header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Olympus Zuiko MFT 75-300m
Sorin
L-am achizitionat dupa Craciun si am avut timp in cateva zile sa vad ce poate.
Nu este mare diferenta fata de 70-300mm FT, poate putin mai sharp.
Cel mai mare plus il are la focalizare, este foarte rapida.
Este un obiectiv cu care iti faci treaba daca ai lumina. Impreuna cu EM1 poate fi exploatat la maxim.
Am sa pun cateva imagini (unele dintre ele nu au exif... am uitat sa fac setarea Exif-Jpeg la export)

Alte imagini cu 75-300mm la Vidra - La partia de schi
pc280009mic.jpg pc280015a.jpg 4_2_1.jpg 1_20.jpg pc280114ba.jpg 1a.jpg pc290239amic.jpg pc290145mic.jpg pc290174mic.jpg pc290335a.jpg p1020799.jpg p1020742a.jpg p1020605mic.jpg p1020848.jpg

Editat de Sorin la 03-01-2014, 15:03
OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
ToniGenes
Foarte interesante impresiile si pozele.
Pe masura ce il folosesti, mai posteaza aici...
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Sorin
Arhitectura. Au si Exif @Paul
p1060250a.jpg p1060248a.jpg p1060246a.jpg p1060245a.jpg p1060243a.jpg

OM-D E-M1
OM-D E-M5
... si alte maruntisuri

Galerie foto:
http://www.flickr...601174@N08
https://www.faceb...tos_stream
 
Paul
Bun, am intrat si eu in posesia unui 75-300mm II second hand.

Primele impresii:

- autofocus incredibil de rapid pe zone cu contrast
- pentru pasari in zbor nu il recomand deloc, face hunting la greu, chiar cu toate zonele de focus activate face de nebun curse si pasarea trece linistit pe lanaga tine si asta si la focale de 150-200mm. Am incercat si C-AF si tracking si nu este satisfacator cel putin la pasari in zbor.
- foarte sharp pana pe la 200mm
- constructie de plastic de calitate multumitoare, ridurile de platic din zona de actionare a zoom-ului se deformeaza usor in caz de zgariere.
- extrem de usor ca greutate, volum de asemenea excelent, insa parasolarul, care nu este inclus, este cel utilizat la obiectivul 4/3 70-300mm (LH-61E) care este cat casa poporului de mare. Personal imi voi cumpara unul colapsabil de cauciuc pentru ca nu vreau sa maresc diamentrul obiectivului cu 2.2cm.
- cursa zoom-ului mult mai buna decat la Panasonic 100-300mm dar parca putin mai greoaie decat la 75-300 MK 1
- are nevoie de multa lumina, dar eu l-am cumparat pentru a il utiliza acolo unde nu pot duce 50-200mm datorita greutatii. Pe E-M1 l-am utilizat destul de des la ISO 400 /ISO 500 si nu mi s-a parut ca se pierd multe detalii, deja insa la ISO 800 incepi sa vrei mai multe detalii si iti pare rau ca nu ai un obiectiv mai luminos.

Dupa parerea mea este un tele cel putin decent care satisface necesitatile de zi cu zi ale unui fotograf amator. Daca vreti mai mult, trebuie sa mergeti pe 50-200mm, sau asteptam sa vedem la ce bani iese 40-150mm, oricum nu va fi sub 4500 de lei cu siguranta.

Am atasat un cadru tras la 200mm cu multe culori cu contraste de toate felurile, pare rezonabil.
200mm_rsz.jpg

Editat de Paul la 16-01-2014, 22:48
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Multzam de impresii. Poza aia e foarte clara - rezolutie buna.
Stii cumva este comparativ cu 70-300 de pe DSLR ? Ma refer la claritate, ca la viteza de focalizare lucrurile sunt clare.

In mod suprinzator, cu 70-300 se pot face BIF-uri. Ies bine BIF-urile la 200mm. La 300mm ies bine doar daca subiectul este mai departe.
50-200 este obiectivul ideal pentru BIF-uri.
Editat de ToniGenes la 17-01-2014, 09:29
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Acum e greu de comparat, pe vremea cand trageam cu 70-300mm aveam un E-620 care nu avea rezultatele excelente ale E-5-ului si la focus nu puteam sa fac BIF-uri, claritatea era oricum sub 12-60mm pe care il aveam atunci, m-am uitat acum la cateva cadre trase cu el si mi se par foarte soft. Ce pot spune este ca 75-300 MK II este clar mai bun la rezolutie decat MK I, pentru ca lentilele au alt tratament, cel putin asa reiese din testele altora.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Dar cum merge pana la urma 50-200 SWD pe E-M1? Ai avut timp sa testezi ?
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Am facut ceva teste pe un patinoar si mi s-a parut rapid. Am in plan sa ies special pentru testul acesta cu 50-200mm si sa va spun cateva concluzii argumentate.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
ati observat cumva un zgomot ciudat, in timpul focalizarii, la utilizarea lui m.zuiko 75-300 II ?
La al meu, luat de nou, pe lumina putina si cand incepe sa faca hunting, se aude inauntru un zgomot, asa, ca o vibratie, ca un zbarnait, ceva de genul asta. Eu l-am trimis in service, impreuna cu EM5 (cu "okazia" EM5-ului) si a venit inapoi cu diagnosticul (in romana, de la MGT): "Defectiune: Lentila Motiv: Autofocalizare Actiune: Reglat". Obiectivul face, in continuare, acel zgomot. Aveti vreo idee?

