header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Incetosare vizor pe ploaie OM-d EM5
cornelpetrescu
Salut,
Weekendul trecut am stat vreo 6 ore pe vreme ploioasa cu un Oly OM-D EM5.
Am observat o problema si anume , in vizorul electronic, imediat sub geamul exterior s-a format condens, ceata. Practic a devenit inutilizabil. A trebuit sa folosesc live-view.
In mod sigur nu era aburit obiectivul, pentru ca l-am sters si problema persita.
A mai patit cineva asa ceva? E ceva inclus in garantie?
Aparatul a cazut odata de la 20 centimetri pe ciment si are putin geamul de la vizor zgariat, pentru ca mi-am pierdut o perioada ocularul si am ochelari.
 
Paul
Am avut eu ceva asemanator, dar a disparut destul de repede. Era foarte frig afara, plouase, o umezeala in aer foarte mare si cand il duceam la ochi se aburea, dar daca il lasam in pace se dezaburea. Acum nu stiu daca la tine mai este si alta problema. OM-D E-M5-ul meu este din 2013, al tau este cel de la mine? Cat timp a ramas aburit?
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
cornelpetrescu
E cel de la tine. Vreo 2 ore a ramas.. Sad
Aburirea e in interiorul vizorului din pacate.
 
Paul
seamana nitel cu ce am patin si eu la al meu, la mine a durat cam juamatate de ora, am patit si la DSRL mai demult, se pare ca nu ne putem pune cu legile fizicii. Smile Ma gandesc ca singura sansa ca sa nu se abureasca ar fi sa fie ori vid , ori un gaz special in interiorul vizorului, ceea ce cred eu ca nu este cazul. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Parca s-au mai plans si altii pe internet despre problema asta.

E-M5 ramane o camera semi-PRO. Nu se compara cu o camera profesionala precum E-5 sau poate chiar si cu E-M1.
(n-am auzit pe nimeni sa se planga de problema asta la E-5, probabil nici la E-M1).

Sase ore de pozat in ploaie cred ca e prea mult pentru E-M5. Sper ca n-ai schimbat obiectivele pe ploaie.

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cornelpetrescu
Bine,
E prima oara cand am patit si ma intrebam. Multumesc pentru raspunsuri.
In orice caz, e un aparat extraordinar....si l-am folosit ca atare Grin
 
ToniGenes
Dar intrebarea cu schimbatul obiectivelor ramane. Ai schimbat obiective in timpul cat ai pozat ?
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
DL
ca sa fim mai precisi: daca a pus obiective neproiectate sa fie udate.
 
www.fotografu.ro
cornelpetrescu
Intradevar am schimbat obiective si obiectivele erau un Panasonic 14mm si un Olympus 45mm. Ambele nu sunt "weather sealed"
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,291,036 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.