header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M10
Eddy
as putea sa dau E5 cu 700 EU si sa mai pun 300 si sa iau un M-1 din State cu GARANTIE doar 1 an, dar chiar nu vreau sa dau E-5-ul, sunt foarte incantat de el si foarte multumit, lipsurile lui imi pun mintea la lucru si imi starnesc placerea de a improviza
 
red bull
Denis , treaba asta a zis-o domnul profesor Dinu Lazar , si m-as mira sa nu stie ce spune. Era un citat .
Eu am vazut diferenta cand fac un crop mai masiv , pierde din detalii mai mult decat 7-le. Dar nu mai vreau sa revin la subiect si sa sara din nou la beregata mea persoane care poate nici macar nu le-au atins aparatele astea .
Legat de pret , tu de ce crezi ca au spus multi ca pretul e cam mare ?
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
Denis a scris:

Mie nu mi se pare că imaginile făcute cu mirrorlessuri sony si juji sunt mai bune ca imaginile făcute cu E-M1. Dacă ar fi asa, toată lumea si-ar cumpăra mirrorlessuri APS-C. De ce ar mai cumpăra cineva E-M1 cu 70 mil când ar putea cumpăra Nex-6 cu 20 mil si ar si face imagini mai bune?


Treaba sta cam asa. O firma auto produce un motor senzational. Dar il pune pe o masina grea, proasta, cu suspensii oribile, care se conduce greu si are multe bube.
Asa e si cu aparatele.
Nu se reduce totul la senzor.
Nu inseamna nimic ca la modul absolut o imagine data de un senzor este mai buna decat o imagine data de alt senzor ( latitudine de expunere mai mare, zgomot mai redus, altfel de filtru Bayer, etc, etc)
Mirrorless-urile APS-C si FF au obiective mari, scumpe, putine - depinde de brand.
La Olympus poti convenabil sa iti faci o trusa cu luminoase care sa cantareasca 2 chile cu tot cu aparat - asta pentru mine este fundamental.
Pentru altii pot fi alte lucruri fundamentale, poate ei maresc mai mare si mai mult si un FF ii ajuta sa faca un print de 2m patrati - da, stiu, o sa ziceti ca majoritatea sunt amatori aici si ca viata e grea si ca nu se pune problema. Vorbeam teoretic.
Cu Oly fac imagini clare cam in proportie de 95%; rasfoind folderele cu imagini facute cu varfurile pe care le-am avut, Nikon D3x si Canon D1 Mk3s... acolo am imagini clare cam 50%... poate si sub... comparand cu ce fac acum.
La ora aia credeam ca e bine pentru ca nu aveam termen de comparatie.
De fapt back focusing-ul e mult mai puternic decat vedem la prima vizionare.
Nu mai zic de obiectivele care te rupeau la lingurica.
Cine vrea sa faca imagini grozave cu o trusa mica si extrem de placuta la folosit, gaseste in Oly o chestie grozava. Plus bogatia de accesorii si obiective, e un plus absolut, pe gustul fiecaruia exista ceva.
Tocmai printez niste A3 care arata bubuitor, facute cu M5. Pana nu crapa altceva nu iau.
 
www.fotografu.ro
digital_critic
red bull a scris:

Intre timp eu ma bucur de-al meu EM1 .
Sunt la F64 daca-l doriti in trusa personala .Sunt proaspete , inca sunt calde Thumbs up
Amin .


La ora actuala, M1 e singurul aparat OLYMPUS care merita luat nou din magazin... atat ca e doar 70 de milioane. Cu 10 mai ieftin decat E-5.
 
ToniGenes
E-5 nu cred ca se mai fabrica. Astea sunt stocuri vechi.
Pe price.ro l-am gasit la 5700 Ron.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
mircyx
Si acum, ca tot a sosit, cateva imagini asa cum au iesit din camera. Doar resize pentru up-load. Personal sunt incantat de experienta avuta in timpul utilizarii ei. Am folosit doar noul 14-42 EZ. Este excelent pentru filmare si control de pe smartphone/tableta pentru ca are tranzitii foarte fluide, iar stabilizarea isi face treaba.
p3130020.jpg p3130014.jpg p3130055.jpg p3130054.jpg p3130049.jpg p3130046.jpg p3130007.jpg p3120110.jpg p3120021.jpg

Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
mircyx
A fost mititelul si in delegatie.
p3140469.jpg p3140304.jpg p3140285.jpg p3140277.jpg p3140229.jpg p3140225.jpg p3140162.jpg p3140135.jpg

Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
DL
Mi se par excelente. Imagini de mare clasa. Dar nu sunt de acord cu ideea de " imagini cum au iesit din camera" - orice imagine merita si poate fi editata ca sa "dea" mai bine.
 