Pe de alta parte, ati avut cumva obiecte trimise in service? Asa se procedeaza cu "raportul de service"? 6 cuvinte, scrise de MGT? Eu as fi curios de ceva direct de la cehi. La EM5 tot 6 cuvinte Defectiune: Electronica Motiv: Obturator Actiune: Inlocuit.
Editat de catacore la 14-07-2014, 23:42
 
DL
catacore a scris:

ati observat cumva un zgomot ciudat, in timpul focalizarii, la utilizarea lui mft 75-300 II ?
La al meu, luat de nou, pe lumina putina si cand incepe sa faca hunting, se aude inauntru un zgomot, asa, ca o vibratie, ca un zbarnait, ceva de genul asta. Eu l-am trimis in service, impreuna cu EM5 (cu "okazia" EM5-ului) si a venit inapoi cu diagnosticul (in romana, de la MGT): "Defectiune: Lentila Motiv: Autofocalizare Actiune: Reglat". Obiectivul face, in continuare, acel zgomot. Aveti vreo idee?

Pe de alta parte, ati avut cumva obiecte trimise in service? Asa se procedeaza cu "raportul de service"? 6 cuvinte, scrise de MGT? Eu as fi curios de ceva direct de la cehi. La EM5 tot 6 cuvinte Defectiune: Electronica Motiv: Obturator Actiune: Inlocuit.


Cate declansari aveati la M5? Era in garantie?
 
www.fotografu.ro
catacore
DL a scris:

catacore a scris:

ati observat cumva un zgomot ciudat, in timpul focalizarii, la utilizarea lui mft 75-300 II ?
La al meu, luat de nou, pe lumina putina si cand incepe sa faca hunting, se aude inauntru un zgomot, asa, ca o vibratie, ca un zbarnait, ceva de genul asta. Eu l-am trimis in service, impreuna cu EM5 (cu "okazia" EM5-ului) si a venit inapoi cu diagnosticul (in romana, de la MGT): "Defectiune: Lentila Motiv: Autofocalizare Actiune: Reglat". Obiectivul face, in continuare, acel zgomot. Aveti vreo idee?

Pe de alta parte, ati avut cumva obiecte trimise in service? Asa se procedeaza cu "raportul de service"? 6 cuvinte, scrise de MGT? Eu as fi curios de ceva direct de la cehi. La EM5 tot 6 cuvinte Defectiune: Electronica Motiv: Obturator Actiune: Inlocuit.


Cate declansari aveati la M5? Era in garantie?


da, e in garantie, e cumparat in decembrie. Nu cred ca are 5000 de declansari.
 
ToniGenes
Eu nu sunt convins ca obiectivul tau are ceva.
Sa vezi cum fac niste SWD-uri cand fac hunting. Smile
Ideal ar fi sa-l poti compara cu alt obiectiv 75-300 sa vezi daca face la fel sau nu.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
catacore
katran a scris:

Eu nu sunt convins ca obiectivul tau are ceva.
Sa vezi cum fac niste SWD-uri cand fac hunting. Smile
Ideal ar fi sa-l poti compara cu alt obiectiv 75-300 sa vezi daca face la fel sau nu.


nici eu nu sunt convins, insa un domn de la MGT mi-a zis sa-l trimit, cu ocazia EM-5-ului si pe acest 75-300, in service. Eu zgomote in obiective am auzit doar la VR-ul nikonului, in rest nu prea. Insa acum eu nu sunt convins ca i-au facut ceva in service, si eram curios de raportul cehilor. O sa testez zilele astea, sa vad daca e ceva diferit la imagini. Inainte, la 300mm, era cam soft. La 75mm era incredibil de sharp. Daca totusi au umblat in el, sper sa nu-l fi afectat in rau dpdv imagine.
 
ToniGenes
Putin probabil ca obiectivul tau sa aiba performante mai slabe dupa service. Multa lume a trimis obiectivul in service. N-am auzit pe nimeni sa se planga. Poti sa ai si ghinion, nu-i imposibil.

La 300mm ar trebui sa fie acceptabil de sharp cand il inchizi la F/8.0.

-
Editat de ToniGenes la 15-07-2014, 08:45
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
catacore a scris:

katran a scris:

Eu nu sunt convins ca obiectivul tau are ceva.
Sa vezi cum fac niste SWD-uri cand fac hunting. Smile
Ideal ar fi sa-l poti compara cu alt obiectiv 75-300 sa vezi daca face la fel sau nu.


nici eu nu sunt convins, insa un domn de la MGT mi-a zis sa-l trimit, cu ocazia EM-5-ului si pe acest 75-300, in service. Eu zgomote in obiective am auzit doar la VR-ul nikonului, in rest nu prea. Insa acum eu nu sunt convins ca i-au facut ceva in service, si eram curios de raportul cehilor. O sa testez zilele astea, sa vad daca e ceva diferit la imagini. Inainte, la 300mm, era cam soft. La 75mm era incredibil de sharp. Daca totusi au umblat in el, sper sa nu-l fi afectat in rau dpdv imagine.


da-mi pe privat o adresa de mail sa iti trimit o inregistrare cu zgomotul pe care il face al meu.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
@Paul: am trimis PM

am tras cateva cadre, imaginile la 300mm mi se pare ca arata mai bine decit inainte de service. Din pacate am tras jpeg-uri, desi ieri setasem aparatul pe RAW. N-am idee care-i treaba....
 
Paul
Am trimis acum pe email. Scuze de delay dar am fost foarte prins.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catacore
Paul a scris:

Am trimis acum pe email. Scuze de delay dar am fost foarte prins.


Merci, am raspuns pe e-mail.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,250,928 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.