header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Dilema
popins71
Salut forumisti ! Dupa cum spune si titlul am o dilema . Pe un mirror PM 1 care din cele 2 obiective se preteaza mai bine , Panasonic 45-200mm m4/3 sau Zuiko 70-300mm 4/3 cu adaptor MMF2 ?
 
Paul
Panasonic 45-200mm este nativ m4/3 si focalizeaza rapid, pe cand 70-300 nu va focaliza decat in cateva secunde sau va rata focusul complet pentru ca E-PM1 nu este gandit sa functioneze corect cu sticlele vechi. Ce sa mai zic de dimensiuni, 70-300 este imens pe langa 45-200 si mult mai greu.
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Esti sigur Paul ca 70-300 merge asa greu pe micro ?

Sunt multi utilizatori din afara care spuneau ca 70-300 focalizeaza la fel de repede pe m4/3 ca si pe DSLR.
Teoretic 70-300 stie si CDAF. N-ar trebui sa fie asa lent.

Eu nu am incercat niciodata 70-300 pe m4/3. Spun din ce am citit.
Si eu as merge pe varianta 45-200 pentru focalizare mai rapida si pentru dimensiuni.
70-300 + adaptor o sa arate monstruos pe E-PM1.
-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Paul
Eu am avut 14-54mm MK 2 tot cu optimizare CDAF, pus pe E-M5, focalizare intre aprox 1-1,5 secunde la capat de zoom la 54mm si 2-3 secunde la alte focale. De o gramada de ori pierdeam momentul declansarii. Peste o secunda mi se pare mult. Avand in vedere ca 70-300mm este beznos cred ca nu se va descurca mai bine. Week-end-ul acesta am fost in trecere pe la Edighiol-Periboina si am avut E-M1 cu 50-200mm SWD, am incercat pasari in zbor, greu de tot, clar nu sunt compatibile nici macar 70% chiar daca E-M1 are suport PDAF, ce sa mai zic de un body care nu are suport PDAF. E-5 era bijuterie cu 50-200mm. Smile
"The camera is an instrument that teaches people how to see without a camera." - Dorothea Lange
 
www.filmalbnegru.ro
ToniGenes
Eu tocmai ce ziceam ca nu mai investesc in 4/3. Smile
Dupa ce am ajuns la concluzia ca mai tin E-5-ul macar 2 ani, am inceput sa ma uit dupa un 50-200.

A fost o varianta si 50-200-le pe care il aveai la vanzare, insa am batut palma cu Edi pentru versiunea SWD. Intr-adevar o combinatie excelenta.
Si 50-200 ver. 1 este un obiectiv foarte bun.

Mi s-a parut ca SWD-ul chiar si cu EC-20 pe el este suficient de rapid pentru pasari. N-am apucat sa testez bine.
-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
popins71
Thx guys ! Intradevar am folosit si io 14-42 si 40-150mm cu MMF pe m4/3 iar timpii de focus durau o vesnicie . Un 100-300mm ar fi ideal dar ustura rau la buzunar . Oricum mai astept si alte pareri . Ideea e ca am ambele monturi , insa gabaritul redus primeaza in fata focalei mai extinse.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,228,635 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.