header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
17mm 2.8
radu_stef
Buna domnilor, ma intereseaza o parere despre obiectivul asta de la persoanele care l-au incercat. Este un pret relativ bun la f64 (~600lei) si din ce-am citit is cam impartite parerile si inclina inspre a nu fi foarte bun. Merita banii sau mai bine strang banii pentru 20mm de la panasonic (nu ma incanta AF-ul incet).


Daca aveti ceva experiente cu el va rog sa imi spuneti si mie daca merita sau nu.
 
Ionut Trufin
Mie mi se pare putin mai slab dpdv al calitatii imaginii fata de 14-42 msc II la aceeasi focala si parca si putin mai lent la focus. Pe de alta parte este mult mai mic si este mai luminos cu aproximativ o treapta. Pentru fotografii vizualizate pe ecranul monitorului si printuri de dimensiuni medii cred ca este suficient de bun daca nu esti la categoria Pixel peeper.
O varianta cu viteza buna de focus si calitate mai buna a imaginii este Sigma 19 f2.8 insa ca dimensiuni este comparabil cu 14-42, dublu ca lungime fata de Pana 20 f1.7 si Oly 17 f2.8. Eu am versiunea veche (acum se gaseste doar ART) si sunt foarte multumit de el. Daca esti din Bucuresti ne putem intalni intr-o seara sa il incerci si sa-ti faci o idee. Versiunea Art cred ca o poti incerca la F64.
ZD 14-54, ZD 40-150, ZD 35, OM10, Epl1, Epl5, E-m1, micro 7.5, 17, 45, 40-150, 14-42
 
Ionut78
Nu este nici o diferenta la viteza AF-ului intre pana 20mm si oly 17 f2.8, le-am avut pe amandoua. Am avut si sigma 19mm si intr-adevar calitatea imaginii este o idee mai buna si focusul ceva mai rapid, dar il strica dimensiunea. La 600 de lei eu zic ca merita luat oly pentru dimensiunea redusa, iar IQ-ul este chiar ok.
Olympus PEN
 
radu_stef
Ma gandeam la 17mm deoarece are aceeasi diametru pentru filtre (37mm din cate stiu) si mi se potriveste cu toate filtrele ce le am la 14-42. si sigma 19mm am tot urmarit dar inca nu am reusit sa ma hotarasc. Plus pretul care mi se pare chiar decent pt un obiectiv nou.

Ca si alta intrebare ii foarte mare diferenta de la 2.8 la 1.7 la orele serii? Nu umblu tot timpul cu trepiedul dupa mine de aceea intreb. 1.8 de la 45mm mi se pare super ok, dar nu il am de mult timp si nu am avut timp de foarte multe teste.
Echipament: E-PL3; ZD 14-42mm 3.5-5.6; 40-150mm 4-5.6; 45mm 1.8
Galerie Foto: https://www.flick...66675@N06/
 
ToniGenes
Diferenta intre F/1.7 si F/2.8 este de aproximativ 1.5 stopuri.

Exemplu - daca faci poze cu un F/1.7 deschis la maxim si la ISO-400, ca sa obtii acelasi timp de expunere la F/2.8 va trebui sa folosesti ISO-1000.

Iar 17mm F/2.8 fiind obiectiv de kit, banuiesc ca are rezolutie slaba cand este deschis la maxim.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 2
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,237,980 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.