header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Obiectivul preferat
red bull
Ca si in titlul topicului:
- Voi ce obiectiv utilizati cel mai des , sa zic cel mai uzual / zi de zi . Binenteles pe M4/3 . Si binenteles de ce?
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
DL
Mie imi e greu sa spun de ce. Pur si simplu asta e statistica.

20pana - 45%
12 - 25%
45 - 20%
diverse altele ( vreo 4) - 10%
 
www.fotografu.ro
red bull
Probabil folositi 20-ul de la Panasonic mai mult pentru ca e distanta focala cea mai confortabila , aproape de 50-ul de pe FF . Banuiesc. Probabil cu 25-ul de la Oly o sa fiti si mai aproape de ideal.
E doar o parere. Asa gandesc eu.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Bogdan Mitea
Eu in acest moment folosesc destul de mult 19mm Sigma.
Imi place foarte mult 45mm de la Olympus.
Preferatul ramane cel mai putin folosit: 35-100mm Olympus.
Cand va sosi 12-40mm Olympus se va transforma in obiectiv principal.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
17 si 45...si in curind banuiesc ca si 25...care este focala mea preferata.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ToniGenes
Este discriminare, dom'le, ce se intampla pe topicul asta. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
haide Toni, zi si tu sa stie toata lumea. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Paul
ah, si sa nu uit, nu vreau sa insir obiectivele cele mai folosite si ordinea lor pentru ca le folosesc in functie de tipul de iesire, in general la iesiri in natura zoom-uri, 12-40mm si un tele lung, iar la strett si eveniment fixe si zoom-uri, mai nou utilizez cu mare bucurie 25mm f1,4 Panaleica pe 4/3 iar pentru creativitate incerc destul de des Samyang fisheye.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
red bull
Katran , ca sa nu fie discriminare deschide o noua discutie cu obiectivele 4/3 Party
Paul era vorba de obiectivul preferat , inteleg ca-ti plac toate , dar nu ai unul pe care il folosesti mai des decat celelalte?
Eu cred ca daca as avea 25-ul ( indiferent daca ar fi Pana sau Oly) l-as folosi cel putin 60 % din timpul cand sunt cu aparatul in mana; vreo 25 % as merge cu 45-ul si restul ar 12-50-ul pus pe macro sau pe 12 pentru landscape , eventual 40-150-ul cand va fi sa fie ( pentru subiecte mai indepartate si la care nu m-as putea deplasa)
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
ToniGenes
Eu o sa deschid un topic cu obiectivele pe care le folosim cel mai rar si de care nu dorim sa ne despartim. Smile

Aici fiecare om o sa-ti spuna ca foloseste la greu obiectivele pe care le are (din cauza ca nu are altceva).
Saracul ala care n-are decat 14-42mm o sa-ti spuna ca foloseste mult 14-42mm. Smile

Cred ca problema trebuia pusa in felul urmator : ce obiectiv folosesti cel mai des si esti si multumit de el (adica nu esti tentat sa-i faci upgrade).

In ceea ce ma priveste, 12-60mm este un obiectiv excelent care acopera toate nevoile mele pentru focale scurte. Nu o sa-mi doresc niciodata ceva mai mult de atat.
Daca as fi pe m4/3 si as avea 12-40mm, as fi frustrat ca e prea scurt.

La tele-uri am folosit alternativ 50-200mm si 70-300mm. Niciunul din ele nu este solutia perfecta. Visam la 300mm F/2.8, un obiectiv pe care probabil nu o sa-l cumpar niciodata din cauza pretului.
A fost anuntat 300mm F/4.0. Daca este performant si la un pret bun, o sa-l cumpar. Va fi probabil obiectivul care acopera perfect toate nevoile mele si care nu ma va face sa-mi doresc si mai mult.


-
Editat de ToniGenes la 28-02-2014, 09:20
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine. Nu este vorba de obiectivele la care visam , este vorba despre obiectivele pe care le detinem si pe care le folosim; poate e multumit de 14-42 pentru ca nu a incercat altceva , dar e ok daca ne impartaseste din experienta lui ( crezi ca el nu e constient de limitarile obiectivului? )
Dar poate am gresit cand am scris ''daca as avea 25-ul'' . Deci revin:
- eu folosesc 12-50-ul si sunt destul de multumit de el , si 45-ul la portrete in general ; doar pe astea doua le am si nu ma simt limitat de ele . Probabil in viitorul apropiat voi achizitiona 25-ul. Daca voi ramane pe Oly. ( ma enerveaza putin limitarea cand vine vorba de un crop mai maricel / mi se pare ca se pierde destul de mult pe partea asta)
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Paul
Red - nu am unul pe care il folosesc mai des pentru ca inainte sa plec de acasa la o iesire foto, in functie de locul in care trebuie sa fotografiez, imi aleg obiectivele cu care merg, apoi aleg geanta sau rucsacul, totul in functie de iesire, natura, hiking, eveniment de interior sau exterior, sport, street, etc. De exemplu ce sa fac cu fixele pe creasta Fagarasului? le car degeaba, am nevoie de un zoom usor, de filtre si eventual un tele cat mai usor cu putinta. Cam asta este povestea mea, alte persoane au cu siguranta alte preferinte.