www.fotografu.ro
Paul
DPreview - Gold Award 80% http://www.dprevi...om-d-e-m10
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Are cineva idee de unde se poate achizitiona din Romania gripul Olympus ECG-1 pentru e-m10? M-ar tenta sa cumpar aparatul, dar neaparat cu grip din cauza ergonomiei, daca nu gasesc gripul mai astept si o sa iau e-m5-ul. La F64 la accesorii au pus gripul de la 5, trebuie sa le spuna cineva ca nu e compatibil, poate se sesizeaza si-l aduc pe cel corect.
Olympus PEN
 
Paul
Ia vezi pachetul asta:

http://www.f64.ro...-7845.html

sau asta

http://www.f64.ro...-7848.html

Poate iti convine mai mult oferta asta, ca tare irezistibila este. Smile

Exista si doar E-M5 cu grip la pret bun: http://www.f64.ro...-7845.html
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Am vazut si oferta la E-M5 cu grip, intr-adevar un pret bun. Inca o intrebare, la E-M10 am vazut o functie care imi place foarte mult si anume la autofocus intr-un singur punct am vazut ca exista varianta cu punct foarte mic ceea ce mie imi place foarte mult, fac multe poze close up si imi place sa focusez foarte precis intr-un punct mic, si intrebarea este, E-M5 are acesta functie?
Olympus PEN
 
Paul
Da, se poate muta activa functia de mutare a punctului de focus oriunde si se face zoom in acea zona, cu magnificare de 5x, 7x, 10x si 14x. Separat de chestia asta, ce difera intre cele doua modele este matricea punctelor de focus, E-M10 are 81 de puncte de focalizare, iar E-M5 are 35 de puncte de focus, ca distributie pe suprafata cadrului E-M10 acopera ceva mai mult, dar nu cu mult mai mult, insa numarul punctelor pe suprafata este net superior la E-M10. E-M5 a primit si el un update de firmware care permite micsorarea punctelor de focus pentru o precizie mai mare a zonei de focalizare, deci din punct de vedere al precizie poti sta linistit, doar ca sunt mai putine puncte, sincer, daca muti punctele de focus cu ajutorul rotitelor, te misti mult mai repede pe E-M5 pentru ca trece mai repede de la stanga la dreapta sau de sus in jos. Smile

Trebuie sa iti stabilesti prioritatile legat de dotari, eu am avut ocazia sa vad un E-M10 si nu este rau deloc, insa trebuie sa pui in balanta cateva lucruri foarte importante E-M10 vs E-M5:

Stabilizare - E-M10 3 axe vs E-M5 5 axe
Wheather proof - E-M10 nu / E-M5 da
WiFi - E-M10 da / E-M5 nu
Punctele de focalizare - 85 vs 35
Grip - E-M10 fara shutter button vs grip cu lacas de baterie si shutter button la E-M5
Portul de accesorii - E-M10 nu mai are
Blitz - E-M10 incorporat vs E-M5 la care se monteaza aditional
Display - E-M10 are rezolutia mai buna decat la E-M5

Eu zic ca pretul pentru E-M5 este unul mai mult decat corect cu tot cu grip, iar gripul este excelent, mai ales ca are button de shutter si daca iti doresti autonomie marita poti monta si cealalta jumatate cu alt acumulator. Acumulatorii se consuma pe rand, deci nu trebuie sa fie la fel.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Ionut78
Multumesc Paul pentru detalii, deocamdata singurul motiv serios care inclina balanta spre E-M10 ar fi pretul, daca as avea 3500 de lei acum in buzunar as lua E-M5. Numarul de puncte de focalizare nu prea ma intereseaza deoarece 90% din poze le fac cu punctul central si reincadrare. Nici displayul nu ma intereseaza foarte tare, mai mult ma intereseaza daca sunt diferente la EVF, am inteles ca cel de pe E-M10 e putin mai mare. Weather proof, wifi si alte gizmoduri nu ma intereseaza, pe mine ma intereseaza ergonomia, sistemul de focalizare si EVF-ul. Sa nu uit, pe E-M10 as avea avantajul minor ca foloseste aceasi baterie cu E-P3-ul si am vreo doua baterii de rezerva. Mai astept putin , ma mai gandesc, vb. aia, mai bine masori de 10 ori inainte sa tai odata..
Olympus PEN
 
ToniGenes
Ionut78 a scris:

Are cineva idee de unde se poate achizitiona din Romania gripul Olympus ECG-1 pentru e-m10?


