header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Probleme E-pm2
sileh
Salut, imi poate spune cineva daca a avut experienta cu serviceul la aparate achizitionate de la f64? mi-am luat un e-pm2 acum 1 luna jumate si a inceput sa faca figuri rotita din spate pt control, practic nu se mai poate folosi pt ca e prea sensibila si l cea mai mica atingere schimba setarile singura intro parte si in alta, oare daca trimit camera la f64 o repara sau primesc alta noua? am mai citit pe net si se pare ca mai multi au problema asta cu rotita deci sunt putin sceptic in privinta ca s-ar putea repara fiind mai mult o problema de proiectare sau design.
 
Paul
In Romania de service se ocupa cei de la MGT, trebuie sa suni la ei sa le spui ce problema ai, in mod normal asta este un defect si trebuie reparat asa ca suna la ei luni, iata aici datele de contact: http://mgt.ro/art...-1906.html
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
sileh
Paul a scris:

In Romania de service se ocupa cei de la MGT, trebuie sa suni la ei sa le spui ce problema ai, in mod normal asta este un defect si trebuie reparat asa ca suna la ei luni, iata aici datele de contact: http://mgt.ro/art...-1906.html

Nu ar trebui intai sa vb cu ceai de la f64? ms de info
 
titeldragomir
Poti vorbi unde preferi, sau unde este mai usor pentru tine....insa de ajuns, tot acolo ajunge..adica la MGT.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
sileh
titeldragomir a scris:

Poti vorbi unde preferi, sau unde este mai usor pentru tine....insa de ajuns, tot acolo ajunge..adica la MGT.

Ma gandeam sa i sun pe cei de la f64 sa le spun de problema, in caz ca nu se poate repara sa imi returneze banii sau sa imi dea alt model.
 
Bebe
Mie mi-au schimbat o compacta Canon, careia nu-i mergea blitul, dar asta a doua zi dupa ce am cumparat-o. Uita-te pe certificatul de garantie, si vezi daca trebuie dus la f64 sau MGT.
 
sileh
Aseara am suflat tare pe butoane si pe rotita si si-a revenit deocamdata... oricum calitatea materialelor ce foloseste olympus lasa de dorit fata de panasonic.
 
ToniGenes
Ala este cel mai slab aparat de la Olympus. Nu este de mirare ca sunt materiale proaste.

Insa la calitatea materialelor Panasonic este mult sub Olympus, si nu spun asta din "patriotism". Olympus nu inseamna doar E-PM2.

PS- Probleme la rotita "X" erau si la DSLR-urile Olympus mai jos de E-3/E-5. Rotita aia cred ca a fost gresit proiectata. Insa probleme apareau dupa cateva zeci de mii de cadre. Trebuia curatata in service.

-
Editat de ToniGenes la 07-04-2014, 21:50
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
@sileh - Legat de calitate te contrazic, am acasa un Panasonic G3 si fata de OM-D E-M5 este o gluma proasta la materiale si proiectare. Nu ca i-ar scuza pe cei de la Olympus, dar E-PM2 este cel mai ieftin produs al lor pe MFT, asa ca nici nu ne putem astepta la calitate premium.

@katran - Dslr-urile nu au avut rotita de meniu, cred ca de la E-P1 au inceput prostia asta.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
DSLR-urile aveau rotita cu care comutai modul : A, P, M, ....
Aia facea probleme. Bine, probabil ca e altfel fata de rotita de pe E-PM2.

OK, in general DSLR-urile erau foarte bine construite, insa rotita aia nu era punctul forte.

Am mai vazut la "mini"-uri, ca se duce vopseaua in jurul butonului de declansare.
In loc de E-PM2 as prefera un E-P3, chiar daca are senzor vechi. Conteaza mult si restul.

