header image
Autentificare
header image
header image
header image
Vezi discuţia
 Printează discuţia
alte MILC-uri
marius2die4
Daca mai face prostii va fi pedepsit? Dar pentru astea facute deja? De ce nu s-a luat nici o masura in urma scandalului monstru din urma cu aproximativ un an si s-a trecut doar la stergerea posturilor? Sau cand a determinat plecarea maestrului? Sau cand jigneste gratuit in stanga si in dreapta (este un membru activ care sa nu fi avut discutii jignitoare cu acest individ?)? Sa inteleg ca dumnealui "face legea" pe acest forum? Parca era un forum unde se discuta pe ton amical despre fotografie.
Pe un forum care se numeste "Olympus" si s-a incercat o colaborare cu reprezentanta Olympus, cum pot fi tolerate posturi in care se descrie explicit ce apartura nasoala are Olympus si ce aparate minunate are Sony, doar pentru ca are cineva o simpatie pentru aceasta firma? Concureta stimuleaza progresul, dar sa mergi la ceilalti si sa faci astfel de afirmatii...
Mai sunt necesare si altele pentru a trece la actiuni?
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Bogdan Mitea
Acest forum nu este al meu pentru ca eu il platesc si creat impreuna cu Tony Katran.
La momentul infiintarii lui am avut in minte urmatoarele:
- un site al utilizatorilor Olympus unde sa nu mai fim calcati pe bombeu de nikonisti, canoninsti si alti -isti
- libertatea de exprimare, non-politica, legata de tot ce tine de fotografie si aparatura ce are tangenta cu aceatsa arta

Ce nu a inteles Redbull nici pana in acest moment este ca se afla musafir intr-o casa si nu isi respecta gazdele. Daca vrei sa vorbesti despre Sony mergi frate la forumul Sony!

Poate ca toleranta de pana acum a indepartat unii membrii. Dar este si forumul vostru: cand vedeti ca cineva se sterge de noroi pe presul vostru sariti si voi, aparati-va, uniti-va atunci cand aveti o viziune comuna. Nu lasati doar la administratori decizia de a face cutare sau cutare lucru.
O implicare mai ampla nu strica din partea voastra, avem nevoie si pentru programare si pentru dezvoltarea acestui proiect.

Nu este site-ul meu doar pentru ca eu il platesc. Este si al vostru.
Nu va cer decat sa va implicati constructiv mai mult.
Olympus E-M1
 
red bull
Bogdan ,fara suparare , nu cred ca am jignit pe nimeni - daca acum ar fi scos Olympus un Full-Frame cu stabilizare pe 5 axe eu cred ca erau foarte multi entuziasmati pe aici . Dar asa, se discuta putin spre deloc . Oricum ,nu are importanta , dar are importanta faptul ca eu am scris in aria '' alte MILC-uri'' fara sa aduc jignire nici unei persoane anume si fara a avea intentia de a se simti jignit cineva. Eu laud Olympus prin alte parti , sunt persoane la care le spun sa-si achizitioneze aceasta marca ,avand aparate minunate .
Marius ,am avut noi doi vreo cearta ? Eu nu stiu de asa ceva . Acum , ca a spus ceva Bogdan / vii tare de pe locul doi ? Pana acum nu ai avut tupeu ? Faptul ca am avut o discutie in contradictoriu cu DL nu inseamna ca m-am certat cu el . Nu am injurat , nu am jignit pe nimeni / mi-am spus punctul de vedere chiar daca multora nu le-a placut . Marius , eu nu pup in fund pe nimeni ! E treaba ta daca tu o faci .
Vrei sa spui ca din cauza mea nu a mers sau nu merge colaborarea cu reprezentanta Olympus ? Esti constient ca exagerezi? Cum e viata pe planeta ta ? Habar nu ai pe ce lume traiesti , ai avut EM5 sau EM1 sa poti sa-mi spui daca am avut dreptate de ce m-am plans ?
Vrei sa dau din casa ?
M-am plans la EM1 si EM5 de DR si de zgomot .
-Bogdan - cand am stat de vorba la telefon si ti-am zis de DR-ul de la Nex 7 ce ai spus? ca e posibil sa am dreptate si ca e normal sa aiba un DR mai bun ,pentru ca senzorul e mai mare si MPx sunt 24 .
-katran - cand am vorbit pe privat ai spus '' Senzorul Sony cred ca este mai bun.
Insa calitatea unei camere nu sta doar in senzorul ei. '' si mai spune-ai ''Sunt convins ca E-M1 nu este camera perfecta. Aveam si eu sentimentul ca are zgomot vizibil chiar si la ISO mic, lucru pe care il confirmi tu acum.
ISO-100 ai incercat vreodata ?
De faza cu zgomot la ISO mic am auzit-o si la Nikon la senzorii de 24 Mp de pe ultimele modele de DSLR-uri. '' Deci mai vorbeam si de alte camere foto ,nu doar de Sony sau Oly .
- George , cand ai vrut sa-ti iei aparat ce-mi spune-ai ? ca ai un 620 dar e praf ....etc .
- d3x spune ca tot cam asa ceva-i lipseste , rezolutia .
- ghinitai , ce am vorbit noi - ca daca am gasi EM5 in stare buna si la pretul corect ne-am lua inapoi cate unul.
Marius , mai vrei si alte exemple ?

