header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
OM-D E-M10
mircyx
Referitor la KIT problema se pune ce vrei sa faci cu el:

1. In special foto - sfatul meu este sa cuperi doar body, iar de pe forum sa iti faci la un pret bun un DZ cu 14-42 si 40-150, eventual un 45 daca te dau banii afara din casa.
2. Si video - as opta pentru body si de pe forum 12-50 mm, care iti ofera si macro la pachet. Nu stralucit obiectivul dar este weather sealed si daca n-ai ce face si vrei sa iesi putin in ploaie poti proteja doar aparatul.
3. Mult video - as opta pentru kit-ul cu 14-42 pancake si 40-150 SH. 14-42 nu este foarte practic la foto in viteza fiind asistat electric. De asemenea nu il poti opri exact la distanta focala dorita, dar perfect pentru locuri stramte si street discret, pentru depozitarea aparatului, video fara zgomot indus de obiectiv si cu tranzitii line pe zoom. Cel mai tare este ca in modul de control prin WI-FI cu telefon / tableta poti face zoom in/out de la distanta.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
boreal2007
Salutare,

Sunt nou pe acest forum si nu am habar unde trebuie sa caut, dar, cu scuzele de riguare, va intreb daca senzorul de pe acest OMD E-M10 este acelasi cu cel din E-PL5?

Multumesc,
Cristi
 
boreal2007
Pardon - "scuzele de rigoare", brr
 
GTSk8tr
Cu siguranta il cumpar in special pentru foto, pana la urma asta e rolul unui aparat foto. Nici pe mine nu ma incanta obiectivul pancake. Vreau sa folosesc acest aparat atat pentru poze de interior poze de strada cat si wildlife. La E 410 am un 14 - 42 si 40 - 150 si sincer imi acopera cam tot ce ma intereseaza. Nu pot sa zic ca nu m-ar incanta un 75 - 300, dar mi se pare destul de intunecat acest tele 4,8. Chiar daca E - 410 este un model vechi motivul pentru care vreau sa trec pe OMD este in primul rand ISO care la 410 este foarte mic si deja de la valori de 400 in sus este dea dreptul suparator zgomotul. Sunt curios cam cum se simte trecerea de la un DSLR la un OMD la care vizorul este electronic; de la un focus pe detectie de faza la unul pe detectie de contrast(cel din urma criticat de multi fotografi ca ar fi mai lent si mai putin precis). As opta pe EM - 10 deoarece am ocazia sa-l iau din state unde este mai ieftin ca la noi. M-ar incanta si un EM 5 dar de diferenta de bani as prefera sa-mi iau un obiectiv.
 
mircyx
La inceputurile lor mirrorless-urile nu erau rapide si poate ca trebuia sa iei in considerare unele dezavantaje, dar a contat portabilitatea. Acum sunt putine DSLR-uri care tin pasul cu ML-urile de top. 75-300 testat si nu este magistral. EM-10 il vei gasi surprinzator de rapid. Referitor la celelalte diferente te vei obisnui usor mai ales cand vei descarca imaginile.
Olympus OM-D EM-1 + HLD7 / mZD 12-40 mm / mZD 75-300 II / Olympus FL 36R
 
www.photoblog.com/mircearaducan
Paul
GTSk8tr a scris:

Cu siguranta il cumpar in special pentru foto, pana la urma asta e rolul unui aparat foto. Nici pe mine nu ma incanta obiectivul pancake. Vreau sa folosesc acest aparat atat pentru poze de interior poze de strada cat si wildlife. La E 410 am un 14 - 42 si 40 - 150 si sincer imi acopera cam tot ce ma intereseaza. Nu pot sa zic ca nu m-ar incanta un 75 - 300, dar mi se pare destul de intunecat acest tele 4,8. Chiar daca E - 410 este un model vechi motivul pentru care vreau sa trec pe OMD este in primul rand ISO care la 410 este foarte mic si deja de la valori de 400 in sus este dea dreptul suparator zgomotul. Sunt curios cam cum se simte trecerea de la un DSLR la un OMD la care vizorul este electronic; de la un focus pe detectie de faza la unul pe detectie de contrast(cel din urma criticat de multi fotografi ca ar fi mai lent si mai putin precis). As opta pe EM - 10 deoarece am ocazia sa-l iau din state unde este mai ieftin ca la noi. M-ar incanta si un EM 5 dar de diferenta de bani as prefera sa-mi iau un obiectiv.


Am avut cam toate DSLR-urile fabricate de Olympus pana la E-5, iti pot spune ca in afara de viteza de focalizare pe care o aveam cu 50-200 SWD pe E-5 nu regret absolut nimic. Am E-M1 si E-M5 si mi-a trecut anul trecut prin mana un E-420 si mi-am putut da seama de diferentele de tehnolgie a senzorului vazand lipsa de detalii de pe E-420, as zice ca E-5 e cu 3 clase peste iar E-M5 cu 10, cam asta ar fi gradul de comparatie.

