header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Stiri . Cu bune si cu rele.
Bogdan Mitea
Are dreptate ghinitai. De la Olympus lumea a avut si are asteptari mari la fiecare lansare. Ne-au obisnuit cu inovatii, cu o calitate buna a materialelor etc.
La Panasonic daca un produs e din cel mai ieftin plastic nu se va supara nimeni. Dar asta spune multe si despre clientul-tinta al companiei.
Olympus E-M1
 
ToniGenes
Vine o actualizare de soft pentru E-M1 si EM-5 II.
Imbunatatirile sunt pentru fotografia pe timp de noapte si cea subacvatica.

http://www.olympu...elease.pdf

-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cojocaru27
http://www.dprevi...mos-sensor

finally something to talk about. daca tot ziceati de mine ca sunt hater si ca am de comentat la tot ce scoate olympus, in special la m5 mark 2, uite ca nu sunt chiar nebun.

Cum vi se mai pare acum m5 mark 2 fata de full frame sensor, 5 axis stabilization si 4k internal recording???? suna penibil ce are de pus m5 mark2 pe hartie, nu? si toate comentariile ca nu le poti avea pe toate intr-un corp atat de mic mirorless like. uite ca se poate si se poate si cu senzor full frame, ce sa-i mai zici!!!!

eu unul incep sa strnag bani deja pentru A7s 2 - imaginati-va ala ce o sa aduca in joc. deja imi e mila de olympus. sincer va zic. panasonic incearca macar sa tina pasul si o face cu brio. Am filmat de curand cu panasonic gh4 si nu suporta comparatie - alta liga - ca sa nu mai ziceti ca vorbesc doar din auzite.

bafta!
 
ToniGenes
Asta este o camera de $3199, de trei ori mai scumpa decat E-M5 II si este evident in alta gama.
N-are nicio legatura cu ce fac Olympus sau Panasonic.

Ok, daca ai un buget de minim 5000 $ pentru body si obiective, este super ok camera. Multa bafta !


-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
cojocaru27
este 3200 pentru ca e prima care pune pe masa tot ce inseamna varf de tehnologie la ora actuala. Panasonic, ca de Olympus nu mai are sens sa vb, trebuie sa dea drumul la featurerurile pe care inca le tine inchise daca vrea sa ramana in joc. Si tocmai ce a lansat un nou firmware spre testare, cel cu v-log. Deci urmatorul model, gh5 o sa fie in aceasi zona cu multe de oferit pe parte video si probabil la un pret comparativ cu m5II.

In alta ordine de idei sony ofera la 3200 de dolari ce alte camere ofera incepand cu 10k$, uita-te la linia c de la canon. Deci da, cine o sa aiba bani de canon c line o sa mearga pe sony cu tot cu obiective. restul, poate si eu o sa mearga pe gh4/5.

in fine, se pare ca lumea e prea orbita de dragostea pentru olympus sa vada ca mai exista si altceva dincolo de brandul asta. Ceilalti ofera mai mult si asta face bine intregii industrii, o impinge mai departe. respect sony!
 
d3xmeister
Sincer sa fiu nu inteleg entuziasmul. Simte cineva nevoia de 42MP ? Pentru mine ar fi o pedeapsa.
Comparatia cu EM5 II e cel putin hilara. Compara marimea si greutatea lui EM5 II cu un obiectiv echivalent. Compara apoi si pretul. Despre ce vorbim ?

Lumea nu intelege ca totul e un compromis si nu exista masa gratis. Imi aduce aminte de un prieten care a trecut de la Logan la C-Klasse si ne tot spunea ce diferenta mare e, uitatnd sa mentioneze diferentele enorme de pret de achizitie si intretinere, si faptul ca atunci cand mergem la balta la peste e nevoit sa lase Mercedesul acasa si inchiriaza un Logan.