In Romania l-am gasit in doua locuri:
http://www.price....=0&y=0

La prima firma din lista scria ca il au pe stoc.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
GTSk8tr
Salutare,

Ma bate gandul sa trec de pe E-410 pe OMD EM - 10. Cineva care detine EM -10 imi poate spune daca se merita investitia si aici ma refer la calitatea pozelor, viteza autofocus(in diverse conditii: lumina slaba, etc...), zgomot imagine la ISO ridicat, calitatea imaginii prin vizor, calitatea obiectivelor M 4/3. Sunt nehotarat daca sa merg pe mirrorless sau sa raman pe DSRL, dar asta insemna schimbarea marcii deoarece la Olympus gama DSLR a stagnat. Am citit o gramada de review-uri despre mirorless si cam majoritatea claseaza aceasta gama sub DSLR. Daca e sa merg pe caracateristicile OMD -ului parerea mea este ca ar fi pe DSLR, dar ca sa fiu convins as vrea parerea cuiva care si detine OMD EM-10.

Multumesc.

P.S.

Nu-mi sugerati sa merg sa-l testez in magazin ca sincer in coltul de tara unde ma aflu nu am vazut vreodata un asemenea aparat(aici sunt la putere Canon si Nikon)
 
ghinitai
Daca ne si spui din ce colt de tara esti poate se gaseste vreun binevoitor din zona sa-ti arate aparatul in actiune. EM10 ar trebui sa intreaca E410 la toate capitolele enumerate de tine.
 
titeldragomir
Greu de dat sfaturi...acum si EM-5 este la un pret destul de interesant.
Ca diferente majore ar fi...constructia, EM-10 este un EM-5 mai micut..cu ceva "matze" mai noi.
Cit despre calitatea imaginilor...acea majoritate care claseaza aceasta gama sub DSRL..probabil ca nici nu au pus mina pe unul in viata lor. Cind am luat EM-5-ul am facut teste bara la bara cu un Nikon D7000...la calitatea imaginilor este aproximativ similar....am ales EM-5 pentru dimensiuni si greutate. ( eu fac mai mult fotografie de strada).
Daca tot vorbim de calitatea imaginilor...urc cu ISO pina la 3200 fara stres..imagini perfect utilizabile fara sa trag aproape deloc de NR..chiar si 6400 cu putin NR este perfect utilizabil.
EM-10 are niste imbunatatiri tehnologice fata de EM-5..dar si niste minusuri..nu are stabilizarea si nici nu este rezistent la stropi si praf.
Daca ai maini mari...recomand EM-5..daca nu te deranjeaza miniaturizarea lui EM-10...eu zic ca fata de ce ai acuma..va fi o diferenta foarte mare. Un EM-10 cu citeva obiective vor fi egale in greutate cu un body de DSLR.
Oricum...imaginile din acest topic spun totul.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
mircyx
Nu il am (inca) dar l-am testat 1 saptamana. Sfatul meu este sa tii cont de ce a scris Titel referitor la handling si scopul utilizarii. Sper sa nu intelegi ca nu are stabilizare, are, dar in 3 axe fata de 5 la EM-5 si EM-1. Uman vorbind este greu sa faci diferenta intre 3 si 5 axe de stabilizare, poate doar in modul video.

Personal am fost foarte incantat de ce stie sa faca. Daca esti si muscat de fiorul tehnologic al zilelor noastre asta este ceea ce iti trebuie. Mic, versatil, ecran bun, declansarea prin touch utila in multe situatii, conectivitate WIFI cu orice smartphone pentru control TOTAL. Daca iti place sa fotografiezi vietati il pui pe un trepied, il conectezi la telefon, te indepartezi si incepe distractia. Blitz-ul integrat suficient de puternic ca sa isi faca treaba la ziua copilului sau a amantei.

Calitatea imaginilor este comparabila cu aparate mult superioare.

Vezi ca mai sus in acest post am pus imagini facute cu el, inclusiv low light.

Eu nu vreau sa dau E5-ul si astept doar sa ajunga mai accesibil. Mi-a ramas pe creier.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
ToniGenes
Legat de viteza de focalizare in lumina slaba, cred ca mirrorless-urile actuale (E-M5, E-M1, E-M10) bat E-5-ul cu orice obiectiv pus pe el (inclusiv 12-60mm).
N-am facut teste riguroase, dar asta a fost impresia mea - ca diferentele sunt prea clare ca sa se puna problema vreunui test.

Mirrorless-ul a plecat la drum de la zero intr-o perioada cand DSLR-urile erau de mult timp pe piata, de aia multa lume le considera gama inferioara.
Timpul a trecut, mirrorless-urile au devenit din ce in ce mai performante. In momentul asta sunt egalul DSLR-urilor. Fireste ca au si plusuri si minusuri, la fel ca si DSLR-urile.
Am tot scris aici pe forum despre avantajele si dezavantajele lor in comparatie cu DSLR-urile, nu o sa mai deshid subiectul. Cine vrea sa citeasca poate sa caute.

Pe scurt : merita E-M10 din toate punctele de vedere, iar fata de E-410 vor fi imbunatatiri majore la toate capitolele: viteza de focalizare, calitatea imaginii, vizor, functii...etc.


-
Editat de ToniGenes la 12-04-2014, 12:08
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,225,065 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.