Pot sa-ti mai spun ceva : m-as intoarce maine pe EM5 sau pe EM1 daca ar avea pretul pe care cred eu ca e corect pentru camerele astea . Sa-ti mai spun si despre Sony ? In veci nu cred ca o sa aiba si sa functioneze la fel de bine ca la Oly functia cu gasirea ochiului ( o chestie tare faina , dar tu nu ai de unde sa stii cum e ,ca nu ai avut EM5 sau EM1 , doar iti place sa vorbesti ) . Le-am avut si pot sa le compar cu altele , deci sunt in masura sa-mi spun parerea , in fond fiecare foloseste ce i se potrivesete si ce vrea . Tu fa cumva sa le detii si dup-aia daca vrei poti sa-mi spui daca am avut dreptate sau nu.
Si sa stii ca spun si pe alte forumuri cand nu-mi place ceva, pe talknex.com spun ce nu-mi place la Sony , si pe Nikonisti- ca am avut si vorbesc in cunostinta de cauza , am spus si pe Opelclub , si pe Vw forum, etc. Am atata sange-n mine sa spun cand eu cred ca nu e ok , spun din experienta mea nu din auzite , si nu fac atacuri la persoana .
Am gresit ca am spus toate astea ? Poate .
d3x , inca odata , admir faptul ca ai scris si ca ai o vedere periferica / te uiti si la alte marci si apreciezi progresul .
Si-acum la sfarsit , te intreb pe tine Marius , stii cam cat din firma OLY apartine firmei Sony ? ca sa-ti dai seama ca atunci cand vorbesti de oly de fapt vorbesti si despre alta marca Wink
Bogdan , despre implicare am spus si eu de cateva ori . Si cand ati facut siteul ati zis ca aici se va putea vorbi liber , nu ca pe alte siteuri/ forumuri , ca voi sunteti altfel- ca nu inchideti gura nimanui.
Editat de red bull la 11-12-2014, 11:12
Fratilor, faceti un efort supraomenesc si lasati capra vecinului sa moara de batranete!
Ex EM-5 , Ex-EM1 ...Ex-OLY
Momentan folosesc Sony


http://500px.com/vasihurghis
Vasile Hurghis | Flickr - Photo Sharing!
 
catacore
Eddy a scris:

red bull a scris:

Se poate pune asta si la '' stiri cu bune si cu rele '' Frown


nu trebuie sa te intristezi de la atat
la bune si rele sa lasam pentru m4/3, ca si acolo sunt si bune si rele
daca vrei sa elogiezi Sony sau mai stiu eu ce, scrie aici; eu unul m-am saturat sa deschid la obiective m4/3 sau la E-M1 si sa citesc de Nikon si Sony sau mai stiu eu ce



topicul asa a fost ideea lui Eddy, iar redbull doar s-a conformat (sublinierea mea).
bineinteles, pe nikonisti, de exemplu, ar fi imposibil sa apara asa un topic, in care cineva sa elogieze alte dslr-uri. cred ca ni se trage de la toleranta. oricum, si mie mi se pare ca redbull depaseste orice limite cu sony-ul lui. care, apropos, e la vanzare pe nikonisti. Smile cred ca-i inteleg frustrarea, viseaza la FF, insa nu stiu de ce nu si-l cumpara. dupa achizitie insa, banuiesc c-o sa constate ca face cam aceleasi poze, deci nu e asta problema. aia e!
 
