header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Lansare OM-D PRO E-M1
Bogdan Mitea
Pe data de 10 septembrie va fi dezvaluit minunatul produs din titlu.
Cand va apare el pe piata? Asa cum ne-am obisnuit Asia si America vor fi primii ce il vor putea cumpara.
Lansarea in Europa este mereu una cu intarziere (chiar si de cateva luni) iar Romania este una din ultimele din lista.
Atunci cand reprezentanta de la noi reusea sa primeasca, intr-un tarziu, produsele "proaspat lansate cu 6 luni in urma" noi, utilizatorii, eram deja satui de review-uri citite din presa straina. Ni se prezentau niste produse despre care deja stiam totul. Asta dupa ce erau dezvaluite, mai intai, in cadrul unor conferinte "cu presa". Asadar, cumparatorii erau lasati mereu la sfarsit. GENIAL!!!!

Nu mai avem reprezentanta. Exista un importator cu un departament de relatii cu ... clientii care prefera sa cumpere din America, pentru ca este mai ieftin. Nu am nici cea mai vaga idee daca se va mai lansa ceva in Romania. Poate va face F64 ceva pe barba lor.

Dar daca facem noi lansarea? Daca reusim sa aducem noi aparatul in Romania dar nu dupa 6 luni de la lansare?
Olympus E-M1
 
Paul
Cineva trebuie implicat pentru partea financiara, cine va fi acela?
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
o intrebare simpla: vrea cineva acest aparat?
Olympus E-M1
 
marius2die4
Eu il vreau, dupa ce vad niste specificatii sau cum se comporta cu obiectivele 4/3
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Bogdan Mitea
Deja se cunosc aceste lucruri. Eu nu cred ca vor fi surprize pe data de 10 septembrie.
Olympus E-M1
 
marius2die4
Deocamdata sunt zvonuri, nu toate obiectivele sunt construite la fel.
De exemplu cate FPS poate?este rezistent la stropi?are ecran rabatabil?mufa sincronizare blitz are? si multe alte pe care as vrea sa fie. La fel daca costa pana in 1000 euro il vreau, peste nu consider ca merita investitia.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Bogdan Mitea
In Romania s-ar putea sa coste vreo 5500Lei cam cat Panasonic GH3 la F64. Sunt sigur ca va fi rezistent la apa, frig si praf. Ecranul va fi la fel ca la E-M5, poate un ecran ceva mai bun.
Olympus E-M1
 
Ionut Trufin
Eu prin lansare inteleg prezentarea produsului catre publicul larg urmata de punerea lui in vanzare. In cazul de fata cred ca e destul de complicata partea a doua, cea cu punerea in vanzare. Daca e vorba doar de a ajuta pe cineva sa cumpere un aparat pe care si-l doreste si pe care sa-l poata vedea mai multi e foarte bine dar nu cred ca o putem numi lansare.
Personal m-am ferit tot timpul sa cumpar ceva nou aparut in piata dar stiu ca sunt multi oameni incantati sa obtina un lucru de indata ce apare.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
DL
Bogdan Mitea a scris:

o intrebare simpla: vrea cineva acest aparat?


Totul depinde de senzor. Daca se comporta ca vechiul senzor de 16 Mp la noise si la latitudine de expunere, va fi interesant doar pentru cei care filmeaza sau folosesc obiective 4/3.
Daca la senzor vom avea un castig de 2 diafragme ( lucru de care ma indoiesc enorm) aparatul va avea o vanzare sigura. Daca nu... va fi vandut doar daca M5 devine "out of stock"... chestie trista dar posibila. Nu o sa tina 2 camere premium relativ asemanatoare concomitent in productie.
 
www.fotografu.ro
Bogdan Mitea
Nu ma gandeam la a ajuta pe cineva sa isi cumpere ceva. Dar daca e cineva, intre noi, doritor de a achizitiona acest aparat de la prima strigare atunci s-ar intruni o conditie ca noi sa fim primii care prezinta produsul in Romania. Am avea nu o lansare oficiala ci, pentru prima data, o lansare a clientilor, fanilor mult inainte de orice prezentare facuta de pseudo-reprezentanta.