Obiectivele pe care le iubesc sunt doar cateva insa, 14-35mm, 35-100mm si 25mm Panaleica, toate 4/3 (Panaleica, doar pe E-M1 focalizeaza ok), urmeaza apoi 12-40mm.

Referitor la crop, daca ne referim strict la 12-50mm nu aparatul este de vina (adica senzorul) ,ci rezolutia oferita de obiectiv, ea nu este de ajuns, la 45 este alta poveste.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
DL
Paul a scris:

De exemplu ce sa fac cu fixele pe creasta Fagarasului? le car degeaba, am nevoie de un zoom usor, de filtre si eventual un tele cat mai usor cu putinta.


Asa am gandit si eu cand am fost in Tibet. Rau lucru. Inainte de rasarit cand erau lumini senzationale si expunere de diafragma 2 la 1/15 si 6400 ISO imi muscam mainile cu 12-50. Idem la o ora dupa apus. Deci totul e relativ.
 
www.fotografu.ro
DL
red bull a scris:

Probabil cu 25-ul de la Oly o sa fiti si mai aproape de ideal.


Cred ca totul e relativ, nu exista ideal, sau daca exista, e foarte elastic. Pe mine 20 ma satisface mie in suta, 25 mis e pare putin prea lung pentru ce fac eu.
Sa nu uitam ca la FF focala "perfecta" unde diagonala e egala cu distanta focala e de 43mm si ceva.

50 mm s-a ales ca standard pentru ca asa a vrut mushchiu` lu` Oskar Barnack si pentru ca asa era estetica acum aproape 100 de ani ( cand a fost facut Leica... prototipul are deja 100 de ani...)
 
www.fotografu.ro
red bull
Ce intelegi prin eveniment ? fotografiezi la nunti ,botezuri, parastase / sau eveniment in sensul de concert ,eveniment in familie, si din-astea?

Nu Paul , eu vad diferenta la crop fata de alte aparate pe care le am sau le-am avut , diferenta intre obiective este infima comparativ cu alte aparate de la alte marci. Parerea mea e ca diferenta nu e de la obiective , e de la senzorul ala cat capu'de viespe .
Asta e ,avantaj si dezavantaj.
Sunt de acord cu domnul DL , eu daca as avea 12-le sigur l-as lua daca as merge pe munte .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Eddy
cel mai mult folosesc ZD50macro, Summilux25 si sunt cu ochii dupa un ZD8mm fisheye
GAS-istul din mine se gandeste sa achizitioneze 12-60SWD si viseaza la ZD150/2 si ZD300/2,8
colectionarul se uita dupa OM35/2 si viseaza la OM21/2, OM90/2macro si OM100/2
@DL
multumesc de informatia - Sa nu uitam ca la FF focala "perfecta" unde diagonala e egala cu distanta focala e de 43mm si ceva.
asa am mai descoperit o calitate a obscurului ZD11-22, deci daca il pun la 22 mm am focala ''perfecta''.
Editat de Eddy la 28-02-2014, 11:40
 
therealhive
hop si eu
Panasonic Leica D Summilux 25 mm 1.4 <- obiectiv preferat
Zuiko Digital 14-54mm II 1:2.8-3.5 <- obiectiv folosit cel mai des.
Zuiko Digital 35 mm f3.5 Macro + EC-20 <- pozele preferate
... da pe pe M4/3
 
catacore
DL a scris:

Paul a scris:

De exemplu ce sa fac cu fixele pe creasta Fagarasului? le car degeaba, am nevoie de un zoom usor, de filtre si eventual un tele cat mai usor cu putinta.


Asa am gandit si eu cand am fost in Tibet. Rau lucru. Inainte de rasarit cand erau lumini senzationale si expunere de diafragma 2 la 1/15 si 6400 ISO imi muscam mainile cu 12-50. Idem la o ora dupa apus. Deci totul e relativ.


sa-mi fie cu iertare, dar cred ca peisagistii folosesc mult trepiedul. Probabil asta e solutia pentru "ora albastra".
 
Ionut Trufin
Pe 4/3 folosesc destul de mult si imi place 14-54 versiunea 1. Pe locul 2 ar fi 35 macro si abia pe 3 40-150.
La m4/3 folosesc cel mai des 19 de la Sigma. Cel mai mult imi place 45.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
DL
sa-mi fie cu iertare, dar cred ca peisagistii folosesc mult trepiedul. Probabil asta e solutia pentru "ora albastra".


Aveti dreptate, doar ca eu nu sunt peisagist... nu fac decat din mana fotografiile.
As zice ca sunt un trairist emotional care prefera sa se miste liber.
Cu M5 pot cobora linistit la timpi de expunere incredibili si asta ma face fericit... dupa ce am carat o viata toate trepiedele si monopiedele imaginabile imi ajunge...
 
www.fotografu.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,561 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.