header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Alegere DSLR
Allex_master
Salutare tuturor!

Incep a scrie pe acest forum prin a va cere un sfat. Sper ca nu va fi o problema si nu voi supara pe nimeni dintre utilizatorii avansati Smile
Sunt un utilizator amator. Pana acum am avut 2 camere compacte si o a treia daca pot sa o numesc asa un bridge sony h20.
Decizia de a trece la dslr e deoarece vreau sa incerc si ceva nou, adica ma pasioneaza sa incerc eu diverse setari si sa explorez diverse modalitati. Si al doilea motiv ar fi pentru ca recent mi-a fost furat sony-ul in minunata noastra tara din bagaj la aeroport.

As dori daca se poate sa imi dati cateva sfaturi in legatura cu aparatele disponibile din gama Olympus.
In primul rand oscilez intre mai multe modele, si nu stiu care ar fi mai potrivit pentru un incepator ca mine.

1) Olympus e-600 + grip HLD-5 aproape nou pentru 300 de lire (am uitat sa mentionez ca nu locuiesc in ro) linkul nu stiu daca am voie sa il pun. Problema ar fi ca mai trebuie cel putin un obiectiv 14-42mm probabil...deci probabil inca vreo 100 de lire.
Aparatul asta am avut ocazia sa il butonez putin la o prietena si imi place cam ce optiuni are si constructia per total.

2) Olympus e-620 + 14-45mm aproape nou pentru 400 de lire. Asta are avantajul obiectivului inclus si are si niste setari in plus fata de precedentul.

3) Nikon d3100 + 18 - 55mm VR pentru 400 de lire NOU.
Asta are si filmare HD.

4) Nikon d5000 + 18 - 55mm + 55 - 200mm VR pentru 500 de lire NOU

Am pus si nikon pentru ca intre astea 2 marci oscilez.
Nu stiu cat de scumpe sunt lentilele Olympus, calitative cred ca sunt, ca nu degeaba Olympus are printre cele mai bune microscoape. Din ce am vazut par a fi ma scumpe decat nikon si totodata nu se gasesc asa multe SH-uri.

Merita sistemul 4/3? Colega mea care il are nu prea e in masura sa imi raspunda fiindca si ea e incepatoare si ca sa zic asa din pozele care mi le-a aratat toate arata destul de prost si sunt sigur ca aparatul poate mai mult.

Cred ca mai toate sunt in aceeasi clasa, acum ce argumente aveti pentru Olympus considerand ca e tehnologie ceva mai veche ca si la d3100?

Voi ce ati alege in locul meu din cele 4 variante?

Va multumesc de intelegere si sper ca nu v-am plictisit.
 
decebal
Salut si bine ai venit!
De ce nu tragi o geana si pe bursa acestui forum? Nu vreau sa fac reclama, dar pachetul propus aici e apropiat de bugetul tau, e inca in garantie si ofera cel putin doua obiective bune si alte bonusuri:
http://www.olympu...read_id=97
Parerile si argumentele despre sisteme si marci sunt impartite. Ce e clar este ca Oly ofera un raport calitate/pret corect, o calitate peste ce ofera altii la aceleasi preturi si fara "taxa de brand".
 
Ionut78
Daca tot esti dispus sa dai 500lire pe Nikon cu cele doua obiective, eu zic ca ar fi mult mai bun un E620 cu 14-42mm si 40-150mm, probabil le gasesti tot pe la 500lire, cele doua obiective de la Olympus sunt mult mai bune decat cele de la Nikon, si optic, si ca focala mai lunga, si sunt si mai mici , mai portabile.
Olympus PEN
 
ToniGenes
E-620 si D5000 ar fi aceeasi clasa si aceeasi generatie.
D3100 este generatie mai noua, dar inferior ca si clasa celor doua.

Si E-620 si D5000 sunt cam la acelasi nivel. E-620 are niste chestii in plus fata de D5000 (calibrare obiective, motor de AF in body...etc). D5000 sta o idee mai bine la ISO mare.
Obiectivele de kit de la OLYMPUS sunt mai bune decat cele de la Nikon.

Din punctul meu de vedere nu gresesti alegand oricare din variante.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Allex_master
Cu anuntul de pe forum nu am nimic numa ca am precizat ca nu stau in RO deci mi-ar fi cam greu sa il iau din RO si nici nu pot incurca persoana cu promisiuni ca il iau.

@Raiden la ce te referi ca au focala mai lunga, cumva la faptul ca pe sistem 4/3 e 2x multiplicarea fata de referinta de film de 35mm si la celelalte cu senzor APS-C e 1.5?
In cazul asta nu e un dezavantaj pentru wide angle?

500 as da in ultimul caz daca mi-ar zice cineva ca aparatul d5000 chiar merita pe langa celelalte. In rest as prefera un kit cu un singur obiectiv la vreo 400 si pe viitor sa mai adaug inca un obiectiv.

