nu imi e clar. Am gasit un tutorial pe net cum sa faci focus peaking folosind myset1 cu setari memorate. in fine, pe parcurs o sa ma lamuresc ce si cum. Pana atunci scuze de intrebari noviceSmile
Am vazut un film foarte curat, filmat cu omd dar cu ceva obiective mai bune si cu ceva corectii de culoare in post, oricum rezultatul zic eu e incredibil pentru camera asta:
http://vimeo.com/...
 
DL
cojocaru27 a scris:

daca poti, pune te rog un filmulet comparativ, chiar sunt curios ce a iesit.
Inteleg ce spui prin diafragma mica, face sens o sa incerc. Eu sunt total incepator aici si inca caut prin setari, invat ce si cum cu deschiderea diafragmei si expunere and stuff. NU m-am prins exact ce face focus peaking, nu imi e clar. Am gasit un tutorial pe net cum sa faci focus peaking folosind myset1 cu setari memorate. in fine, pe parcurs o sa ma lamuresc ce si cum. Pana atunci scuze de intrebari noviceSmile
Am vazut un film foarte curat, filmat cu omd dar cu ceva obiective mai bune si cu ceva corectii de culoare in post, oricum rezultatul zic eu e incredibil pentru camera asta:
http://vimeo.com/...


Acum, mii de scuze, cand nu stim ceva, nu ne uitam sa vedem ce spune gugalu? Eu am gasit in trei secunde:

http://www.lumino...ic=56246.0

Cu pusul aici de secvente video, e cam imposibil, maximul e de 3 mega si ceva pe forum, si la editare sunt tufa de Venetia, am dat fisierele la un studiou profesional sa editeze, vedem ce obtin, poate pun pe Vimeo ceva, daca m-o lasa clientul. Oricum, calitatea este ca de camera profi de cateva ori mai scumpa, detalii peste tot, si o cromatica placuta si inconfundabila.
 
www.fotografu.ro
cojocaru27
cand nu ai prea mult timp de surf pe net si intri intr-o comunitate unde sunt altii cu mai multa experienta, te gandesti sa mai pui si cate o intrebare. Poate ca sunt prea "de incepator" intrebarile mele, dar that the community sense about.
Cel putin asa credeam.
Mersi de share.
 
DL
Aveti perfecta dreptate. Dar e bine de cerut ajutorul cand chiar nu gasim o solutie la o problema... daca e la indemana raspunsul, la doua clickuri distanta, e pacat de energie... ca nu sta nimeni sa raspunda la chestii simplissime si sa stea la taifas oricat de bine intentionat ar fi, timpul e marfa rara. Nu putem sta in explicatiile unora, trebuie sa ne obisnuim sa descoperim solutiile, termenii, metodele, si doar daca nu le dam de cap la cristalizarea lor, e normal sa recurgem la forumuri.
 
www.fotografu.ro
ToniGenes
@Cojocaru

Din pacate, nu prea sunt oameni pasionati de filmare aici.
Oamenii sunt pasionati doar de foto, nu si de video.
Intr-un fel este normal sa fie asa.
Iti spun astea doar ca sa scuz lipsa reactiilor si a comentariilor pe tema asta.

Eu sunt singurul care mai filmeaza, insa cu DSLR-ul (E-5).

Imi lipsesc crop-ul digital de pe OMD si focalizarea pe touchscreen. Sunt functii excelente pentru video.

DSLR-urile nu sunt optimizate pentru functia video si nici obiectivele.
Cu un mirrorless precum OMD este mult mai usor.

Eu filmez cu camera setata pe S-AF (single autofocus). La inceputul filmarii prefocalizez apasand butonul de declansare la jumatate, dupa aia dau drumul la inregistrare. Daca e nevoie in timpul filmarii, reajustez focalizarea apasand butonul de declansare pana la jumatate.
Nu focalizez manual pentru ca vreau calitate/claritate impecabila a imaginii.

Probleme ca cele semnalate de tine pot aparea daca ai camera setata pe C-AF (focalizare continua).

-
Editat de ToniGenes la 10-07-2013, 09:04
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
map
katran a scris:

DSLR-urile nu sunt optimizate pentru functia video si nici obiectivele.
Cu un mirrorless precum OMD este mult mai usor.

-


Pe OMD am observat si eu calitatea exceptional a imaginii si stabilizarea inegalabila. Pacat ca nu se puteau alege macar puncte de focus in timpul filmarii. Cu touchscreen ar fi fost minunat. Cred ca E-Pl5 are asa.

