header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
Problema obiectiv 14-42 mm II R
coding
Salutare,

am cumparat acum cateva luni un obiectiv 14-42mm II R de aici de pe forum. La prima testare, totul OK si l-am folosit de atunci destul de rar, de 2 sau 3 ori, la iesiri scurte in oras.
Am fost recent plecat in concediu si la finalul primei zile in care l-am folosit (aprox. 70-80 de declansari), a aparut problema urmatoare: cand fac zoom, iar marcajul de pe obiectiv depaseste valoarea de 27-30mm, pe ecranul aparatului apare mesajul "Please check the status of the lens". Asta in momentul in care incerc sa focalizez.
Functioneaza normal pentru intervalul 14~27-30mm, dar daca trec de aceasta valoare apare pe ecran mesajul de mai sus.

L-am testat pe 2 parate un E-PL1 si E-PL5, pe ambele avand aceasi problema.
Mai am un 14-42mm, modelul vechi de pe body E-PL1. Acela functioneaza corect pe ambele aparate.

Cautand pe internet am descoperit ca e o problema destul de comuna pentru aceste obiective, cauza fiind ca pinul de contact de pe body nu ar mai face bine conexiunea intre obiectiv si aparat. Am verificat sa nu fie mizerie sau altceva in orificiul respectiv de pe obiectiv, dar problema persista.

Aveti voi alte sugestii? Sau a mai avut altcineva aceasi problema?

Mersi.
 
titeldragomir
Daca nu ma insel..este obiectivul de la mine. Nu am avut aceasta problema. Recomandarea mea este sa curatati contactele.
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
ghinitai
Am auzit si eu de problema asta, e netul plin. Din pacate nu am auzit sa fie vreo rezolvare. In curand e posibil sa nu-ti mai focalizeze deloc.
 
coding
Am curatat cat am putut de bine contactele obiectivului si cele de pe aparate, insa problema persista.
E singurul obiectiv care imi face pana acum problema asta, pe aparate diferite.
Tind sa cred ca e din cauza platicului folosit la montura obiectivului.
Probabil fiind foarte subtire sau mai "moale" acel plastic, oricum o calitate mai slaba, prin uzura, apare o largire a orificiului in care intra pinul de contact de pe body, ceea ce duce la pierderea comunicarii dintre obiectiv si aparat.

Intr-adevar pe internet sunt foarte multe persoane care se plang de aceasi problema.
O sa incerc sa scriu si direct la Olympus Romania, sa vad daca imi sugereaza ei altceva.
 
coding
Daca e interesat cineva de obiectiv, il vand ca si defect, pentru piese, sau pentru a fi folosit in intervalul 14mm - 28-30mm.
Va rog mesaj privat pentru detalii.
Mersi.
 
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 3
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,099,494 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.