Daca tot suntem la capitolul m4/3 sucks, de ce nu comparam si cu Canon 1D X ?
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Ionut78
Devii plictisitor cu acest gen de comentarii malitioase toate indreptate impotriva Olympus, si avand in vedere ca este un forum in special pentru cei pasionati de aceasta marca consider ca esti si lipsit de bun simt sa tot arunci cu noroi.
Oricum pentru cine are ochi sa vada, Olympus este marca cea mai indreptata spre fotografi si nevoile lor si cred ca au inovat cel mai mult dintre toti producatorii in ultimii ani, repet pe partea de fotografie, nu video.
Poate ar trebui sa existe si o rubrica speciala pentru cei pasionati de partea video, acolo cred ca ar putea Cojocaru sa improaste cu noroi fara sa mai para lipsit de bun simt.
Olympus PEN
 
cojocaru27
offf, saracul ratiu ce se mai zvarcoleste citind commentul lui ionut78. o - o sa lupt pana la ultima picatura de sange, ca tu sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine - iti spune ceva?!? probabil nu. de democratie ai auzit? de libera exprimare ai auzit? de a avea o alta parere decat a majoritatii ai auzit? nu mai confundati lucrurile. nu da nimeni cu noroi cu lipsa de bun simt. lipsa de bun simt are commentul tau, dar probabil nu prea esti obisnuit cu alte pareri, mai ales diferite de a ta. e cam trist.
 
d3xmeister
Cojocaru, fiecare are dreptul la opinie. Intrebearea mea, democratica, este: ce cauti mai exact aici pe un forum cu scule total inferioare nevoilor tale ? Vorbesc serios, n-am vazut pe forumurile Skoda nici un fan Bentley spunandu-le ce de rahat este caruta lor, dar pe forumurile foto vad ca se practica. Daca ai banii pentru Sony, poti trai cu compromisurile, si prioritatile tale sunt sute de magapixeli, ISO 1.000.000 si 16k video, felicitari, ai de unde alege.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
catacore
do you remember red_bull??

do you miss him Wink ??

* * *

apropos, tot libera exprimare a dus si la macelul dela hebdo.....
Editat de catacore la 12-06-2015, 03:12
 
Bogdan Mitea
Cojocaru, baietii au dreptate. Eu am inteles ce doresti si am transmis catre reprezentanta: video mai bun pe Olympus. Se lucreaza la asta. La fel cum si Sony lucreaza la aspecte pe care nu le-a pus la punct. Si pentru care utilizatorii se plang si spun exasperati: Sony sucks. Unii dintre ei raman pe Sony, altii pleaca.
In momentul de fata imi permit sa spun: suficient!
Nu vreau sa se lase cu suspendare.
Olympus E-M1
 
titeldragomir
cojocaru27 a scris:

h

Cum vi se mai pare acum m5 mark 2 fata de full frame sensor, 5 axis stabilization si 4k internal recording???? suna penibil ce are de pus m5 mark2 pe hartie, nu?

bafta!


Sun din categorii diferite...nu mai compara mere cu pere... aduna toate informatiile+avantaje/dezavantaje si o sa ai rezultatul final.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
cojocaru27
@bogdan, suna a amenintare asta? cum adica sa se lasa cu suspendare? pentru ce? ca imi spun parerea fata de produsele noi de pe piata si mai ales fata de olympus? brand pe care il detin si il folosescSad( intamplator o sa mai dau niste bani catre olympus, pentru un lens wide prime, multumesc pentru amenintarile astea, super. cam asa intelege brandul asta sa se poarte cu utilizatorii marci lui, prin amenintari venite de la reprezentatii lor pe forumuri ca asta. excelent. go ahead, susspend me. oricum eu informatiile de care am nevoie nu mi le iau de pe forumul asta, poti sa stai linistit. si nici nu o sa duc dorul unor comunisti care inteleg sa suspende pe cineva pentru ca are fix alta parere. Intamplator nu doar eu am parerea asta, mai iesiti putin din bula asta in care v-ati bagat. Mai cititi si ce scriu altii mai destupati un pic la minte : dpreview, eoshd, the camera store, etc.