Si am gasi noi si o metoda de recompensare a celui ce "se risca" achizitionand aparatul de la inceput.
Olympus E-M1
 
Paul
Eu il vreau cu siguranta, deja stiu destul cat sa stiu ca il vreau cu tot cu grip. Bine, trebuie sa aranjez finantele, dar de cumparat nici nu se pune problema sa nu il cumpar. De ce? Pentru ca lentilele de 4/3 pe care le am vor fi foarte fericite pe acest nou body, mai ales ca am si MMF-3 in dotare.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
Ai cum sa il iei din America? Sau te incanta mai mult cei 3 ani garantie din Romania pentru o diferenta de 3-400Euro?
Olympus E-M1
 
DL
paul_paun a scris:

Eu il vreau cu siguranta, deja stiu destul cat sa stiu ca il vreau cu tot cu grip. Bine, trebuie sa aranjez finantele, dar de cumparat nici nu se pune problema sa nu il cumpar. De ce? Pentru ca lentilele de 4/3 pe care le am vor fi foarte fericite pe acest nou body, mai ales ca am si MMF-3 in dotare.


Si eu o sa-l cumpar, dar dupa ce vad ce face de fapt si dupa ce se evapora prima serie. Am vazut la Viena la magazin la Mediagalaxy-ul de la SCS un OMD M-5 acum doi ani care tremura din IBIS de parca avea draci, si asta m-a facut sa stau de o parte cam un an... m-am gandit daca ala demo e asa, cum o fi seria... mereu sunt probleme la primele exemplare, pana intra in fabricatie bine...
 
www.fotografu.ro
Paul
Trebuie sa vad conditiile de vanzare de aici. La OM-D l-am luat imediat ce a aparut pentru ca primeai 10% inapoi in puncte F64 si in RO mai am un avantaj, daca pot, il iau pe firma. Pot risca sa il aduc din USA dar numai ca ultima varianta.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Bogdan Mitea
Si eu sunt interesat de el. Am comandat din SUA E-M5 chiar de la inceput si nu a avut niciun fel de problema. A ajuns cu intarziere pentru ca am depins de cine il aducea.
Olympus E-M1
 
Denis
DL a scris:
Totul depinde de senzor. Daca se comporta ca vechiul senzor de 16 Mp la noise si la latitudine de expunere, va fi interesant doar pentru cei care filmeaza sau folosesc obiective 4/3.
Daca la senzor vom avea un castig de 2 diafragme ( lucru de care ma indoiesc enorm) aparatul va avea o vanzare sigura. Daca nu... va fi vandut doar daca M5 devine "out of stock"... chestie trista dar posibila. Nu o sa tina 2 camere premium relativ asemanatoare concomitent in productie.


Asta nu presupune ca sunteti nemultumit de senzorul lui E-M5, nu?
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Bogdan Mitea
Se justifica trecerea de la e-m5 la e-m1 daca este o diferenta de 2 stopuri intre senzori.
Desigur ca nu totul se reduce la asta. De aceea DL, probabil, nu se va numara printre cei ce vor cumpara acest aparat la prima strigare.
Olympus E-M1
 
Denis
Dar se stiu lucruri concrete despre senzorul lui E-M1? Este tot senzorul lui E-M5?
OM-D E-M5, OM-1n, zuiko 12mm/F2, panasonic 20mm/f1.7, panaleica 25mm/F1.4, zuiko 45mm/f1.8, Zuiko 40-150mm, Zuiko 50mm/F1.8
Galerie foto: http://www.flickr...?details=1
 
http://www.flickr.com/photos/75495350@N07/?details
Bogdan Mitea
Pentru mine nu are importanta prea mare. De la E-3 la E-M1 diferenta de senzor ramane semnificativa.
Olympus E-M1
 
ghinitai
Mai mult ca sigur o sa fie tot senzorul din EM5, probabil putin tweakuit, in niciun caz diferenta de 2 stopuri sau chiar 1 stop. Am vazut prea multe lansari de aparate ca sa fie altfel.
Pretul la body e estimat ca va fi 60 de milioane si cel la 12-40 de 40 de milioane, deci nu va asteptati la mari schimbari. S-ar putea body cu obiectiv sa vina intr-un kit la un pret mai mic.
Eu o sa zic pas modelului asta, in primul rand pentru ca e facut special pentru fanii 4/3, pentru micro nu aduce nimic nou si e si destul de greu sa aduca dupa ce au bagat aproape totul in EM5. OMD-ul o sa-si mentina mult si bine pretul ridicat la specificatiile pe care le are, desi toti spera ca o sa si le ia pe degeaba dupa lansarea asta.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,291,665 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.