header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Strategia Olympus pentru viitor
DL
Cand a fost lansat sistemul de masurare pe lumini si umbre pe spot, la OM3 si apoi OM4, Oly era in varful piramidei. Doar Minolta mai avea ceva similar, dar nu atat de simplu si intuitiv de folosit.
Ce face sistemul... se inspira din sistemul introdus de Ansel Adams, si ajuta obtinerea unor rezultate perfecte la expunere, daca vrem sa masuram pe alburile cu detalii sau pe negrurile cu detalii, introducand niste supra sau sub expuneri standard.
Deci Dvs practic masurati un obiect normal, introducand o supraexpunere de 2-3 diafragme, cu "spot highlight", ceea ce chiar daca pare a da rezultate, nu e normal si arata de fapt hibele sistemului.
Pentru mine, cel mai deranjant mis e pare incapacitatea sistemului de a genera timpi de expunere foarte scurti; folosirea blitului la 1600 sau 3200 ISO la subiecte apropiate este imposibila - le arde - ceea ce arata folosirea unor tiristori de slaba calitate.
La Canon pot pune blitul pe TTL si il pot folosi la 6400 ISO la 1 m, ceea ce la Oly nici nu poate fi vorba. Ma rog, ar mai fi probleme.
 
www.fotografu.ro
Paul
Da, oribila treaba cu ISO mare, am verificat-o si eu acum, singura modalitate prin care am facut blitz-ul sa se apropie de adevar a fost sa pun blitul pe "A" nu pe "TTL A" insa tot nu este bine.

Durerea mea este alta, pe E-5, acelasi blitz functiona exemplar, comandam cu aparatul blitz-urile pe remote perfect. Apoi cu FL-50R pe aparat era mai mult decat multumitor, nu aveam nicio propblema, TTL impecabil, poate trebuia o compensare mica pe plus, acum insa, pe OM-D, totul e in balarii. Am facut o comparatie directa cand aveam ambele body-uri, cu setari similare pe ambele controlam acelasi grup de blitz-uri, pe E-5 totul ok, pe OM-D bezna. Sa aiba legatura cu faptul ca masurarea expunerii se face direct pe senzor? Eu cred ca ei stiu foarte bine ce bube au dar nu au gasit o rezolvare, daia nici nu s-au omorat sa scoata blitz-uri noi, cred ca lucreaza la ceva solutii, doar ca noi astia, clientii, suferim ca blegii si cautam rezolvari dubioase pana fac ei o descoperire. Aia e, avantaje si dezavantaje ale sistemelor, este vremea vanzarilor rapide cand nu mai este timp de R&D ca pe vremuri, din pacate...
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
DL
E5 masoara blitul cu o celula dedicata, la mirrorless, pe senzor se masoara.
Probleme majore eu am detectat doar la Oly, Sony e OK, Canon e OK ( singurul lor mirrorless...), Nikon1 e super OK, Fuji este absolut bestial, cel mai bun din toate, la blit TTL. Din ce am mai probat si eu, nu din cititelea.
Doar Oly ramane de carutza. Pacat.
 
www.fotografu.ro
Paul
ptiii, am facut mai multe teste acum si iata ce am descoperit, in conditiile in care folosim blit-zul montat pe aparat, un FL-50 am pus eu, daca dorim un rezultat corect, pe gama OM-D trebuie utilizat modul auto al blitz-ului care utilizeaza masurarea expunerii prin celula foto a blitz-ului si nu cu masurarea expunerii prin sistemul aparatului, adica TTL, adica trought the lens, am pus si la ISO 6400 la distante mici si supraexpune putin, dar la 3200 este chiar ok, expune corect. pe aparat am setat blitz-ul pe fill in ca sa nu opreasca declansarea blitz-ului atunci cand ambientala acopera necesitatile iluminarii. O sa mai fac teste si pe remote sa vad ce mai descopar acolo.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
DL
Si eu am un Metz 58 AF-2 Digital care merge bestial pe A, plus ca pe A nu exista acea intarziere fenomenala intre masurare si declansarea propriu zisa; am fost la o conferinta de presa cu Oly pe TTL si in mai mult de 50% din cazuri subiectii aveau ochii inchisi in imagine, pentru ca se da un preflash puternic, se masoara, si apoi vine expunerea, iar dupa preflash omul are timp sa inchida ochii. Nashpa. Deci care are blit cu celula suplimentara e fericit, cine nu, se adapteaza realitatii cumva.
 
www.fotografu.ro
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,236,629 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.