ToniGenes
Sunt de acord cu ce au scris Marius si Bogdan.

Redbull, pot sa-ti lansez o provocare ?

Daca ai cont pe Nikon Romania, incearca sa vorbesti si despre alte marci asa cum o faci aici. Recomand ca la fiecare 2-3 zile sa arunci un "cine vrea mai mult decat atat, poate sa arunce o privire si alte marci (de ex. Sony....)".
Sunt curios cate zile rezista contul tau.

Asta este un forum Olympus. Este normal ca lumea sa fie entuziasmata de ce se intampla la Olympus si mai putin entuziasmata de ce intampla in alte curti sau poate chiar indiferenta.

Binenteles ca aici este acceptata si diversitatea. Modul in cate pui problema deranjeaza. Pare ca ai o problema si vrei neaparat sa dovedesti ceva. O faci intr-un mod insistent si suparator.
Oare de ce nu s-a suparat nimeni pe D3X ? Oare de ce ?
Iti spun eu de ce : omul este relaxat, obiectiv, la locul lui.

Oamenii care folosesc Olympus sunt perfect constienti de plus-urile si minus-urile echipamentului, nu-i nevoie ca cineva sa le reaminteasca asta in fiecare zi. Daca au ales Olympus, inseamna ca le place. Daca ii sacai in continuu, este normal sa se simta iritati.

Daca ai ajuns sa ai camera potrivita (Sony sau care-o fi ea) canalizeaza-ti energia pe fotografie ! Fa poze, posteaza-le pe topicuri.
Scrie ceva despre tehnicile de editare, despre luminile pe care le folosesti, despre compozitie...etc.

Ai pretentia ca esti foarte activ aici, dar nu scrii decat despre frustrarile legate de Olympus.
Esti fotograf sau GAS-ist ?
Daca esti fotograf, demonstreaz-o !

Si asta ramane problema generala a forumului nostru si a altor forumuri: multe discutii despre echipament, foarte putine discutii despre fotografie.
Eterna tema : sunt limitat de echipament, am nevoie de un senzor urias si de ISO-1000000 ca sa fac fotografie. Altfel nu se poate.
-
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Bogdan Mitea
Personal nu am avut o problema ca a adus in acest topic informatii despre Sony. Dar ce a scris pe urma chiar m-a deranjat:
Citat: "Asta-i tot ? Shock
De fapt , adevarul e ca ma mir ca totusi a zis cineva ceva ...ar fi fost culmea ca cineva de pe-aici sa laude ''salturile'' altei marci."
Aici suntem pe forumul Olympus. Punct.
Olympus E-M1
 
marius2die4
Sunt si alti membri care folosesc alte marci, doar ca au limite. D3x foloseste un Nikon aparent multumit de aparat,Eddy Sigma, si altii...
Doar intamplator aceasta discutie are locpe acest topic, de altfel aceasta situatie este la fel in aproape in toate topicurile forumului. Daca chiar ar dori cineva informatii (in mare sponsorizare de sony) despre utilizarea acestui aparat extraordinary care te face cel mai mare fotograf, nu ar cauta pe un forum numit Olympus, chiar daca sony detine actiuni la olympus; sau poate ma insel. Stiu ca aparatele oly nu sunt cele mai bune, ca au defectiuni si altele, dar si pentru asa ceva este forum, pentru a descrie problema si ajutor spre solutionarea acesteia. Dar sa afirmi ca sunt cele mai nasoale si nu are rost sa le achizitionezi in comparatie cu cele ale concurentei care iti ofera solutii mult mai bune aproape la orice are olympus, este prea mult

Bogdan, la fel ca si la inceput, imi exprim dorinta de a participa financiar si nu numai la sustinerea acestui forum. Nu sunt de acord cu atitudinea acestui membru fata de forum si restul colegilor. In urma atentionarilor primate (ca aprimit cateva) s-a linistit pentru o perioada, ulterior revenind la vechiul obicei. Mai sunt si alti membri care prefer sa nu se mai implice pe acest forum din cauza ca se simt atacati.