Cred ca orice as alege nu va fi rau venind de la compacta. Problema mai e ca daca ma apuc sa investesc in obiective Olympus ce sanse mai sunt in viitor sa scoata Olympus alte body-uri pe aceeasi montura?
Deocamdata din ce vad apele sunt tulburi si nici ei nu stiu incotro vor sa mearga. Pariaza mult pe micro4/3. Si cred ca nu sunt compatibile obiectivele de la unu la altul, sau sunt?
 
ToniGenes
Obiectivele 4/3 merg si pe m4/3 cu adaptor, fara niciun dezavantaj.

Pentru m4/3 Olympus a facut vreo 6 obiective, pentru 4/3 vreo 30.
Conform ultimelor declaratii Olympus vrea sa scoata versiuni noi de DSLR-uri pentru E-30 si E-5; PEN-urile raman doar pentru segmentul de start. Dupa cum vezi, nu au facut decat obiective standard pentru m4/3, dovada ca nu tintesc mai sus de entry-level cu PEN-urile.
Obiectivele PRO sunt doar pentru 4/3 si sunt exploatate la maximum de seriile E-30/E-5.

Oricum, nimeni nu-ti poate garanta nimic.

Cat despre "wide", Olympus nu sta deloc prost. Acopera toata plaja de focale cu obiective : 7-14, 9-18, 11-22, 12-60. Parca e si un Sigma 10-20.
Cand treci insa la obiective de calitate, dai alti bani; valabil la orice marca.
Daca bugetul e mic, obiectivele de kit (STANDARD) sunt decente, la un raport calitate/pret bun.
Editat de ToniGenes la 02-05-2011, 23:07
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
titeldragomir
Eu de la Nikon nu as lua nimik sub D90....poate D5100 care a aparut acuma...in rest....nop....
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Allex_master
ok inteleg acum cum sta treaba. Zilele astea voi da o raita si prin magazinul local sa pun mana pe cateva modele. Pacat ca nu au Olympus pe stoc doar un e-450 parca. Trebuie sa studiez foarte bine ofertele, oricum multumesc mult de ajutor tuturor.
 
Allex_master
Ce sistem de prindere este OM? Vad ca e ceva diferit de 4/3 si se foloseste cu inel convertor. Dar in cazul asta cred ca se pierde AF-ul, nu-i asa? M-am uitat dupa obiective SH si majoritatea mai ieftine vin cu montura OM.
Deasemenea din ce citesc e-620 sta cam prost la ISO mare, zgomotul e mai mare ca la competitori.
Chiar asa e? In cazul asta se mai merita?
 
ToniGenes
Ai o masina care prinde 200 km/h si una care prinde 220 km/h. Aia care prinde 220 km/h este mai buna ? As spune ca mai sunt 1001 alte chestii care conteaza.

Asa si cu zgomotul. In intervalul ISO-100....ISO-800, intervalul in care faci 90% din poze, nu este nici-o diferenta intre E-620 si D-5000. La ISO mai mare, E-620 sta intr-adevar ceva mai prost decat D5000, dar asta nu inseamna ca nu poti sa faci poze la ISO-1600 sau chiar si ISO-3200 in caz de urgenta.

Zgomotul la ISO mare e un avantaj in favoarea D5000-ului, dar pe de alta parte E-620 are si el dotari la care D5000 viseaza. De ex. : calibrare obiective, reglarea senzitivitatii punctelor de focalizare.
D5000 nu are motor AF inclus in body (sunt obiective care nu focalizeaza automat pe D5000).

Per total eu zic ca E-620 este un pic peste D5000.

OM este montura veche pentru obiectivele de la SLR-urile Olympus (alea cu film). Merg puse cu adaptor pe 4/3 dar mi se pare ca nu au AF si control al diafragmei.
Cu toate astea sunt destui care folosesc obiective OM din cauza ca sunt foarte ieftine si bune (culori frumoase, clare).
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
decebal
Nu stiu daca e cel mai potrivit loc, dar pentru ca ai adus vorba, o sa te rog stimate katran sa ma luminezi si pe mine (aici sau intr-un thread separat) despre aceasta functie de calibrare a obiectivelor de la E620.
Prefer sa par un prost ca intreb, decat sa chiar fiu unul si sa nu folosesc aceasta facilitate care suna interesant. Multumesc
 
ToniGenes
De ce sa pari prost daca intrebi ? Mai degraba doritor sa inveti cat mai multe.

Pai sunt obiective care au "front-focus" sau "back-focus" (focalizeaza in fata sau in spate fata de locul unde ai pus punctul de focalizare).
In general obiectivele Sigma au probleme din astea, am inteles ca si PanaLeica Summilux 25/1.4.
Mai rar probleme din astea la obiectivele Olympus.

Daca ai un body care suporta calibrare, poti ajusta focalizarea +/- pe un obiectiv in asa fel incat sa focalizeze corect.
Mi se pare ca E-620 poate inregistra/memora calibrarile a 20 obiective; sper sa nu ma insel.
Deci cand ai montat obiectivul, il recunoaste si ajusteaza focalizarea dupa el, daca anterior ai facut calibrarea.