@d3x, caut ce cauta fiecare, sa-si spuna o parere. si nu o sa dau 5000 de dolari pe un sistem sony pentru ca e un pic peste nevoile si nivelul meu. o sa ma bucur nemapomenit de mult de inovatia adusa pe tava si o sa profit de un gh4 sau 5 care o sa fie nevoit sa tina pasul. sau poate un a7s II care sa fie mai accesibil. asta e ideea. nu ma astept sa intelegi, stai linistit si pozeaza fericit cu ce ai, nu prea conteaza ce anume.

@titel, gap-ul este tot mai mic. nu compar mere cu pere. era o mica refulare. Mai stiti cand toata lumea zicea ca nu se poate si 4k si stabilizare pe 5 axe intr-un body atat de mic??? Uite ca se poate si cu un full frame on top. Ia-o si pásta!!! toti mi-ati sarit in cap ca sunt eu exagerat si nebun. Acum cateva luni va ziceam ca tehnologia este pe o muchie de cutit si ca imediat o sa asistam la o evolutie tehnologica remarcabila in zona asta. nu am rabdare sa caut exact commentul de atunci. oricum ca si atunci e penibil cum olympus trage sa stoarca tot mai mult dintr-o tehnologie veche de 3 ani deja, fara imbunatatiri pe parte de IQ - ZERO - dar ii reuseste inca, datorita inocentei multora ca voi care se bucura la un buton in plus pe body, la 1 stop in plus la stabilizare si 100 de pixeli mai mult la vizor. cam asta e adevarul. Felicitari, keep up the good work on behalf of olympus marketing strategy.
Si ca sa revin la topic, cand olympus a lansat m5 mark2 pe care il asteptam ca si cand, l-au pozitionat ca pe modelul lor pro-video. Au incercat si o campanie de marketing cu aparate folosite inca inainte sa apara si cu content lansat pe net in ziua lansarii. Doar ca ce sa vezi, produsul nu a livrat. Si oamenii cu coloana vertebrala nu au facut review-uri platite - au zis cam cat de prost e pe video - vezi andrew ride. Asa ca @bogdan, poti sa transmiti tu ce vrei reprezentantei, totul e o gluma aici in tara. Nu au ei nicio putere in zona asta. in schimb ai putea sa iti revizuiesti atitudinea e stapan pe plantatie. NU ai dreptul sa suspenzi pe cineva pentru ca isi spune o parere argumentata!!! Si nu vb din auzite, am postat aici filmulete facute cu m5 mark1 strs la maxim si mai nou am lucrat cu gh4, chiar stiu ce zic. spre dezamagirea voastra.

V-as saluta cu sa traiti tovarasi, dar e prea trist.
 
cojocaru27
@catacore, redbull mi-a scris pe private. incerca sa ma atentioneze, e fix cum zicea si el. NU ma asteptam totusi sa fiu amenintat asa pe fata cu o suspendare. Ma amuza de-a dreptul. E fix nunta muta cu horatiu malaele. tristo-comic.
 
Paul
Am intrat si eu azi pe forum, dupa multe zile... Ei bine gasesc aceste posturi cu ton agresiv.

Ce cred eu ca trebuie inteles, acest forum este privat, este sustinut din banii personali ai adminilor si daca vreun admin vrea sa inchida forumul maine, o poate face fara da fie nevoit sa ofere vreo explicatie vreunui membru. Asa ca nu mai faceti atata valva aici ca si asa suntem o mana de oameni. Daca vreti sa urlati catre Olympus ca ceva nu merge bine, cautati adresa lor oficiala ca sigur nu este greu de gasit suportul din Cehia, Germania sau UK.

Chiar nu veti altceva mai bun de facut decat sa va luati la cearta?
Editat de Paul la 12-06-2015, 12:02
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
@ Cojocaru

L-ai inteles gresit pe Bogdan:
1. Vroia sa previna ceva. In astfel de situatii discutia o ia la vale, oamenii ajung sa spuna vrute si nevrute. Uneori se ajunge atat de departe incat suspendarea este o solutie.

2. Exista drept la opinie, insa una civilizata
Una este sa spui : "Olympus mi se pare NEcompetitiv", alta este sa spui: "...mi se pare penibil...mi-e mila Olympus..."....etc.
Stii de ce ?
Pentru ca suntem pe forumul Olympus, pentru ca aici sunt fani Olympus care iubesc marca asta si care se simt jigniti cand vorbesti asa.