Dintre toate aparatele pe care le-am avut cu slt-ul sony cu 16-50 SSM am avut cea mai placuta experienta. Tracking si focus in timpul filmarii ultrarapide. Datorita oglinzii translucide are Phase detection in timpul filmarii.

Nu stiu daca la OMD un update de firmware ar putea adauga ceva pentru controlul autofocusului in timpul filmarii dar ar fi un plus.
Editat de map la 10-07-2013, 10:08
 
Cosmin
Cojocaru, autofocus continuu pe video in conditii profesionale e ceva cel putin discutabil. Toate camerele astea fac autofocus bazat pe detectie de contrast. Pentru a prinde focus, procesul consta intr-un proces de scanare cu intoarcere. Adica se comanda grupul de focus din obiectiv sa se deplaseze si se evalueaza periodic contrasul pe una sau mai multe zone din imagine. Asta e partea de scanare. Partea de intoarcere tine de faptul ca procesul nu se opreste atunci cand se obtine o masura a sharpness-ului peste un anumit prag ci atunci cand se observa o cadere de la o valoare mare. In acel moment, se opreste scanarea si se intoarce grupul de focus la maximul inregistrat. Practic scanarea depaseste punctul de maxim apoi se intoarce la acesta. Oamenii numesc asta focus hunting.

Acest lucru nu e deranjant pe still. Pe still ceea ce conteaza este rezultatul final, adica masura in care focusul a fost obtinut. Pe video conteaza insa si procesul prin care a fost obtinut, pentru ca intreaga secventa de autofocus este inregistrata si va fi vazuta in clipul final.

In filmarea cu DSLR-ul ca si in cinema, focusul se tine fix sau se trage cu mana. Il poti tine fix prin inchiderea diafragmei si focalizarea in mijlocul scenei (sau in hiperfocala), asa cum spunea dl Lazar. Asta nu-i neaparat o catastrofa pentru ca oricum de obicei afara filmezi cu diafragma inchisa pentru a obtine timpul de expunere de 1/60.

Atunci cand totusi vrei sa schimbi focusul in timpul filmarii, daca vrei sa faci video profi, n-ai incotro decat sa tragi focusul cu mana. Iarasi pentru multi nu e o catastrofa, pentru ca pentru video oricum se folosesc in general prime-uri luminoase cu focus manual. Tot din cinema, dslr-urile au imprumutat un sistem numit follow focus (http://www.f64.ro...focus.html). In estenta este vorba despre un mecanism cuplat la inelul de focus al lentilei si care permite ajustarea focalizarii intr-o maniera mai ergonomica, rezultatul final fiind net superior. In plus, acest sistem dispune de un disc alb pe care se pot marca pozitiile de focus pentru anumite puncte din scena. Pe platourile de filmare se marcheaza pe podea anumite puncte in care actorii trebuie sa se deplaseze conform regiei, iar operatorul regleaza in avans focusul corespunzator acelor puncte, marcand pe discul alb de pe follow focus pozitiile corespunzatoare. In timpul filmarii, el va trage focusul folosindu-se de aceste marcaje.

Stiu ca suna overkill ce spun eu aici si poate ca te gandesti ca astea sunt sf-uri de profesionisti. Te asigur ca majoritatea clipurilor alora pe care le vezi pe vimeo de zici ca ce misto ar fi sa fac si eu d-astea cam asa sunt facute. Nu-i usor, insa e un miracol ca un amator a ajuns sa aiba tot ce e trebuie sa poata faca video la nivelul asta.
 
map
Poate pt. focus manual ar mai fi o varianta de followfocus mai ieftina
clive_6_of_366_cheap_follow_focus_by_yerfdog5-d4mpjjr.jpg
 
TonyGoran
Cosmin a scris:

afara filmezi cu diafragma inchisa pentru a obtine timpul de expunere de 1/60.