-
Editat de ToniGenes la 08-04-2014, 08:43
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Paul , compara EM5 cu GH3 / varfuri de gama / altfel e cu adevarat o gluma Wink.
katran , rotita aia cred ca are probleme si la EP3 . Cand a cumparat catacore EP3-ul de la mine imi spunea ca simte cum rotita aia parca nu ar merge chiar cum ar trebui. Mie nu mi s-a parut suspect nimic la ea , dar acum cand citesc despre asta s-ar putea sa fi avut dreptate Cata . Vom vedea in timp daca se plang si altii.
Vin cu precizarea ca , binenteles, i-am spus lui Cata atunci ca poate sa mi-l trimita inapoi daca i se pare ceva suspect si ca-i returnez banii / dar l-a pastrat .
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
Paul
La cat costa GH3, ar trebui comparat cu E-M1, ele sunt varfurile de gama, binenteles pastrand proportiile avand in vedere ce vechime are GH3, iar E-M5 (3500 de lei la F64) se compara direct cu Panasonic G6 (3000 de lei), cam astea sunt corespondentele intre modele dupa parerea mea. Am pus mana la F64 si pe GH3 impreuna cu inca cativa colegi de forum si tuturor ni s-a parut ca viewfinder-ul nu este ok iar plasticul este unul ieftin pentru o camera premium. Cei de la Panasonic au reputatia asta din pacate. La Olympus cele mai prost realizate sunt E-PL1, E-PL2 si E-PM1 si E-PM2. Celelalte modele sunt mai solid construite, insa la orice model din gama ieftina se vede ca s-a facut economie la materiale.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Bogdan imi povestea ca tot atunci (la F64) a mai comparat Panasonic 100-300 cu Olympus 75-300.
Spunea ca 100-300 este mult sub 75-300 ca si constructie si manevrabilitate.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
red bull
Paul , le compari in functie de preturi sau ca varf de gama ? Varf de gama este GH4 acum si ala ar trebui comparat cu EM1 ; GH3 cu EM5 , dar e doar parerea mea.
Am avut si EPL2 si EP3 , mie nu mi s-a parut cu nimic mai rasarit in constructie EP3-ul fata de EPL2 . Si da , trebuie sa le fabrice cu carcasa din metal pentru ca nu prea au grip si ai toate sansele sa le scapi din mana , pe cand la Pana nu prea e tendinta asta / sta bine in mana.
Dar ma rog ,poate sunt eu mai mult obiectiv decat subiectiv , desi sunt deja la al patru-lea aparat Olympus si Pana doar unul. Poate e adevarat si sunt mult mai bine construite aparatele Oly fata de Pana. Pe mine nu ma deranjeaza deloc daca e din policarbonat sau plastic aparatu' , nu vreau sa bat cuie cu el, si se pare ca si plasticul din ziua de azi e super ok .
Hai sa ne oprim aici si sa animam forumul prin alte parti pe unde are nevoie Wink
O zi buna tuturor.
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
sileh
Paul a scris:

La cat costa GH3, ar trebui comparat cu E-M1, ele sunt varfurile de gama, binenteles pastrand proportiile avand in vedere ce vechime are GH3, iar E-M5 (3500 de lei la F64) se compara direct cu Panasonic G6 (3000 de lei), cam astea sunt corespondentele intre modele dupa parerea mea. Am pus mana la F64 si pe GH3 impreuna cu inca cativa colegi de forum si tuturor ni s-a parut ca viewfinder-ul nu este ok iar plasticul este unul ieftin pentru o camera premium. Cei de la Panasonic au reputatia asta din pacate. La Olympus cele mai prost realizate sunt E-PL1, E-PL2 si E-PM1 si E-PM2. Celelalte modele sunt mai solid construite, insa la orice model din gama ieftina se vede ca s-a facut economie la materiale.



