header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Praf pe senzor?
radu-123
Salutare! Vin cu o intrebare pentru cei mai experimentati. Ieri, neavand ce face, am facut cateva poze de test la OMD (la f22) si cred ca am un fir de praf pe senzor. Stiu ca la OMD nu trebuie curatat senzorul (nu trebuie atins fizic), asa ca am suflat doar putin cu atentie (cu un Rocket Blower), dar nu se duce. Cu ochiul liber nu se vede nimic pe senzor. Ce parere aveti din pozele atasate? Imi fac probleme degeaba?
2a.jpg 2_15.jpg
 
Ionut78
Cam da, abia se vede si la f22. Cred ca ar trebui sa incetezi cu testele si sa faci poze linistit, pana nu vezi pete pe pozele de zi cu zi nu ai de ce sa-ti faci probleme. Asa faceam si eu inainte si nu mai aveam timp de pozat la cate teste si curatari de senzor faceam Smile

LE : unde scrie ca nu este voie de atins senzorul de la OM-D ?
Editat de Ionut78 la 18-08-2013, 12:30
Olympus PEN
 
DL
Nu pare a fi praf ci o pata de ulei sau de saliva sau asa ceva. Nu merita atentie. Imagini dincolo de diafragma 11 nu merita de facut, scade fundamental calitatea imaginii.
 
www.fotografu.ro
radu-123
Va multumesc pentru raspunsuri. Asa voi face, oricum nu folosesc diafragme mai mari de 8, max. 11 din cauza difractiei. Mai bine nu te apuci sa cauti imperfectiuni, aproape sigur vei gasi Smile si dupa aceea ti-ai facut singur de lucru.
 
TonyGoran
Asa cum spunea si DL ignor-o, eu daca as avea doar pata aia pe senzorul meu ar fi parfum
 
http://500px.com/tonygoran
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,328,381 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.