header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Rotate JPG E-pm2
catalin2804
Salutare. Am si eu o intrebare. Se poate seta cumva sa faca autorotate si la jpg nu numai la orf?
 
ghinitai
Nu. Probabil niciun aparat nu poate face asta.
 
Paul
catalin2804 a scris:

Salutare. Am si eu o intrebare. Se poate seta cumva sa faca autorotate si la jpg nu numai la orf?


Stai ca nu inteleg, aparatele care au senzor de gravitatie scriu in header-ul fisierului si informatia asta, indiferent daca este jpg sa nu. Adevarat este ca poate sa tina de programul folosit daca stie sa interpreteze informatia ca sa roteasca cadrul.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catalin2804
Eu ma refer la chestia chiar sa il si roteasca. In viewer daca am setat sa citeasca headerul, restul pozelor care sunt facute pana acuma le roteste.
 
Paul
Cred ca trebuie sa fi putin mai explicit pentru ca nu prea inteleg care este problema, poti sa detaliezi putin? adica sa dai detalii despre ce anume utilizezi si cand utilizezi ca din ce ai scris mai sus eu am inteles ca tie nu ti rotesc cadrele automat (fara sa spui daca pe aparat sau pe computer) decat daca tragi ORF.

E-PM2 are sensor de orientare si deci scrie informatia in JPG sau ORF (Olympus RAW File).
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
catalin2804
Pana sa schimb aparatul acum 2 luni, apartatul vechi nu avea header cu orientarea. Asa ca, cand le puneam pe pc, trebuia eu sa le rotesc manual(folosesc acdsee si infraview). Acuma cu aparatul nou orientarea este trecuta in header, dar problema este ca daca activez sa citeasca headerul pozele vechi la randul lor se vor intoarce ele. Eu as vrea pozele chiar sa fie rotite nu sa scrie numai in header.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,291,914 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.