header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
E-410
DaBotta
Va salut , numele meu este Alex , si sunt cam nou in domeniul foto. De curand mi-am cumparat un aparat foto Olympus E-410. Aveam inainte ceva comapacte , dar am zis ca vreau sa ceva mai "reglabil". Am cumparat aparatul , si am inceput sa il butonez si sa ma joc cu el. Evident la inceput eram praf , varza , nu intelegeam ce ii cu atatea cifre , setari si pe mama naibii. Dupa multe ore de studiat forumuri si tutoriale pe youtube , am inceput sa inteleg cam ce face fiecare setare a aparatului si am inceput sa fac poze mai dragute si sa ma prinda fobia.
Aparatul l-am cumparat cu obiectivul de kit adica un 14-42mm cu F:1/3.5:5.6 . Intre timp tot cautand una alta , am dat peste niste licitatii pe ebay unde am gasit la un pret foarte bun niste obiective cu montura OM si mi-am achizitionat urmatoarele
- MIRANDA 28mm 1:2.8 MC MACRO
- ZUIKO 50mm 1:1.8
+ un BLIT MIRANDA 650 OM
Ca sa pot sa le montez pe montura mea 4/3 mi-am achizitonat un adaptor si totul merge perfect. Atata ca trebuie sa ma invat sa focalizez perfect ceea ce pozez.

Ce vreau sa va intreb , pt obiectivul de kit , de unde sa imi cumpar un capac protector spate , si un parasolar. Pe obiectiv scrie ca are diametrul de 58 , dar am vazut ca prinderea parasolarului este mai in exterior.

Au si acestea o anumita denumire sau ceva ? Ajutati-ma va rog
 
marius2die4
Bun venit si felicitari de achizitie.
La e410, vizorul e cam mic, nu prea poti face focusul prin el foarte bine;cea mai eficienta metoda ar fi sa il pui in Live View,iar in cadrul acesteia exita un mod in care poti activa lupa(prin butonul Info) si sa o activezi(butonul OK)la 7, 10X, cat consideri.
Capac spate de la f64 ar trebui sa fie la pret acceptabil.Parasolarul nu se merita cumparat, e prea scump, poate are un coleg forumist unul in plu si te ajuta.
Toate cele bune!
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,098,892 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.