O sa ramai socat de ce inseamna focus in low light pe m4/3. Doar E-5 se misca mai bine dintre DSLR-uri, in rest, tot ce am avut din seria E-XXX era in pom la viteza de focalizare. Nu vei regreta alegerea facuta, asta iti pot spune din experienta, dar binenteles toate au un cost.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
Acum depinde si la ce vrei sa-l folosesti: nu stiu foarte bine cum sta 420-ul la AFC , dar deocamdata nici OMD-urile nu stau foarte bine. Diferenta de ani si faptul ca senzorul e mai nou o vei vedea . Mie avantajul cel mai mare / bun mi se pare ca este acuratetea focusului ; niciodata nu am vazut back-focus sau front-focus la OMD . Exact unde ai focusat - acolo se face focusul , la DSLR-uri mai dadea rateuri . Zgomot in imagini vei avea si cu aceste aparate , dar nu suparator si oricum la editare pozele vor fi ok ; adevarul este ca daca tragi ORF si Jpeg ,cred ca vei fi incantat si de Jpeg Thumbs up daca nu esti invatat sa faci editare minutioasa. Sa iei in calcul si doua-trei obiective fixe ,acolo vei vedea diferenta cu adevarat .
Parerea mea..
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
Pentru cine nu stie, E-410 are 3 puncte de focalizare, 3 fps-uri, sistem antic de focalizare, vizor minuscul, senzor depasit, n-are deloc IS.
E-410 + 70-300 focalizeaza cam de trei ori mai incet decat E-M10 + 75-300. Si cred ca la fel si cand comparam obiectivele de kit (14-42mm) sau orice alte obiective.

Asa cum spune Paul, vei fi in alta liga la toate capitolele, inclusiv la vizor. Te vei simti mult mai confortabil cu un vizor mare, iar vizorul electronic de pe OMD este ok.

Legat de C-AF, nici DSLR-urile nu sunt infailibile. Cititi review-ul lui Pentax K3 - varf de gama. A iesit destul de sifonat la testul de C-AF. Surpriza mare, pentru ca judecand dupa specificatii parea o buna alegere pentru sport, actiune rapida.

-
Editat de ToniGenes la 13-04-2014, 17:21
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
LaMa
http://www.clubul...tipa-2014/
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
red bull
Multumesc LaMa ,dar l-am postat si eu cu o ora mai devreme. Pfft
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
LaMa
Imi cer scuze, nu am observat... sau nu m-am uitat unde trebuie. Sad
OMD EM5, Olympus E-3, E-520, E-510
 
titeldragomir
LaMa a scris:

Imi cer scuze, nu am observat... sau nu m-am uitat unde trebuie. Sad


Este postat pe un topic gresit..macar aici are legatura postarea ta cu aparatul despre care se vorbeste.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
DL
http://www.imagin...e-m10A.HTM
 
www.fotografu.ro
Paul
Un review excelent, foarte bine realizat.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Stiti ca aveam o discutie despre ISO-100 vs. ISO-200 acum cateva saptamani.
In review-ul asta se spune ca detaliile sunt mai bune la ISO-100 decat la ISO-200 pe E-M10. Este acolo si o comparatie....

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
therealovy77
"Mie avantajul cel mai mare / bun mi se pare ca este acuratetea focusului ; niciodata nu am vazut back-focus sau front-focus la OMD"

Eu da. La E-M5 - ul meu, care face back-focus (si cu 25mm/1.8 si cu Pana 14-45mm), cam procent 35% din poze.
L-am folosit la un mic botez si intr-o excursie la munte (pe zi si pe noapte, interior-exterior, indiferent de diafragma) si folosit cu cele 2 obiective de mai sus a facut constant back-focus. Am incercat cu punctele de focalizare pe auto sau fixe, cu sau fara face detection, si la toate pozele ratate mi-a confirmat focusul (gresit, avand back-focus) in punctul corect unde vroiam eu sa focalizez. Ceva rezultate mai bune am obtinut cu punctul de focalizare cat mai mic (de pe marire).
Vreo idee?
Multumesc.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
Paul
update de firmware pentru a putea utiliza punctele mici de focus.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
therealovy77
L-am facut, dar inca nu le-am utilizat. O sa incerc si asa.
Multumesc de sfat.
E-M1 + E-PL7 + mZD 14-150mm/f4-5.6 II + mZD 17mm/1.8 + blitz Oly FL36.
 
DL
therealovy77 a scris:


Eu da. La E-M5 - ul meu, care face back-focus (si cu 25mm/1.8 si cu Pana 14-45mm), cam procent 35% din poze.


Pe mine ma mira enorm asa ceva, pentru ca fizic este imposibil. Ar fi interesant de pus niste imagini cu backfocusing aici si de facut niste teste clasice, cum ar fi ala cu creionul pe ziarul inclinat sau cu mira fotografiata inclinat.
Eu am zeci de mii de imagini facute cu M5 cu toate obiectivele posibile si nu am backfocusing si nici nu am auzit pe cineva sa aiba.
Faceti o serie de imagini cu focus manual si cu autofocus sa vedeti ce se intampla. E usor de facut claritatea altundeva si apoi e de vina aparatul.
 
www.fotografu.ro
titeldragomir
Daca o camera are probleme de focus...aici vorbim de BF, toate cadrele vor iesi cu probleme de focalizare. Nu se manifesta aleator acest tip de problema. Eu zic ca problema este in alta parte, dar nu la camera.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,195,794 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.