I-am spus lui RedBull la un moment dat, iti spun si tie: fa un cont pe Nikon si scrie acolo ca: Nikon D5400 (sau ce model vrei tu) sucks, sau ca este mult sub Sony A7 II R.
Cred ca in secunda urmatoare iei ban si 1001 "suturi" de la ceilalti utilizatori .
Aici la noi lumea este rabdatoare.

3. Bogdan nu are atitudine de stapan pe plantatie, din contra, este un om cu mult bun simt care tine cont de parerile celorlalti. Si daca te uiti mai sus, cam toata lumea si-a exprimat dezacordul fata de cum pui problema. Mi se pare normal atunci ca Bogdan sa ia o pozitie.


Nicio problema, exista drept la opinie, dar sa nu uitam unde suntem aici si cum vorbim.

-
Editat de ToniGenes la 12-06-2015, 12:14
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Cojocaru, intamplarea face ca sunt stapan pe aceasta plantatie.
Asa cum spunea katran, iti cer doar sa o lasi mai moale, ca ai inceput sa deranjezi atmosfera. Aici preferam sa vorbim despre fotografie intr-o maniera relaxanta.
Pe munca mea sa vina unul si altul sa imi tulbure ciorba si invitatii e o treaba pe care o pot tolera o perioada dar nu la infinit.
Prin atitudinea lui Redbull forumul a pierdut niste oaspeti fantastici, satui de atmosfera pe care o incingea.
Asa cum spunea Paul, daca ai o frustrare/suparare atat de puternica solutia nu este sa o strigi aici.
O sa trec peste jignirea cu comunistii, o consider mai degraba amuzanta.
Olympus E-M1
 
cojocaru27
ok, inteleg. este forum facut pe banii vostrii si puteti face cum vreti voi. intradevar aveti acest drept. insa cred ca nu trebuie sa uitati ce inseamna un forum si pentru ce anume e facut el. daca vreti fotografie, atunci faceti un forum care sa se numeasca asa. Sau un blog, ca e mai potrivit. Intamplator forumul asta se numeste olympus, si se discuta despre asta - competitiv sau nu, dupa caz.

imi fine, imi cer scuze ca v-am tulburat ciorba. Am crezut ca la masa asta se discuta lucrurile asa cum sunt. Si daca se intampla ca un invitat sa aiba alta parere nu o sa fie poftit politicos afara din local. probabil m-am inselat.
consider totusi ca nu am jignit pe nimeni niciodata si daca am spus ceva in care cred, am spus-o pentru ca asta e o parere general valabila. Asa cum ziceam si mai devreme, iesiti putin din bula asta in care va dati dreptate intre voi, o sa vedeti calumea pe afara are si alte pareri.

inca o data, scuzati deranjul. o sa cant la alta masa.
 
Bogdan Mitea
Singura ta contributie este sa ne ametesti de cap.
Orice casa are reguli. Cine le incalca in mod repetat mai bine isi vede de ale lui.
Olympus E-M1
 
d3xmeister
Cojocaru, este evident din toate conversatiile din ultimul timp ca tu esti agresorul.
Eu sunt membru pe acest forum de la inceput, iar la un moment dat am trecut complet pe Nikon. Am scris aici pe forum de ce am luat decizia respectiva, practic pentru ca Olympus nu avea video pe alta camera in afara de E5 care devenise prea greu sa il car, plus lipsa de obiective rapide in focus in lumina slaba (in afara de SWD-urile care nu erau suficient de luminoase). Dupa ceva timp am postat si o comparatie intre cele doua sisteme, chiar aici pe forum.
Ghici ce ? Nu s-a iscat nici un conflict. La fel si cand am ales Panasonic in dauna Olympus datorita functiei video.
Oamenii de aici sunt de bun simt, dar trebuie sa intelegi ca in aceasta comunitate nu ne dorim agresivitate, jigniri si flame.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 1
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,065 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.