si e-pl5 are aceeasi problema cu rotita practic e aceeasi camera doar ca are tilt screen si 2 butoane in plus, e-pm2 e prima mea camera m/43 inainte am avut o compacta mai serioasa un panasonic lumix lx7 si avea o constructie foarte robusta din metal dar trecerea la e-pm2 ma dezamagit putin privind materialele folosite la constructia aparatului dar in afara de asta calitatea imaginii pe care o reda este ireprosabila, am citit undeva ca in mai/iunie olympus va lansa noua gama de camere pen sper sa fie facute mai decent.
Editat de sileh la 08-04-2014, 12:30
 
Paul
Mda, rateu de proiectare, nu stiu ce i-a apucat de insista cu rotita aia idoata, vor ei sa aiba mai multe butoane dar in realitate mai rau te incurca. Eu intre E-PL1 si E-P1, prefer E-PL1 pentru ca am butoanele cum trebuie si nu ma trezesc ca la E-P1 ca ating din greseala rotita si dau peste cap setarile. Au reusit de au pus rotita asta si pe Fl-600R, sper sa nu ma trezesc cu probleme la ea.

Detalii despre buba aici: http://www.dprevi...t/51188601
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
In link-ul pe care l-ai postat, este cineva care sugereaza ca firmware-ul v.1.2 ar rezolva problema asta.

Apoi este cineva care a facut actualizarea, dar nu s-a rezolvat problema.
Dupa aia sunt doi oameni (unul are chiar E-PM2) CARE au facut actualizarea respectiva si au constatat ca problema s-a rezolvat.

Deci este de incercat si un update de firmware. Mai este cineva care a rezolvat problema turnand cateva picaturi dintr-un lichid pentru curatat contacte (vezi ultimul comentariu).

-
Editat de ToniGenes la 08-04-2014, 13:15
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Asa este, ultima persoana zice asa:

Just in case anyone is having this problem...

I was having the same problem with my EPL5...super touchy dial...firmware update did nothing. I put a couple of drops of good quality contact cleaner in the centre and around the edge of the wheel, rotated it a few times and the problem has definitely disappeared.


Doar ca eu nu mi-am permis sa dau indicatii de acest gen pentru un aparat nou, dar asta poate fi rezolvarea.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
Glad Parau
Paul a scris:

Asa este, ultima persoana zice asa:

Just in case anyone is having this problem...

I was having the same problem with my EPL5...super touchy dial...firmware update did nothing. I put a couple of drops of good quality contact cleaner in the centre and around the edge of the wheel, rotated it a few times and the problem has definitely disappeared.


Doar ca eu nu mi-am permis sa dau indicatii de acest gen pentru un aparat nou, dar asta poate fi rezolvarea.


aceiasi problema apare si la sony nex, is sensibilele contactele, iar solutia este buna. fie spray de contacte sau spirt sanitar.
Sony NEX 6/Olympus G.Zuiko 42mm f1.7/Industar-69 28mm f2.8/Tokina AT-X 50-250mm f4-5.6/Tokina RMC 35-105mm f3.5/Helios 44-2 Zebra M39 "RatLens"/Canon 38mm f2.8 adaptat
Konica Minolta 5D + 35-70 f4
SonyEricsson C901 cu control manual
Olympus mju-1 si 2
Toate de vanzare. Smile
 
http://www.flickr.com/photos/98349320@N04/
jeff
dupa nu foarte mult timp de la achizitie a aparut si la mine aceasra problema, si, recunosc, a fost foarte frustrant, pt ca in rest pm2 este foarte simpatic. dupa ce m-am uitat pe forumuri, am incercat, in lipsa unuo spray de contacte, sa dau cu putin parfum de tip spray in zona (nu conteaza ce parfum, numai alcool sa contina), dupa care sa astept putin pt a se evapora, iar dupa aia sa rotesc mai energic rotita in ambele directii. pt mine acesta solutie a dat rezultat, n-am probleme cateva saptamani, dupa care, cand buba revine, aplic aceeasi solutie Smile
pm2 - em10 - 9-18mm - 25mm - 45mm - 75mm
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 6
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,289,325 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.