Personal am fost atins de jignirile acestui user indirect de cateva ori, pana saptamana trecuta: http://www.olympu...wstart=420 la postul cu numarul 422. Consider acest post ofensator la adresa mea si cer o suspendare pentru o perioada si eventual excluderea definitiva a acestuia daca nu se potoleste. Pana acum a dovedit ca nu se poate abtine decat pentru perioade scurte de timp. Am o banuiala ca mai sunt si alti membri ai forumului care vor fi de accord cu mine, macar in parte.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
Bogdan Mitea
Userul Redbull a primit suspendare 30 zile. Nu cred ca are rost sa imi motivez decizia.
Olympus E-M1
 
marius2die4
Multumesc. Sper sa se linisteasca dupa aceasta atentionare, pentru binele lui si linistea celorlalti.
E620 + 11-22mm + 14-54II + 70-300 + 50mmf2 +Leica 25mmf1.4 +sigma 150mm 2.8 macro + FL36R + FL40Smile
http://marius-fot...ogspot.com
 
http://marius-fotografie.blogspot.com/
d3xmeister
Eu sunt de acord cu suspendarea. Chiar daca personal, de cand am inaintat in varsta, nu mai iau in seama un anumit tip de atacuri, este evident ca userul redbull a sarit calul, cu cateva postari provocatoare si chiar jignitoare.

Eu cred ca lucrurile ar fi mult mai calme daca toti am realiza ca ce imi doresc eu si ce am nevoie, nu coincide cu ce isi doreste sau are nevoie un alt om sau coleg de forum. Ne spunem parerea, de ce am ales camera x sau obiectivul y si atat, nu trebuie sa incepem un razboi pentru a dovedi ca am facut alegerea corecta. Altfel am folosit toti acelasi echipament.
Sony RX10 IV, Sony RX100VA
 
titeldragomir
http://thenewcame...ming-soon/
Olympus ( film+ digital)
 
https://www.flickr.com/photos/titeldragomir/
Eddy
http://we.tl/ZnKx...

in legatura cu functia HiRes de la markll, are si Sigma Merrill ceva asemanator, Double size, doar ca o face din softul de calculator; daca e cineva curios, am pus doua raw-uri si prelucrarile cu softul proprietar SPP; la marime originala si cu Double Size; de fapt dintr-un pixel face 4. Mie rezolutia de la mark ll imi pare mai buna, dar cu Sigma poti trage si la viteza maxima.
 
ToniGenes
In cazul Sigmei este practic un "upscale". Combinatia celor 2 poze ofera un castig real marginal (probabil de maxim 5%). Cand ai rezolutie buna la o poza, ii poti ridica rezolutia in sus fara ca ochiul sa vada probleme.


Si E-M5 I avea modul crop 2x. Poza decupata ar fi trebuit sa aiba 4Mp, dar procesorul de imagine o redimensiona la 16 Mp. Am vazut poze din astea postate de cineva pe FlickR si aratau bine la 100%.

Eu am ridicat rezolutia si la poze facute cu E-5 in PS. Am plecat de la o poza de 12 Mp si am ajuns pe la 18-20Mp. Imaginea arata in continuare foarte bine.

E-M5 II face altceva. Mecanismul de la IS pozitioneaza senzorul, in functie de pozitie acelasi pixel joaca pe rand rol de pixel albastru, rosu, verde...din cauza asta informatia de culoare este corecta (nu aproximata), mai buna chiar si decat la camere cu senzor mai mare precum D810, Pentax 645Z.

Editare ulterioara:
Am luat poza ta din arhiva si i-am facut eu resize la 200% cu irfanview. Arata un pic mai bine decat aia marita de aparat. Deci functia aia nu aduce niciun castig.
Este un simplu "upscale", nimic mai mult.
Editat de ToniGenes la 06-04-2015, 00:30
 
http://www.flickr.com/photos/27603562@N04/
Salt la forumul:

Navigare
Intalniri membri

Meniu utilizator
Statistica utilizatori









·Forum de discutii
·Galerie foto
·Ultimele imagini
·Anunturi

·Trimite o imagine
·Căutare
·Reguli in site
·Contactaţi-ne


Utilizator

Parolă



Încă nu eşti membru?
Înregistrează-te

Ţi-ai uitat parola?
Solicită una nouă

· Vizitatori conectaţi: 4
· Membri conectaţi: 0
· Membri înregistraţi: 641
· Cel mai nou membru: Doru
· 19,325,419 vizite unice



Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.