Eu am E-520, care nu are functia asta din pacate.
-
Editat de ToniGenes la 03-05-2011, 11:36
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
decebal
Partea asta teoretica o stiam, cat de cat. Inclusiv testarea focusului cu chartfocusul la 45 grade. Chiar recomand linkul asta
http://focustestc...chart.html
Ce nu stiam este cum face aparatul autocalibrarea si memorarea? De asemenea nu stiu cum poti modifica sensibilitatea punctelor de focus. Nu stiam ca E 620 are aceste functii, dar acum ma apuc de sapat Smile
 
ToniGenes
Partea cu marirea/micsorarea punctelor de focus se numeste "AF SENSITIVITY" in meniul aparatului, iar ca optiuni ai "SMALL" si "NORMAL".
"SMALL" este bun pentru macro, unde se doreste punct mic de focalizare.
"Normal" este bun la restul, mai ales la obiective care focalizeaza mai greu sau in fotografie sportiva, urmarire subiecte rapide...etc.
As fi avut nevoie de o astfel de functie pe E-520 in combinatie cu 70-300. Din pacate .....nu e.

Despre cum se calibreaza/memoreaza obiectivele pe E-620, nu stiu concret. Din cate am auzit, adaugi/scazi un numar de milimetri.
D3xmeister (RealDexter) are E-620 si stie cum sa faca asta concret. E binevenit sa scrie niste comentarii despre asta aici. Din cate stiu are un Panaleica cu "front-focus" pe care l-a calibrat pe E-620.

Daca nu ai studiat serios manualul aparatului, a venit vremea sa o faci. Smile
E pacat sa ai functii la care altii viseaza si sa nu profiti de ele.

-
Editat de ToniGenes la 03-05-2011, 14:12
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
decebal
Aparatul nu e tocmai al meu Smile , ci al fratelui/finului meu. Eu am un 410, da' l-am convins (sau prostit) pe el sa isi ia un 620. Si ca sa vezi ce mica e lumea, atat fratele, cat si primul proprietar al 620-lui sunt co-forumisti cu noi pe olympus-romania.
Multam de informatii si de-abia astept sa bugetam un 70-300, ca m-ai innebunit (in sensul bun) cu review-ul si realizarile tale cu obiectivul asta.
 
ToniGenes
titeldragomir a scris:
Eu de la Nikon nu as lua nimik sub D90....poate D5100 care a aparut acuma...in rest....nop....


Cititi aici, pana la capat, cat de "tare" este un D90 :
http://forum.soft...pic=773341

Din ciclul cum e sa ai un "super"-aparat si 4 obiective, toate cu probleme de focalizare.

Ce a mai ramas in lista ? D300 ? Smile
Lumea cand alege o camera e fixata pe zgomot la ISO mare, uitand ca sunt multe alte chestii care au impact major asupra fotografiei.
Se pare ca din anumite puncte de vedere, E-620 bate D90, cu toate ca e clasa inferioara.
Editat de ToniGenes la 06-05-2011, 12:07
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Toate cele 4 obiective erau Nikon?
Olympus E-M1
 
titeldragomir
katran a scris:
[Cititi aici, pana la capat, cat de "tare" este un D90 :
http://forum.soft...pic=773341

Din ciclul cum e sa ai un "super"-aparat si 4 obiective, toate cu probleme de focalizare.

Ce a mai ramas in lista ? D300 ? Smile
Lumea cand alege o camera e fixata pe zgomot la ISO mare, uitand ca sunt multe alte chestii care au impact major asupra fotografiei.
Se pare ca din anumite puncte de vedere, E-620 bate D90, cu toate ca e clasa inferioara.


Am foarte multi prieteni care au D90, si nu au probleme..... ce arati tu aici este un caz ..din miile de aparate...

Fiecare alege aparatul in functie de necesitati, recomandari, ca citeste ce zice x sau y despre acel aparat pe forum...etc...

Si D90 si E620 sunt capabile sa faca orice gen de fotografie, care este mai tare dintre ele?...nici nu ma intereseaza...
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
d3xmeister
La orice camera pot aparea probleme, au returnat unii cate 2 1D Mark IV pana au nimerit o copie buna, si unora cu D3S le-a cazut obturatorul dupa 8000 de cadre. Sigur ca si cu D90 mai sunt probleme, nici o camera nu face exceptie.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
ToniGenes
Si o compacta ultrazoom poate sa faca orice gen de fotografie, dar nu asta era faza.

Daca citesti la ce zic aia pe forumuri, D90 e camera perfecta. Si in general, foarte putini o sa-ti spuna ca nu sunt multumiti de camera pe care o au. Smile
Deschizi gura sa spui ceva de E-620 ? Esti desfiintat instant.
Se pare ca in realitate lucrurile stau cu totul altfel. Fiecare camera are avantajele/dezavantajele ei.
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,094,973 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.