.
Eronat Cosmin, in primul rand trebuie setata camera pe 1/60 (asta daca doresti sa filmezi 30fps) in mod normal setezi camera pe 1/50 pt un 24fps dupa care se regleaza diafragma si ISO
Editat de TonyGoran la 10-07-2013, 12:26
 
http://500px.com/tonygoran
cojocaru27
multumesc mult pentru informatii, foarte precise si detaliate, multumesc in special lui Cosmin. Eu lucrez ca art director si am asistat la o gramada de filmari si am mai prins si eu din spor cate ceva in teorie insa in practica nu m-am lovit de problemele astea. Stiu exact ce zici cu "sf-uri de profesionist" d'asta pe langa regizor si dop la o filmare exista si un sharphor(nu stiu exact cum se numeste) care se ocupa doar de sharpness-ul imaginii, asta e jobul lui. Am vazut metoda cu focus follow la filmari, stiam ca exista ceva si pentru 5d mark 2, dar nu stiam sa existe ceva asemanator pentru omd. Clipul de l-am postat eu de pe vimeo nu pare a fi facut cu follow, cel putin nu stiu cum ar fi putut marca dinainte o masina aflata in miscare, el filmaand din alta masina. Cred ca e facut altfel. In fine, important e ca se poate. Eu sunt foarte la inceput si probabil ca in timp o sa ma lovesc de toate problemele astea si o sa inteleg si rezolvarile, pana atunci ma las coplesit de entuziazm si ma grabesc sa scriu pe forum unde ma bucur sa gasesc oameni plin de pasiune care impart putin din cunostintele lor. Multumesc mult pentru info, cheers.
 
Cosmin
TonyGoran a scris:
Eronat Cosmin, in primul rand trebuie setata camera pe 1/60 (asta daca doresti sa filmezi 30p) in mod normal setezi camera pe 1/50 pt un 24p dupa care se regleaza diafragma si ISO

Imi cer iertare, Tony. Nu am inteles observatia ta. Cu 1/50 pentru 24p sunt perfect de acord. Dar nu cred ca asta vroiai sa subliniezi.
Eu spuneam ca pentru a obtine asemenea timpi, trebuie inchisa diafragma pentru a obtine expunere ok afara, pe timp de zi. Cu scuzele de rigoare, poti explica te rog cu ce am gresit?
 
TonyGoran
Eu din expunerea ta am inteles ca iti reglezi o diafragma in asa fel incat sa poti obtine un timp de 1/60Eu ce doream sa mentionez este ca se regleaza in primul rand timpul dupa care reglezi si diafragma (in functie de ce profunzime doresti) si foarte important se trage doar in modul manual, stiu ca ziua este mai dificil pt. o expunere corecta de aceea este bine sa utilizezi un filtru ND (preferabil fix si nu variabil)
Editat de TonyGoran la 10-07-2013, 12:25
 
http://500px.com/tonygoran
Cosmin
TonyGoran a scris:

Eu din expunerea ta am inteles ca iti reglezi o diafragma in asa fel incat sa poti obtine un timp de 1/60Eu ce doream sa mentionez este ca se regleaza in primul rand timpul de expunere dupa care reglezi si diafragma (in functie de ce profunzime doresti) si foarte important se trage doar in modul manual, stiu ca ziua este mai dificil pt. o expunere corecta de aceea este bine sa utilizezi un filtru ND (preferabil fix si nu variabil)


Ai dreptate. Fixezi timpul de expunere.
Si iarasi ai dreptate, nu se poate video fara ND. Multumesc pentru observatii.
 
ghinitai
Mi se pare impresionant ce au facut cu modul video din Canon 70D:

http://www.dprevi...d-focusing
 
cojocaru27
ma intreb de ce nu se poate schimba focusul in modul de filmare ca-n cel de still, cu degetul pe ecran, exact ca-n filmuletul cu 70d-ul? Probabil este o chestiune de firmware din moment ce la poze se poate, vb de omd m5 acum.
 
DL
cojocaru27 a scris:

ma intreb de ce nu se poate schimba focusul in modul de filmare ca-n cel de still, cu degetul pe ecran, exact ca-n filmuletul cu 70d-ul? Probabil este o chestiune de firmware din moment ce la poze se poate, vb de omd m5 acum.


Pai nu se explica mai sus clar si limpede ca apare efectul de pompa? Focus hunting, pentru anglofili.

"Toate camerele astea fac autofocus bazat pe detectie de contrast. Pentru a prinde focus, procesul consta intr-un proces de scanare cu intoarcere. Adica se comanda grupul de focus din obiectiv sa se deplaseze si se evalueaza periodic contrasul pe una sau mai multe zone din imagine. Asta e partea de scanare. Partea de intoarcere tine de faptul ca procesul nu se opreste atunci cand se obtine o masura a sharpness-ului peste un anumit prag ci atunci cand se observa o cadere de la o valoare mare. In acel moment, se opreste scanarea si se intoarce grupul de focus la maximul inregistrat. Practic scanarea depaseste punctul de maxim apoi se intoarce la acesta. Oamenii numesc asta focus hunting."
 
www.fotografu.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,232,491 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.